Maritime Cup 2017 Day 2 | Zone4.ca

Maritime Cup 2017 Day 2

Date: Jan 22, 2017
Official  Results
Location: Killarney Lake, Fredericton, NB
Host Club: Wostawea

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  David Cameron 
Chief of Course:  Nick Russon 
Chief of Stad/Chief of Timing  Eric Hadley/Peter Toner 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4 Tech  Carole Daigle 
Obs. Time: 10:00 am
Wind Vel:  13 Wind Dir: North
Air Temp: 0.0 Snow Temp: -1.0
Weather: Cloudy Snow Cond: Machine Groomed

Para_Nordic Stand B 5.5 km. Classic Mass Start  Orange (Bowl)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 1 Céline Kavanaugh 38928 NB Not Applicable 0:30:35.6  

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Classic Mass Start  Light Green (half moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 2 Louis Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:03:58.6  
2 3 Kai Poirier   NB Wostawea 0:04:38.3 +39.7
3 5 Tate Hoyt-Hogan   NB Wostawea 0:05:07.7 +1:09.1
4 4 Seamus Peters   NB Wostawea 0:05:09.6 +1:11.0

Mini-Atom Girl/Fille 0.6 km. Classic Mass Start  Light Green (half moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 6 Annabelle Kenny   NB Sureau Blanc 0:04:28.8  
2 9 Rosalie Sinclair   NB Wostawea 0:05:46.2 +1:17.4
3 122 Elise Breau   NB Sureau Blanc 0:06:10.7 +1:41.9
4 8 Ashelin Stevens   NB Wostawea 0:09:24.4 +4:55.6
DNF 10 Anna Poirier   NB Wostawea *** ***

Atom Boy/Gars 1.2 km. Classic Mass Start  2 X Light Green (half moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 11 Jacob Olivier Haché   NB Sureau Blanc 0:05:57.1  
2 12 Frédéric Kenny   NB Sureau Blanc 0:06:20.1 +23.0
3 13 Enzo Martel   NB Husky 0:06:44.2 +47.1
4 14 Harry Toner   NB Wostawea 0:06:58.3 +1:01.2
5 15 Zavier Poirier   NB Wostawea 0:08:36.7 +2:39.6
6 16 Danik Caron   NB Husky 0:09:21.3 +3:24.2

Atom Girl/Fille 1.2 km. Classic Mass Start  2 X Light Green (half moon)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 17 Léonie Duguay-Primeau   NB Sureau Blanc 0:06:15.3  
2 18 Lorianne Basque   NB Sureau Blanc 0:06:45.9 +30.6
3 21 Emily Breau   NB Sureau Blanc 0:07:10.4 +55.1
4 19 Lorence Bourque   NB Codiac Ski Club 0:07:44.3 +1:29.0
5 24 Joséphine Horsley   NB Wostawea 0:07:48.3 +1:33.0
6 20 LisaMarie Coulombe   NB Husky 0:08:37.5 +2:22.2
7 22 Beatrice Sinclair   NB Wostawea 0:08:51.7 +2:36.4
8 23 Maïla Godin   NB Boules de Neige 0:10:19.7 +4:04.4

Pee Wee Boy/Gars 2 km. Classic Mass Start  Orange Bowl  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 28 Karel Godin   NB Boules de Neige 0:08:13.0  
2 25 Nathael Benoit   NB Codiac Ski Club 0:08:15.7 +2.7
3 26 Théo Simard   NB Sureau Blanc 0:09:29.1 +1:16.1
4 27 Joshua Pellerin   NB Codiac Ski Club 0:10:43.0 +2:30.0
5 29 Pierre-Alexandre Levesque   NB Codiac Ski Club 0:10:46.3 +2:33.3
6 31 Olivier Arseneau   NB Wostawea 0:12:27.1 +4:14.1
7 30 Loik Coulombe   NB Husky 0:14:47.6 +6:34.6

Pee Wee Girl/Fille 2 km. Classic Mass Start  Orange Bowl  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 32 Madeleine Horsley   NB Wostawea 0:09:32.7  
2 36 Mikaya Hoyt-Hogan   NB Wostawea 0:09:58.9 +26.2
3 33 Malika Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:10:08.6 +35.9
4 39 Mélodie Chiasson   NB Sureau Blanc 0:10:22.0 +49.3
5 38 Valérie Haché   NB Sureau Blanc 0:10:29.7 +57.0
6 34 Mathilde Benoit   NB Codiac Ski Club 0:11:29.6 +1:56.9
7 37 Marie-Chantal Leger   NB Sureau Blanc 0:11:42.9 +2:10.2
8 35 Katie Bower   NB Wostawea 0:12:18.1 +2:45.4
9 40 Maisie Peters   NB Wostawea 0:13:06.1 +3:33.4

