Bluewater Invitational Elementary Nordic Ski Race | Zone4.ca



Bluewater Invitational Elementary Nordic Ski Race 

Date: Feb 13, 2017
Official  Results
Location: Sawmill Trail
Host Club: Ecole Hepworth Central School

Jury
Convenor:  Julie Atchison 
Race Secretary:  Andrew Howlett 
Coach:  Jenica Kasperavicius 
Start List Version 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Junior Boys Skate 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 13 Riley Jacobs-Gamble Sydenham 0:07:32.0  
2 11 Travis Murray Peninsula Shores 0:07:41.0 +9.0
3 12 James Wheeler BPDS 0:09:12.0 +1:40.0
4 14 Greg Nyenhuis Arran-Tara 0:10:38.0 +3:06.0

Junior Girls Skate 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 29 Kristianna Murray Peninsula Shores 0:07:16.0  
2 24 Ellen Groh Hepworth 0:07:34.0 +18.0
3 26 Grace Wheeler BPDS 0:07:51.0 +35.0
4 28 Rebecca Yuhasz-Bell Sydenham 0:07:57.0 +41.0
5 25 Genevieve Dubeau Sydenham 0:08:41.0 +1:25.0
6 23 Claire Day Hepworth 0:09:17.0 +2:01.0
7 20 Gillian Warren Hepworth 0:09:18.0 +2:02.0
8 27 Ashlin Stewart Hepworth 0:09:26.0 +2:10.0
9 22 Sage Crow Hepworth 0:10:40.0 +3:24.0
10 21 Myah Benham Hepworth 0:11:04.0 +3:48.0

Senior Boys Classic 2.5 km. Classic    
PL Bib Name School Time Diff
1 36 Ben Shouldice Hepworth 0:09:39.0  
2 45 Landon Heathers Arran-Tara 0:10:02.0 +23.0
3 46 Remco van der Vlies Hillcrest Teeswater 0:10:22.0 +43.0
4 44 Alex Downey Hepworth 0:10:37.0 +58.0
5 41 Dylan Ledingham Arran-Tara 0:11:12.0 +1:33.0
6 32 Ben Van Bilsen Peninsula Shores 0:11:29.0 +1:50.0
7 30 Jackoby Graham Hepworth 0:11:34.0 +1:55.0
8 40 Gavin McGuinness Hepworth 0:11:42.0 +2:03.0
9 31 Lewis Crittall Hepworth 0:12:09.0 +2:30.0
10 37 Joel Curry Arran-Tara 0:12:38.0 +2:59.0
11 43 Sacha Oke BPDS 0:12:49.0 +3:10.0
12 47 Jack Kearns Beaver Valley 0:13:00.0 +3:21.0
13 34 Darin McGuiness Hepworth 0:15:12.0 +5:33.0
14 35 Ryken Arnold Amabel Sauble 0:15:26.0 +5:47.0
15 42 Nolan Schiestel Hillcrest Teeswater 0:16:04.0 +6:25.0
16 38 Madyo Pradhan Amabel Sauble 0:16:52.0 +7:13.0
17 39 Rheyd Patterson Hillcrest Teeswater 0:19:46.0 +10:07.0
DNS 33 Ben Thurtell Amabel Sauble *** ***

Senior Girls Classic 2.5 km. Classic    
PL Bib Name School Time Diff
1 56 Sabrina Gventer Hepworth 0:10:56.0  
2 55 Megan Nearingburg BPDS 0:12:21.0 +1:25.0
3 50 Helen Goodspeed Sydenham 0:12:24.0 +1:28.0
4 53 Brooklyn Campbell Peninsula Shores 0:12:40.0 +1:44.0
5 54 Jaiden Carson Hepworth 0:13:06.0 +2:10.0
6 51 Madison Eastman Amabel Sauble 0:14:00.0 +3:04.0
7 52 Madison Bain Peninsula Shores 0:15:04.0 +4:08.0
8 57 Nyah Cronin Hillcrest Teeswater 0:17:25.0 +6:29.0

Senior Girls Skate 2.5 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 63 Sarah Groh Hepworth 0:07:03.0  
2 62 Anna Zandvliet Hepworth 0:07:09.0 +6.0
3 64 Maggie Klunder Peninsula Shores 0:07:15.0 +12.0
4 60 Jenna Bridge Peninsula Shores 0:08:01.0 +58.0
5 61 Alex Heinrich Hepworth 0:08:08.0 +1:05.0

