2016 Hardwood Invitational Nordic Ski Race | Zone4.ca

2016 Hardwood Invitational Nordic Ski Race 

Date: Dec 21, 2016
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Element Girls 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 503 Anna Jaklova Regent Park PS 0:09:06.6  
2 500 Mya Marshall Huntsville Public School 0:09:45.0 +38.4
3 504 Roxanna Welsh Muskoka Montessori 0:09:46.5 +39.9
4 502 Maggie Klunder Peninsula Shores 0:10:09.3 +1:02.7

Element Boys 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 510 Jack Myles Peninsula Shores 0:11:48.8  

Novice Girls 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 562 Sarah-Rose Sullivan Orangeville DSS 0:11:12.0  
2 559 Addie Howell Huntsville High School 0:11:31.5 +19.5
3 561 Amelia Davis Woodstock C. I. 0:12:04.2 +52.2
4 567 emma pullen huron park secondary school 0:12:06.6 +54.6
5 565 Riley Giles Huntsville High School 0:12:38.7 +1:26.7
6 566 Amanda Brooks Lorne Park SS 0:12:55.4 +1:43.4
7 570 Madelynn Lett Lorne Park SS 0:14:02.9 +2:50.9
8 554 Allissa Law Glenforest Secondary School 0:14:03.4 +2:51.4
9 549 Gabriella Candussi Dunbarton High School 0:14:14.6 +3:02.6
10 529 Hannah Martin Notre Dame 0:14:20.6 +3:08.6
11 569 Umna Al-Sharqi Lorne Park SS 0:14:27.9 +3:15.9
12 542 Sora McEvoy Beal 0:14:31.6 +3:19.6
13 528 Sydney Trewartha Orangeville DSS 0:15:00.3 +3:48.3
14 520 Brooke Currie Innisdale S.S. 0:15:17.6 +4:05.6
15 524 Siena McLaven Innisdale S.S. 0:15:19.6 +4:07.6
16 564 Anikah Kapur Glenforest Secondary School 0:15:24.8 +4:12.8
17 571 Tina Han Glenforest Secondary School 0:15:45.1 +4:33.1
18 523 Leanne Davis Lorne Park SS 0:15:45.8 +4:33.8
19 536 Abi Roos Innisdale S.S. 0:15:56.5 +4:44.5
20 568 michelle domagala tang huron park secondary school 0:16:08.7 +4:56.7
21 558 Katie Burrowes Lorne Park SS 0:16:17.7 +5:05.7
22 522 josie geerlink huron park secondary school 0:16:49.4 +5:37.4
23 546 Amanda Wagner Innisdale S.S. 0:17:15.5 +6:03.5
24 547 Sonja Rankin Lorne Park SS 0:17:26.5 +6:14.5
25 545 Alana Belore Woodstock C. I. 0:17:47.6 +6:35.6
26 556 Miranda Rueckert Dunbarton High School 0:17:55.1 +6:43.1
27 548 Paige Baynham Beal 0:18:14.8 +7:02.8
28 534 Bridget Doyle Lorne Park SS 0:18:37.6 +7:25.6
29 544 Shawnelle Blackbird-Riley Beal 0:19:02.3 +7:50.3
30 563 Emma Burrows Lorne Park SS 0:19:04.6 +7:52.6
31 537 Sarah-Lynn Walter Orillia Secondary School 0:19:20.2 +8:08.2
32 543 Althea Casalda Notre Dame 0:19:51.1 +8:39.1
33 552 Ema Nesic Glenforest Secondary School 0:20:14.4 +9:02.4
34 540 Makayla DeMichele Lorne Park SS 0:20:26.2 +9:14.2
35 538 Megan Gillis Dunbarton High School 0:20:42.8 +9:30.8
36 532 Kiara Beckett Parry Sound High School 0:23:35.4 +12:23.4
37 560 Siane Sahdra Glenforest Secondary School 0:25:27.5 +14:15.5
38 553 Nicole Lodewijks Notre Dame 0:25:57.4 +14:45.4
39 530 Ashley Guevera Notre Dame 0:26:12.4 +15:00.4
40 525 Nikita Suchak Orillia Secondary School 0:26:13.3 +15:01.3
41 557 Jenna Jabonette Notre Dame 0:26:17.2 +15:05.2
42 551 Julia Ferma Notre Dame 0:29:54.0 +18:42.0
43 535 Sarah Opersko Clarkson Secondary School 0:39:01.5 +27:49.5
44 531 Vanessa Doan Vi Notre Dame 0:45:31.2 +34:19.2
45 539 Steed Eliana Clarkson Secondary School 1:06:30.2 +55:18.2

