2ème tranche Demers - Les Sentiers du Moulin 2017 | Zone4.ca

2ème tranche Demers - Les Sentiers du Moulin 2017

Date: Jan 21, 2017
Official  Results
Location: Lac-Beauport
Host Club: Club Nordique du Moulin

Jury
Délégué Technique  Michel Grenier 
Directeur épreuve  Caronile Letarte 
Chef Stade  Louis Turenne 
Chef Chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Suzanne Bergeron 
Chef Controleur  Maryse Brouilette 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 1.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 6 Victor Turenne Atome G3 2008 1/7 Club Nordique du Moulin N 0:04:33.0  
2 13 Beauchamp Henrik Atome G2 2009 1/7 Club Nordique MSA N 0:05:11.1 +38.1
3 11 Justin Paris Atome G3 2008 2/7 Club Nordique du Moulin N 0:05:35.3 +1:02.3
4 8 Noah Boily Atome G3 2008 3/7 Club Nordique du Moulin N 0:05:44.7 +1:11.7
5 10 Théodore OTIS Atome G3 2008 4/7 Léviski-La Balade S 0:05:47.2 +1:14.2
6 3 Mathis Lessard Atome G2 2009 2/7 Club Nordique du Moulin N 0:05:52.9 +1:19.9
7 15 Elliot St-Laurent Atome G3 2008 5/7 Castor-Kanik N 0:05:57.6 +1:24.6
8 12 Cédrik Soucy Atome G3 2008 6/7 Léviski-La Balade S 0:05:58.7 +1:25.7
9 7 Kevin Marmen Atome G2 2009 3/7 Club Nordique du Moulin N 0:06:27.7 +1:54.7
10 5 Louis Simard Atome G2 2009 4/7 Hus-Ski N 0:06:32.4 +1:59.4
11 18 Julien Bergeron Atome G2 2009 5/7 Club Nordique du Moulin N 0:06:47.1 +2:14.1
12 16 Félix Sanfaçon Atome G3 2008 7/7 Club Nordique du Moulin N 0:06:57.1 +2:24.1
13 14 Mathias Harvey Atome G2 2009 6/7 Club Nordique du Moulin N 0:07:03.8 +2:30.8
14 9 Charles-Antoine Brillant Atome G2 2009 7/7 Club Nordique du Moulin N 0:07:22.4 +2:49.4
15 17 Arnaud Laverdière Atome G1 2010-2011 1/2 Club Nordique du Moulin N 0:08:16.7 +3:43.7
16 4 Victor Morin-Boily Atome G1 2010-2011 2/2 Club Nordique du Moulin N 0:16:11.8 +11:38.8
DNF 2 Charles Rioux Atome G1 2010-2011 * Club Nordique du Moulin N *** ***
DNS 19 Jacob Labrie Atome G3 2008 * Club Nordique MSA N *** ***

