Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 Mass Start/IND | Zone4.ca



Biathlon - NorAm/Calforex Cup #1 Mass Start/IND

Date: Dec 4, 2016
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  10:00:00 
End Time:  12:00:00 
 

Youth Men 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 5 Haldan BORGLUM Foothills Nordic 0:37:12.5 1 1 0 1 3 0:37:12.5   60
2 2 Thomas HULSMAN Foothills Nordic 0:37:44.5 3 0 0 2 5 0:37:44.5 +32.0 54
3 1 Sergey BOCHKARNIKOV Calgary Biathlon Racers 0:38:14.1 2 2 2 0 6 0:38:14.1 +1:01.5 48
4 4 Ryan ELDEN Cariboo 0:38:39.8 2 0 1 2 5 0:38:39.8 +1:27.3 43
5 3 Bobby KREITZ WNDC 0:39:00.7 1 1 3 2 7 0:39:00.7 +1:48.2 40
6 27 Rory GILLILAND Foothills Nordic 0:39:40.2 1 3 1 1 6 0:39:40.2 +2:27.7 38
7 9 Kieran GOLDHAWK Calgary Biathlon Racers 0:39:48.9 1 1 3 1 6 0:39:48.9 +2:36.4 36
8 12 Jake PEARSON Casper Mountain Biathlon Club 0:39:59.0 1 3 0 3 7 0:39:59.0 +2:46.5 34
9 7 Chad BERLING Calgary Biathlon Racers 0:40:19.0 5 1 3 1 10 0:40:19.0 +3:06.5 32
10 10 Logan SHERBA Caledonia Nordic 0:40:22.5 3 0 5 3 11 0:40:22.5 +3:10.0 31
11 21 Michael PULLISHY Foothills Nordic 0:40:33.5 3 0 2 5 10 0:40:33.5 +3:21.0 30
12 8 Eli NIELSEN Methow Valley Biathlon 0:40:50.6 3 2 3 2 10 0:40:50.6 +3:38.1 29
13 16 Taij MANN Edmonton Nordic 0:41:41.9 1 2 2 1 6 0:41:41.9 +4:29.4 28
14 23 Andrei SECU West Coast Nordic 0:42:05.3 1 0 3 0 4 0:42:05.3 +4:52.8 27
15 11 Tobias QUINN Biathlon Ontario 0:42:51.5 1 1 4 2 8 0:42:51.5 +5:39.0 26
16 15 Sean HARROP Calgary Biathlon Racers 0:43:25.8 4 3 2 1 10 0:43:25.8 +6:13.3 25
17 17 Keiran MARCHAND Blackjack 0:43:36.0 1 2 2 2 7 0:43:36.0 +6:23.5 24
18 6 Emmanuel MERCIER Biathlon Courcelette 0:43:51.1 1 0 2 3 6 0:43:51.1 +6:38.6 23
19 22 Jakub STEPAN Camrose Vikings 0:45:00.1 0 2 1 2 5 0:45:00.1 +7:47.6 22
20 14 Jerome GOBEIL Calgary Biathlon Racers 0:45:26.5 0 3 3 2 8 0:45:26.5 +8:14.0 21
21 19 Nikolas BURKHART Auburn Ski Club 0:46:06.0 2 2 4 3 11 0:46:06.0 +8:53.5 20
22 20 Will NEUHAUS Canmore Nordic 0:46:16.5 3 4 1 2 10 0:46:16.5 +9:04.0 19
23 24 Quinlan SMITH Calgary Biathlon Racers 0:46:41.3 3 2 1 2 8 0:46:41.3 +9:28.8 18
24 13 Marcus GORE Ski & Snowboard Club Vail 0:46:58.9 2 3 5 5 15 0:46:58.9 +9:46.4 17
25 25 Wynn LINKLATER Edmonton Nordic 0:48:01.3 2 1 2 5 10 0:48:01.3 +10:48.8 16
26 26 William SCHRATZ West Coast Nordic 0:52:42.2 4 4 3 4 15 0:52:42.2 +15:29.7 15
DNF 999   YOUTH MEN   *** 0 0 0 0   *** ***  
DNS 18 Olivier GERVAIS Biathlon Ontario *** 0 0 0 0   *** ***  
DNS 28 Christian PAZDAN Foothills Nordic *** 0 0 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 999 Notes: Reprimand to entire Youth Men field - IBU 8.5.2.1: Handling rifle before firing point.

