Suntrail Special 2017 | Zone4.ca

Suntrail Special 2017

Date: Feb 12, 2017
Official  Results
Location: Sawmill Trail, Hepworth Ontario
Host Club: Bruce Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Ruth Scheel 
Chief of Course:  Fred Scheel 
start list version  3 (final) 
Obs. Time:
Wind Vel: Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atom Girls 0.4 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 15 Sabine Cornell Highlands Trailblazers 0:01:23.70 100 0:01:23.70  
2 14 Lorelei Angus Bruce Ski Club JR 0:01:42.70 100 0:01:42.70 +19.00
3 25 Catherine Avery Bruce Ski Club JR 0:01:49.20 100 0:01:49.20 +25.50
4 24 Kiera Snelling Bruce Ski Club JR 0:01:56.30 100 0:01:56.30 +32.60
5 17 Seraphine Dubeau Georgian Bay Nordic 0:01:57.50 100 0:01:57.50 +33.80
6 11 Claire Miller Bruce Ski Club JR 0:01:59.20 100 0:01:59.20 +35.50
7 13 Sarah Avery Bruce Ski Club JR 0:02:04.70 100 0:02:04.70 +41.00
8 19 Ava Burgess Bruce Ski Club JR 0:02:06.00 100 0:02:06.00 +42.30
9 23 Rosemary Hogan Bruce Ski Club JR 0:02:20.60 100 0:02:20.60 +56.90
10 18 Sydney Snelling Bruce Ski Club JR 0:02:23.40 100 0:02:23.40 +59.70
11 21 Olivia Abbott Bruce Ski Club JR 0:02:24.70 100 0:02:24.70 +1:01.00
12 26 Jayda Johnstone Bruce Ski Club JR 0:02:30.50 100 0:02:30.50 +1:06.80
13 12 Eloise Farla Bruce Ski Club 0:02:49.10 100 0:02:49.10 +1:25.40
14 22 Ellie Burgess Bruce Ski Club JR 0:02:54.90 100 0:02:54.90 +1:31.20
15 16 Kathryn McLaren Waterloo Region 0:16:02.80 100 0:16:02.80 +14:39.10
DNF 27 Lily Robinson Bruce Ski Club JR *** 100 *** ***
DNS 20 Juliette LaFleur Bruce Ski Club JR *** 100 *** ***

Atom Boys 0.4 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 33 Peter Kaminski Highands Nordic 0:02:11.80 100 0:02:11.80  
2 30 Ian Mackay Bruce Ski Club JR 0:02:20.30 100 0:02:20.30 +8.50
3 35 Treyton Johnstone Bruce Ski Club JR 0:02:27.40 100 0:02:27.40 +15.60
4 34 Mackenzie Angus Bruce Ski Club JR 0:03:17.00 100 0:03:17.00 +1:05.20
5 31 Cole Grahlman Bruce Ski Club JR 0:04:31.00 100 0:04:31.00 +2:19.20
DNS 32 Charlie MacCulloch Highlands Nordic *** 100 *** ***

Pee Wee Girls 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 51 Sophie Lau Highlands Trailblazers 0:03:18.50 100 0:03:18.50  
2 40 Roxanna Welsh Arrowhead Nordic 0:03:22.50 100 0:03:22.50 +4.00
3 46 Ellen Groh Bruce Ski Club JR 0:03:27.60 100 0:03:27.60 +9.10
4 52 Grace Wheeler Bruce Ski Club JR 0:03:45.50 100 0:03:45.50 +27.00
5 47 Genevieve Dubeau Georgian Bay Nordic 0:03:45.70 100 0:03:45.70 +27.20
6 43 Stella Fry Highlands Trail Blazers 0:04:05.00 100 0:04:05.00 +46.50
7 45 Hanna Lewin Highlands Trailblazers 0:04:17.50 100 0:04:17.50 +59.00
8 42 Alexa Scallen Mono Nordic 0:04:18.40 100 0:04:18.40 +59.90
9 49 Madalyn Sheehan Bruce Ski Club JR 0:04:25.40 100 0:04:25.40 +1:06.90
10 41 Kiera Johnstone Bruce Ski Club JR 0:04:26.00 100 0:04:26.00 +1:07.50
11 48 Erica Rogers Mono Nordic 0:04:29.70 100 0:04:29.70 +1:11.20
12 50 Luna Abbott Bruce Ski Club JR 0:04:32.20 100 0:04:32.20 +1:13.70
13 44 Caelyn McLaren Waterloo Region 0:19:27.70 100 0:19:27.70 +16:09.20

