2017 GB/YR/LO Relay Qualifier | Zone4.ca

2017 GB/YR/LO Relay Qualifier

Date: Feb 16, 2017
Official  Results
Location: Highlands Nordic
Host Club: CCI

Officials
Convenor  Bill Hewitt 
Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Race Secretary  Debra Friendly 
Start  1:00 p.m. 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -5 Snow Temp:
Weather: sunny Snow Cond: fresh grm pwd

Junior Girls 4 x 0.92 km. Free Relay    
PL Bib Team Lg Name Time Rnk Total Diff
1 4 Parry Sound JG 1
2
3
4
Anna George
Erika Dabek
Taylor Marshall
Marsha Lane
0:02:44.80
0:02:51.20
0:02:49.90
0:02:40.02
(2)
(1)
(2)
(2)
0:11:05.92  
2 1 CCI A JG 1
2
3
4
Anna Foley
Ashley Stewart
Quinn Czerny
Sophia Ohrling
0:02:47.30
0:03:38.20
0:02:46.40
0:02:48.83
(3)
(2)
(1)
(3)
0:12:00.73 +54.81
3 5 St. Joseph JG 1
2
3
4
Julia Shannon
Kileigh Harrington
Molly Trayling
Claudia De Fazio
0:02:49.30
0:03:50.60
0:03:52.00
0:02:37.22
(4)
(5)
(4)
(1)
0:13:09.12 +2:03.20
4 2 HHS A JG 1
2
3
4
Fiona Sheaing
Katie Newberry
Jamie Steele
Madi Horton
0:02:42.60
0:03:47.20
0:03:38.30
0:03:14.26
(1)
(3)
(3)
(4)
0:13:22.36 +2:16.44
5 6 CCI B JG 1
2
3
4
Lydia Pederson
Clare Thopson
Maddie Mansell
Mikayla Wilson
0:03:47.40
0:03:47.70
0:04:05.70
0:03:42.96
(6)
(4)
(5)
(6)
0:15:23.76 +4:17.84
6 7 Bear Creek JG 1
2
3
4
Katie Magnusson
Annika Martensson
Parker Scott
mber Fisher
0:03:34.30
0:03:57.50
0:04:27.50
0:03:29.74
(5)
(7)
(7)
(5)
0:15:29.04 +4:23.12
7 3 Dr. G.W. Williams JG 1
2
3
4
Lauren Poon
Cecilia Bearss
Madison Poon
Bronwen McMann
0:03:53.50
0:03:54.50
0:04:22.10
0:03:45.23
(7)
(6)
(6)
(7)
0:15:55.33 +4:49.41

Junior Boys 4 x 0.92 km. Free Relay    
PL Bib Team Lg Name Time Rnk Total Diff
1 8 Parry Sound JB 1
2
3
4
Nick Poole
Liam Marshall
Ben Walker
Michael Anderson
0:02:13.10
0:02:39.10
0:02:27.00
0:02:24.03
(1)
(1)
(1)
(2)
0:09:43.23  
2 16 HHS A JB 1
2
3
4
Riley de Gons
Sebastian Horton
Erk Bertelsen
Owen Johnstone
0:02:27.60
0:02:45.80
0:02:40.90
0:02:17.87
(2)
(3)
(2)
(1)
0:10:12.17 +28.94
3 14 CCI A JB 1
2
3
4
Sam McDonald
Nick Sammon
Owen Bell
Jake Korpi
0:02:44.70
0:02:48.20
0:02:51.40
0:02:26.41
(3)
(4)
(4)
(3)
0:10:50.71 +1:07.48
4 10 HHS B JB 1
2
3
4
Colin Welsh
David Loughton
Kegan Chen
Aiden McClung
0:02:53.00
0:02:39.20
0:02:44.90
0:02:55.85
(4)
(2)
(3)
(4)
0:11:12.95 +1:29.72
5 11 King City JB 1
2
3
4
Adrian  Farrano
Luca Perrone
Josh Longa
Justin Baird
0:03:20.10
0:03:44.90
0:03:43.80
0:03:54.30
(7)
(6)
(6)
(6)
0:14:43.10 +4:59.87
6 9 Orillia JB 1
2
3
4
Calvin Kudar
Ethan Odlozinki
Kurtis Schoon
Craeme Depiero
0:03:17.00
0:04:33.90
0:03:40.70
0:03:17.86
(5)
(7)
(5)
(5)
0:14:49.46 +5:06.23
7 17 Dr. G.W. Williams JB 1
2
3
4
Tommy Collins
Noah Dodgson
Jake Williamson
Shyan Kannan
0:03:18.80
0:03:40.50
0:04:08.30
0:04:36.16
(6)
(5)
(7)
(7)
0:15:43.76 +6:00.53
DNS 12 Elmvale JB 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***
DNS 13 Notre Dame JB2 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***
DNS 15 Notre Dame JB1 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***