Junior Men 12.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 29 Travis COOPER National Guard Biathlon 0:42:14.8 2 2 1 2 7 0:42:14.8   60
2 32 Jarod ALGRA West Coast Nordics/WNDC 0:44:21.5 2 1 0 1 4 0:44:21.5 +2:06.7 54
3 30 André BOUDREAU Biathlon PEI 0:44:21.6 0 1 2 2 5 0:44:21.6 +2:06.8 48
4 33 Peter CARROLL Auburn Ski Club 0:45:23.4 1 0 1 3 5 0:45:23.4 +3:08.6 43
5 31 Lucas BOUDREAU Biathlon PEI 0:45:42.3 1 2 3 2 8 0:45:42.3 +3:27.5 40
6 34 Angus TWEEDIE Bulkley Valley/WNDC 0:47:29.2 1 2 2 1 6 0:47:29.2 +5:14.4 38
7 35 Louis PLAMONDON-DUMONT Courcelette 0:48:28.0 0 1 0 1 2 0:48:28.0 +6:13.2 36
8 36 Brion HOLLAND Calgary Biathlon Racers 0:48:32.6 2 1 2 0 5 0:48:32.6 +6:17.8 34
9 37 Curtis MACDONELL Foothills Nordic 0:54:41.7 5 1 4 1 11 0:54:41.7 +12:26.9 32
DNF 38 Colton MACDOUGALL Caledonia Nordic *** 3 0 0 0   *** ***  

Men 15 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 41 Paul SCHOMMER Moose Nordic/USBA/OTC 0:46:42.2 1 0 1 1 3 0:46:42.2   60
2 49 Ethan DREISSIGACKER Craftsbury Green Racing Project 0:47:50.6 0 2 1 0 3 0:47:50.6 +1:08.4 54
3 39 Aidan MILLAR BATC/Canmore Nordic 0:47:51.6 0 1 2 4 7 0:47:51.6 +1:09.4 48
4 40 Bill BOWLER WB 0:48:19.1 1 0 2 4 7 0:48:19.1 +1:36.9 43
5 43 Max DURTSCHI USBA/OTC 0:48:19.7 2 0 3 0 5 0:48:19.7 +1:37.5 40
6 47 Jakob ELLINGSON LNR/MN Biathlon 0:48:54.0 1 1 1 3 6 0:48:54.0 +2:11.8 38
7 57 Sean DOHERTY USBA/OTC 0:49:45.5 0 1 2 1 4 0:49:45.5 +3:03.3 36
8 48 Jasper MACKENZIE Telemark Biathlon Club 0:50:00.0 2 2 4 2 10 0:50:00.0 +3:17.8 34
9 46 Jake BROWN Moose Nordic/USBA/OTC 0:50:15.7 3 0 4 3 10 0:50:15.7 +3:33.5 32
10 45 Matthew STRUM BATC/Canmore Nordic 0:50:38.7 2 0 1 1 4 0:50:38.7 +3:56.5 31
11 42 Alexander HOWE Craftsbury Green Racing Project 0:51:02.7 3 0 2 1 6 0:51:02.7 +4:20.5 30
12 44 Michael GIBSON Craftsbury Green Racing Project 0:51:53.1 2 3 1 2 8 0:51:53.1 +5:10.9 29
13 50 Nate GERWING Rocky Mountain Racers 0:53:19.3 2 2 2 1 7 0:53:19.3 +6:37.1 28
14 51 Arthur ROOTS Caledonia Nordic 0:53:42.1 2 3 1 0 6 0:53:42.1 +6:59.9 27
15 52 Tadhg NAKADA National Guard Biathlon 0:54:13.3 2 2 2 2 8 0:54:13.3 +7:31.1 26
16 54 Beau THOMPSON Foothills Nordic 0:54:56.5 1 1 2 2 6 0:54:56.5 +8:14.3 25
17 53 Simon PREMOZE Independent 0:55:16.0 2 0 1 3 6 0:55:16.0 +8:33.8 24
18 56 Sasha ECCLESTON Camrose Vikings 1:03:08.7 4 2 2 3 11 1:03:08.7 +16:26.5 23
DNS 55 Grant NOVAK Rocky Mountain Racers *** 0 0 0 0   *** ***  