Pee Wee Boys 1.2 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 60 Simon Anderson Georgian Nordic 0:03:12.40 100 0:03:12.40  
2 76 Malcolm McCulloch Highlands Trailblazers 0:03:22.90 100 0:03:22.90 +10.50
3 73 Cooper DeHaan none 0:03:29.30 100 0:03:29.30 +16.90
4 69 Tilson DeHaan none 0:03:30.80 100 0:03:30.80 +18.40
5 77 Finn Cheung Highland Trailblazers 0:03:32.30 100 0:03:32.30 +19.90
6 64 Peter Earl Highlands Trailblazers 0:03:38.40 100 0:03:38.40 +26.00
7 63 Tenzen Kipps Mono Nordic Ski Club 0:03:43.50 100 0:03:43.50 +31.10
8 72 Ewan Mackay Bruce Ski Club JR 0:03:47.50 100 0:03:47.50 +35.10
9 62 Braxton Dickey Highlands Trailblazer 0:03:50.70 100 0:03:50.70 +38.30
10 71 Christopher Hogan Bruce Ski Club JR 0:04:17.80 100 0:04:17.80 +1:05.40
11 75 James Wheeler Bruce Ski Club JR 0:04:19.00 100 0:04:19.00 +1:06.60
12 65 Quinn Cheung Highlands Trailblazers 0:04:25.70 100 0:04:25.70 +1:13.30
13 68 Owen Sheehan Bruce Ski Club JR 0:04:39.00 100 0:04:39.00 +1:26.60
14 70 Brock Lorentz Bruce Ski Club JR 0:04:55.30 100 0:04:55.30 +1:42.90
15 67 Tom Mackay Bruce Ski Club JR 0:05:02.10 100 0:05:02.10 +1:49.70
16 74 Liam Ryan Team Hardwood *** 100 *** ***
DNS 61 Hayden Wardell Bruce Ski Club *** 100 *** ***
DNS 66 Olivier LaFleur Bruce Ski Club JR *** 100 *** ***

Midget Girls 1.8 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 81 Rachel Anderson Georgian Nordic 0:06:23.00 100 0:06:23.00  
2 87 Emma Cornell Highlands Trailblazers 0:06:25.90 100 0:06:25.90 +2.90
3 88 Sarah Groh Bruce Ski Club JR 0:06:28.90 100 0:06:28.90 +5.90
4 92 Anna Zanvliet Bruce Ski Club JR 0:06:33.20 100 0:06:33.20 +10.20
5 82 Isabel Lewin Highlands Trailblazers 0:06:35.10 100 0:06:35.10 +12.10
6 89 Erin Doble Arrowhead 0:06:37.90 100 0:06:37.90 +14.90
7 85 Hannah Rydlo   0:06:50.30 100 0:06:50.30 +27.30
8 84 Lucy Kraychyk Highlands Trailblazers 0:07:16.90 100 0:07:16.90 +53.90
9 90 Amy Lau Highlands Trailblazers 0:07:22.60 100 0:07:22.60 +59.60
10 86 Meghan Rogers Mono Nordic 0:07:39.70 100 0:07:39.70 +1:16.70
11 80 Becca Yuhasz-Bell Bruce Ski Club JR 0:07:46.20 100 0:07:46.20 +1:23.20
12 83 Anna Guenther Mono Nordic Racing 0:10:54.40 100 0:10:54.40 +4:31.40
DNS 91 Jessica Hudson Highlands Nordic *** 100 *** ***

