CWOSSA 2017 | Zone4.ca

CWOSSA 2017

Date: Feb 15, 2017
Official  Results
Location: Sawmill Trail, Hepworth ON
Host Club: Bruce Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Al White 
Chief of Competition:  Ruth Scheel 
Chief of Course:  Fred Scheel 
Coach:  (visiting coach nominated 
  at coaches meeting) 
start list version 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Assisted Skier 3.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Team Time Diff
1 105 Jackson Torrie Owen Sound DSS 0:19:53.3  

Junior Girls 3.5 km. Free    
PL Bib Name Team Time Diff
1 29 Lila Yuhasz-Bell Owen Sound DSS 0:11:09.0  
2 31 Colleen Beck Owen Sound DSS 0:11:28.5 +19.5
3 27 Janna Wardell Owen Sound DSS 0:13:19.8 +2:10.8
4 16 Lily Burgess Orangeville DSS 0:13:43.7 +2:34.7
5 26 Sarah-Rose Sullivan Orangeville DSS 0:14:02.1 +2:53.1
6 17 Reese Wilkins Peninsula Shores 0:14:32.0 +3:23.0
7 25 Ava Cook St. Mary's High School 0:14:36.4 +3:27.4
8 32 Holly MacGillivray Sir John A. Macdonald S. S. 0:15:47.4 +4:38.4
9 22 Sydney Sanderson Owen Sound DSS 0:16:18.4 +5:09.4
10 19 Bronwen McComb Owen Sound DSS 0:16:33.1 +5:24.1
11 30 Ioana Jora Cameron Heights C.I. 0:16:46.5 +5:37.5
12 24 Shania Nixon Cameron Heights C.I. 0:17:28.2 +6:19.2
13 18 Rachel Ledingham St. Mary's High School 0:17:37.4 +6:28.4
14 28 Victoria Chuong Sir John A. Macdonald S. S. 0:18:07.6 +6:58.6
15 12 Olivia Torrie St. Mary's High School 0:18:38.1 +7:29.1
16 21 Laura Lambkin St. Mary's High School 0:18:39.5 +7:30.5
17 23 Ellie Lang Sir John A. Macdonald S. S. 0:18:45.8 +7:36.8
18 11 Wilder Noble Owen Sound DSS 0:19:05.8 +7:56.8
19 15 Michelle Davies-Straby BPDS 0:20:51.7 +9:42.7
20 13 Marie De Mey Sir John A. Macdonald S. S. 0:20:57.4 +9:48.4
21 14 Tori Sica Cameron Heights C.I. 0:21:02.6 +9:53.6
22 20 Hanna Gingerich Cameron Heights C.I. 0:25:08.8 +13:59.8

Junior Boys 5 km. Free    
PL Bib Name Team Time Diff
1 56 Dylan Beck Owen Sound DSS 0:15:28.6  
2 51 Joel Zandvliet Owen Sound DSS 0:16:14.2 +45.6
3 52 Ethan Kruisselbrink St. Mary's High School 0:16:42.0 +1:13.4
4 57 Morgan Murray Peninsula Shores 0:16:43.3 +1:14.7
5 58 Neil Paterson Orangeville DSS 0:18:02.9 +2:34.3
6 50 Ryan Gillett Orangeville DSS 0:18:19.2 +2:50.6
7 46 Gabe Lonuzzo Orangeville DSS 0:18:21.0 +2:52.4
8 49 Sam Myles Peninsula Shores 0:18:32.9 +3:04.3
9 55 Josh Lonuzzo Orangeville DSS 0:18:36.6 +3:08.0
10 47 James Warnica CDCS 0:19:30.6 +4:02.0
11 48 Tyler Calhoun St. Mary's High School 0:20:29.7 +5:01.1
12 53 Arta Kouroshnia St. Mary's High School 0:20:40.1 +5:11.5
13 54 Nic Miller Cameron Heights C.I. 0:21:32.0 +6:03.4
14 43 Viktor De Mey Sir John A. Macdonald S. S. 0:26:14.0 +10:45.4
15 44 Aidan Karst Grand River Collegiate 0:33:16.6 +17:48.0
16 42 Joseph Rehling Grand River Collegiate 0:39:24.3 +23:55.7
DNS 41 Martin Dieselhorst Orangeville DSS *** ***
DNS 45 Oscar Judelson-Kelly Cameron Heights C.I. *** ***

