Maritime Cup 2017 Day 1 | Zone4.ca

Maritime Cup 2017 Day 1

Date: Jan 21, 2017
Official  Results
Location: Killarney Lake, Fredericton, NB
Host Club: Wostawea

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  David Cameron 
Chief of Course:  Nick Russon 
Chief Stadium  Eric Hadley 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4 Tech  Carole Daigle 
Obs. Time: 13:00 hrs
Wind Vel:  5 km/h Wind Dir: WNW
Air Temp: 1.0 C Snow Temp: 0.0
Weather: Cloudy Snow Cond: Fresh Groomed

Para-Nordic Stand B 3.8 km. Free  Blue (Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 1 Céline Kavanaugh 38928 NB Not Applicable 0:16:39.8  

Para-Nordic Sit 4 km. Free  2 x Orange (Bowl)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 2 Shane Dunnett   NB Wostawea 0:22:00.8  

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Free  Light Green (Half Moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 5 Louis Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:03:44.1  
2 3 Will Ross   NB Wostawea 0:04:47.1 +1:03.0
3 4 Arthur Duguay-Primeau   NB Sureau Blanc 0:05:34.4 +1:50.3

Mini-Atom Girl/Fille 0.6 km. Free  Light Green (Half Moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 7 Annabelle Kenny   NB Sureau Blanc 0:04:11.9  
2 6 Elise Breau   NB Sureau Blanc 0:05:15.5 +1:03.6

Atom Boy/Gars 1.2 km. Free  2 X Light Green (Half Moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 9 Jacob Olivier Haché   NB Sureau Blanc 0:05:04.5  
2 10 Frédéric Kenny   NB Sureau Blanc 0:05:07.2 +2.7
3 8 Enzo Martel   NB Husky 0:06:09.8 +1:05.3

Atom Girl/Fille 1.2 km. Free  2 X Light Green (Half Moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 14 Léonie Duguay-Primeau   NB Sureau Blanc 0:05:12.4  
2 12 Lorianne Basque   NB Sureau Blanc 0:05:19.4 +7.0
3 11 Lorence Bourque   NB Codiac Ski Club 0:06:20.8 +1:08.4
4 13 LisaMarie Coulombe   NB Husky 0:06:21.4 +1:09.0
5 15 Emily Breau   NB Sureau Blanc 0:06:41.6 +1:29.2

Pee Wee Boy/Gars 2 km. Free  Orange (Bowl)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 23 Nathael Benoit   NB Codiac Ski Club 0:06:57.9  
2 17 Théo Simard   NB Sureau Blanc 0:07:00.6 +2.7
3 21 Joshua Pellerin   NB Codiac Ski Club 0:07:24.7 +26.8
4 19 Karel Godin   NB Boules de Neige 0:07:31.4 +33.5
5 18 Pierre-Alexandre Levesque   NB Codiac Ski Club 0:08:23.0 +1:25.1
6 20 Loik Coulombe   NB Husky 0:08:37.9 +1:40.0
7 16 Justin Boucher   NB Wostawea 0:13:16.8 +6:18.9
8 22 Olivier Arseneau   NB Wostawea 0:14:11.8 +7:13.9

Pee Wee Girl/Fille 2 km. Free  Orange (Bowl)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 24 Madeleine Horsley   NB Wostawea 0:07:24.3  
2 28 Malika Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:07:47.6 +23.3
3 27 Mathilde Benoit   NB Codiac Ski Club 0:07:49.5 +25.2
4 25 Katie Bower   NB Wostawea 0:08:30.9 +1:06.6
5 31 Mikaya Hoyt-Hogan   NB Wostawea 0:08:33.9 +1:09.6
6 26 Marie-Chantal Leger   NB Sureau Blanc 0:08:40.6 +1:16.3
7 30 Valérie Haché   NB Sureau Blanc 0:08:46.9 +1:22.6
8 29 Mélodie Chiasson   NB Sureau Blanc 0:08:58.7 +1:34.4

Mini-Midget Boy/Gars 2.8 km. Free  Red (Circle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 33 Samuel Daniel Basque   NB Sureau Blanc 0:08:40.0  
2 36 Hugo Austin   NB Sureau Blanc 0:09:30.7 +50.7
3 38 Jack Toner   NB Wostawea 0:10:02.9 +1:22.9
4 35 Mathias Michaud   NB Aventuriers 0:10:40.8 +2:00.8
5 37 Philippe Robitaille   NB Codiac Ski Club 0:11:08.1 +2:28.1
6 34 Kaj Jones   NB Wostawea 0:11:17.7 +2:37.7
7 32 Leezack Caron   NB Husky 0:13:00.1 +4:20.1