Midget Boys 1.8 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 115 Michael Anderson Georgian Nordic 0:04:59.40 100 0:04:59.40  
2 117 Riley De Gans Arrowhead Nordic 0:05:19.30 100 0:05:19.30 +19.90
3 111 Joel Zandvliet Georgian Bay nordic 0:05:23.50 100 0:05:23.50 +24.10
4 101 Hayden McCulloch Highlands Trailblazers 0:05:37.00 100 0:05:37.00 +37.60
5 108 Zachary Varieur highlands trailblazers 0:05:41.60 100 0:05:41.60 +42.20
6 106 Alex De Fazio Team Hardwood 0:05:48.40 100 0:05:48.40 +49.00
7 100 Trevor Schick Highlands Trailblazers 0:06:03.60 100 0:06:03.60 +1:04.20
8 107 Ethan Aarts Polecats 0:06:08.10 100 0:06:08.10 +1:08.70
9 105 Forrest Kipps Mono Nordic Ski Club 0:06:19.30 100 0:06:19.30 +1:19.90
10 112 Oliver Czerny Highlands Trailblazers 0:06:21.10 100 0:06:21.10 +1:21.70
11 102 Sage Fry Highlands Trail Blazers 0:06:22.20 100 0:06:22.20 +1:22.80
12 110 Theo Guenther Mono Nordic Racing 0:06:34.50 100 0:06:34.50 +1:35.10
13 114 Damien Jevremovic Waterloo Nordic Ski Club 0:07:20.50 100 0:07:20.50 +2:21.10
14 116 Emile Rose Bruce Ski Club JR 0:07:23.90 100 0:07:23.90 +2:24.50
15 113 Keenan Paterson Arrowhead 0:07:51.20 100 0:07:51.20 +2:51.80
16 103 Sacha McDonald Waterloo Region Nordic 0:11:44.90 100 0:11:44.90 +6:45.50
DNS 109 James MacCulloch Highlands Trailblazers *** 100 *** ***

Juvenile Girls 5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 122 Lila Yuhasz-Bell Bruce Ski Club 0:16:49.30 100 0:16:49.30  
2 127 Anna George Georgian Nordic 0:18:44.90 100 0:18:44.90 +1:55.60
3 126 Ruari Milne Highlands Trailblazers 0:18:55.60 100 0:18:55.60 +2:06.30
4 120 Madeleine Kaminski Highlands Trailblazers 0:20:25.30 100 0:20:25.30 +3:36.00
5 125 Bronwen McMann Dr. G.W. Williams S.S. 0:24:15.60 100 0:24:15.60 +7:26.30
6 121 Lauren Poon Dr. G.W. Williams S.S. 0:27:03.20 100 0:27:03.20 +10:13.90
7 124 Madison Poon Dr. G.W. Williams S.S. 0:30:38.40 100 0:30:38.40 +13:49.10
8 128 Cecilia Bearss Dr. G.W. Williams S.S. 0:30:53.80 100 0:30:53.80 +14:04.50
DNS 123 Julia Shannon Team Hardwood *** 100 *** ***

Junior Girls 5 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 131 Sydney Rasberry Waterloo Region Nordic Ski Club 0:21:55.20 100 0:21:55.20  
2 130 Allison Kerker Bruce Ski Club 0:24:50.30 100 0:24:50.30 +2:55.10

Juvenile Boys 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 141 Tommy Collins Dr. G.W. Williams S.S. 0:35:44.60 100 0:35:44.60  
2 140 Noah Dodgson Dr. G.W. Williams S.S. 0:40:06.40 100 0:40:06.40 +4:21.80
DNS 142 Robbie Raikou Team Hardwood *** 100 *** ***

Junior Boys 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 150 Spencer Vreugdenhil-Beaucler Georgian Bay Nordic 0:22:57.70 100 0:22:57.70  
2 151 Aidan Richards Mono Nordic 0:23:33.00 100 0:23:33.00 +35.30
3 152 Alex Kirchberger Mono Nordic 0:24:47.30 100 0:24:47.30 +1:49.60