Atome F 1.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 34 Éloïse Bégin Atome F3 2008 1/14 Castor-Kanik N 0:05:08.2  
2 26 Jeanne Saint-Jacques Atome F3 2008 2/14 Club Nordique du Moulin N 0:05:48.4 +40.2
3 37 Noalie Dubois Atome F3 2008 3/14 Club Nordique du Moulin N 0:05:49.0 +40.8
4 28 Flavie Laverdière Atome F3 2008 4/14 Club Nordique du Moulin N 0:05:52.6 +44.4
5 42 Marilou Lyonnais Atome F3 2008 5/14 Hus-Ski N 0:05:59.4 +51.2
6 39 Matilda Marie Dupuis Atome F3 2008 6/14 Léviski-La Balade N 0:06:01.5 +53.3
7 45 Marine Caron Atome F3 2008 7/14 Castor-Kanik N 0:06:17.4 +1:09.2
8 43 Catherine Farrell Atome F3 2008 8/14 Castor-Kanik N 0:06:23.9 +1:15.7
9 38 Juliette Brisson Atome F2 2009 1/4 Club Nordique du Moulin N 0:06:24.2 +1:16.0
10 23 Clémence LOBEL Atome F3 2008 9/14 Léviski-La Balade N 0:06:38.8 +1:30.6
11 40 Marie Pelletier Atome F3 2008 10/14 Club Nordique du Moulin N 0:06:39.2 +1:31.0
12 47 Sarah Trudel Atome F2 2009 2/4 Club Nordique MSA N 0:06:40.8 +1:32.6
13 22 Florence Flamand Atome F3 2008 11/14 Club Nordique du Moulin N 0:06:47.4 +1:39.2
14 29 Alexia Béland Atome F1 2010-2011 1/9 Club Nordique MSA N 0:06:49.2 +1:41.0
15 31 Alicia Poulin Atome F2 2009 3/4 Léviski-La Balade S 0:07:02.9 +1:54.7
16 33 Lénaelle Perny Atome F3 2008 12/14 Club Nordique du Moulin N 0:07:06.9 +1:58.7
17 21 Camille Rochon Atome F3 2008 13/14 Castor-Kanik N 0:07:11.4 +2:03.2
18 24 Juliette Gagnon Atome F1 2010-2011 2/9 Castor-Kanik N 0:07:27.4 +2:19.2
19 41 Èva-Rose Duchesne Atome F2 2009 4/4 Club Nordique du Moulin N 0:07:33.3 +2:25.1
20 27 Florence Dupuis Atome F1 2010-2011 3/9 Hus-Ski N 0:08:02.0 +2:53.8
21 46 Elodie Blais Atome F3 2008 14/14 Club Nordique du Moulin N 0:08:03.2 +2:55.0
22 35 Clara Flamand Atome F1 2010-2011 4/9 Club Nordique du Moulin N 0:08:05.4 +2:57.2
23 44 Noémie Souveton Atome F1 2010-2011 5/9 Club Nordique MSA N 0:08:30.2 +3:22.0
24 36 Rosalie Gagnon Atome F1 2010-2011 6/9 Castor-Kanik N 0:08:51.4 +3:43.2
25 30 Noémie Levasseur Atome F1 2010-2011 7/9 Léviski-La Balade S 0:09:02.0 +3:53.8
26 20 Maeve Lanouette Atome F1 2010-2011 8/9 Hus-Ski N 0:10:28.4 +5:20.2
27 32 Clara Blais Atome F1 2010-2011 9/9 Club Nordique du Moulin N 0:10:54.6 +5:46.4
DNS 25 Lydia Lebuis Atome F2 2009 * Club Nordique du Moulin N *** ***