Novice Boys 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 462 Owen Fedorowich Huntsville High School 0:08:43.2  
2 464 Cameron Heinz Huntsville High School 0:08:49.4 +6.2
3 466 Neil Paterson Orangeville DSS 0:09:17.7 +34.5
4 442 Ryan Bruschetto Ingersoll D. C. I. 0:09:24.8 +41.6
5 456 Josh Lonuzzo Orangeville DSS 0:09:26.3 +43.1
6 428 David Walker Orillia Secondary School 0:10:12.6 +1:29.4
7 444 Gabe Lonuzzo Orangeville DSS 0:10:28.2 +1:45.0
8 438 Stirling Cochrane St Andrews College 0:10:44.8 +2:01.6
9 416 Griffin Scullino Orangeville DSS 0:10:53.7 +2:10.5
10 419 Calvin Kudar Orillia Secondary School 0:10:59.2 +2:16.0
11 435 Dan Bojic Clarkson Secondary School 0:11:05.2 +2:22.0
12 453 jacob kropf huron park secondary school 0:11:22.8 +2:39.6
13 446 Joel` Thompson Dunbarton High School 0:11:38.3 +2:55.1
14 430 Steven Rossi Clarkson Secondary School 0:11:39.7 +2:56.5
15 445 Seth Cooper Huntsville High School 0:12:04.2 +3:21.0
16 401 Kurtis Schoon Orillia Secondary School 0:12:07.6 +3:24.4
17 441 Parker Sweet-Boulay Beal 0:12:26.2 +3:43.0
18 447 Duke Bang Clarkson Secondary School 0:12:43.8 +4:00.6
19 433 Thomas Childerhose St Andrews College 0:12:56.3 +4:13.1
20 465 Yaseen Chirathodi Glenforest Secondary School 0:13:43.1 +4:59.9
21 411 Mark Cheek Huntsville High School 0:14:08.2 +5:25.0
22 404 Lius Riveria St Andrews College 0:14:10.7 +5:27.5
23 424 Luis Nieves Beal 0:14:27.1 +5:43.9
24 413 CJ Beulow Bear Creek Secondary School 0:14:30.3 +5:47.1
25 425 Chris Pelzowski Notre Dame 0:14:34.5 +5:51.3
26 460 Daniel Ferrato Notre Dame 0:15:10.2 +6:27.0
27 461 Bill Li Glenforest Secondary School 0:16:03.0 +7:19.8
28 422 Sam Fedde Twin Lakes S.S. 0:16:10.9 +7:27.7
29 414 Ethan Odlozinski Orillia Secondary School 0:16:18.6 +7:35.4
30 409 Joshua English Dunbarton High School 0:17:18.7 +8:35.5
31 436 Andrew Guevara Perez Glenforest Secondary School 0:17:19.0 +8:35.8
32 439 Chris Dionisio Notre Dame 0:17:56.9 +9:13.7
33 423 Matthew Cheron Dunbarton High School 0:19:02.1 +10:18.9
34 454 Joshua Bautista Notre Dame 0:19:02.9 +10:19.7
35 418 Ethan Alexander Notre Dame 0:21:09.4 +12:26.2
36 455 Marion Antazo Notre Dame 0:22:32.7 +13:49.5
37 457 Vince Pissokas Notre Dame 0:22:47.1 +14:03.9
38 459 Daniel Helmy Notre Dame 0:25:36.0 +16:52.8
39 449 Andrei Aquino Notre Dame 0:27:16.9 +18:33.7
40 443 Andrew Aquino Notre Dame 0:28:49.3 +20:06.1
41 437 Brandon Pedrozo Notre Dame 0:29:07.5 +20:24.3
42 440 Aaron D'Mello Notre Dame 0:31:36.6 +22:53.4
43 434 Daniel Jacha Notre Dame 0:40:04.1 +31:20.9
DNF 400 Roshan Mistry Dunbarton High School *** ***
DNF 451 Mark Medvedev Beal *** ***