Junior Women 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 162 Madeline Aarts University of Guelph 0:24:11.20 100 0:24:11.20  
2 163 Sarah Cowan Waterloo Region 0:27:26.60 100 0:27:26.60 +3:15.40
3 164 Gillian Cross Waterloo Region 0:28:03.70 100 0:28:03.70 +3:52.50
4 160 Laura Deare Waterloo Region 0:28:13.60 100 0:28:13.60 +4:02.40
5 161 Emma Perry Mono Nordic 0:28:15.80 100 0:28:15.80 +4:04.60
6 165 Claire Parrott Waterloo Region 0:29:00.40 100 0:29:00.40 +4:49.20

Open Women 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 170 Alli Lull University of Guelph 0:23:30.30 100 0:23:30.30  
2 175 Elise Huet University of Guelph 0:23:42.60 100 0:23:42.60 +12.30
3 172 Mariah Hudec University of Guelph 0:23:57.60 100 0:23:57.60 +27.30
4 176 Celeste Noble Kawartha Nordic 0:24:14.10 100 0:24:14.10 +43.80
5 171 Ashley Huet Bruce Ski Club 0:24:48.70 100 0:24:48.70 +1:18.40
6 178 Marla Bailey Hardwood 0:27:00.70 100 0:27:00.70 +3:30.40
7 173 Hannah Goodings Waterloo Region 0:27:33.30 100 0:27:33.30 +4:03.00
8 177 Annie Krueger University of Guelph 0:32:13.00 100 0:32:13.00 +8:42.70
9 174 Julie Henry Waterloo Region 0:40:33.70 100 0:40:33.70 +17:03.40

Master Women 7 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 194 Jillian Flower No Affiliation 0:22:30.40 93.01 0:20:56.00  
2 195 SIAN LEYSHON HIGHLANDS TRAILBLAZERS 0:26:36.40 85.31 0:22:41.88 +2:04.12
3 190 Jennifer Wardell Bruce Ski Club 0:25:38.80 94.05 0:24:07.24 +3:23.34
4 185 Laura Robinson Bruce Ski Club 0:28:40.10 84.74 0:24:17.61 +3:57.92
5 193 Sonja Ostertag Bruce Ski Club 0:26:01.40 97.1 0:25:16.11 +4:27.89
6 192 Eve Scott None 0:27:21.60 95.08 0:26:00.83 +5:20.61
7 188 jana mika Kincardine XC Ski Club 0:34:59.10 74.58 0:26:05.50 +6:55.00
8 181 Anne Marie Rogers Mono Nordic 0:29:33.20 92.48 0:27:19.85 +6:55.07
9 186 Lynda Matthies Bruce Ski Club 0:34:57.20 80.05 0:27:58.80 +8:48.18
10 189 Ana Dennier Bruce Ski Club 0:31:00.70 92.48 0:28:40.77 +8:22.57
11 196 Shelley Doble Arowhead 0:30:56.40 93.01 0:28:46.63 +8:26.01
12 182 Maria Moreau Dr. G.W. Williams S.S. 0:33:31.90 86.45 0:28:59.28 +9:19.04
13 183 Shirley Holmes Bruce Ski Club 0:37:29.90 80.65 0:30:14.54 +11:32.55
14 184 Ruth Klatt N/A 0:32:47.90 94.57 0:31:01.04 +10:39.78
15 187 Jacqueline Gravel Bruce Ski Club (Special Olympics) 0:39:41.60 98.57 0:39:07.54 +18:27.38
16 191 Ashley Burgess Bruce Ski Club 0:40:31.60 98.57 0:39:56.82 +19:17.38
17 180 Mary Henry Waterloo Region Nordic 1:14:25.90 78.85 0:58:41.36 +47:53.00