Mini-Midget Boy/Gars 2.8 km. Classic Mass Start  Red (Circle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 41 Samuel Daniel Basque   NB Sureau Blanc 0:10:10.4  
2 42 Hugo Austin   NB Sureau Blanc 0:10:59.6 +49.2
3 48 Samuel Amirault   NS Not Applicable 0:11:21.5 +1:11.1
4 43 Jack Toner   NB Wostawea 0:11:29.9 +1:19.5
5 44 Mathias Michaud   NB Aventuriers 0:12:18.3 +2:07.9
6 45 Philippe Robitaille   NB Codiac Ski Club 0:13:49.6 +3:39.2
7 47 Leezack Caron   NB Husky 0:14:59.1 +4:48.7
8 46 Kaj Jones   NB Wostawea 0:15:23.7 +5:13.3

Mini-Midget Girl/Fille 2.8 km. Classic Mass Start  Red (Circle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 49 Mattea McNair   NB Wostawea 0:12:17.4  
2 51 Maude Benoit   NB Codiac Ski Club 0:13:33.8 +1:16.4
3 50 Anaelle Martel   NB Husky 0:18:49.5 +6:32.1

Midget Boys/Gars 6 km. Classic Mass Start  Yellow (Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 52 Simon Xavier Godin   NB Sureau Blanc 0:23:30.4  
2 53 Ogen newcomb   NS Not Applicable 0:25:13.7 +1:43.3
3 54 Jeffrey Labrecque   NB Husky 0:26:03.4 +2:33.0
4 56 Remi Walhain   NB Wostawea 0:28:22.5 +4:52.1
5 55 Oscar Green   NS Not Applicable 0:31:00.6 +7:30.2

Midget Girl/Fille 6 km. Classic Mass Start  Yellow (Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 57 Ariane Austin   NB Sureau Blanc 0:23:13.3  
2 61 Fiona McClure   NS Not Applicable 0:25:00.4 +1:47.1
3 59 Anika Leigh   NB Aventuriers 0:25:00.8 +1:47.5
4 58 Gabrielle Cote   NB Boules de Neige 0:25:12.0 +1:58.7
5 60 Marissa Curry   NB Sureau Blanc 0:26:04.0 +2:50.7
6 62 Caden Macleod   NS Not Applicable 0:26:04.6 +2:51.3
7 64 Precious MacKinnon   NS Not Applicable 0:28:47.1 +5:33.8
8 63 Florence Levesque   NB Codiac Ski Club 0:28:54.3 +5:41.0
9 65 Azélie Jenkins   NB Codiac Ski Club 0:31:41.7 +8:28.4

Junior Boy/Gars 9 km. Classic Mass Start  Green (Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 66 Thierry Dugas 32896 NB Elites du Nord-Roi 0:28:02.0  
2 67 Alexandre Leclair 31892 NB Aventuriers 0:29:48.5 +1:46.5
3 68 Lars Schwarz 34764 NB Wostawea 0:30:37.3 +2:35.3
4 70 Dominic Brassard 34763 NB Elites du Nord-Roi 0:31:18.2 +3:16.2
5 69 Maxime Savoie 35372 NB Boules de Neige 0:31:21.9 +3:19.9

Juvenile Boy/Gars 9 km. Classic Mass Start  Green (Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 71 Jeremy Leigh 36505 NB Aventuriers 0:29:33.6  
2 72 Olivier Jacob Godin 35366 NB Sureau Blanc 0:29:39.1 +5.5
3 73 François Leclair 34116 NB Aventuriers 0:31:29.4 +1:55.8
4 74 Andrew Luiker 36474 NB Wostawea 0:31:36.3 +2:02.7

Junior Girl/Fille 7.5 km. Classic Mass Start  2 X Blue ( Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 75 Michelle Landry 31877 NB Boules de Neige 0:29:39.8  
2 76 Harriet Wright   NB Wostawea 0:32:32.3 +2:52.5
DNS 77 Juliana Luiker 34113 NB Wostawea *** ***