Senior Girls 5 km. Free    
PL Bib Name Team Time Diff
1 80 Elyssa Murray Orangeville DSS A 0:18:55.1  
2 70 Abigael Lohnes St. Mary's High School 0:18:58.1 +3.0
3 67 Hana Solinger St. Mary's High School 0:19:34.6 +39.5
4 76 Sarah Sloss Owen Sound DSS 0:19:53.2 +58.1
5 78 Natalie Pridham Orangeville DSS A 0:20:06.9 +1:11.8
6 77 Maya Torrie St. Mary's High School 0:21:03.9 +2:08.8
7 75 Hannah Meloche St. Mary's High School 0:21:13.3 +2:18.2
8 81 Sydney Rasberry Cameron Heights C.I. 0:21:22.0 +2:26.9
9 79 Alex Hall Orangeville DSS A 0:21:24.8 +2:29.7
10 68 Allison Kerker Owen Sound DSS 0:22:00.2 +3:05.1
11 74 Bethany Green Orangeville DSS B 0:22:04.4 +3:09.3
12 61 Kaitlyn Craughwell Orangeville DSS A 0:22:49.4 +3:54.3
13 64 Morgan Taylor Orangeville DSS B 0:22:54.7 +3:59.6
14 73 Jillian Strutt Orangeville DSS B 0:23:11.3 +4:16.2
15 63 Nyah Way Owen Sound DSS 0:24:12.0 +5:16.9
16 72 Teaghan Gallagher St. Mary's High School 0:24:25.1 +5:30.0
17 69 Quinn Macpherson Cameron Heights C.I. 0:26:43.3 +7:48.2
18 66 Sydney Trewartha Orangeville DSS B 0:28:10.0 +9:14.9
19 65 Breanna Karst Grand River Collegiate 0:55:45.8 +36:50.7
DNS 62 Harumi Diaz Sir John A. Macdonald S. S. *** ***
DNS 71 Ella Schneider Sir John A. Macdonald S. S. *** ***

Senior Boys 7 km. Free    
PL Bib Name Team Time Diff
1 128 Alexander Maycock Orangeville DSS 0:18:11.8  
2 125 Spencer Vreugdenhil-Beaucler Owen Sound DSS 0:19:18.8 +1:07.0
3 124 James Beck Owen Sound DSS 0:19:56.5 +1:44.7
4 122 Aiden Tullio Owen Sound DSS 0:21:06.3 +2:54.5
5 127 Wyatt Knowles St. Mary's High School 0:21:28.4 +3:16.6
6 123 Aidan Richards Orangeville DSS 0:21:51.5 +3:39.7
7 119 Trent Paterson Orangeville DSS 0:22:02.9 +3:51.1
8 129 Braeden Lohnes St. Mary's High School 0:22:36.7 +4:24.9
9 121 Alex Kirchberger Orangeville DSS 0:22:52.5 +4:40.7
10 112 Rowan Perry Orangeville DSS 0:23:35.9 +5:24.1
11 113 Wyatt Machan Owen Sound DSS 0:23:40.0 +5:28.2
12 106 Jackson Corlett Orangeville DSS Ind 0:24:19.8 +6:08.0
13 116 Cai MacDonald St. Mary's High School 0:24:42.0 +6:30.2
14 114 Sean Currie Owen Sound DSS 0:24:48.5 +6:36.7
15 108 Chany Ahn Orangeville DSS 0:25:25.7 +7:13.9
16 118 Ian Fraser Orangeville DSS Ind 0:26:06.0 +7:54.2
17 120 Millpreet Kamboj Sir John A. Macdonald S. S. 0:32:57.0 +14:45.2
18 107 Liam O'Donaghue St. Mary's High School 0:33:41.2 +15:29.4
19 111 Val Marraffa Owen Sound DSS 0:35:28.0 +17:16.2
20 102 Evan Lougheed St. Mary's High School 0:35:40.5 +17:28.7
21 110 Brian Eaton Grand River Collegiate 0:42:16.6 +24:04.8
22 103 Carter McIntosh Grand River Collegiate 0:47:13.7 +29:01.9
23 101 David Scanlan Cameron Heights C.I. 1:11:04.3 +52:52.5
DNS 109 Leon Fattakhov Sir John A. Macdonald S. S. *** ***
DNS 115 Advait Maybhate Sir John A. Macdonald S. S. *** ***
DNS 117 Ethan Cameron BPDS *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4