Junior Girls 4 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 217 Sierra Macdonald Ind F 0:12:14.1  
2 211 Marsha Lane Parry Sound High School 0:12:17.5 +3.4
3 218 Julia Shannon St Joseph's 0:12:51.7 +37.6
4 214 Erika Dabek Parry Sound High School 0:13:00.6 +46.5
5 208 Anna George Parry Sound High School 0:13:19.0 +1:04.9
6 209 Abbey Davis Woodstock C. I. 0:14:47.0 +2:32.9
7 216 Maeve Conaghan Orillia Secondary School 0:14:55.7 +2:41.6
8 207 Kate Redmond Parry Sound High School 0:15:01.5 +2:47.4
9 215 Madeline Horton Huntsville High School 0:15:08.1 +2:54.0
10 212 Madelyn Bullock huron park secondary school 0:15:33.2 +3:19.1
11 203 Lily Burgess Orangeville DSS 0:15:38.3 +3:24.2
12 201 Jillian Christie King City SS 0:17:35.3 +5:21.2
13 204 Alexandra Savor Dunbarton High School 0:18:34.4 +6:20.3
14 200 Raynen Hargreaves College Avenue S. S. 0:18:34.7 +6:20.6
15 205 Jessica Winchester Orillia Secondary School 0:21:13.0 +8:58.9
16 210 Georgia Owens Notre Dame 0:26:07.4 +13:53.3

Junior Boys 5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 104 Robbie Raikou Barrie North 0:14:22.5  
2 140 Nick Poole Parry Sound High School 0:14:28.7 +6.2
3 102 Owen Johnstone Huntsville High School 0:14:45.9 +23.4
4 128 Michael Anderson Parry Sound High School 0:15:16.8 +54.3
5 131 Liam O'Brien Parry Sound High School 0:15:30.2 +1:07.7
6 138 DeGans Riley Huntsville High School 0:15:34.7 +1:12.2
7 129 Ben Walker Parry Sound High School 0:15:59.9 +1:37.4
8 135 Erik Bertelsen Huntsville High School 0:16:08.5 +1:46.0
9 101 RAPHAEL GUEROUT MACKENZIE COMMUNITY SCHOOL 0:16:16.7 +1:54.2
10 125 Liam Marshall Parry Sound High School 0:16:22.8 +2:00.3
11 124 Ethan Graves Parry Sound High School 0:16:36.7 +2:14.2
12 132 Caleb Canfield huron park secondary school 0:16:36.9 +2:14.4
13 134 Colin Welsh Huntsville High School 0:17:15.4 +2:52.9
14 133 Morgan Murray Peninsula Shores 0:17:28.1 +3:05.6
15 108 Keegan Chan Huntsville High School 0:17:33.4 +3:10.9
16 106 Thomas Corlett College Avenue S. S. 0:17:34.4 +3:11.9
17 107 Aidan McClung Huntsville High School 0:17:45.6 +3:23.1
18 130 Robert Bougai Forest Run PS 0:17:48.9 +3:26.4
19 116 Sebastian Horton Huntsville High School 0:17:52.5 +3:30.0
20 109 DANIEL FRITZCHE MACKENZIE COMMUNITY SCHOOL 0:17:54.0 +3:31.5
21 119 David Laughton Huntsville High School 0:17:57.2 +3:34.7
22 120 Austin Lane Parry Sound High School 0:18:01.9 +3:39.4
23 115 DOMINIC KLUKAS MACKENZIE COMMUNITY SCHOOL 0:18:21.4 +3:58.9
24 110 Sam Myles Peninsula Shores 0:18:43.7 +4:21.2
25 136 Ryan Gillett Orangeville DSS 0:18:47.2 +4:24.7
26 121 Denton Sean St. Andrew's College 0:19:05.6 +4:43.1
27 114 Nolan Parsons Huntsville High School 0:19:14.4 +4:51.9
28 123 Graeme Depiero Orillia Secondary School 0:19:58.2 +5:35.7
29 117 Cooper Koreen Lorne Park SS 0:20:12.1 +5:49.6
30 111 Andrew Batek Lorne Park SS 0:20:26.0 +6:03.5
31 112 Ivan Yevenko Lorne Park SS 0:20:30.8 +6:08.3
32 127 Adrian Farano King City SS 0:21:01.6 +6:39.1
33 122 Graham Stanley-Paul St. Andrew's College 0:22:03.1 +7:40.6
34 105 Cameron Gibson Huntsville High School 0:22:49.1 +8:26.6
35 100 Jacobus Kruger Woodstock C. I. 0:22:49.7 +8:27.2
36 113 Aidan Olson Lorne Park SS 0:23:01.6 +8:39.1
37 118 Justin Baird King City SS 0:24:48.6 +10:26.1
38 103 Zander Castro Wiese Lorne Park SS 0:30:15.6 +15:53.1

