1ère tranche circuit Demers - Sprint Rouge et Or 2 | Zone4.ca

1ère tranche circuit Demers - Sprint Rouge et Or 2

Date: Dec 10, 2016
Official  Results
Location: Stade Telus Peps
Host Club: Rouge et Or

Jury
Aviseur Technique  Pierrot Bernier 
Directeur  Martin Guay 
Chef Plateau  Luc Jolicoeur 
Chef chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Louis Emmanuel Jamet 
Chef de piste  Pierre Harvey 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 5 Zachari Moreau Atome G2 2009 1/2 0:01:26.68  
2 3 Victor Turenne Atome G3 2008 1/4 0:01:42.86 +16.18
3 195 Gabriel gervais Atome G3 2008 2/4 0:01:53.58 +26.90
4 4 Xavier Moineau Atome G3 2008 3/4 0:02:00.41 +33.73
5 2 Théodore OTIS Atome G3 2008 4/4 0:02:03.37 +36.69
6 1 Henrik Beauchamp Atome G2 2009 2/2 0:02:08.67 +41.99

Atome F 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 6 Éloïse Begin Atome F3 2008 1/1 0:01:47.98  

Pee-Wee G 1-2 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 25 raphael piche Pee-wee G2 2005 1/11 0:01:05.34  
2 9 Julien Rochon Pee-wee G2 2005 2/11 0:01:10.97 +5.63
3 197 josepht perreault Pee-wee G2 2005 3/11 0:01:11.33 +5.99
4 29 Jules Lapointe Pee-wee G2 2005 4/11 0:01:13.16 +7.82
5 30 carl truffer Pee-wee G1 2006-2007 1/17 0:01:17.39 +12.05
6 28 Louis-Philippe Labbe Pee-wee G1 2006-2007 2/17 0:01:18.00 +12.66
7 21 Thierry Olivier Pee-wee G1 2006-2007 3/17 0:01:19.79 +14.45
8 33 Eli Bok Pee-wee G1 2006-2007 4/17 0:01:21.19 +15.85
9 22 Félix Olivier Pee-wee G2 2005 5/11 0:01:22.19 +16.85
10 26 Thomas Fortin Pee-wee G1 2006-2007 5/17 0:01:24.31 +18.97
11 24 Arnaud Lapointe Pee-wee G1 2006-2007 6/17 0:01:24.32 +18.98
12 7 Xavier Normandin Pee-wee G2 2005 6/11 0:01:25.61 +20.27
13 8 Tristan Pilote Pee-wee G1 2006-2007 7/17 0:01:27.15 +21.81
14 16 Albert Raymond Pee-wee G1 2006-2007 8/17 0:01:27.47 +22.13
15 23 Nathan Levasseur Pee-wee G1 2006-2007 9/17 0:01:29.93 +24.59
16 12 Jérémy Moineau Pee-wee G1 2006-2007 10/17 0:01:30.97 +25.63
17 34 David Thériault Pee-wee G1 2006-2007 11/17 0:01:30.98 +25.64
18 196 gervais jean philippe Pee-wee G1 2006-2007 12/17 0:01:31.94 +26.60
19 13 Olivier Rochette Pee-wee G1 2006-2007 13/17 0:01:32.56 +27.22
20 14 Bao Charest Pee-wee G1 2006-2007 14/17 0:01:33.75 +28.41
21 11 Frédéric Audet Pee-wee G1 2006-2007 15/17 0:01:37.33 +31.99
22 17 Justin Prescott Pee-wee G1 2006-2007 16/17 0:01:38.21 +32.87
23 20 julien desmeules Pee-wee G2 2005 7/11 0:01:38.66 +33.32
24 32 Augustin OTIS Pee-wee G2 2005 8/11 0:01:44.39 +39.05
25 193 alex thivierge Pee-wee G1 2006-2007 17/17 0:01:44.82 +39.48
26 10 Justin Gosselin Pee-wee G2 2005 9/11 0:01:55.33 +49.99
27 18 Guillaume Labonté Pee-wee G2 2005 10/11 0:01:56.30 +50.96
28 27 Nicolas Claveau-Laviolette Pee-wee G2 2005 11/11 0:05:12.58 +4:07.24
DNF 15 Alexandre Fournier Pee-wee G1 2006-2007 * *** ***
DNF 19 Thomas Beland Pee-wee G1 2006-2007 * *** ***

