Candy Cane Classic | Zone4.ca



Candy Cane Classic

Date: Dec 21, 2016
Official  Results
Location: Windsor Park Nordic Centre
Host Club: Red River Nordic

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ron Pelletier 
Chief of Course:  Kenton Frith 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: amazing Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Relay 2 x 3 laps (1.2 km. ea.) Classic Sprint Relay    
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 4 Team 4 1
2
Cam Roe
Derek Eidse
0:03:50.61
0:05:28.82
(3)
(6)
0:04:15.08
0:05:37.77
(4)
(5)
0:04:20.77
0:05:37.93
(4)
(6)
0:29:11.01  
2 13 Team 13 1
2
Torin Frith
Liam Pelletier
0:04:53.01
0:04:46.76
(8)
(1)
0:05:15.21
0:05:04.58
(8)
(1)
0:05:17.60
0:05:05.39
(8)
(1)
0:30:22.57 +1:11.56
3 10 Team 10 1
2
Casey Nelson
James Barwinski
0:04:49.71
0:05:24.77
(7)
(5)
0:04:58.85
0:05:42.59
(7)
(6)
0:05:04.36
0:05:39.11
(7)
(7)
0:31:39.40 +2:28.39
4 5 Team 5 1
2
Taschi Klaschka
Callum Goulet-Kilgour
0:04:15.62
0:05:49.38
(5)
(7)
0:04:29.11
0:06:30.25
(5)
(11)
0:04:26.84
0:06:30.47
(5)
(12)
0:32:01.69 +2:50.68
5 2 Team 2 1
2
Lucas  Smith
Matthew  Mora
0:03:59.58
0:06:17.83
(4)
(10)
0:04:11.98
0:06:30.58
(3)
(12)
0:04:20.03
0:06:44.28
(3)
(13)
0:32:04.31 +2:53.30
6 3 Team 3 1
2
Murray Carter
Emily Hunt
0:03:47.01
0:06:46.68
(2)
(14)
0:04:01.68
0:06:55.68
(2)
(13)
0:03:58.87
0:06:57.52
(2)
(14)
0:32:27.46 +3:16.45
7 17 Team 17 1
2
Jeff McMillan
Kaylee Dean
0:04:30.44
0:05:54.04
(6)
(9)
0:04:49.70
0:06:10.61
(6)
(8)
0:04:57.38
0:06:06.40
(6)
(8)
0:32:28.59 +3:17.58
8 1 Team 1 1
2
Conor McGovern
Gabrielle Pelletier
0:03:44.33
0:06:28.38
(1)
(13)
0:03:57.66
0:07:10.93
(1)
(14)
0:03:54.77
0:07:16.48
(1)
(16)
0:32:32.58 +3:21.57
9 6 Team 6 1
2
Liam Allan
John  Daniels
0:05:26.19
0:04:56.53
(15)
(2)
0:05:42.04
0:05:21.90
(15)
(2)
0:05:45.41
0:05:21.64
(15)
(3)
0:32:33.73 +3:22.72
10 9 Team 9 1
2
Krista Robinson
Alexisse Berard
0:05:25.07
0:05:23.28
(14)
(4)
0:05:38.44
0:05:27.24
(13)
(4)
0:05:38.00
0:05:26.18
(12)
(5)
0:32:58.23 +3:47.22
11 11 Team 11 1
2
Bowen Lemay
Suzanne Vande Vyvere
0:05:24.00
0:05:20.09
(13)
(3)
0:05:40.33
0:05:26.42
(14)
(3)
0:05:44.46
0:05:25.61
(14)
(4)
0:33:00.93 +3:49.92
12 12 Team 12 1
2
Ian Mitchell
Levi  Brunelle
0:05:10.00
0:05:50.75
(10)
(8)
0:05:35.43
0:06:04.14
(12)
(7)
0:05:32.20
0:06:09.13
(11)
(9)
0:34:21.68 +5:10.67
13 8 Team 8 1
2
Chris Roe
Karin McSherry
0:04:54.88
0:06:24.26
(9)
(12)
0:05:19.58
0:06:15.71
(9)
(9)
0:05:21.56
0:06:13.12
(10)
(10)
0:34:29.13 +5:18.12
14 14 Team 14 1
2
Kristin Madsen
Nicole Matiation
0:05:17.31
0:06:17.93
(11)
(11)
0:05:24.77
0:06:21.61
(10)
(10)
0:05:20.26
0:06:13.59
(9)
(11)
0:34:55.49 +5:44.48
15 16 Team 16 1
2
Leslie Ball
Meaghan  Smith
0:05:18.83
0:07:11.57
(12)
(15)
0:05:34.40
0:07:39.77
(11)
(15)
0:05:40.42
0:07:10.52
(13)
(15)
0:38:35.53 +9:24.52
16 7 Team 7 1
2
Lauri Penton
Jessica Eyssens
0:06:17.71
0:11:36.57
(16)
(16)
0:06:32.55
0:10:55.35
(16)
(16)
0:06:31.35
0:05:09.45
(16)
(2)
0:47:02.99 +17:51.98