Junior Boys Classic 2 km. Classic    
PL Bib Name School Time Diff
1 106 Hayden Wardell Arran-Tara 0:07:12.0  
2 97 Dylan Sinclair Arran-Tara 0:08:26.0 +1:14.0
3 76 Ashton Patterson Hepworth 0:08:39.0 +1:27.0
4 77 Harrison Goodspeed Sydenham 0:08:46.0 +1:34.0
5 92 Scott Sanderson Arran-Tara 0:08:50.0 +1:38.0
6 102 Reagan TAylor BPDS 0:09:08.0 +1:56.0
7 96 Wyatt Hellyer Hepworth 0:09:34.0 +2:22.0
8 71 Jonah Marshall Hepworth 0:09:49.0 +2:37.0
9 107 Owen Smith Hillcrest Teeswater 0:09:52.0 +2:40.0
10 105 Kaden Deemert Hepworth 0:09:54.0 +2:42.0
11 74 Ty Shouldice Hepworth 0:09:58.0 +2:46.0
12 90 Nicholas Majors Hepworth 0:10:02.0 +2:50.0
13 82 Dylan Duquette Sydenham 0:10:04.0 +2:52.0
14 86 Logan Klages Peninsula Shores 0:10:08.0 +2:56.0
15 98 Nathan Thomas Peninsula Shores 0:10:24.0 +3:12.0
16 108 Gavin Nichols Beaver Valley 0:10:32.0 +3:20.0
17 81 Jack Downey Hepworth 0:10:33.0 +3:21.0
18 78 Hudson Maisonneuve Peninsula Shores 0:10:37.0 +3:25.0
19 103 Bruce Cook Hepworth 0:10:45.0 +3:33.0
20 83 Liam Kirkham Peninsula Shores 0:11:07.0 +3:55.0
21 73 Ty Vandervorm Hepworth 0:11:09.0 +3:57.0
22 87 Zayden Arnold Amabel Sauble 0:11:13.0 +4:01.0
23 70 Peter Ciocoiu Hepworth 0:11:20.0 +4:08.0
24 101 Tate Williams Beaver Valley 0:11:41.0 +4:29.0
25 72 Austin Dickinson Hepworth 0:12:19.0 +5:07.0
25 75 DAlton Fries Peninsula Shores 0:12:19.0 +5:07.0
27 88 Josh Brindley Hillcrest Teeswater 0:12:37.0 +5:25.0
28 91 Joel Hellyer Hepworth 0:13:59.0 +6:47.0
DNS 79 Drake Patterson Amabel Sauble *** ***
DNS 80 Riley Burrows Hepworth *** ***
DNS 84 Lucas Young Hepworth *** ***
DNS 85 Greg Nyenhuis Arran-Tara *** ***
DNS 89 Findlay Whitton Beaver Valley *** ***
DNS 93 Trey George Amabel Sauble *** ***
DNS 94 Zach Collins Hillcrest Teeswater *** ***
DNS 95 Aaron Pitts-Brown Beaver Valley *** ***
DNS 99 Will McNamara Amabel Sauble *** ***
DNS 100 Nathan Brallet Hillcrest Teeswater *** ***

Junior Girls Classic 2 km. Classic    
PL Bib Name School Time Diff
1 140 Zoe Douglas Sydenham 0:08:11.0  
2 128 Elizabeth Davies BPDS 0:08:48.0 +37.0
3 134 Lily St Marie Hepworth 0:09:00.0 +49.0
4 127 Lacey Urbshott Peninsula Shores 0:09:20.0 +1:09.0
5 142 Tiegen Berne Hepworth 0:09:24.0 +1:13.0
6 133 Sydney McArthur BPDS 0:09:40.0 +1:29.0
7 121 Islay Graham Hepworth 0:09:58.0 +1:47.0
8 125 Lily Robinson Hepworth 0:10:00.0 +1:49.0
9 144 Ava Kearns Beaver Valley 0:10:07.0 +1:56.0
10 135 Morgan Sinclair Arran-Tara 0:10:15.0 +2:04.0
11 132 Michelle van Stuyvenberg Hillcrest Teeswater 0:10:23.0 +2:12.0
12 115 Chloe Cameron BPDS 0:10:43.0 +2:32.0
13 120 Zenaide Wall BPDS 0:10:56.0 +2:45.0
14 123 MJ Klunder Peninsula Shores 0:11:05.0 +2:54.0
15 136 Olivia Gibbons Peninsula Shores 0:11:10.0 +2:59.0
16 113 Karis Curry Arran-Tara 0:11:13.0 +3:02.0
17 141 Sabrina Nyenhuis Arran-Tara 0:11:15.0 +3:04.0
18 129 Alyssa Crittall Hepworth 0:11:26.0 +3:15.0
19 117 Sierra Algeria Arran-Tara 0:11:48.0 +3:37.0
20 138 Brooklyn Loopstra Beaver Valley 0:11:50.0 +3:39.0
21 143 Serena Glazier Hillcrest Teeswater 0:12:00.0 +3:49.0
22 119 Eira Hutchison Amabel Sauble 0:12:28.0 +4:17.0
23 118 Tori Kirkham Peninsula Shores 0:12:35.0 +4:24.0
24 131 Cassidy Marcotte Peninsula Shores 0:12:45.0 +4:34.0
25 110 Annabella Genner Peninsula Shores 0:13:29.0 +5:18.0
26 137 Sadie Kang Hillcrest Teeswater 0:14:06.0 +5:55.0
27 122 Kyra Pieterman Arran-Tara 0:14:47.0 +6:36.0
28 112 Shailan Miller Peninsula Shores 0:15:32.0 +7:21.0
29 116 Helina Wood Hepworth 0:15:40.0 +7:29.0
30 114 Sophia Hepburn Peninsula Shores 0:15:44.0 +7:33.0
31 111 Rae-Lynn Beattie Peninsula Shores 0:15:58.0 +7:47.0
32 145 Maryn Kongas BPDS *** ***
DNS 124 Morgan Daries BPDS *** ***
DNS 126 Cora Hill Arran-Tara *** ***
DNS 130 Jolie McKnight Arran-Tara *** ***
DNS 139 Maryn Hnatiw BPDS *** ***

Senior Boys Skate 3.5 km. Free    
PL Bib Name School Time Diff
1 153 Daniel Pickett Peninsula Shores 0:10:21.0  
2 156 Jack Myles Peninsula Shores 0:10:42.0 +21.0
3 150 Hunter Maisonneuve Peninsula Shores 0:12:07.0 +1:46.0
4 155 Baden Swigger Arran-Tara 0:12:14.0 +1:53.0
5 152 Cole Deiter Hepworth 0:13:45.0 +3:24.0
6 157 Jimmy St Marie Hepworth 0:14:21.0 +4:00.0
DNS 151 Chance Fortier Hepworth *** ***
DNS 154 Mason Shouldice Hepworth *** ***
DNS 158 Zac Nyenhuis Arran-Tara *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4