Senior Girls 4 x 0.92 km. Free Relay    
PL Bib Team Lg Name Time Rnk Total Diff
1 22 CCI A SG 1
2
3
4
Olivia Westbrooke
Sfia Czerny
Hannah Skelton
Milla Tarnopolsky
0:02:24.00
0:02:38.00
0:02:32.10
0:02:34.41
(1)
(1)
(1)
(1)
0:10:08.51  
2 20 HHS A SG 1
2
3
4
Natasia Varieur
Madi Smrtke
Ainsley Herr
Marina Tusz
0:02:32.80
0:02:53.80
0:03:02.00
0:02:41.77
(3)
(2)
(3)
(2)
0:11:10.37 +1:01.86
3 19 Parry Sound SG 1
2
3
4
Shaylynn Loewen
Gracie Crafts
Audra Nicholson
Lindsay Raymond
0:02:26.70
0:03:02.20
0:02:58.20
0:02:56.83
(2)
(3)
(2)
(3)
0:11:23.93 +1:15.42
DNS 18 Notre Dame SG 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***
DNS 21   1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***

Senior Boys 4 x 0.92 km. Free Relay    
PL Bib Team Lg Name Time Rnk Total Diff
1 30 CCI A SB 1
2
3
4
Erik Ohrling
Jon Goderre
Freddie Pickess
Joe Samon
0:02:05.90
0:02:41.30
0:02:33.40
0:02:26.69
(1)
(2)
(2)
(3)
0:09:47.29  
2 27 HHS A SB 1
2
3
4
Leif Bertelsen
Tyler Perarse
Corson Pearse
Tommy Giblin
0:02:30.70
0:02:29.40
0:02:33.30
0:02:26.28
(2)
(1)
(1)
(2)
0:09:59.68 +12.39
3 29 Eastview SB 1
2
3
4
Alec McLean
Connor Good
Ethan Loucks
Devin Mainguy
0:02:31.20
0:02:51.40
0:02:38.50
0:02:00.89
(3)
(4)
(4)
(1)
0:10:01.99 +14.70
4 24 Georgian Bay SB 1
2
3
4
Andrew Beeston
Matthew Pilon 
Walker Hunter
William Holt
0:02:31.80
0:02:50.10
0:02:40.20
0:02:29.64
(4)
(3)
(5)
(4)
0:10:31.74 +44.45
5 25 Orillia SB1 1
2
3
4
Thomas Hulton
Tosh Cameron
Cameron Epp
Jared Merkley
0:02:33.10
0:02:53.30
0:02:36.70
0:02:42.98
(5)
(5)
(3)
(5)
0:10:46.08 +58.79
DNS 23   1
2
3
4
Ewan MacKinnon
Andrew Dunkley
Elija Boet
Benno Schmidt
***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***
DNS 26 Elmvale SB 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***
DNS 28 Orillia SB2 1
2
3
4
  ***
***
***
***
(*)
(*)
(*)
(*)
*** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4