Course de sélection Ski NB Selection Race | Zone4.ca



Course de sélection Ski NB Selection Race

Date: Dec 31, 2016
StartList
Location: Charlo, NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Rhéal Laviolette 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Marc Leclair 
Coach:  Manon Losier 
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Pee Wee Garçon/Boys 2.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
1 Karel Godin St-Ignace NB Boules de Neige 0:00:30.0

Mini-Midget Garçon/Boys 2.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
2 Mathias Michaud Dalhousie NB Les Aventuriers 0:01:00.0
3 Samuel Basque Tilley-Road NB Le Sureau Blanc 0:01:30.0
4 Hugo Austin Benoit NB Le Sureau Blanc 0:02:00.0
5 Leezack Caron saint-quentin NB Husky 0:02:30.0

Pee Wee Fille/Girls 2.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
6 Malika Allain North Tetagouche NB Ourse des Neiges 0:03:00.0

Midget Fille/Girls 3.75 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
7 Ariane Austin Benoit NB Le Sureau Blanc 0:13:30.0
8 Anika Leigh Campbellton NB Les Aventuriers 0:14:00.0
9 Fiona McClure Halifax NS Other / Autre 0:14:30.0
10 Grace McIntyre Fall River NS Other / Autre 0:15:00.0
11 Gabrielle Côté St-Louis de Kent NB Boules de Neige 0:15:30.0

Midget Garçon/Boys 5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
12 Simon Xavier Godin Pont-Landry NB Le Sureau Blanc 0:16:00.0
13 Samuel Amirault Fall River NS Other / Autre 0:16:30.0

Juvenile Garçon/Boys 6.25 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
14 François Leclair Balmoral NB Les Aventuriers 0:17:00.0
15 Olivier Jacob Godin Pont-Landry NB Le Sureau Blanc 0:17:30.0
16 Jeremy Leigh Campbellton NB Les Aventuriers 0:18:00.0

Junior Fille/Girls 6.25 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
17 Chloe Duchesne Bathurst NB Ourse des Neiges 0:18:30.0
18 Maggie McClure Halifax NS Other / Autre 0:19:00.0
19 Michelle Landry St-Louis-de-Kent NB Boules de Neige 0:19:30.0

Participation Femme/Women 7.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
20 Dorian Hudec North Sydney NS Other / Autre 0:20:00.0
21 Susan McClure Halifax NS Other / Autre 0:20:30.0
22 Julie Daigle Bathurst NB Ourse des Neiges 0:21:00.0
23 Mariah Hudec Guelph ON Other / Autre 0:21:30.0

Junior Garçon/Boys 7.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
24 Dominic Brassard Caraquet NB Les Elites du Nord Roi 0:22:00.0
25 Alexandre Leclair Balmoral NB Les Aventuriers 0:22:30.0
26 Maxime Savoie St-Louis NB Boules de Neige 0:23:00.0

Junior Homme/Men 10 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
27 Colin Ward Mahone Bay NS Other / Autre 0:23:30.0

Senior U23 Homme/Men 12.5 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
28 Vincent Leclair Balmoral NB Les Aventuriers 0:24:00.0
29 Jonah Hudec North Sydney NS Other / Autre 0:24:30.0

Participation Homme/Men 10 km. Classic    
Bib Name City Province Club Start Time
30 John Cameron Halifax NS Other / Autre 0:25:00.0
31 Kevin Heppell Charlo NB Les Aventuriers 0:25:30.0
32 Jan Rossiter Campbellton NB Les Aventuriers 0:26:00.0
33 Shawn Amirault Fall River NS Other / Autre 0:26:30.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4