1ère tranche circuit Demers - Sprint Rouge et Or 2 | Zone4.ca

1ère tranche circuit Demers - Sprint Rouge et Or 2

Date: Dec 10, 2016
Official  Results
Location: Stade Telus Peps
Host Club: Rouge et Or

Jury
Aviseur Technique  Pierrot Bernier 
Directeur  Martin Guay 
Chef Plateau  Luc Jolicoeur 
Chef chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Louis Emmanuel Jamet 
Chef de piste  Pierre Harvey 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.4 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Zachari Moreau Club Nordique MSA A Final 0:01:26.68
2   Victor Turenne Club Nordique du Moulin A Final 0:01:42.86
3   Éloïse Begin Castor Kanik A Final 0:01:47.98
4   Xavier Moineau Autre A Final 0:02:00.41
5   Henrik Beauchamp Club Nordique MSA A Final 0:02:08.67
5   Gabriel gervais   A Final 0:01:53.58
7   Théodore OTIS Léviski-La Balade A Final 0:02:03.37

Pee-Wee G 1-2 0.4 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   josepht perreault   A Final 0:01:11.33
2   raphael piche Autre A Final 0:01:05.34
3   Nicolas Claveau-Laviolette Léviski-La Balade A Final 0:01:12.58
4   Julien Rochon Castor Kanik A Final 0:01:10.97
5   Jules Lapointe Léviski-La Balade A Final 0:01:13.16
6   carl truffer Club Nordique MSA A Final 0:01:17.39
7   Xavier Normandin Léviski-La Balade B Final 0:01:25.61
8   Eli Bok Autre B Final 0:01:21.19
9   Arnaud Lapointe Léviski-La Balade B Final 0:01:24.32
10   Louis-Philippe Labbe Léviski-La Balade B Final 0:01:18.00
11   Thierry Olivier Club Nordique du Moulin B Final 0:01:19.79
12   Félix Olivier Club Nordique du Moulin B Final 0:01:22.19
13   Tristan Pilote Autre Qualification 0:01:27.15
14   Nathan Levasseur Léviski-La Balade Qualification 0:01:29.93
15   David Thériault Autre Qualification 0:01:30.98
16   gervais jean philippe   Qualification 0:01:31.94
17   Olivier Rochette Hus-Ski Qualification 0:01:32.56
18   Justin Prescott Hus-Ski Qualification 0:01:38.21
19   julien desmeules Club Nordique MSA Qualification 0:01:38.66
20   Augustin OTIS Léviski-La Balade Qualification 0:01:44.39
21   alex thivierge   Qualification 0:01:44.82
22   Justin Gosselin Léviski-La Balade Qualification 0:01:55.33
23   Thomas Fortin Autre Quarterfinal 0:01:24.31
24   Albert Raymond Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:27.47
25   Jérémy Moineau Autre Quarterfinal 0:01:30.97
26   Frédéric Audet Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:37.33
27   Guillaume Labonté Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:56.30
28   Bao Charest Autre Quarterfinal 0:01:33.75
DNF   Thomas Beland Club Nordique MSA Qualification ***
DNF   Alexandre Fournier Club Nordique du Moulin Qualification ***

Pee-wee F 0.4 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Juliane Dorval Club Nordique MSA A Final 0:01:07.82
2   Clara Giguère Club Nordique du Moulin A Final 0:01:09.16
3   Isabelle Haag Autre A Final 0:01:11.01
4   Florence Harrisson Club Nordique du Moulin A Final 0:01:12.59
5   Emmanuelle Moreau Club Nordique MSA A Final 0:01:16.34
6   vanessa truffer Club Nordique MSA A Final 0:01:15.61
7   Drouin Anabelle Club Nordique MSA B Final 0:01:15.47
8   Mégan Lebel Club Nordique du Moulin B Final 0:01:18.33
9   Béatrice Blanchard Club Nordique du Moulin B Final 0:01:16.15
10   Anna Charbonneau Club Nordique MSA B Final 0:01:22.02
11   Stella Tremblay Autre B Final 0:01:20.60
12   Madeleine Fortin Autre B Final 0:01:28.65
13   Marie Dubois Club Nordique MSA Quarterfinal 0:01:28.89
14   Éloise St-Pierre Autre Quarterfinal 0:01:33.75
15   Béatrice Côté Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:35.22
16   Juliette Raymond Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:36.18
17   Alix Lachance Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:33.12
18   Kim Boucher Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:35.58
19   Beatrice Landry Club Nordique MSA Quarterfinal 0:01:35.61
20   Juliette Tanguay Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:40.64
21   Marie-Eve Simard Hus-Ski Quarterfinal 0:01:42.65
22   Charlotte Bernier Autre Quarterfinal 0:01:49.03

