Canadian Masters Thursday 10 Free | Zone4.ca

Canadian Masters Thursday 10 Free

Date: Feb 16, 2017
Official  Results
Location: Charlo
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Andre Boissonnault 
Chief of Course:  Greg Schlosser 
Zone4  Carole Daigle 
Coach:  Bruce LeGrow 
Timing  Rheal Laviolette 
Obs. Time: 10:00
Wind Vel:  10 KM Wind Dir: North West
Air Temp: - 5 C Snow Temp: - 7
Weather: SNOWING Snow Cond: FRESH

Hommes 01 (1981-1977)/ Men 02 (1981 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 1 Andrew Buzzell NB Codiac 0:36:36.75  
2 2 Rémi Frenette NB Snow Bears/Ours des Neige 0:37:25.79 +49.04

Hommes 03 (1976-1972)/ Men 03 (1976 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 3 Sebastien Duke NB Snow Bears/Ours des Neige 0:36:57.77  

Hommes 04 (1971-1967)/ Men 04 (1971 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 5 Shawn Amirault NS Martock Nordic 0:32:51.33  
2 6 Peter Dyker NB Erb's Cove Ski Club 0:34:07.08 +1:15.75
3 4 Wade Minaker NB Codiac 0:35:02.26 +2:10.93

Hommes 05 (1966-1962)/ Men 05 (1966 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 7 Lorenzo Caterini NS Martock Nordic 0:32:09.57  
2 8 Robert Lang NB Erb's Cove Ski Club 0:32:09.65 +0.00

Hommes 06 (1961-1957)/ Men 06 (1961 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 9 Fernand Arseneau NB Codiac 0:37:42.22  
2 10 Jim Currie NB Codiac 0:39:29.12 +1:46.90
3 11 Gaetan Haché NB Snow Bears/Ours des Neige 0:39:29.17 +1:46.95
DNS 12 Alyre Manuel NB Snow Bears/Ours des Neige *** ***

Hommes 07 (1956-1952)/ Men 07 (1956 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 19 Gaetan Beaulieu QC Primo Isolation 0:32:15.30  
2 15 Jean Corbin NB Les Aventuriers 0:38:10.90 +5:55.60
3 17 Mike Mappin AB Canmore Nordic 0:38:59.41 +6:44.11
4 16 Mario Boudreau NB Snow Bears/Ours des Neige 0:40:18.40 +8:03.10
5 14 Claude Marchand ON Natural Fitness Lab 0:40:18.52 +8:03.22
6 20 Bernard Caron QC Mouski 0:41:20.34 +9:05.04
7 13 Dave Moore NB Codiac 0:42:13.07 +9:57.77
8 23 Alain Caron NB Les Aventuriers 0:45:07.47 +12:52.17
DNS 18 Joseph S Kryger ON Canadian Masters *** ***
DNS 21 Isaac Breau NB Les Aventuriers *** ***
DNS 22 David E King NL Whaleback Nordic *** ***
DNS 24 Clark Hamilton NB Wostawea Ski Club *** ***
DNS 25 David Colborne NB Wostawea Ski Club *** ***

Hommes 08 (1951-1947)/ Men 08 (1951 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 30 Alfred Parsons NL Menihek Nordic 0:33:33.90  
2 28 Francois Thériault QC Primo isolation 0:41:38.68 +8:04.78
3 29 Raymond Caissies NB Codiac 0:41:39.35 +8:05.45
4 27 Steve Chipman NS Martock Nordic 0:44:00.57 +10:26.67
5 26 Roger  D Levesque NB Les Aventuriers 0:46:41.28 +13:07.38

Hommes 09 (1946-1942)/ Men 09 (1946 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 31 Bruce LeGrow NL Whaleback Nordic 0:41:40.35  
2 36 Harry Vanderlugt ON Team Hardwood 0:41:50.49 +10.13
3 34 Bill Scriven BC Strathcona Nordic 0:45:29.41 +3:49.06
4 32 Rick Larush AB Canmore Nordic 0:46:23.46 +4:43.11
5 35 John Reeves AB Canmore Nordic 0:47:43.09 +6:02.74
6 33 Richard Haché NB Snow Bears/Ours des Neige 0:55:15.70 +13:35.35

Femmes 03 (1976-1972)/ Lady 03 (197 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 37 Julie Daigle NB Snow Bears/Ours des Neige 0:42:50.46  

Femmes 04 (1971-1967)/ Lady 04 (197 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 38 Wanda Dixon NB Wostawea Ski Club 0:43:10.44  

Femmes 05 (1966-1962)/ Lady 05 (196 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 39 Dolores Berube NB Les Aventuriers 0:42:59.81  
2 40 Nathalie Duguay QC Skimau, Mauricie 0:43:47.99 +48.17

Femmes 06 (1961-1957)/ Lady 06 (196 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 42 Mary Young AB Banff Ski Runners 0:38:51.42  
2 41 Fran Robinson NB Wostawea Ski Club 0:44:29.98 +5:38.56

Femmes 07 (1956-1952)/ Lady 07 (195 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 44 Judy Buchanan-Mappin AB Canmore Nordic 0:47:45.77  
2 43 Flora M King NL Whaleback Nordic 0:55:02.69 +7:16.92

Femmes 08 (1951-1947)/ Lady 08 (195 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 46 Claudette Maltais NB Les Aventuriers 0:43:19.96  
2 48 Jacqueline LeGrow NL Whaleback Nordic 0:46:26.23 +3:06.27
3 45 Patty Glover AB Canmore Nordic 0:53:06.78 +9:46.82
DNS 47 Louise LeBlanc NB Les Aventuriers *** ***

Femmes Participation / Lady Partici 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Province Club Time Diff
1 49 Alexandra Jones NB Les Aventuriers 1:07:26.41  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4