Ontario Cup #1 Sprint Qualifier | Zone4.ca



Ontario Cup #1 Sprint Qualifier

Date: Dec 28, 2016
Official  Results
Location: Lappe Nordic Ski Centre
Host: Lakehead Superior Nordic Association 

Jury
Technical Delegate:  Len Pizzey 
Chief of Competition:  Grant Hall 
Coach:  Chris Serratore 
Obs. Time: 13:11
Wind Vel: 8 Wind Dir: West
Air Temp: -8 Snow Temp:
Weather: Overcast Snow Cond: New Re-Frozen

Midget B 0.8 km. Free   Course Info:  MC: 7m   HD: 9m   TC: 15m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 306 Taschi Klaschka 1/27 35764 2002 Red River Nordic   0:01:58.14  
2 308 Reid Kidner 2/27 33746 2002 Team Hardwood   0:02:03.55 +5.41
3 303 Robert Raikou 3/27 36427 2002 Team Hardwood   0:02:05.67 +7.53
4 313 Torin Frith 4/27   2002 Red River Nordic   0:02:09.90 +11.76
5 307 Jarod Bachinsky 8/27 38039 2003 Kenora Nordic (MB) MBST 0:02:22.84 +24.70
6 302 Aaron Warkentine 10/27 36461 2002 Boundary Trails Nordic MBST 0:02:27.57 +29.43
7 312 Declan How 14/27   2002 Kenora Nordic (MB)   0:02:40.43 +42.29
8 311 Jarred Mora 15/27   2002 Red River Nordic   0:02:42.25 +44.11
9 317 Hamad Alabdoulsalam 17/27   2003 Red River Nordic   0:02:50.82 +52.68
10 314 Scott Brodeur 20/27   2003 Red River Nordic   0:02:57.65 +59.51
11 316 Trooper Mann-Baxter 23/27   2002 Red River Nordic   0:03:05.44 +1:07.30
DNS 309 Damien Vialaret * 38025 2002 Skinouk Ontario   *** ***

Midget G 0.8 km. Free   Course Info:  MC: 7m   HD: 9m   TC: 15m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 301 Anna Stewart 6/27 30212 2003 Big Thunder Nordic   0:02:14.57  
2 310 Sophia Marshall 7/27 36521 2003 Arrowhead Nordic   0:02:16.45 +1.88
3 315 Carley Kiiskila 9/27   2004 Big Thunder Nordic   0:02:26.44 +11.87
4 305 Aili Smith 13/27 38020 2004 North Bay Nordic   0:02:40.08 +25.51
5 327 Aubrey Smith 16/27   2004 Big Thunder Nordic   0:02:46.72 +32.15
6 322 Danika Whitaker 19/27   2004 Big Thunder Nordic   0:02:54.76 +40.19
7 326 Heidi Zechel 22/27   2003 Red River Nordic   0:03:04.81 +50.24

PeeWee B 0.8 km. Free   Course Info:  MC: 7m   HD: 9m   TC: 15m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 323 Dylan Halls 5/27   2004 Lappe Nordic Lynx Midgets 0:02:14.33  
2 318 Lukas Hortis 11/27   2004 Lappe Nordic   0:02:32.45 +18.12
3 304 Sullivan Macdonald 12/27 38045 2005 Team Hardwood   0:02:35.62 +21.29
4 325 Eric Jamsa 24/27   2006 Lappe Nordic   0:03:06.45 +52.12
5 328 Mikkai Jones 25/27   2007 Lappe Nordic   0:03:10.43 +56.10
6 324 Nolan Nyitrai 27/27   2008 Big Thunder Nordic   0:03:50.98 +1:36.65

PeeWee G 0.8 km. Free   Course Info:  MC: 7m   HD: 9m   TC: 15m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 321 Tihana Vidjen 18/27   2005 Big Thunder Nordic   0:02:54.58  
2 320 Sally Stewart 21/27   2006 Big Thunder Nordic   0:02:57.71 +3.13
3 319 Sarah Kiiskila 26/27   2007 Big Thunder Nordic   0:03:18.14 +23.56