Pee-Wee G 3-4 0.4 km. Free    
PL Bib Name Time Diff

Pee-wee F 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 37 Juliane Dorval Pee-wee F2 2005 1/8 0:01:07.82  
2 48 Clara Giguère Pee-wee F2 2005 2/8 0:01:09.16 +1.34
3 42 Isabelle Haag Pee-wee F2 2005 3/8 0:01:11.01 +3.19
4 50 Florence Harrisson Pee-wee F2 2005 4/8 0:01:12.59 +4.77
5 35 Drouin Anabelle Pee-wee F2 2005 5/8 0:01:15.47 +7.65
6 44 vanessa truffer Pee-wee F1 2006-2007 1/14 0:01:15.61 +7.79
7 55 Béatrice Blanchard Pee-wee F2 2005 6/8 0:01:16.15 +8.33
8 51 Emmanuelle Moreau Pee-wee F1 2006-2007 2/14 0:01:16.34 +8.52
9 45 Mégan Lebel Pee-wee F1 2006-2007 3/14 0:01:18.33 +10.51
10 38 Stella Tremblay Pee-wee F2 2005 7/8 0:01:20.60 +12.78
11 43 Anna Charbonneau Pee-wee F1 2006-2007 4/14 0:01:22.02 +14.20
12 36 Madeleine Fortin Pee-wee F1 2006-2007 5/14 0:01:28.65 +20.83
13 47 Marie Dubois Pee-wee F1 2006-2007 6/14 0:01:28.89 +21.07
14 54 Alix Lachance Pee-wee F1 2006-2007 7/14 0:01:33.12 +25.30
15 46 Éloise St-Pierre Pee-wee F2 2005 8/8 0:01:33.75 +25.93
16 53 Béatrice Côté Pee-wee F1 2006-2007 8/14 0:01:35.22 +27.40
17 40 Kim Boucher Pee-wee F1 2006-2007 9/14 0:01:35.58 +27.76
18 52 Beatrice Landry Pee-wee F1 2006-2007 10/14 0:01:35.61 +27.79
19 41 Juliette Raymond Pee-wee F1 2006-2007 11/14 0:01:36.18 +28.36
20 56 Juliette Tanguay Pee-wee F1 2006-2007 12/14 0:01:40.64 +32.82
21 39 Marie-Eve Simard Pee-wee F1 2006-2007 13/14 0:01:42.65 +34.83
22 49 Charlotte Bernier Pee-wee F1 2006-2007 14/14 0:01:49.03 +41.21

Midget F 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 65 Virginie Magnan Midget F1 2004 1/12 0:01:02.44  
2 74 magalie trempe Midget F1 2004 2/12 0:01:02.82 +0.38
3 70 Anaève Buell Midget F2 2003 1/9 0:01:06.29 +3.85
4 64 amelya pouliot Midget F2 2003 2/9 0:01:07.74 +5.30
5 198 Alexandra tremblay Midget F1 2004 3/12 0:01:09.00 +6.56
6 63 Emy dubois Midget F2 2003 3/9 0:01:10.09 +7.65
7 69 Amy Gingras Midget F2 2003 4/9 0:01:10.70 +8.26
8 61 Morgan St-Martin Midget F2 2003 5/9 0:01:11.47 +9.03
9 57 Elie-Anne Tremblay Midget F1 2004 4/12 0:01:11.67 +9.23
10 60 Béatrice Fortin Midget F1 2004 5/12 0:01:11.85 +9.41
11 73 Sophie Audet Midget F1 2004 6/12 0:01:12.86 +10.42
12 75 Juliette Jamet Midget F1 2004 7/12 0:01:12.99 +10.55
13 58 Juliette Caron Midget F2 2003 6/9 0:01:14.58 +12.14
14 71 catherine truffer Midget F1 2004 8/12 0:01:14.61 +12.17
15 72 Juliette Turenne Midget F1 2004 9/12 0:01:15.43 +12.99
16 62 Lorie-Ann Drolet Midget F2 2003 7/9 0:01:15.59 +13.15
17 66 Annabel Côté Midget F2 2003 8/9 0:01:15.76 +13.32
18 59 Julia Gosselin Midget F1 2004 10/12 0:01:16.09 +13.65
19 67 Drouin Léa Midget F2 2003 9/9 0:01:17.30 +14.86
20 68 Florence Morin-Boily Midget F1 2004 11/12 0:01:23.49 +21.05
21 76 Amélie Harvey Midget F1 2004 12/12 0:01:52.64 +50.20