Juvenile Girl/Fille 7.5 km. Classic Mass Start  2 X Blue (Square)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 78 Chloe Duchesne 36477 NB Ours des neiges / Snow Bears 0:30:36.8  
2 79 Frances Wright 36511 NB Wostawea 0:31:23.4 +46.6
3 80 Maelle Dugas 36476 NB Elites du Nord-Roi 0:33:37.8 +3:01.0
4 81 Isabella Lemaire   NB Codiac Ski Club 0:33:41.9 +3:05.1

Open Women/Femme 13 km. Classic Mass Start  Blue (Square) + Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 82 Jill Maepea 5840 NB Wostawea 0:49:33.2  

Masters Women/Femme 13 km. Classic Mass Start  Blue (Square) + Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 85 Julie Daigle   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:54:54.4  
2 83 Anna Healy   NB Wostawea 0:55:18.5 +24.1
3 87 Fran Robinson   NB Wostawea 0:55:24.9 +30.5
4 86 Susan McClure   NS Not Applicable 0:59:30.8 +4:36.4
5 84 Wanda Dixon   NB Wostawea 1:01:36.7 +6:42.3
6 89 Mary Luiker   NB Wostawea 1:12:10.2 +17:15.8
7 88 Heather Olmstead   NB Wostawea 1:26:58.5 +32:04.1

Master 60 Women/Femme 9 km. Classic Mass Start   Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 90 Claudette Maltais   NB Aventuriers 0:39:53.1  

Open Men/Homme 15 km. Classic Mass Start  yellow (Diamond) + Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 91 Kevin Heppell   NB Aventuriers 0:46:48.5  
2 92 Jan Rossiter 25634 NB Aventuriers 0:49:30.2 +2:41.7
3 93 Vincent Leclair 24503 NB Aventuriers 0:49:35.7 +2:47.2
4 94 Jonah Hudec 24505 NS Not Applicable 0:52:28.2 +5:39.7
5 95 Jeff Hoyt   NB Wostawea 1:24:07.6 +37:19.1

Masters Men/Homme 15 km. Classic Mass Start  yellow (Diamond) + Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 96 Daniel Murray 5336 NS Not Applicable 0:46:53.2  
2 98 Robert Lang   NB Erbs Cove Ski Club 0:53:48.1 +6:54.9
3 97 Shawn Amirault   NS Not Applicable 0:54:58.0 +8:04.8
4 104 John Cameron   NS Not Applicable 0:58:53.6 +12:00.4
5 99 Peter Dyker   NB Erbs Cove Ski Club 1:00:51.8 +13:58.6
6 100 Louis Fortin 24884 NB Wostawea 1:01:28.1 +14:34.9
7 103 Fernand Arseneau   NB Codiac Ski Club 1:01:31.9 +14:38.7
8 105 Jim Ketterling   NB Wostawea 1:03:45.9 +16:52.7
9 107 John Ball   NB Wostawea 1:05:07.4 +18:14.2
10 106 Jonathan Simard   NB Sureau Blanc 1:05:37.7 +18:44.5
11 101 Nicholas Russon   NB Wostawea 1:06:05.7 +19:12.5
12 111 Etienne Dupuis   NB Wostawea 1:08:22.5 +21:29.3
13 109 Eric Luiker   NB Wostawea 1:08:26.9 +21:33.7
14 108 Andrew McNair   NB Wostawea 1:11:24.6 +24:31.4
15 110 Donald Wright   NB Wostawea 1:12:46.8 +25:53.6
DNS 102 James Currie   NB Codiac Ski Club *** ***

Master 60 Men/Homme 9 km. Classic Mass Start   Green ( Triangle)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 112 Jean Corbin   NB Aventuriers 0:34:18.4  
2 113 Paul Wright   PE Aventuriers 0:34:19.0 +0.6
3 114 Dave Moore   NB Codiac Ski Club 0:40:20.7 +6:02.3

Participation W/F 6 km. Classic Mass Start  Yellow ( Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 119 Majorie Duguay   NB Sureau Blanc 0:29:33.7  
2 115 Jennifer Maltais   NB Codiac Ski Club 0:30:21.6 +47.9
3 116 Sandrine Caron   NB Sureau Blanc 0:30:47.7 +1:14.0
4 117 Mariline Dube   NB Husky 0:38:04.9 +8:31.2
5 118 Wendy Houde   NB Wostawea 0:50:28.3 +20:54.6

Participation M/H 6 km. Classic Mass Start  Yellow ( Diamond)  
PL Bib Name CCCLicence Province Club Time Diff
1 121 Daniel Basque   NB Sureau Blanc 0:36:40.7  
2 120 Jacques Haché   NB Sureau Blanc 0:47:44.4 +11:03.7


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4