Men Accidental 6.5 6.5 km. Free  Exhibition  
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 204 David Laurie Kawartha Nordic Ski Club 0:21:23.80 100 0:21:23.80  
2 202 Matthew Underwood University of Guelph 0:22:19.20 100 0:22:19.20 +55.40
3 200 Bruce Lynch Independant 0:22:26.10 100 0:22:26.10 +1:02.30
4 203 Jacob Heroux Temiskaming 0:24:42.60 100 0:24:42.60 +3:18.80
DNS 201 Waldon Moreau Dr. G.W. Williams S.S. *** 100 *** ***

Open Men 10 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 210 Bryan Dubeau Georgian Bay Nordic 0:31:16.40 94.04 0:29:24.56  
2 205 David White GBN 0:32:55.70 93.49 0:30:47.08 +1:28.27
3 207 Oliver Conway-White Waterloo Region 0:36:03.10 100 0:36:03.10 +6:38.54
4 208 Kai Bruce University of Guelph 0:38:59.80 100 0:38:59.80 +9:35.24
DNS 206 Lucas Parsons University of Guelph *** 100 *** ***
DNS 209 Michael Solomon Chelsea Nordiq *** 100 *** ***

Master Men 10 km. Free    
PL Bib Name Club RealTime Factor Time Diff
1 222 Stephen Flower No Affiliation 0:29:20.90 94.04 0:27:35.95  
2 235 Richard Thomas Team Hardwood 0:32:46.50 88.2 0:28:54.45 +1:29.01
3 232 Woody Woods Bruce Ski Club 0:37:47.40 81.63 0:30:50.87 +3:58.80
4 211 Martin Rydlo   0:34:34.30 91.22 0:31:32.17 +4:18.96
5 221 Tom Welsh Arrowhead Nordic 0:35:17.40 90.03 0:31:46.29 +4:38.07
6 212 Dave Kingdon N/A 0:35:26.20 91.22 0:32:19.51 +5:10.86
7 218 Brian Wall Bruce Ski Club 0:39:52.30 84.34 0:33:37.66 +7:08.88
8 217 Wayne Lau None 0:38:07.80 92.37 0:35:13.24 +8:15.06
9 225 John Cameron Bruce Ski Club 0:41:25.40 85.65 0:35:28.74 +9:12.01
10 226 Mike Campbell Bruce Ski Club 0:43:07.30 84.34 0:36:22.12 +10:23.88
11 228 Robert Groh Bruce Ski Club 0:40:47.30 90.03 0:36:43.30 +10:07.97
12 229 Russell Schick Highlands Trailblazers 0:42:30.10 91.22 0:38:46.20 +12:14.76
13 233 Harry Hong Bruce Ski Club 0:46:12.50 84.34 0:38:58.32 +13:29.08
14 227 Chris Poole Bruce Ski Club 0:45:48.10 86.3 0:39:31.61 +13:49.27
15 231 Rick MacLeod Farley Bruce Ski Club 0:45:38.20 87.57 0:39:57.84 +14:07.20
16 234 Simon Farla Bruce Ski Club 0:41:48.30 96.16 0:40:11.98 +13:06.22
17 215 Paul Kaminski Highlands Nordic 0:44:33.20 90.63 0:40:22.72 +14:06.05
18 223 Mark Avery Bruce Ski Club 0:43:55.70 93.49 0:41:04.11 +14:24.44
19 214 Dave Dennier Bruce Ski Club 0:46:38.30 90.03 0:41:59.30 +15:58.97
20 216 Bill Henry Waterloo Region Nordic 0:59:52.60 74.37 0:44:31.81 +22:45.96
21 219 George Condy   0:53:32.10 92.37 0:49:27.01 +23:39.36
DNS 213 Lloyd Lewis Bruce Ski Club *** 83 *** ***
DNS 220 Ray Ryan Team Hardwood *** 92.94 *** ***
DNS 224 Brian Rogers Mono Nordic *** 91.22 *** ***
DNS 230 Cullen Perry Mono Nordic *** 88.2 *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4