Peewee G 2.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 86 Julien Rochon Pewee G2 2005 1/16 Castor-Kanik N 0:09:41.7  
2 68 Jules Lapointe Pewee G2 2005 2/16 Léviski-La Balade S 0:09:42.5 +0.8
3 64 Joseph Perreault Pewee G2 2005 3/16 Léviski-La Balade S 0:09:43.5 +1.8
4 83 Nicolas Claveau-Laviolette Pewee G2 2005 4/16 Léviski-La Balade S 0:10:04.2 +22.5
5 49 carl truffer Peewee G1 2006-2007 1/27 Club Nordique MSA A 0:10:04.3 +22.6
6 65 Albert Raymond Peewee G1 2006-2007 2/27 Club Nordique du Moulin N 0:10:12.8 +31.1
7 79 Thomas Béland Peewee G1 2006-2007 3/27 Club Nordique MSA N 0:10:24.8 +43.1
8 56 Maxime Harvey Pewee G2 2005 5/16 Club Nordique du Moulin N 0:10:33.5 +51.8
9 63 Alexandre Fournier Peewee G1 2006-2007 4/27 Club Nordique du Moulin N 0:10:38.1 +56.4
10 77 Zachary Turgeon Pewee G2 2005 6/16 Club Nordique du Moulin N 0:10:38.5 +56.8
11 73 Xavier Normandin Pewee G2 2005 7/16 Léviski-La Balade N 0:10:39.8 +58.1
12 71 Tristan Grandmont Peewee G1 2006-2007 5/27 Club Nordique MSA N 0:10:43.9 +1:02.2
13 51 Louis-Philippe Labbe Peewee G1 2006-2007 6/27 Léviski-La Balade S 0:10:46.1 +1:04.4
14 82 Thierry Olivier Peewee G1 2006-2007 7/27 Club Nordique du Moulin N 0:10:50.1 +1:08.4
15 52 Édouard Drolet Peewee G1 2006-2007 8/27 Club Nordique MSA N 0:11:05.7 +1:24.0
16 53 Nathan Guérin Pewee G2 2005 8/16 Club Nordique du Moulin N 0:11:15.8 +1:34.1
17 69 Éliott Robichaud Peewee G1 2006-2007 9/27 Castor-Kanik N 0:11:22.2 +1:40.5
18 62 Frédéric Audet Peewee G1 2006-2007 10/27 Club Nordique du Moulin N 0:11:23.5 +1:41.8
19 48 Félix Duhaime Pewee G2 2005 9/16 Léviski-La Balade S 0:11:24.2 +1:42.5
20 89 Arnaud Lapointe Peewee G1 2006-2007 11/27 Léviski-La Balade S 0:11:27.6 +1:45.9
21 54 Félix Olivier Pewee G2 2005 10/16 Club Nordique du Moulin N 0:11:31.3 +1:49.6
22 76 Alexandre Arsenault Pewee G2 2005 11/16 Castor-Kanik N 0:11:45.0 +2:03.3
23 75 Mathias Bégin Peewee G1 2006-2007 12/27 Castor-Kanik N 0:11:45.8 +2:04.1
24 50 Louis-Philippe Gervais Peewee G1 2006-2007 13/27 Léviski-La Balade S 0:11:51.2 +2:09.5
25 66 Samuel Jacques Dupuis Pewee G2 2005 12/16 Léviski-La-Balade N 0:11:52.5 +2:10.8
26 78 Dérek Paris Peewee G1 2006-2007 14/27 Club Nordique du Moulin N 0:11:53.7 +2:12.0
27 84 Amawal Guibert Peewee G1 2006-2007 15/27 Club Sportif les Appalaches A 0:11:55.0 +2:13.3
28 80 Éliot Bonnier Vermette Peewee G1 2006-2007 16/27 Léviski-La Balade S 0:12:00.1 +2:18.4
29 72 Nathan Levasseur Peewee G1 2006-2007 17/27 Léviski-La Balade S 0:12:01.2 +2:19.5
30 59 Mathieu LOBEL Peewee G1 2006-2007 18/27 Léviski-La Balade N 0:12:42.3 +3:00.6
31 70 Kaleb Knister Peewee G1 2006-2007 19/27 Léviski-La Balade S 0:12:54.4 +3:12.7
32 58 Guillaume Labonté Pewee G2 2005 13/16 Léviski-La Balade S 0:13:14.2 +3:32.5
33 67 Tristan Soucy Peewee G1 2006-2007 20/27 Léviski-La Balade S 0:13:15.7 +3:34.0
34 57 Camille DEROME Peewee G1 2006-2007 21/27 Club Nordique du Moulin N 0:13:19.8 +3:38.1
35 88 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G1 2006-2007 22/27 Club Nordique du Moulin N 0:13:26.1 +3:44.4
36 61 Manu Rivard Marcoux Peewee G1 2006-2007 23/27 Léviski-La Balade N 0:13:32.9 +3:51.2
37 81 Renaud Trudel Pewee G2 2005 14/16 Léviski-La Balade N 0:13:48.0 +4:06.3
38 74 Justin Gosselin Pewee G2 2005 15/16 Léviski-La Balade S 0:13:51.6 +4:09.9
39 85 Augustin OTIS Pewee G2 2005 16/16 Léviski-La Balade S 0:13:58.1 +4:16.4
40 60 Édouard Castonguay Peewee G1 2006-2007 24/27 Léviski-La Balade S 0:14:29.2 +4:47.5
41 87 Adrien Ampleman Peewee G1 2006-2007 25/27 Léviski-La Balade N 0:14:52.9 +5:11.2
42 90 Jules Ampleman Peewee G1 2006-2007 26/27 Léviski-La Balade N 0:14:53.4 +5:11.7
43 55 Antoine Descarreaux Peewee G1 2006-2007 27/27 Castor-Kanik N 0:16:32.4 +6:50.7