Midget F 0.8 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Virginie Magnan Hus-Ski A Final 0:01:02.44
2   magalie trempe Léviski-La Balade A Final 0:01:02.82
3   Anaève Buell Léviski-La Balade A Final 0:01:06.29
4   Emy dubois Club Nordique du Moulin A Final 0:01:10.09
5   amelya pouliot Léviski-La Balade A Final 0:01:07.74
6   Elie-Anne Tremblay Léviski-La Balade A Final 0:01:11.67
7   Amy Gingras Léviski-La Balade B Final 0:01:10.70
8   Morgan St-Martin Autre B Final 0:01:11.47
9   Béatrice Fortin Autre B Final 0:01:11.85
10   Juliette Jamet Hus-Ski B Final 0:01:12.99
11   Juliette Caron Léviski-La Balade B Final 0:01:14.58
12   Sophie Audet Club Nordique du Moulin B Final 0:01:12.86
13   Juliette Turenne Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:15.43
14   Alexandra tremblay   Quarterfinal 0:01:09.00
15   catherine truffer Club Nordique MSA Quarterfinal 0:01:14.61
16   Annabel Côté Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:15.76
17   Lorie-Ann Drolet Club Nordique MSA Quarterfinal 0:01:15.59
18   Julia Gosselin Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:16.09
19   Drouin Léa Club Nordique MSA Quarterfinal 0:01:17.30
20   Florence Morin-Boily Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:23.49
21   Amélie Harvey Autre Quarterfinal 0:01:52.64

Midget G 0.8 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Aimé Perreault Léviski-La Balade A Final 0:01:04.40
2   Charles-Olivier Lachance Léviski-La Balade A Final 0:01:05.24
3   Thomas Paradis Club Nordique MSA A Final 0:01:01.05
4   Rémi Boilard Hus-Ski A Final 0:01:05.94
5   Raphaël Côté Club Nordique du Moulin A Final 0:01:05.86
6   Philippe Bégin Castor Kanik A Final 0:01:06.95
7   Simon Thivierge Autre B Final 0:01:10.89
8   Rémi Domingue Indépendant B Final 0:01:09.97
9   Jacob Tremblay Autre B Final 0:01:12.14
10   Dominique Ranger Autre B Final 0:01:09.30
11   xavier rouleau-ste-croix Autre B Final 0:01:15.00
12   jerome lafreniere Léviski-La Balade B Final 0:01:11.49
13   Zacharie Côté-Santerre Club Nordique du Moulin Quarterfinal 0:01:14.02
14   Raphaël Vigneault Autre Quarterfinal 0:01:12.05
15   Nicolas Laflamme Léviski-La Balade Quarterfinal 0:01:18.16
16   Maxime Breton Autre Quarterfinal 0:01:19.49
17   Jérémy Lantz Autre Quarterfinal 0:01:08.58
18   Colin Chenard Autre Quarterfinal 0:01:17.49
19   Étiène Dugré-Arcand Autre Quarterfinal 0:01:19.64
20   Simon Maurice Autre Quarterfinal 0:01:23.70
21   olivier gervais   Quarterfinal 0:01:26.00
22   Alexis Moineau Autre Quarterfinal 0:01:29.86
23   Jérémy Bernier Autre Quarterfinal 0:01:52.33
DNF   philippe joly Autre Qualification ***
DNF   Alexis Quintin Club Nordique MSA Qualification ***
DNF   Charles Journeault Club Nordique du Moulin Qualification ***