Senior Girls 5 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 157 Tess Wortley Ind N 0:14:48.5  
2 183 Shaylynn Loewen Parry Sound High School 0:16:15.8 +1:27.3
3 184 Lindsay Raymond Parry Sound High School 0:18:02.7 +3:14.2
4 182 Marina Tusz Huntsville High School 0:18:30.4 +3:41.9
5 175 Audra Nicholson Parry Sound High School 0:19:09.6 +4:21.1
6 174 Gracie Crafts Parry Sound High School 0:19:16.1 +4:27.6
7 176 Clare Wilson Bear Creek Secondary School 0:19:33.1 +4:44.6
8 181 Elyssa Murray Orangeville DSS 0:19:37.3 +4:48.8
9 171 Kathryn Vance Ind M 0:20:09.9 +5:21.4
10 165 Emma Davis Woodstock C. I. 0:20:15.9 +5:27.4
11 179 Alexandra Hudson Clarkson Secondary School 0:20:22.0 +5:33.5
12 158 Kayla Babcock Parry Sound High School 0:20:25.7 +5:37.2
13 162 Maddy Green Parry Sound High School 0:20:43.4 +5:54.9
14 169 Mackenzie Elwes Parry Sound High School 0:21:08.1 +6:19.6
15 161 Natalie Pridham Orangeville DSS 0:21:10.2 +6:21.7
16 177 Alex Hall Orangeville DSS 0:21:10.4 +6:21.9
17 173 Lida Fathi Bear Creek Secondary School 0:21:41.6 +6:53.1
18 172 Olivia Fetterly Innisdale S.S. 0:22:08.4 +7:19.9
19 180 Sandra Bojic Clarkson Secondary School 0:22:08.6 +7:20.1
20 167 Bethany Green Orangeville DSS 0:22:23.4 +7:34.9
21 166 Laura Rea Huntsville High School 0:22:31.8 +7:43.3
22 150 Jillian Strutt Orangeville DSS 0:23:18.0 +8:29.5
23 168 Kailey Persons King City SS 0:24:48.0 +9:59.5
24 153 Kaitlyn Craughwell Orangeville DSS 0:24:51.8 +10:03.3
25 164 MacKenzie Buckland Clarkson Secondary School 0:24:54.2 +10:05.7
26 178 Jessica Shearer Notre Dame 0:25:05.5 +10:17.0
27 155 Arrate Cibrian Rodriguez Lorne Park SS 0:26:09.9 +11:21.4
28 152 Jazlyn Pels huron park secondary school 0:27:14.0 +12:25.5
29 160 Carolyn Mahr Clarkson Secondary School 0:28:05.4 +13:16.9
30 156 Erin Parna-Gile Twin Lakes S.S. 0:28:12.6 +13:24.1
31 170 Paisley Beckett Notre Dame 0:28:19.7 +13:31.2
32 159 Taylor Medeiros Notre Dame 0:29:21.8 +14:33.3
33 151 Bethany Brown Dunbarton High School 0:33:05.1 +18:16.6