Peewee F 2.2 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 95 Clara Giguere Peewee F2 2005 1/12 Club Nordique du Moulin N 0:10:05.5  
2 113 Florence Harrisson Peewee F2 2005 2/12 Club Nordique du Moulin N 0:10:11.0 +5.5
3 105 Mégan Lebel Peewee F1 2006-2007 1/27 Club Nordique du Moulin N 0:10:20.1 +14.6
4 96 Juliane Dorval Peewee F2 2005 3/12 Club Nordique MSA N 0:10:21.9 +16.4
5 126 vanessa truffer Peewee F1 2006-2007 2/27 Club Nordique MSA A 0:10:36.6 +31.1
6 108 Béatrice Blanchard Peewee F2 2005 4/12 Club Nordique du Moulin N 0:10:54.7 +49.2
7 110 Emmanuelle Moreau Peewee F1 2006-2007 3/27 Club Nordique MSA N 0:10:55.4 +49.9
8 92 Drouin Anabelle Peewee F2 2005 5/12 Club Nordique MSA N 0:10:58.9 +53.4
9 116 Élya Étienne Peewee F2 2005 6/12 Léviski-La Balade N 0:11:01.5 +56.0
10 115 Beatrice Landry Peewee F1 2006-2007 4/27 Club Nordique MSA N 0:11:07.4 +1:01.9
11 112 Sara Boily Peewee F2 2005 7/12 Castor-Kanik N 0:11:21.0 +1:15.5
12 99 Frédérique Guérin Peewee F1 2006-2007 5/27 Club Nordique du Moulin N 0:11:36.5 +1:31.0
13 130 Marianne Brillant Peewee F1 2006-2007 6/27 Club Nordique du Moulin N 0:11:57.7 +1:52.2
14 109 Marie Dubois Peewee F1 2006-2007 7/27 Club Nordique MSA N 0:12:12.6 +2:07.1
15 91 Annabelle Héroux Peewee F2 2005 8/12 Léviski-La Balade S 0:12:13.3 +2:07.8
16 121 Maelle Souveton Peewee F1 2006-2007 8/27 Club Nordique MSA N 0:12:27.4 +2:21.9
17 124 Lauriane Flamand Peewee F1 2006-2007 9/27 Club Nordique du Moulin N 0:12:30.7 +2:25.2
18 107 Juliette Raymond Peewee F1 2006-2007 10/27 Club Nordique du Moulin N 0:12:33.7 +2:28.2
19 111 Béatrice Côté Peewee F1 2006-2007 11/27 Léviski-La Balade S 0:12:35.8 +2:30.3
20 123 Emma Pelletier Peewee F1 2006-2007 12/27 Club Nordique du Moulin N 0:12:39.7 +2:34.2
21 97 Marianne Héroux Peewee F2 2005 9/12 Léviski-La Balade S 0:12:45.8 +2:40.3
22 106 Laïla Brochu Peewee F2 2005 10/12 Castor-Kanik N 0:12:48.0 +2:42.5
23 125 Alix Lachance Peewee F1 2006-2007 13/27 Léviski-La Balade S 0:12:56.6 +2:51.1
24 104 Catherine Arsenault Peewee F1 2006-2007 14/27 Castor-Kanik N 0:12:56.7 +2:51.2
25 127 Florence Duchesne Peewee F1 2006-2007 15/27 Club Nordique du Moulin N 0:13:08.6 +3:03.1
26 103 Juliette Tanguay Peewee F1 2006-2007 16/27 Léviski-La Balade S 0:13:20.2 +3:14.7
27 128 Victoria Savary Peewee F2 2005 11/12 Léviski-La Balade S 0:13:26.8 +3:21.3
28 94 Élyse Bergeron Peewee F1 2006-2007 17/27 Club Nordique du Moulin N 0:13:48.7 +3:43.2
29 98 Anasoleil Dubois Peewee F1 2006-2007 18/27 Club Nordique du Moulin N 0:13:50.1 +3:44.6
30 117 Daphné Soucy Peewee F2 2005 12/12 Léviski-La Balade S 0:13:58.0 +3:52.5
31 120 Marie-Eve Simard Peewee F1 2006-2007 19/27 Hus-Ski N 0:14:01.6 +3:56.1
32 102 Jessica Trudel Peewee F1 2006-2007 20/27 Club Nordique MSA N 0:14:30.7 +4:25.2
33 129 Léa Laflammne Peewee F1 2006-2007 21/27 Léviski-La Balade S 0:14:31.9 +4:26.4
34 122 Cybil Deshaies Peewee F1 2006-2007 22/27 Castor-Kanik N 0:14:42.6 +4:37.1
35 100 Laurie Gagnon Peewee F1 2006-2007 23/27 Castor-Kanik N 0:15:15.3 +5:09.8
36 118 Cassandre Baillargeon Peewee F1 2006-2007 24/27 Club Nordique du Moulin N 0:15:22.7 +5:17.2
37 131 Logane Lemire Peewee F1 2006-2007 25/27 Club Nordique du Moulin N 0:15:27.4 +5:21.9
38 119 Charlotte Thiffeault Peewee F1 2006-2007 26/27 Club Nordique MSA N 0:15:46.4 +5:40.9
39 101 Roxanne Farrell Peewee F1 2006-2007 27/27 Castor-Kanik N 0:16:43.7 +6:38.2
DNS 93 Éloise St-Pierre Peewee F2 2005 * Club  Sportif les Appalaches A *** ***
DNS 132 Annabelle Savary Peewee F2 2005 * Léviski-La Balade S *** ***

