Course de sélection Ski NB Selection Race | Zone4.ca



Course de sélection Ski NB Selection Race

Date: Dec 31, 2016
Official  Results
Location: Charlo, NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Rhéal Laviolette 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Marc Leclair 
Coach:  Manon Losier 
Coach:   
Obs. Time: 12:00
Wind Vel:  23 km/h Wind Dir:
Air Temp: -10 Snow Temp: -10
Weather: Cloudy & sun Snow Cond:

Pee Wee Garçon/Boys 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 1 Karel Godin St-Ignace NB Boules de Neige 0:13:36.1  

Mini-Midget Garçon/Boys 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 3 Samuel Basque Tilley-Road NB Le Sureau Blanc 0:09:18.4  
2 4 Hugo Austin Benoit NB Le Sureau Blanc 0:10:11.8 +53.4
3 2 Mathias Michaud Dalhousie NB Les Aventuriers 0:11:32.7 +2:14.3
4 5 Leezack Caron saint-quentin NB Husky 0:14:53.2 +5:34.8

Pee Wee Fille/Girls 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 6 Malika Allain North Tetagouche NB Ourse des Neiges 0:16:17.3  

Midget Fille/Girls 3.75 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 7 Ariane Austin Benoit NB Le Sureau Blanc 0:15:06.7  
2 9 Fiona McClure Halifax NS Other / Autre 0:15:26.6 +19.9
3 8 Anika Leigh Campbellton NB Les Aventuriers 0:16:59.2 +1:52.5
4 10 Grace McIntyre Fall River NS Other / Autre 0:20:37.7 +5:31.0
DNS 11 Gabrielle Côté St-Louis de Kent NB Boules de Neige *** ***

Midget Garçon/Boys 5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 12 Simon Xavier Godin Pont-Landry NB Le Sureau Blanc 0:18:59.4  
2 13 Samuel Amirault Fall River NS Other / Autre 0:23:41.4 +4:42.0

Juvenile Garçon/Boys 6.25 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 16 Jeremy Leigh Campbellton NB Les Aventuriers 0:20:22.1  
2 15 Olivier Jacob Godin Pont-Landry NB Le Sureau Blanc 0:22:15.4 +1:53.3
DNS 14 François Leclair Balmoral NB Les Aventuriers *** ***

Junior Fille/Girls 6.25 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 18 Maggie McClure Halifax NS Other / Autre 0:22:29.4  
2 17 Chloe Duchesne Bathurst NB Ourse des Neiges 0:27:31.7 +5:02.3
DNS 19 Michelle Landry St-Louis-de-Kent NB Boules de Neige *** ***

Participation Femme/Women 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 23 Mariah Hudec Guelph ON Other / Autre 0:31:26.0  
2 22 Julie Daigle Bathurst NB Ourse des Neiges 0:34:55.3 +3:29.3
3 21 Susan McClure Halifax NS Other / Autre 0:37:42.9 +6:16.9
4 20 Dorian Hudec North Sydney NS Other / Autre 0:44:50.1 +13:24.1

Junior Garçon/Boys 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 24 Dominic Brassard Caraquet NB Les Elites du Nord Roi 0:30:05.6  
DNS 25 Alexandre Leclair Balmoral NB Les Aventuriers *** ***
DNS 26 Maxime Savoie St-Louis NB Boules de Neige *** ***

Junior Homme/Men 10 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 27 Colin Ward Mahone Bay NS Other / Autre 0:30:46.0  

Senior U23 Homme/Men 12.5 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 29 Jonah Hudec North Sydney NS Other / Autre 0:41:14.0  
2 28 Vincent Leclair Balmoral NB Les Aventuriers 0:41:42.2 +28.2

Participation Homme/Men 10 km. Classic    
PL Bib Name City Province Club Time Diff
1 31 Kevin Heppell Charlo NB Les Aventuriers 0:30:45.8  
2 32 Jan Rossiter Campbellton NB Les Aventuriers 0:34:11.0 +3:25.2
3 33 Shawn Amirault Fall River NS Other / Autre 0:36:23.0 +5:37.2
4 30 John Cameron Halifax NS Other / Autre 0:40:19.1 +9:33.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4