Midget G 0.4 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 91 Thomas Paradis Midget G1 2004 1/14 0:01:01.05  
2 97 Aimé Perreault Midget G2 2003 1/9 0:01:04.40 +3.35
3 87 Charles-Olivier Lachance Midget G1 2004 2/14 0:01:05.24 +4.19
4 80 Raphaël Côté Midget G1 2004 3/14 0:01:05.86 +4.81
5 79 Rémi Boilard Midget G1 2004 4/14 0:01:05.94 +4.89
6 95 Philippe Bégin Midget G2 2003 2/9 0:01:06.95 +5.90
7 86 Jérémy Lantz Midget G1 2004 5/14 0:01:08.58 +7.53
8 90 Dominique Ranger Midget G2 2003 3/9 0:01:09.30 +8.25
9 92 Rémi Domingue Midget G1 2004 6/14 0:01:09.97 +8.92
10 89 Simon Thivierge Midget G1 2004 7/14 0:01:10.89 +9.84
11 99 jerome lafreniere Midget G1 2004 8/14 0:01:11.49 +10.44
12 94 Raphaël Vigneault Midget G1 2004 9/14 0:01:12.05 +11.00
13 77 Jacob Tremblay Midget G1 2004 10/14 0:01:12.14 +11.09
14 93 Zacharie Côté-Santerre Midget G2 2003 4/9 0:01:14.02 +12.97
15 83 xavier rouleau-ste-croix Midget G2 2003 5/9 0:01:15.00 +13.95
16 100 Colin Chenard Midget G2 2003 6/9 0:01:17.49 +16.44
17 98 Nicolas Laflamme Midget G1 2004 11/14 0:01:18.16 +17.11
18 81 Maxime Breton Midget G1 2004 12/14 0:01:19.49 +18.44
19 88 Étiène Dugré-Arcand Midget G2 2003 7/9 0:01:19.64 +18.59
20 78 Simon Maurice Midget G2 2003 8/9 0:01:23.70 +22.65
21 194 olivier gervais Midget G2 2003 9/9 0:01:26.00 +24.95
22 96 Alexis Moineau Midget G1 2004 13/14 0:01:29.86 +28.81
23 85 Jérémy Bernier Midget G1 2004 14/14 0:01:52.33 +51.28
DNF 82 philippe joly Midget G1 2004 * *** ***
DNF 84 Charles Journeault Midget G1 2004 * *** ***
DNF 101 Alexis Quintin Midget G1 2004 * *** ***

Juvénile F 0.8 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 102 Liliane Gagnon Juvénile F1 2002 1/11 0:02:05.68  
2 107 Magalie Daoust Juvénile F1 2002 2/11 0:02:07.20 +1.52
3 103 stéphanie bégin-dion Juvénile F2 2001 1/5 0:02:08.54 +2.86
4 111 Charlotte St-Jean Perron Juvénile F2 2001 2/5 0:02:11.48 +5.80
5 110 Fannie Blais Juvénile F1 2002 3/11 0:02:15.03 +9.35
6 105 Gabrielle Gingras Juvénile F1 2002 4/11 0:02:15.22 +9.54
7 116 Marion Turenne Juvénile F1 2002 5/11 0:02:15.84 +10.16
8 108 Laurence Levesque Juvénile F2 2001 3/5 0:02:17.23 +11.55
9 106 chloé Landry Juvénile F2 2001 4/5 0:02:17.68 +12.00
10 113 Mathilde Laroche Juvénile F1 2002 6/11 0:02:18.46 +12.78
11 104 Emmanuelle Simard Juvénile F1 2002 7/11 0:02:18.94 +13.26
12 117 Léa Domingue Juvénile F1 2002 8/11 0:02:19.31 +13.63
13 115 Laurence Ringuette Juvénile F2 2001 5/5 0:02:19.58 +13.90
14 114 Keliane Johnston Juvénile F1 2002 9/11 0:02:22.15 +16.47
15 118 Justine Lamontagne Juvénile F1 2002 10/11 0:02:23.31 +17.63
16 112 Amélie Lachance Juvénile F1 2002 11/11 0:02:35.30 +29.62
DNF 109 Andreanne Powers Juvénile F1 2002 * *** ***