Midget G 3.75 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 135 Thomas Paradis Midget G1 2004 1/17 Club Nordique MSA N 0:13:34.6  
2 137 Aimé Perreault Midget G2 2003 1/10 Léviski-La Balade S 0:13:35.6 +1.0
3 140 JUSTIN GENEST Midget G2 2003 2/10 Club Nordique MSA N 0:14:10.6 +36.0
4 133 Charles-Olivier Lachance Midget G1 2004 2/17 Léviski-La Balade S 0:14:16.6 +42.0
5 159 Rémi Boilard Midget G1 2004 3/17 Hus-Ski N 0:14:46.4 +1:11.8
6 146 Philippe Bégin Midget G2 2003 3/10 Castor-Kanik N 0:15:30.7 +1:56.1
7 145 jerome lafreniere Midget G1 2004 4/17 Léviski-La Balade S 0:15:37.6 +2:03.0
8 143 Nicolas Boily Midget G2 2003 4/10 Castor-Kanik N 0:15:41.2 +2:06.6
9 148 Olivier Soucy Midget G2 2003 5/10 Léviski-La Balade S 0:15:41.5 +2:06.9
10 151 Ismael Thomas Midget G1 2004 5/17 Léviski-La Balade S 0:16:18.7 +2:44.1
11 150 Alexis Quintin Midget G1 2004 6/17 Club Nordique MSA N 0:16:28.9 +2:54.3
12 136 Francois Quenneville Midget G1 2004 7/17 Club Nordique du Moulin N 0:16:31.2 +2:56.6
13 142 Alexis Ermel Midget G1 2004 8/17 Club Nordique MSA N 0:16:32.0 +2:57.4
14 157 Loic Paris Midget G1 2004 9/17 Club Nordique du Moulin N 0:16:36.1 +3:01.5
15 155 Zacharie Côté-Santerre Midget G2 2003 6/10 Club Nordique du Moulin N 0:16:39.0 +3:04.4
16 160 Raphael Côté Midget G1 2004 10/17 Club Nordique du Moulin N 0:16:40.6 +3:06.0
17 156 Olivier Gervais Midget G2 2003 7/10 Léviski-La Balade S 0:16:54.2 +3:19.6
18 141 Benjamin Cossette Midget G1 2004 11/17 Club Nordique du Moulin N 0:16:55.3 +3:20.7
19 152 Bastien Lemire Midget G1 2004 12/17 Club Nordique du Moulin N 0:17:09.6 +3:35.0
20 147 Colin Chénard Midget G2 2003 8/10 Club Sportif les Appalaches A 0:17:24.4 +3:49.8
21 144 Nicolas Laflamme Midget G1 2004 13/17 Léviski-La Balade S 0:17:55.6 +4:21.0
22 153 Thomas Boutet Midget G1 2004 14/17 Club Nordique MSA A 0:18:03.9 +4:29.3
23 134 Simon Maurice Midget G2 2003 9/10 Club Sportif les Appalaches A 0:18:34.3 +4:59.7
24 154 Léandre Fournier Midget G2 2003 10/10 Léviski-La Balade S 0:19:09.9 +5:35.3
25 149 Philippe Bouchard Midget G1 2004 15/17 Club Nordique du Moulin N 0:19:15.1 +5:40.5
26 139 Olivier Bonin Midget G1 2004 16/17 Léviski-La Balade S 0:20:10.3 +6:35.7
27 158 Jérémy Bernier Midget G1 2004 17/17 Club Sportif les Appalaches A 0:26:32.7 +12:58.1

