Jeux du Québec 2017 | Zone4.ca

Jeux du Québec 2017

Date: Feb 25, 2017
Official  Results
Location: Alma
Club hôte:  Club de ski de fond Dorval

Jury
Delegue Technique  Francine Bisson 
Chef de pise  Daniel Bellerose et Mario Gagnon 
Chef controleur  Daniel Bellerose 
Chef de plateau  Yvon Bisson et Luc Ouellet 
Chronométreur chef  Frédéric Cantin 
Chronométreur  Marie-Claude Rainville 
Météo: nuageux
Cond. neige: Durcie
Température: -2 Vent: Fort

H-12 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 19 Thomas Allard-Vertriest Laurentides 0:06:36.7  
2 14 Gabriel Poulin Montréal 0:06:50.4 +13.7
3 28 Ry Prior Outaouais 0:07:07.0 +30.3
4 31 Rémi Boilard Capitale-Nationale 0:07:07.8 +31.1
5 15 Thomas Paradis Capitale-Nationale 0:07:08.8 +32.1
6 13 Jérémy Lantz Mauricie 0:07:18.3 +41.6
7 8 Jacob Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:07:18.8 +42.1
8 27 Philippe Joly Montréal 0:07:19.1 +42.4
9 25 Xavier Normandeau Rive-Sud 0:07:20.9 +44.2
10 30 Loïc Grandchamp Lac St-Louis 0:07:22.6 +45.9
11 26 Charles-Olivier Lachance Chaudière-Appalaches 0:07:31.1 +54.4
12 20 Étienne Lambert Saguenay-Lac St-Jean 0:07:33.2 +56.5
13 6 Tye Whitehouse Laurentides 0:07:35.3 +58.6
14 18 Solstice Lanoix Abitibi-Témiscamingue 0:07:35.4 +58.7
15 2 JEAN-SIMON LAJOIE Côte-Nord 0:07:36.6 +59.9
16 4 Henri Cavanagh Rive-Sud 0:07:43.0 +1:06.3
17 12 Victor Roy Centre-du-Québec 0:07:44.6 +1:07.9
18 16 Jérôme Lafrenière Chaudière-Appalaches 0:07:45.6 +1:08.9
19 1 Mika Comaniuk Lac St-Louis 0:07:50.3 +1:13.6
20 7 Ivan Jensen Outaouais 0:07:52.2 +1:15.5
21 11 Maxence Malo Laval 0:08:00.5 +1:23.8
22 22 François-Étienne Gauthier Côte-Nord 0:08:02.8 +1:26.1
23 9 Émile Regnault  Estrie 0:08:08.8 +1:32.1
24 5 Ulysse Deschênes Richelieu-Yamaska 0:08:17.1 +1:40.4
25 29 Maxime St-Onge Estrie 0:08:20.5 +1:43.8
26 24 Alexandre Ouellette Richelieu-Yamaska 0:08:20.8 +1:44.1
27 3 Nathan Lozier Lanaudière 0:08:31.8 +1:55.1
28 23 Mathis Cormier Est-du-Québec 0:08:34.3 +1:57.6
29 10 William Gagné-Duplisea Est-du-Québec 0:08:35.9 +1:59.2
30 17 Pack William Abitibi-Témiscamingue 0:08:36.8 +2:00.1
31 21 Laurent Tétreault Centre-du-Québec 0:08:46.9 +2:10.2

F-12 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 47 Virginie Magnan Capitale-Nationale 0:06:53.2  
2 57 Stella McElligott Outaouais 0:07:20.3 +27.1
3 46 Magalie Trempe Chaudière-Appalaches 0:07:22.8 +29.6
4 50 Lilya Charron Laurentides 0:07:27.3 +34.1
5 38 Catherine Truffer Mauricie 0:07:29.1 +35.9
6 33 Elie-Anne Tremblay Chaudière-Appalaches 0:07:30.8 +37.6
7 41 Alizé Meloche Laurentides 0:07:37.0 +43.8
8 32 Romy  Sinotte  Capitale-Nationale 0:07:44.1 +50.9
9 42 Frédérique Caron Lac St-Louis 0:07:45.4 +52.2
10 39 Béatrice Fortin Outaouais 0:07:53.6 +1:00.4
11 53 emie robert Lanaudière 0:08:08.8 +1:15.6
12 48 Élodie Chartier Mauricie 0:08:21.9 +1:28.7
13 56 Jena Price Lac St-Louis 0:08:24.2 +1:31.0
14 51 Laurie  Séguin  Laval 0:08:27.2 +1:34.0
15 49 Laurence Marcoux Côte-Nord 0:08:28.9 +1:35.7
16 34 Marick Dufresne Rive-Sud 0:08:32.8 +1:39.6
17 44 Rose-Marie Simard Est-du-Québec 0:08:38.7 +1:45.5
18 55 Stella Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:08:38.8 +1:45.6
19 40 Alexandra Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:08:54.5 +2:01.3
20 54 Marie-Fay St-Onge Estrie 0:09:10.3 +2:17.1
21 43 Félicia Arguin Centre-du-Québec 0:09:20.5 +2:27.3
22 36 Anne-Sophie Roy Laval 0:09:31.8 +2:38.6
23 45 Camille Doyon Estrie 0:09:58.8 +3:05.6
24 52 Aurélie Doucet Est-du-Québec 0:09:59.4 +3:06.2
25 37 Rosémy Pin-Jodoin Lanaudière 0:10:10.5 +3:17.3
26 35 Naomie Gagnon Côte-Nord 0:12:05.0 +5:11.8