Senior Boys 7 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 36 Alexander Maycock Orangeville DSS 0:19:39.7  
2 41 Malcolm Thompson Ind B 0:21:03.4 +1:23.7
3 43 Alec Maclean Ind C 0:22:14.5 +2:34.8
4 37 Matjaz Cigler Ind A 0:22:44.6 +3:04.9
5 45 Connor Good Ind D 0:23:36.5 +3:56.8
6 30 Leif Bertelsen Huntsville High School 0:24:35.2 +4:55.5
7 4 MAX GUEROUT MACKENZIE COMMUNITY SCHOOL 0:24:45.8 +5:06.1
8 38 Ryan Jamieson St. Andrew's College 0:24:55.1 +5:15.4
9 20 Carson Pearse Huntsville High School 0:25:41.9 +6:02.2
10 29 Nathan Greer Parry Sound High School 0:25:46.2 +6:06.5
11 26 Jared Merkley Orillia Secondary School 0:26:08.9 +6:29.2
12 21 Aidan Richards Orangeville DSS 0:26:12.6 +6:32.9
13 22 Alex Kirchberger Orangeville DSS 0:26:50.8 +7:11.1
14 13 Andrew Fryer Dunbarton High School 0:26:58.3 +7:18.6
15 7 Leif Manners Orillia Secondary School 0:27:02.1 +7:22.4
16 10 Jed Haight College Avenue S. S. 0:27:11.1 +7:31.4
17 32 Cameron Epp Orillia Secondary School 0:27:26.0 +7:46.3
18 12 Tosh Aggarwal Orillia Secondary School 0:27:44.3 +8:04.6
19 19 Thomas Reid Orillia Secondary School 0:27:53.8 +8:14.1
20 16 Jeff Bright Beal 0:28:04.0 +8:24.3
20 24 Trent Paterson Orangeville DSS 0:28:04.0 +8:24.3
22 44 Luke Jaciw-Zurakowsky Notre Dame 0:28:05.5 +8:25.8
23 6 Mitchell Horn Twin Lakes S.S. 0:28:21.2 +8:41.5
24 3 Ian Fraser Orangeville DSS 0:28:41.5 +9:01.8
25 34 Noah Webster Huntsville High School 0:28:48.1 +9:08.4
26 31 Owen Dawson St. Andrew's College 0:29:02.7 +9:23.0
27 35 David Pullen huron park secondary school 0:29:03.8 +9:24.1
28 8 Rowan Perry Orangeville DSS 0:29:08.7 +9:29.0
29 42 Matthew Bridger Notre Dame 0:29:09.4 +9:29.7
30 17 Oliver Harris St. Andrew's College 0:29:10.3 +9:30.6
31 2 Chany Ahn Orangeville DSS 0:29:15.2 +9:35.5
32 23 Jayden Blower Parry Sound High School 0:29:40.0 +10:00.3
33 11 DEVIN LAPPING MACKENZIE COMMUNITY SCHOOL 0:29:54.9 +10:15.2
34 33 Nolan Roy St. Andrew's College 0:30:15.7 +10:36.0
35 27 Jacob Van Boekel huron park secondary school 0:31:17.8 +11:38.1
36 5 Mike Bahen St. Andrew's College 0:33:08.1 +13:28.4
37 18 Chandler Antrobus Notre Dame 0:33:37.2 +13:57.5
38 1 Theo Katsarov Huntsville High School 0:35:45.0 +16:05.3
39 14 Evan Thomson Orillia Secondary School 0:36:05.5 +16:25.8
40 28 Ethan Vieira Notre Dame 0:36:33.5 +16:53.8
41 46 John Knight Beal 0:37:20.6 +17:40.9
42 9 Greg Mitchel King City SS 0:43:57.3 +24:17.6
43 15 Adam Bridger Notre Dame 0:45:54.1 +26:14.4

Alum Female 7 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff

Alum Male 7 km. Free    
PL Bib Name School Name Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4