Midget F 3.75 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 167 Virginie Magnan Midget F1 2004 1/14 Hus-Ski N 0:14:31.9  
2 186 Sophie Audet Midget F1 2004 2/14 Club Nordique du Moulin N 0:15:04.2 +32.3
3 176 Romy Sinotte Midget F1 2004 3/14 Léviski-La Balade N 0:15:15.9 +44.0
4 169 Lorie-Ann Drolet Midget F2 2003 1/11 Club Nordique MSA N 0:15:26.1 +54.2
5 163 Anaeve Buell Midget F2 2003 2/11 Léviski-La Balade S 0:15:33.4 +1:01.5
6 172 Drouin Léa Midget F2 2003 3/11 Club Nordique MSA N 0:15:43.6 +1:11.7
7 165 Elie-Anne Tremblay Midget F1 2004 4/14 Léviski-La Balade S 0:15:45.5 +1:13.6
8 181 Magalie Trempe Midget F1 2004 5/14 Léviski-La Balade S 0:15:51.4 +1:19.5
9 166 Emy Dubois Midget F2 2003 4/11 Club Nordique du Moulin N 0:15:52.2 +1:20.3
10 183 Ophélie Grandmont Midget F1 2004 6/14 Club Nordique MSA N 0:16:00.3 +1:28.4
11 171 Juliette Fiset Midget F2 2003 5/11 Club Nordique MSA N 0:16:03.8 +1:31.9
12 170 Juliette Caron Midget F2 2003 6/11 Léviski-La Balade S 0:16:35.5 +2:03.6
13 179 Amy Gingras Midget F2 2003 7/11 Léviski-La Balade S 0:16:46.1 +2:14.2
14 180 Juliette Turenne Midget F1 2004 7/14 Club Nordique du Moulin N 0:16:47.7 +2:15.8
15 184 Julia Gosselin Midget F1 2004 8/14 Club Nordique du Moulin N 0:17:05.5 +2:33.6
16 182 Florence Morin-Boily Midget F1 2004 9/14 Club Nordique du Moulin N 0:17:07.6 +2:35.7
17 164 Charlotte Guay Julien Midget F1 2004 10/14 Léviski-La Balade S 0:17:34.5 +3:02.6
18 168 Juliette Jamet Midget F1 2004 11/14 Hus-Ski N 0:17:41.0 +3:09.1
19 185 amelya pouliot Midget F2 2003 8/11 Léviski-La Balade S 0:18:00.8 +3:28.9
20 161 Charlie Soulier Midget F2 2003 9/11 Club Nordique du Moulin N 0:18:15.7 +3:43.8
21 174 Océane Caron Midget F1 2004 12/14 Castor-Kanik N 0:19:17.5 +4:45.6
22 162 Annabel Côté Midget F2 2003 10/11 Léviski-La Balade S 0:19:33.3 +5:01.4
23 177 Florence Duhaime Midget F2 2003 11/11 Léviski-La Balade S 0:20:39.3 +6:07.4
24 178 Jade Bernard Midget F1 2004 13/14 Club Sportif les Appalaches A 0:21:31.9 +7:00.0
25 175 Sofia Beaudet Midget F1 2004 14/14 Club Nordique du Moulin N 0:21:57.4 +7:25.5

Juvenile G 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 195 Félix-Olivier Moreau Juvenile G1 2002 1/13 Club Nordique MSA N 0:23:32.8  
2 187 Jérémie Giguère Juvenile G2 2001 1/2 Club Nordique MSA N 0:24:49.2 +1:16.4
3 190 Marc-Antoine Berthiaume Juvenile G1 2002 2/13 Castor-Kanik N 0:25:04.5 +1:31.7
4 201 Hugo Vermette Juvenile G1 2002 3/13 Club Nordique MSA N 0:25:23.4 +1:50.6
5 199 Edward Laforte Juvenile G1 2002 4/13 Hus-Ski N 0:25:55.3 +2:22.5
6 193 Maxime Dorval Juvenile G1 2002 5/13 Club Nordique MSA N 0:27:01.6 +3:28.8
7 197 Émilien Juneau Juvenile G1 2002 6/13 Léviski-La Balade S 0:27:49.8 +4:17.0
8 196 Felix Dubois Juvenile G2 2001 2/2 Club Nordique MSA N 0:28:18.4 +4:45.6
9 194 Fabrice Lemieux Juvenile G1 2002 7/13 Club Nordique du Moulin N 0:28:22.1 +4:49.3
10 198 Alexandre Mathieu Juvenile G1 2002 8/13 Club Nordique du Moulin N 0:30:03.4 +6:30.6
11 188 Laurent Fortin Lacroix Juvenile G1 2002 9/13 Hus-Ski N 0:30:28.9 +6:56.1
12 202 Alec Charbonneau Juvenile G1 2002 10/13 Club Nordique MSA N 0:30:31.6 +6:58.8
13 191 Elliot Fiset Juvenile G1 2002 11/13 Club Nordique MSA N 0:30:43.0 +7:10.2
14 192 Jérémie Cossette Juvenile G1 2002 12/13 Club Nordique du Moulin N 0:32:09.8 +8:37.0
15 189 mathis dansereau Juvenile G1 2002 13/13 Club Nordique MSA N 0:32:47.1 +9:14.3