Youth Women 7.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 83 Pascale PARADIS Foothills Nordic 0:31:03.5 0 1 3 2 6 0:31:03.5   60
2 79 Élise SAUVÉ Foothills Nordic 0:32:25.2 1 1 0 3 5 0:32:25.2 +1:21.7 54
3 66 Frederique Karia PERUSSE La Poursuite 0:33:12.6 0 1 2 3 6 0:33:12.6 +2:09.1 48
4 81 Benita PEIFFER Sea to Sky Nordic 0:33:25.3 4 2 3 1 10 0:33:25.3 +2:21.8 43
5 62 Shilo ROUSSEAU Biathlon Ontario 0:33:31.7 3 1 1 2 7 0:33:31.7 +2:28.2 40
6 58 Lexie MADIGAN Auburn Ski Club 0:33:59.9 3 2 2 2 9 0:33:59.9 +2:56.4 38
7 75 Tatiana TILLEY Rocky Mountain Racers 0:34:07.7 1 0 1 2 4 0:34:07.7 +3:04.2 36
8 59 Gillian GOWLING Rocky Mountain Racers 0:34:23.6 2 3 2 2 9 0:34:23.6 +3:20.1 34
9 68 Eveline JUCE Camrose Vikings 0:34:47.3 0 1 0 3 4 0:34:47.3 +3:43.8 32
10 63 Anna SELLERS Canmore Nordic 0:34:50.5 1 4 2 4 11 0:34:50.5 +3:47.0 31
11 77 Jenna SHERRINGTON Foothills Nordic 0:34:55.9 2 3 2 3 10 0:34:55.9 +3:52.4 30
12 61 Ariana WOODS Bridger Biathlon Club 0:34:57.1 1 3 3 3 10 0:34:57.1 +3:53.6 29
13 71 Anne MIREJOVSKY Camrose Vikings 0:35:00.9 0 2 3 3 8 0:35:00.9 +3:57.4 28
14 74 Mackenzie TURNER Biathlon Ontario 0:35:43.2 2 0 4 2 8 0:35:43.2 +4:39.7 27
15 60 Rylie GARNER Casper Mountain Biathlon Club 0:36:18.7 2 5 1 2 10 0:36:18.7 +5:15.2 26
16 72 Amelia KOVACHIK Calgary Biathlon Racers 0:36:24.6 3 1 2 3 9 0:36:24.6 +5:21.1 25
17 64 Ashley DEUCHAR Foothills Nordic 0:37:12.6 0 5 2 3 10 0:37:12.6 +6:09.1 24
18 76 Annika KLOTZ Foothills Nordic 0:37:15.0 4 3 2 2 11 0:37:15.0 +6:11.5 23
19 69 Vanessa GAGNÉ Biathlon Estrie 0:37:37.6 1 1 3 2 7 0:37:37.6 +6:34.1 22
20 65 Gabrielle HAWKINS Canmore Nordic 0:38:05.3 2 3 4 4 13 0:38:05.3 +7:01.8 21
21 73 Larissa BLACK Sea to Sky Nordic 0:38:20.5 3 0 4 3 10 0:38:20.5 +7:17.0 20
22 67 Kaede KAWANO Sea to Sky Nordic 0:36:37.8 5 3 1 1 10 0:38:37.8 +7:34.3 19
23 70 Calista BURKE Canmore Nordic 0:38:54.4 1 2 4 3 10 0:38:54.4 +7:50.9 18
24 82 Katya DITTRICH Foothills Nordic 0:41:55.3 2 3 3 5 13 0:45:55.3 +14:51.8 17
Jury Decisions
Bib: 67 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop.
Bib: 82 Time: 0:04:00.0 Notes: IBU 5.5-A: Two missed penalty loops

Women 12.5 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 84 Maddie PHANEUF USBA/PBSC/OTC 0:48:45.9 0 1 3 1 5 0:48:45.9   60
2 87 Jessica PATERSON Edmonton Nordic 0:51:46.8 1 1 0 1 3 0:51:46.8 +3:00.9 54
3 86 Hallie GROSSMAN Craftsbury Green Racing Project 0:52:11.0 3 4 4 4 15 0:52:11.0 +3:25.1 48
4 85 Emily DREISSIGACKER Craftsbury Green Racing Project 0:52:22.8 2 3 2 4 11 0:52:22.8 +3:36.9 43
5 88 Daniella BURKE Camrose Vikings 1:09:52.7 1 1 3 3 8 1:09:52.7 +21:06.8 40