Mini-Midget Girl/Fille 2.8 km. Free  Red (Circle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 41 Mattea McNair   NB Wostawea 0:10:01.3  
2 39 Maude Benoit   NB Codiac Ski Club 0:10:50.6 +49.3
3 40 Anaelle Martel   NB Husky 0:13:28.5 +3:27.2

Midget Boys/Gars 3.8 km. Free  Blue (Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 45 Simon Xavier Godin   NB Sureau Blanc 0:11:19.8  
2 44 Ogen newcomb   NS Not Applicable 0:11:44.7 +24.9
3 43 Jeffrey Labrecque   NB Husky 0:12:26.4 +1:06.6
4 42 Simon Hale   PE Not Applicable 0:13:02.9 +1:43.1
5 46 Oscar Green   NS Not Applicable 0:14:10.0 +2:50.2
6 47 Samuel Amirault   NS Not Applicable 0:14:19.2 +2:59.4

Midget Girl/Fille 3.8 km. Free  Blue (Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 56 Ariane Austin   NB Sureau Blanc 0:11:53.1  
2 54 Gabrielle Cote   NB Boules de Neige 0:12:46.7 +53.6
3 51 Anika Leigh   NB Aventuriers 0:12:54.7 +1:01.6
4 55 Marissa Curry   NB Sureau Blanc 0:12:55.5 +1:02.4
5 50 Fiona McClure   NS Not Applicable 0:13:15.0 +1:21.9
6 53 Caden Macleod   NS Not Applicable 0:13:27.6 +1:34.5
7 49 Florence Levesque   NB Codiac Ski Club 0:14:05.8 +2:12.7
8 48 Precious MacKinnon   NS Not Applicable 0:15:15.1 +3:22.0
9 52 Azélie Jenkins   NB Codiac Ski Club 0:16:03.7 +4:10.6

Juvenile Boy/Gars 7.5 km. Free  2 X Blue (Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 60 Jeremy Leigh 36505 NB Aventuriers 0:21:37.9  
2 59 Olivier Jacob Godin 35366 NB Sureau Blanc 0:22:16.0 +38.1
3 57 François Leclair 34116 NB Aventuriers 0:23:24.7 +1:46.8
4 58 Andrew Luiker 36474 NB Wostawea 0:23:43.7 +2:05.8

Juvenile Girl/Fille 6 km. Free  Yellow (Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 64 Chloe Duchesne 36477 NB Ours des neiges / Snow Bears 0:22:50.3  
2 61 Frances Wright 36511 NB Wostawea 0:23:13.9 +23.6
3 62 Maelle Dugas 36476 NB Elites du Nord-Roi 0:23:38.3 +48.0
4 63 Isabella Lemaire   NB Codiac Ski Club 0:26:02.3 +3:12.0

Junior Boy/Gars 9 km. Free  Green (Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 67 Thierry Dugas 32896 NB Elites du Nord-Roi 0:25:03.9  
2 66 Alexandre Leclair 31892 NB Aventuriers 0:26:45.6 +1:41.7
3 70 Lars Schwarz 34764 NB Wostawea 0:27:26.9 +2:23.0
4 69 Maxime Savoie 35372 NB Boules de Neige 0:27:54.6 +2:50.7
5 65 Dominic Brassard 34763 NB Elites du Nord-Roi 0:29:34.9 +4:31.0
DNF 68 Félix Côté   NB Wostawea *** ***

Junior Girl/Fille 7.5 km. Free  2 X Blue ( Squares)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 72 Michelle Landry 31877 NB Boules de Neige 0:25:50.0  
2 73 Harriet Wright   NB Wostawea 0:30:49.8 +4:59.8
3 71 Juliana Luiker 34113 NB Wostawea 0:31:49.7 +5:59.7

Open Men/Homme 15 km. Free  1 X Yellow (Diamond) + 1 Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 76 Lucas Boudreau   PE Not Applicable 0:41:13.7  
2 75 Kevin Heppell   NB Aventuriers 0:41:44.7 +31.0
3 74 Jan Rossiter 25634 NB Aventuriers 0:44:18.6 +3:04.9
4 77 Vincent Leclair 24503 NB Aventuriers 0:44:56.5 +3:42.8
5 79 Jonah Hudec 24505 NS Not Applicable 0:46:51.4 +5:37.7
6 78 Reagan Mills   NS Not Applicable 0:47:09.4 +5:55.7