Juvenile F 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 206 Marie-Philippe Huot Juvenile F2 2001 1/5 Club Nordique MSA N 0:27:36.6  
2 217 stephanie bégin-dion Juvenile F2 2001 2/5 Club Nordique MSA N 0:27:55.9 +19.3
3 210 Liliane Gagnon Juvenile F1 2002 1/11 Léviski-La Balade N 0:28:09.4 +32.8
4 216 Fannie Blais Juvenile F1 2002 2/11 Léviski-La Balade N 0:28:18.4 +41.8
5 220 Marion Turenne Juvenile F1 2002 3/11 Club Nordique du Moulin N 0:28:30.4 +53.8
6 214 Anaïs Paradis Juvenile F1 2002 4/11 Club Nordique MSA N 0:28:36.8 +1:00.2
7 203 chloé Landry Juvenile F2 2001 3/5 Club Nordique MSA N 0:29:27.8 +1:51.2
8 212 Mahée Brochu Juvenile F2 2001 4/5 Castor-Kanik N 0:29:33.5 +1:56.9
9 209 Gabrielle Gingras Juvenile F1 2002 5/11 Léviski-La Balade S 0:30:04.1 +2:27.5
10 218 Mathilde Laroche Juvenile F1 2002 6/11 Hus-Ski N 0:30:10.3 +2:33.7
11 204 Marie Audet Juvenile F1 2002 7/11 Club Nordique du Moulin N 0:31:21.5 +3:44.9
12 211 Maé Sinotte Juvenile F1 2002 8/11 Léviski-La Balade N 0:33:13.7 +5:37.1
13 207 Amelie Lachance Juvenile F1 2002 9/11 Club Nordique MSA N 0:35:10.2 +7:33.6
14 208 Anne-Sophie Ratte Juvenile F1 2002 10/11 Léviski-La Balade S 0:39:45.2 +12:08.6
15 219 Zoé Laflamme Juvenile F1 2002 11/11 Castor-Kanik N 0:40:37.4 +13:00.8
16 213 Manon Bissonnette Juvenile F2 2001 5/5 Castor-Kanik N 0:45:02.6 +17:26.0
DNF 205 Anne-Marie Petitclerc Juvenile F2 2001 * Club Nordique MSA N *** ***
DNF 215 Emmanuelle Simard Juvenile F1 2002 * Hus-Ski N *** ***

Junior BH 11.25 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 224 Charles Duhaime Junior B H1 2000 1/2 Léviski-La Balade S 0:38:58.1  
2 222 Emile Chamard Junior B H2 1999 1/1 Club Nordique du Moulin N 0:39:26.2 +28.1
3 221 Alexandre Boily Junior B H1 2000 2/2 Castor-Kanik N 0:39:37.6 +39.5
DNS 223 Vincent Landry Junior B H2 1999 * Léviski-La Balade S *** ***

Junior BF 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 227 Élisabeth Petitclerc Junior B F2 1999 1/3 Club Nordique MSA N 0:28:07.7  
2 228 Leya Masson Junior B F2 1999 2/3 Club Nordique MSA N 0:29:45.1 +1:37.4
3 225 Flora Handfield Junior B F2 1999 3/3 Castor-Kanik N 0:33:53.1 +5:45.4
DNS 226 Roxane Vermette Junior B F1 2000 * Club Nordique MSA N *** ***

Junior AH 11.25 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 230 Félix Longpré Junior A H1 1998 1/2 Club Nordique MSA N 0:33:13.4  
2 229 Laurent Dansereau Junior A H1 1998 2/2 Club Nordique MSA N 0:41:42.6 +8:29.2

Junior AF 7.5 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 231 Marianne Scherrer Junior A F1 1998 1/1 Léviski-La Balade S 0:28:57.9  

Open H 15 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 232 Frédéric Touchette Senior H 1/3 Club Nordique MSA N 0:44:50.6  
2 233 François Bussières Senior H 2/3 Le Blizzard N 0:53:29.6 +8:39.0
3 234 Jean-Pascal Cloutier Senior H 3/3 Castor-Kanik N 0:55:10.6 +10:20.0

Open F 11.25 km. Classic    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Division Time Diff
1 236 Claude Godbout Senior F 1/3 Indépendant N 0:40:59.6  
2 238 Gabrielle Petitclerc Senior U23 F 1/1 Club Nordique MSA N 0:43:05.0 +2:05.4
3 239 Alexia Rancourt Senior F 2/3 Indépendant N 0:45:54.5 +4:54.9
4 235 Jade Cyr Senior F 3/3 Club Nordique du Moulin N 0:46:37.8 +5:38.2
DNS 237 Marianne St-Louis-Morneau Senior U23 F * Léviski-La Balade S *** ***

Maitre H 31-40 15 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 242 Vincent Ruel Blizzard de Québec N 0:46:45.6  
2 245 Govinda St-Pierre La vie sportive N 0:52:55.4 +6:09.8
3 240 Jean-François Gagnon Castor-Kanik N 0:53:23.7 +6:38.1
4 241 Yohann Deshaies Castor-Kanik N 0:55:29.7 +8:44.1
5 244 Jean-Sébastien Lapointe Léviski-La Balade S 0:58:21.8 +11:36.2
6 243 Hugo Duchesne Club Nordique du Moulin N 1:00:01.6 +13:16.0