Juvénile G 0.8 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 124 Félix-Olivier Moreau Juvénile G1 2002 1/15 0:01:48.02  
2 127 Olivier Léveillé Juvénile G2 2001 1/4 0:01:49.85 +1.83
3 137 Axel Gref Juvénile G2 2001 2/4 0:01:57.22 +9.20
4 119 anthony truffer Juvénile G1 2002 2/15 0:02:02.08 +14.06
5 130 Tayo Chalifour Juvénile G2 2001 3/4 0:02:03.60 +15.58
6 134 Éloi Charest Juvénile G1 2002 3/15 0:02:03.87 +15.85
7 135 Hugo Vermette Juvénile G1 2002 4/15 0:02:04.14 +16.12
8 121 Theo Leclerc Juvénile G1 2002 5/15 0:02:04.83 +16.81
9 122 Simon Lantz Juvénile G1 2002 6/15 0:02:07.03 +19.01
10 129 Pierrick Forge Juvénile G1 2002 7/15 0:02:08.19 +20.17
11 133 Maxime Dorval Juvénile G1 2002 8/15 0:02:11.30 +23.28
12 123 Alec Charbonneau Juvénile G1 2002 9/15 0:02:12.39 +24.37
13 128 Fabrice Lemieux Juvénile G1 2002 10/15 0:02:12.75 +24.73
14 125 Étienne Coulombe Lamarche Juvénile G2 2001 4/4 0:02:15.27 +27.25
15 120 Laurent Fortin Lacroix Juvénile G1 2002 11/15 0:02:16.48 +28.46
16 132 Guillaume Chartier Juvénile G1 2002 12/15 0:02:19.50 +31.48
17 126 Nicolas Léveillé Juvénile G1 2002 13/15 0:02:28.00 +39.98
18 136 William Moineau Juvénile G1 2002 14/15 0:02:28.14 +40.12
19 131 David-Olivier Lord Juvénile G1 2002 15/15 0:02:33.37 +45.35

Junior B H 0.8 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 140 Pierrick Sarthou Junior B G2 1999 1/3 0:01:46.63  
2 144 Joel Domingue Junior B G1 2000 1/6 0:01:47.42 +0.79
3 142 Pascal Côté Junior B G2 1999 2/3 0:01:49.24 +2.61
4 143 Émile Studnicki-Gizbert Junior B G2 1999 3/3 0:01:50.42 +3.79
5 139 Russell Jordan Junior B G1 2000 2/6 0:01:54.90 +8.27
6 146 Maxim Ayotte Junior B G1 2000 3/6 0:01:57.75 +11.12
7 138 Charles Duhaime Junior B G1 2000 4/6 0:01:57.99 +11.36
8 141 Ariel Valade Junior B G1 2000 5/6 0:02:08.49 +21.86
9 145 Félix Gendron Junior B G1 2000 6/6 0:02:18.73 +32.10

Junior B F 0.8 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 148 Alexandra Racine Junior B F2 1999 1/3 0:02:00.35  
2 149 Élisabeth Petitclerc Junior B F2 1999 2/3 0:02:02.53 +2.18
3 147 Roxane Vermette Junior B F1 2000 1/2 0:02:07.27 +6.92
4 150 Mei-Anne Girard Junior B F1 2000 2/2 0:02:12.23 +11.88
5 151 Jeanne Carrier Carpentier Junior B F2 1999 3/3 0:02:16.74 +16.39

Open H 0.8 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk Time Diff
1 161 William Dumas Senior U23 H 1/5 0:01:38.93  
2 157 Alexis Turgeon Senior H 1/1 0:01:39.93 +1.00
3 159 Conor Thompson Senior U23 H 2/5 0:01:42.78 +3.85
4 154 Nicolas Beaulieu Junior A G1 1998 1/2 0:01:43.46 +4.53
5 158 Thomas Reed-Métayer Senior U23 H 3/5 0:01:47.42 +8.49
6 155 August Myers Senior U23 H 4/5 0:01:48.80 +9.87
7 153 Félix Longpré Junior A G1 1998 2/2 0:01:48.86 +9.93
8 152 William Gourgues Junior A G2 1997 1/1 0:01:50.37 +11.44
9 160 Guillaume Gagnier-Michel Senior U23 H 5/5 0:01:59.89 +20.96
DNF 156 Aaron Fahey Senior U23 H * *** ***

Maitre H 31-40 0.8 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 162 frédérick duchesne 0:02:05.96  

Maitre H 41-50 0.8 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 165 Luc Tremblay 0:01:56.22  
2 163 Francois Léveillé 0:01:58.75 +2.53
3 166 Dominic Raby 0:02:01.78 +5.56
4 164 Pascal Normandin 0:02:05.59 +9.37

Maitre H 51-60 0.8 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 167 François Boily 0:02:23.32  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4