Junior Women 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Club SkiTime P P S S T Time Diff NorAM
1 89 Caitlin CAMPBELL Biathlon PEI 0:42:33.0 1 1 1 0 3 0:42:33.0   60
2 90 Siena ELLINGSON LNR/MN Biathlon 0:43:49.7 0 0 1 2 3 0:43:49.7 +1:16.7 54
3 91 Ashley RUNNALLS Calgary Biathlon Racers 0:52:20.2 1 4 1 2 8 0:52:20.2 +9:47.2 48

Senior Boys 7.5 km. Individual    
PL Bib Name Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 123 Lucas SMITH Red River Nordic 0:24:30.0 1 1 0 4 6 0:29:00.0  
2 119 Cory ROGANS Foothills Nordic 0:26:17.7 2 1 1 0 4 0:29:17.7 +17.7
3 122 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 0:26:46.6 1 2 0 1 4 0:29:46.6 +46.5
4 109 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 0:27:35.6 0 3 0 1 4 0:30:35.6 +1:35.5
5 117 Cole BENDER Omineca 0:27:46.9 0 3 1 1 5 0:31:31.9 +2:31.9
6 118 Lance HOLLAND Canmore Nordic 0:27:07.1 0 3 1 3 7 0:32:22.1 +3:22.1
7 114 Kieran KELLY Calgary Biathlon Racers 0:27:15.6 1 3 0 4 8 0:33:15.6 +4:15.6
8 120 Reid LOVSTROM Foothills Nordic 0:25:01.1 1 4 4 2 11 0:33:16.1 +4:16.1
9 121 Ethan ALGRA West Coast Nordic 0:28:14.5 3 1 0 3 7 0:33:29.5 +4:29.5
10 112 Colton HAY Telemark Biathlon Club 0:29:14.4 1 2 1 2 6 0:33:44.4 +4:44.4
11 93 Mathew VIIKERI Lake Superior Biathlon 0:30:31.1 0 1 0 4 5 0:34:16.1 +5:16.1
12 100 Zachary CONNELLY Biathlon Ontario 0:27:06.5 2 4 2 2 10 0:34:36.5 +5:36.5
13 110 Jake TAYLOR Edmonton Nordic 0:27:15.2 2 3 3 2 10 0:34:45.2 +5:45.2
14 102 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 0:29:18.0 3 1 2 2 8 0:35:18.0 +6:18.0
15 116 Colton CUTHILL Foothills Nordic 0:26:31.7 2 3 3 4 12 0:35:31.7 +6:31.7
16 113 Emmanuel BUSSANI West Coast Nordic 0:29:35.0 1 4 1 2 8 0:35:35.0 +6:35.0
17 101 Sam MALKINSON Foothills Nordic 0:29:25.2 1 3 2 3 9 0:36:10.2 +7:10.2
18 103 Devin SAUNDERS Camrose Vikings 0:28:13.5 3 3 4 1 11 0:36:28.5 +7:28.5
19 98 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 0:29:00.3 1 2 5 2 10 0:36:30.3 +7:30.3
20 95 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 0:30:37.3 2 2 2 2 8 0:36:37.3 +7:37.3
21 92 Liam CONNON Caledonia Nordic 0:29:29.5 1 2 2 5 10 0:36:59.5 +7:59.5
22 105 Jaedon CHASE Sea to Sky Nordic 0:28:19.8 2 4 3 3 12 0:37:19.8 +8:19.8
23 99 Lazo GITCHOS Methow Valley Biathlon 0:29:15.3 4 1 3 3 11 0:37:30.3 +8:30.3
24 106 Gareth EYRE Foothills Nordic 0:30:02.3 2 3 2 3 10 0:37:32.3 +8:32.3
25 108 Sean MCLEAN Foothills Nordic 0:27:14.8 4 5 2 3 14 0:37:44.8 +8:44.8
26 111 Joseph MILLS Foothills Nordic 0:28:45.8 4 2 2 4 12 0:37:45.8 +8:45.8
27 97 Henry FORER Edmonton Nordic 0:30:14.8 1 5 3 4 13 0:39:59.8 +10:59.8
28 104 Thomas SCHRATZ West Coast Nordic 0:30:43.4 3 4 3 3 13 0:40:28.4 +11:28.4
29 94 Arman SOHEILI West Coast Nordic 0:29:41.9 5 3 3 4 15 0:40:56.9 +11:56.9
30 96 Hans WAKEMAN Casper Mountain Biathlon Club 0:29:27.9 4 5 4 5 18 0:42:57.9 +13:57.9
DNS 107 Logan LUMBY Foothills Nordic *** 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 97 Notes: Reprimand: Cross-fire.


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4