Maitre H 41-50 15 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 260 Francois Piuze Indépendant N 0:48:43.2  
2 248 Patrick Béland Club Nordique MSA N 0:50:51.2 +2:08.0
3 251 Claude Gauvin Léviski-La Balade S 0:51:46.1 +3:02.9
4 252 Gabriel Babin La Vie Sportive - Primo Isolation N 0:52:58.0 +4:14.8
5 253 Christian Fournier Club Nordique du Moulin N 0:53:49.5 +5:06.3
6 247 Vincent Bonneau Castor-Kanik N 0:56:54.9 +8:11.7
7 246 Louis Turenne Club Nordique du moulin N 0:57:19.1 +8:35.9
8 255 Dominic Raby Léviski-La Balade S 0:57:51.5 +9:08.3
9 257 Dave Brisson Club Nordique du Moulin A 0:57:55.7 +9:12.5
10 249 Patrick Mathieu Club Nordique du Moulin N 0:58:01.4 +9:18.2
11 256 René Goulet Castor-Kanik N 1:00:42.1 +11:58.9
12 258 Pascal Normandin Léviski-La Balade N 1:02:21.9 +13:38.7
13 259 Dominique Fiset Indépendant S 1:02:37.2 +13:54.0
14 254 Marc Lemieux Club Nordique du Moulin N 1:03:32.3 +14:49.1
15 250 Christian Chénard Club Sportif les Appalaches A 1:19:11.1 +30:27.9
DNS 261 Pierrot Bernier Castor-Kanik N *** ***

Maitre H 51-60 15 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 267 michel leblanc Primo Isolation S 0:49:35.0  
2 271 André Gauvin Club Nordique du Moulin N 0:52:04.0 +2:29.0
3 262 Pierre Harvey Club Nordique MSA N 0:52:18.7 +2:43.7
4 270 Stéphane Croft Club Nordique du Moulin N 0:52:32.0 +2:57.0
5 274 claude chaput Indépendant N 0:54:12.0 +4:37.0
6 275 Bertrand Normand Indépendant N 0:56:23.1 +6:48.1
7 272 Marc Sinotte Léviski-La Balade N 0:56:43.0 +7:08.0
8 264 marc belhumeur Indépendant N 0:57:15.9 +7:40.9
9 265 Nelson Allard Castor-Kanik N 0:59:30.5 +9:55.5
10 268 Charles-André Guay Indépendant S 1:01:43.6 +12:08.6
11 273 François Boily Club Nordique du Moulin N 1:02:03.5 +12:28.5
12 269 Pierre Laflamme Castor-Kanik N 1:02:27.4 +12:52.4
13 263 Claude Lapierre Club Nordique du Moulin N 1:08:32.9 +18:57.9
14 266 Gilbert Bissonnette Castor-Kanik N 1:12:29.1 +22:54.1

Maitre H 61-70 15 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 278 Gaetan Beaulieu Skibec N 0:51:52.7  
2 276 François Thériault Primo Isolation A 1:01:09.3 +9:16.6
3 277 Yvon Breton Indépendant S 1:10:45.8 +18:53.1

Maitre F 31-40 11.25 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 281 Sonia Magny Skimau N 0:43:50.2  
2 279 Catherine  Deschênes Club Nordique MSA N 0:45:31.1 +1:40.9
3 280 Marie-Hélène Boucher Club Nordique du Moulin N 0:47:58.3 +4:08.1
4 282 Pascale Rousseau Club Nordique du Moulin N 0:49:45.1 +5:54.9
5 283 Nadia Chénard Indépendant S 0:55:19.2 +11:29.0

Maitre F 41-50 11.25 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 284 Manon Gaudreault Castor-Kanik N 0:46:47.2  
2 285 Carole Roth Club Nordique du Moulin N 0:52:06.1 +5:18.9

Maitre F 51-60 11.25 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 292 Louise  Martineau     0:44:04.1  
2 289 Nancy Tremblay Club Nordique du Moulin N 0:44:36.6 +32.5
3 288 anne labbé Indépendant A 0:46:23.7 +2:19.6
4 286 Nathalie Duguay Skimau A 0:49:55.4 +5:51.3
DNF 287 mylene fortier Indépendant N *** ***
DNS 290 Nathalie Godbout Club Nordique MSA N *** ***

Maitre F 61-70 11.25 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff

Maitre H 71+ 11.25 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff
1 291 Jean-Yves Babin Primo Isolation N 0:49:42.0  

Maitre F 71+ 7.5 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff

Participation H 3.75 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff

Participation F 3.75 km. Classic    
PL Bib Name Club Division Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2019 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4