Sr M 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 329 Andy Shields 1/105 14504 1991 Lappe Nordic   0:02:25.94  
2 332 Gavin Shields 2/105 19224 1994 Lappe Nordic   0:02:30.63 +4.69
3 330 Bob Thompson 3/105 14312 1991 Team Hardwood NTDC TBay 0:02:31.28 +5.34
4 331 Angus Foster 4/105 23596 1995 Big Thunder Nordic NTDC TBay 0:02:31.45 +5.51
5 333 Fergus Foster 8/105 25591 1997 Big Thunder Nordic NTDC TBay 0:02:37.32 +11.38
6 431 Colin Pendziwol 12/105   1994 Big Thunder Nordic Lakehead U 0:02:39.92 +13.98
7 373 Werner Schwar 42/105 307 1966 Lappe Nordic   0:02:58.81 +32.87
8 364 Hayden Gorman 43/105 33122 1995 Big Thunder Nordic Lakehead U 0:03:00.56 +34.62

Jr M 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 336 Noah Thompson 6/105 29393 1998 Big Thunder Nordic Lakehead U 0:02:35.59  
2 359 Tobias Quinn 17/105 34886 1998 Big Thunder Nordic Lakehead U 0:02:43.19 +7.60
3 340 Levi Warkentine 23/105 28640 1997 Downtown Nordic Lakehead U 0:02:46.80 +11.21
4 365 Aidan Carr 29/105 31481 1998 Big Thunder Nordic   0:02:49.37 +13.78
5 377 Cameron Roe 31/105 32889 1998 Red River Nordic MBST 0:02:50.11 +14.52

Jr B 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 345 Malcolm Thompson 5/105 33113 2000 Georgian Nordic ONST 0:02:32.63  
2 342 Pierre Grall-Johnson 7/105 31045 1999 Nakkertok Nordic (ON) ONST 0:02:35.73 +3.10
3 335 Alec Maclean 9/105 31416 1999 Team Hardwood   0:02:37.89 +5.26
4 343 Martti Muzyka 10/105 27389 1999 Big Thunder Nordic   0:02:38.77 +6.14
5 349 Nicholas Cheney 11/105 31809 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:39.00 +6.37
6 366 Frederick Serratore 13/105 30220 1999 Big Thunder Nordic   0:02:40.23 +7.60
7 360 Kai Meekis 14/105 25593 2000 Big Thunder Nordic   0:02:40.50 +7.87
8 362 Ben Milley 15/105 33128 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:41.38 +8.75
9 347 Oliver Grocott 16/105 31043 1999 Highlands Trailblazers   0:02:42.43 +9.80
10 350 Sebastien Gingras 18/105 29495 1999 Soo Finnish   0:02:43.71 +11.08
11 354 Erik Ohrling 19/105 33121 2000 Highlands Trailblazers   0:02:44.77 +12.14
12 376 Aleksi Luoma 20/105 31785 2000 Big Thunder Nordic   0:02:44.88 +12.25
13 363 Hudson McCubbin 21/105 31808 1999 North Bay Nordic   0:02:45.80 +13.17
14 361 Teagan Harris 22/105 31046 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:46.74 +14.11
15 378 Ezra Pierce 24/105 31058 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:47.24 +14.61
16 353 Finn Dodgson 26/105 33731 1999 Team Hardwood ONST 0:02:48.85 +16.22
17 416 Aiden Tullio 27/105 38035 1999 Highlands Trailblazers   0:02:49.26 +16.63
18 379 Graham Daly 28/105 31411 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:49.36 +16.73
19 392 Niklas Harkonen 30/105 31826 2000 Lappe Nordic   0:02:49.39 +16.76
20 421 Finnbar Perrault 32/105 38034 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:50.67 +18.04
21 371 Lucas Smith 33/105 32893 2000 Red River Nordic   0:02:51.64 +19.01
22 381 Declan Barber 35/105 31417 1999 Team Hardwood   0:02:52.17 +19.54
23 375 Patrick Paradine 36/105 33124 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:52.27 +19.64
24 383 Eric Nussbaum 37/105 31041 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:55.17 +22.54
25 384 Evan Kealey 38/105 31044 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:55.22 +22.59
26 390 Matjaz Cigler 39/105 31796 1999 Georgian Nordic   0:02:56.06 +23.43
27 387 Sebastien Nicolle 41/105 33734 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:58.63 +26.00
28 372 Hugh Graham 44/105 34097 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:01.12 +28.49
29 367 Aidan Johnston 47/105 31477 1999 Big Thunder Nordic   0:03:05.69 +33.06
30 410 Jonathan Whatley 49/105 38036 2000 Lappe Nordic   0:03:06.76 +34.13
31 424 Joshua Tillson 50/105 37858 2000 Walden Nordic   0:03:07.69 +35.06
32 401 Conor Jacobson 54/105 34070 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:10.54 +37.91
33 423 Eamon Kelly 57/105 31879 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:16.22 +43.59
34 434 Mattias Klassen 89/105   2000 Boundary Trails Nordic   0:03:49.54 +1:16.91
35 430 Mark Naylor 94/105   2000 Red River Nordic   0:03:53.00 +1:20.37
36 433 Bentzi Claassen 101/105   2000 Team Hardwood   0:04:16.29 +1:43.66