Grid 2 x 3 laps (0.4 km. ea.) Classic Sprint Relay    
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 28 Team 28 1
2
Don-Han Lau
Hayes McMillan
0:03:35.00
0:03:18.60
(1)
(2)
0:03:34.00
0:03:35.01
(2)
(2)
0:03:39.52
0:03:39.75
(2)
(2)
0:21:21.90  
2 27 Team 27 1
2
Sarah Madsen
Hudson McMillan
0:04:05.97
0:03:16.52
(3)
(1)
0:04:01.07
0:03:15.28
(3)
(1)
0:03:57.01
0:03:19.00
(3)
(1)
0:21:54.86 +32.96
3 26 Team 26 1
2
Kaitlyn Madsen
Yacine Mendoza
0:03:36.40
0:03:58.71
(2)
(4)
0:03:05.69
0:04:11.98
(1)
(4)
0:03:24.72
0:04:21.79
(1)
(4)
0:22:39.31 +1:17.41
4 25 Team 25 1
2
Rowan Frith
Amelia Uhmann
0:04:56.99
0:03:34.69
(4)
(3)
0:04:13.87
0:03:50.93
(4)
(3)
0:04:33.94
0:03:46.42
(4)
(3)
0:24:56.87 +3:34.97

Funnel 2 x 3 laps (0.8 km. ea.) Classic Sprint Relay    
PL Bib Team Lg Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Total Diff
1 22 Team 22 1
2
David Froese
Hamad Alabdousalam
0:03:52.28
0:04:20.20
(1)
(1)
0:04:04.40
0:04:25.69
(1)
(1)
0:04:02.62
0:04:35.92
(1)
(2)
0:25:21.13  
2 23 Team 23 1
2
Trooper Mann-Baxter
Raphael Boutroy
0:04:44.85
0:04:49.52
(4)
(2)
0:04:47.24
0:04:50.90
(5)
(2)
0:04:43.52
0:04:57.11
(4)
(3)
0:28:53.17 +3:32.04
3 24 Team 24 1
2
Emma Malkoske
Heidi Zechel
0:04:40.74
0:05:13.34
(3)
(3)
0:04:35.31
0:05:03.56
(3)
(3)
0:04:34.43
0:05:07.84
(3)
(4)
0:29:15.25 +3:54.12
4 20 Team 20 1
2
Clara Gibbons
Scott  Brodeur
0:04:46.07
0:06:31.36
(5)
(5)
0:04:46.06
0:06:43.80
(4)
(6)
0:04:56.50
0:04:24.81
(5)
(1)
0:32:08.61 +6:47.48
5 21 Team 21 1
2
Jarred Mora
Matthew Nikkel
0:04:04.85
0:07:06.27
(2)
(6)
0:04:18.58
0:06:41.82
(2)
(5)
0:04:09.38
0:07:06.78
(2)
(6)
0:33:27.69 +8:06.56
6 19 Team 19 1
2
Wakinya Pratt
Maeve Allan
0:05:34.25
0:05:52.49
(6)
(4)
0:05:52.89
0:05:20.32
(6)
(4)
0:05:47.66
0:05:27.15
(6)
(5)
0:33:54.76 +8:33.63


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4