Masters Men/Homme 15 km. Free  1 X Yellow (Diamond) + 1 Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 80 Daniel Murray 5336 NS Not Applicable 0:43:03.8  
2 101 Shawn Amirault   NS Not Applicable 0:45:26.5 +2:22.7
3 90 Lorenzo Caterini 14107 NS Not Applicable 0:46:50.9 +3:47.1
4 105 Wade Minaker   NB Codiac Ski Club 0:47:02.4 +3:58.6
5 88 Robert Lang   NB Erbs Cove Ski Club 0:47:14.6 +4:10.8
6 100 Peter Dyker   NB Erbs Cove Ski Club 0:49:03.6 +5:59.8
7 98 Andrew Buzzell   NB Codiac Ski Club 0:49:35.5 +6:31.7
8 102 Adam Douthwright   NB Wostawea 0:49:48.2 +6:44.4
9 81 Marc Cormier   NB Codiac Ski Club 0:50:03.4 +6:59.6
10 85 Louis Fortin 24884 NB Wostawea 0:51:06.9 +8:03.1
11 89 Nicholas Russon   NB Wostawea 0:52:14.6 +9:10.8
12 97 James Currie   NB Codiac Ski Club 0:52:47.0 +9:43.2
13 82 Fernand Arseneau   NB Codiac Ski Club 0:53:06.3 +10:02.5
14 96 John Cameron   NS Not Applicable 0:53:18.4 +10:14.6
15 86 David Lemaire   NB Codiac Ski Club 0:53:25.7 +10:21.9
16 94 Jim Ketterling   NB Wostawea 0:54:23.9 +11:20.1
17 84 paul goobie   NB Not Applicable 0:55:54.3 +12:50.5
18 99 Jonathan Simard   NB Sureau Blanc 0:56:41.7 +13:37.9
19 103 John Ball   NB Wostawea 0:58:13.7 +15:09.9
20 91 Tim Ross   NB Wostawea 0:58:20.7 +15:16.9
21 95 Pierre Boucher   NB Wostawea 0:58:43.8 +15:40.0
22 104 Andrew McNair   NB Wostawea 1:03:24.2 +20:20.4
23 92 Eric Luiker   NB Wostawea 1:03:40.9 +20:37.1
24 93 Donald Wright   NB Wostawea 1:05:16.2 +22:12.4
25 83 Peter Tran   NB Wostawea 1:06:59.5 +23:55.7
DNF 87 Gregory Horsley   NB Wostawea *** ***

Master 60 Men/Homme 9 km. Free   1 Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 107 Jean Corbin   NB Aventuriers 0:31:03.8  
2 109 Paul Wright   PE Aventuriers 0:33:32.7 +2:28.9
3 108 Dave Moore   NB Codiac Ski Club 0:34:15.7 +3:11.9
4 106 David Colborne   NB Wostawea 0:36:45.6 +5:41.8

Open Women/Femme 13 km. Free  1 X Blue (Square) + 1 Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 110 Caitlin Campbell   PE Not Applicable 0:41:27.6  
2 111 Jill Maepea 5840 NB Wostawea 0:42:46.6 +1:19.0
3 112 Melanie Loveridge   NB Wostawea 0:49:52.1 +8:24.5

Masters Women/Femme 9 km. Free   1 Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 118 Anna Healy   NB Wostawea 0:33:17.1  
2 117 Wanda Dixon   NB Wostawea 0:33:30.8 +13.7
3 119 Julie Daigle   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:33:40.2 +23.1
4 115 Nadya Ladouceur   NB Wostawea 0:34:06.5 +49.4
5 116 Marnie Schwarz   NB Wostawea 0:35:26.0 +2:08.9
6 114 Susan McClure   NS Not Applicable 0:35:51.2 +2:34.1
7 113 Fran Robinson   NB Wostawea 0:36:02.3 +2:45.2

Master 60 Women/Femme 7.5 km. Free   2 X Blue ( Squares)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 120 Claudette Maltais   NB Aventuriers 0:28:35.1  

Participation Men/Homme 6 km. Free  Yellow ( Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 121 Frédéric Levesque   NB Codiac Ski Club 0:25:49.5  

Participation Women/Homme 6 km. Free  Yellow ( Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 126 Jennifer Maltais   NB Codiac Ski Club 0:25:33.9  
2 123 Sandrine Caron   NB Sureau Blanc 0:27:28.9 +1:55.0
3 122 Denise Savage   NB Sureau Blanc 0:35:52.7 +10:18.8
4 124 Mariline Dube   NB Husky 0:38:19.4 +12:45.5
5 125 Alice DesRoches   NB Sureau Blanc 0:49:04.3 +23:30.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4