Juv B 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 391 Tyler Allan 25/105 35301 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:02:48.09  
2 397 Erik Schlyter 34/105 34883 2001 Big Thunder Nordic   0:02:51.87 +3.78
3 388 Cameron Pouw 40/105 34889 2001 Nakkertok Nordic (ON) ONST 0:02:58.43 +10.34
4 385 Carter Saunders 46/105 35303 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:03.07 +14.98
5 398 Sebastian Grocott 48/105 35269 2001 Highlands Trailblazers   0:03:06.27 +18.18
6 402 Aidan Westdal 59/105 35340 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:16.86 +28.77
7 425 Ben Walker 74/105 35282 2001 Georgian Nordic   0:03:28.12 +40.03
8 428 Matthew Mora 103/105   2001 Red River Nordic   0:04:31.78 +1:43.69
9 389 Sam Lyon 105/105 35324 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:10:30.21 +7:42.12

Sr W 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 334 Mia Serratore 45/105 23769 1996 Big Thunder Nordic NTDC TBay 0:03:01.35  
2 358 Sarah Peters 69/105 6434 1977 Lappe Nordic   0:03:25.86 +24.51

Jr W 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 341 Zoe Pekos 53/105 29275 1998 Team Hardwood   0:03:10.14  
2 419 Hannah Shields 60/105 37995 1998 Lappe Nordic   0:03:16.88 +6.74
3 413 Erika Mihell 63/105 28155 1997 Soo Finnish Lakehead U 0:03:20.18 +10.04
4 338 Laura Inkila 65/105 25805 1997 Nakkertok Nordic (ON) Carleton U 0:03:21.36 +11.22
5 351 Jessica Roach 71/105 35355 1998 Team Hardwood   0:03:26.53 +16.39
6 396 Karly Lockhart 82/105 29412 1998 Kenora Nordic (MB) Nipissing U 0:03:42.24 +32.10