Juvénile F 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Liliane Gagnon Hus-Ski A Final 0:02:05.68
2   Magalie Daoust Autre A Final 0:02:07.20
3   stéphanie bégin-dion Club Nordique MSA A Final 0:02:08.54
4   Gabrielle Gingras Léviski-La Balade A Final 0:02:15.22
5   Fannie Blais Léviski-La Balade A Final 0:02:15.03
6   Laurence Ringuette Autre A Final 0:02:19.58
7   Laurence Levesque Autre B Final 0:02:17.23
8   Charlotte St-Jean Perron Autre B Final 0:02:11.48
9   Marion Turenne Club Nordique du Moulin B Final 0:02:15.84
10   Emmanuelle Simard Hus-Ski B Final 0:02:18.94
11   chloé Landry Club Nordique MSA B Final 0:02:17.68
12   Mathilde Laroche Hus-Ski Semifinal 0:02:18.46
13   Léa Domingue Indépendant Quarterfinal 0:02:19.31
14   Keliane Johnston Autre Quarterfinal 0:02:22.15
15   Justine Lamontagne Indépendant Quarterfinal 0:02:23.31
16   Amélie Lachance Club Nordique MSA Quarterfinal 0:02:35.30
DNF   Andreanne Powers Club Nordique MSA Qualification ***

Juvénile G 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Olivier Léveillé Autre A Final 0:01:49.85
2   Félix-Olivier Moreau Club Nordique MSA A Final 0:01:48.02
3   Axel Gref Autre A Final 0:01:57.22
4   Tayo Chalifour Autre A Final 0:02:03.60
5   Hugo Vermette Club Nordique MSA A Final 0:02:04.14
6   anthony truffer Club Nordique MSA A Final 0:02:02.08
7   Éloi Charest Autre B Final 0:02:03.87
8   Theo Leclerc Autre B Final 0:02:04.83
9   Maxime Dorval Club Nordique MSA B Final 0:02:11.30
10   Fabrice Lemieux Club Nordique du Moulin B Final 0:02:12.75
11   Simon Lantz Autre Semifinal 0:02:07.03
12   Pierrick Forge Autre Semifinal 0:02:08.19
13   Alec Charbonneau Club Nordique MSA Quarterfinal 0:02:12.39
14   Étienne Coulombe Lamarche Autre Quarterfinal 0:02:15.27
15   Guillaume Chartier Autre Quarterfinal 0:02:19.50
16   William Moineau Autre Quarterfinal 0:02:28.14
17   Laurent Fortin Lacroix Hus-Ski Quarterfinal 0:02:16.48
18   Nicolas Léveillé Autre Quarterfinal 0:02:28.00
19   David-Olivier Lord Autre Quarterfinal 0:02:33.37

Junior B H 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Pierrick Sarthou Autre A Final 0:01:46.63
2   Émile Studnicki-Gizbert Autre A Final 0:01:50.42
3   Pascal Côté Club Nordique MSA A Final 0:01:49.24
4   Charles Duhaime Léviski-La Balade A Final 0:01:57.99
5   Joel Domingue Indépendant A Final 0:01:47.42
6   Russell Jordan Autre A Final 0:01:54.90
7   Ariel Valade Autre Qualification 0:02:08.49
8   Félix Gendron Autre Qualification 0:02:18.73
9   Maxim Ayotte Autre Semifinal 0:01:57.75

Junior B F 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Roxane Vermette Club Nordique MSA A Final 0:02:07.27
2   Alexandra Racine Autre A Final 0:02:00.35
3   Élisabeth Petitclerc Club Nordique MSA A Final 0:02:02.53
4   Mei-Anne Girard Club Nordique MSA A Final 0:02:12.23
5   Jeanne Carrier Carpentier Autre A Final 0:02:16.74

Open H 1.6 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Nicolas Beaulieu Autre A Final 0:01:43.46
2   Félix Longpré Club Nordique MSA A Final 0:01:48.86
3   August Myers Autre A Final 0:01:48.80
4   William Gourgues Léviski-La Balade A Final 0:01:50.37
DNF   Aaron Fahey Rouge et Or Qualification ***

Maitre 1.6 km. Free    
PL Bib Name Club Round QualifyTime
1   Luc Tremblay Autre A Final 0:01:56.22
2   Francois Léveillé Autre A Final 0:01:58.75
3   Pascal Normandin Léviski-La Balade A Final 0:02:05.59
4   frédérick duchesne Autre A Final 0:02:05.96
5   Guillaume Gagnier-Michel Autre A Final 0:01:59.89
6   François Boily Club Nordique du Moulin A Final 0:02:23.32


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4