Jr G 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 344 Tess Wortley 51/105 33146 2000 Highlands Trailblazers   0:03:07.82  
2 339 Heidi Stewart 52/105 27375 2000 Big Thunder Nordic   0:03:08.55 +0.73
3 337 Shilo Rousseau 55/105 31427 2000 Team Hardwood   0:03:11.55 +3.73
4 368 Chloe Ranahan 56/105 33123 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:15.16 +7.34
5 426 Kailey Young 58/105 33349 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:16.47 +8.65
6 352 Hannah Story-Korman 61/105 29416 1999 Temiskaming   0:03:19.12 +11.30
7 356 Olivia Westbrooke 64/105 33132 2000 Highlands Trailblazers   0:03:20.52 +12.70
8 346 Milla Tarnopolsky 66/105 31861 2000 Highlands Trailblazers   0:03:22.17 +14.35
9 357 Meghan Burns 68/105 31412 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:25.49 +17.67
10 348 Shaylynn Loewen 73/105 33371 2000 Georgian Nordic ONST 0:03:27.75 +19.93
11 380 An Duong 76/105 34115 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:31.64 +23.82
12 355 Fiona Schute 77/105 33147 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:36.94 +29.12
13 393 Penelope Horn 78/105 33733 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:38.68 +30.86
14 415 Nicole Smith 81/105 33116 2000 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:41.79 +33.97
15 395 Adrianna Sullivan 92/105 33740 1999 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:52.14 +44.32
16 414 Lindsay Raymond 95/105 37689 1999 Georgian Nordic   0:03:53.99 +46.17
17 427 Tessa Warkentine 99/105 36512 2000 Boundary Trails Nordic MBST 0:04:00.33 +52.51
18 432 Emily Davidson 102/105   1999 Boundary Trails Nordic   0:04:22.11 +1:14.29
19 429 Emily Hunt 104/105   2000 Red River Nordic   0:04:54.61 +1:46.79
DNS 403 Elise Howden * 36416 2000 Team Hardwood   *** ***

Juv G 1.2 km. Free   Course Info:  MC: 18m   HD: 20m   TC: 31m 
PL Bib Name Overall CCCLic DOB Club Team Time Diff
1 370 Casey Nelson 62/105 35270 2001 Red River Nordic   0:03:20.01  
2 374 Claudia De Fazio 67/105 35273 2001 Team Hardwood   0:03:24.29 +4.28
3 369 Colleen Beck 70/105 31855 2001 Highlands Trailblazers   0:03:26.31 +6.30
4 386 Kristen Kornell 72/105 31882 2001 Porcupine Ski Runners   0:03:27.07 +7.06
5 382 Sarah Macintosh 75/105 35314 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:28.41 +8.40
6 400 Marsha Lane 79/105 36491 2001 Georgian Nordic   0:03:40.27 +20.26
7 406 Leyla Barber 80/105 33150 2002 Team Hardwood   0:03:41.51 +21.50
8 420 Allison Westbroek 83/105 38041 2002 Kawartha Nordic   0:03:42.37 +22.36
9 394 Charlotte Johnston 84/105 31478 2001 Big Thunder Nordic   0:03:42.60 +22.59
10 417 Katherine Mason 85/105 35300 2001 Nakkertok Nordic (ON)   0:03:43.07 +23.06
11 418 Sierra Macdonald 86/105 37707 2002 Team Hardwood   0:03:43.69 +23.68
12 404 Olivia Demetrakopoulos 87/105 36414 2002 Big Thunder Nordic   0:03:44.05 +24.04
13 412 Chandra Rousseau 88/105 37670 2002 Team Hardwood   0:03:46.73 +26.72
14 405 Ainsley Carr 90/105 35291 2002 Big Thunder Nordic   0:03:51.12 +31.11
15 399 Elise Hummelbrunner 91/105 34084 2001 Kenora Nordic (MB)   0:03:51.65 +31.64
16 408 Meaghan Smith 93/105 36458 2002 Red River Nordic   0:03:52.25 +32.24
17 409 Alexisse Bérard 96/105 36510 2001 Red River Nordic   0:03:56.90 +36.89
18 422 Anna Harris 97/105 38029 2002 Kawartha Nordic   0:03:59.20 +39.19
19 407 Julia Shannon 98/105 35317 2002 Team Hardwood   0:03:59.68 +39.67
20 411 Madeleine Kaminski 100/105 36409 2002 Highlands Trailblazers   0:04:03.48 +43.47


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4