F-13 ans 2.5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 89 Anaïs Côté Saguenay-Lac St-Jean 0:06:55.2  
2 96 Sienna Brennan-Raab Outaouais 0:06:58.1 +2.9
3 98 Mallory Williams Outaouais 0:06:59.9 +4.7
4 93 Corinne Mélançon Montréal 0:07:02.8 +7.6
5 85 Clara Barrington Craggs Lac St-Louis 0:07:07.6 +12.4
6 88 Coralie Levesque Rive-Sud 0:07:07.7 +12.5
7 87 Noémie Thériault Est-du-Québec 0:07:33.0 +37.8
8 84 Anaève Buell Chaudière-Appalaches 0:07:46.7 +51.5
9 94 Émilie St-Pierre Laurentides 0:07:50.9 +55.7
10 95 Lorie-Ann Drolet Capitale-Nationale 0:07:54.6 +59.4
11 101 Mathilde St-Jean Perron Estrie 0:08:02.1 +1:06.9
12 91 Morgan St-Martin Estrie 0:08:05.7 +1:10.5
13 97 Léa Drouin Capitale-Nationale 0:08:06.9 +1:11.7
14 86 Florence Gélinas Abitibi-Témiscamingue 0:08:11.2 +1:16.0
15 103 Geneviève Scopelleti Laurentides 0:08:11.4 +1:16.2
16 83 Laurie Boisvert Richelieu-Yamaska 0:08:17.9 +1:22.7
17 102 Amy Gingras Chaudière-Appalaches 0:08:24.0 +1:28.8
18 99 Laurence Pouliot Saguenay-Lac St-Jean 0:08:28.0 +1:32.8
19 90 Marion Poirier-Pigeon Côte-Nord 0:08:40.1 +1:44.9
20 100 Anne-Sophie Didier Est-du-Québec 0:08:41.1 +1:45.9
21 92 ÉLODIE MONTEMBEAULT Mauricie 0:09:51.1 +2:55.9

H-14 ans 5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 105 Félix-Olivier Moreau Capitale-Nationale 0:12:28.3  
2 124 Arthur Petelle Rive-Sud 0:12:40.4 +12.1
3 110 Jérémie La Grenade Outaouais 0:12:42.8 +14.5
4 126 Marc-Antoine Berthiaume Capitale-Nationale 0:12:51.2 +22.9
5 121 Liam Varin-Grégoire Lanaudière 0:12:59.1 +30.8
6 113 Hugo Barette Lanaudière 0:13:00.1 +31.8
7 119 Florent Banos Laurentides 0:13:15.4 +47.1
8 122 William  Bérubé Outaouais 0:13:22.3 +54.0
9 125 Léo Roy Centre-du-Québec 0:13:51.9 +1:23.6
10 112 Anthony Truffer Mauricie 0:13:59.5 +1:31.2
11 114 Jeremy Ricard Laurentides 0:14:24.3 +1:56.0
12 115 Sacha Parenteau-Laurin Rive-Sud 0:14:27.9 +1:59.6
13 109 Vincent Pouliot Saguenay-Lac St-Jean 0:14:30.7 +2:02.4
14 120 Marc-Antoine TRemblay Saguenay-Lac St-Jean 0:14:36.8 +2:08.5
15 123 simon Lantz Mauricie 0:14:44.4 +2:16.1
16 108 Mathis Desbaumes Lac St-Louis 0:14:44.6 +2:16.3
17 104 Charles Landry Côte-Nord 0:15:13.1 +2:44.8
18 107 Olivier Deschênes Est-du-Québec 0:15:23.3 +2:55.0
19 117 Éloi Charest Est-du-Québec 0:15:29.3 +3:01.0
20 116 TREVOR AITKEN Montréal 0:15:41.0 +3:12.7
21 118 Alexis Delplace Lac St-Louis 0:16:14.8 +3:46.5
22 127 Hubert Fiset-Renaud Montréal 0:16:43.6 +4:15.3
23 111 Émile Tétreault Centre-du-Québec 0:17:32.4 +5:04.1
24 106 Nicolas Léveillé  Estrie 0:17:44.7 +5:16.4

H-13 ans 5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 63 Matisse Julien Laval 0:13:36.8  
2 67 Nicolas Syrros Outaouais 0:13:41.9 +5.1
3 82 Olivier Guertin Rive-Sud 0:13:45.4 +8.6
4 78 Vincent-Alexis Grégoire Lanaudière 0:13:47.0 +10.2
5 71 Félix Toulouse Montréal 0:14:00.0 +23.2
6 60 Alexandre Bourque Rive-Sud 0:14:00.5 +23.7
7 76 Aimé Perreault Chaudière-Appalaches 0:14:19.4 +42.6
8 79 Aidan Raynor Lac St-Louis 0:14:24.3 +47.5
9 72 Jules Saint-Jean Montréal 0:14:36.3 +59.5
10 74 Emmanuel Cheff Outaouais 0:14:55.0 +1:18.2
11 75 Benjamin Paradis Laurentides 0:14:57.9 +1:21.1
12 61 Antoine Nicol Laurentides 0:15:01.5 +1:24.7
13 69 Justin Genest Capitale-Nationale 0:15:45.5 +2:08.7
14 65 Alexandre Leblanc Lac St-Louis 0:16:04.0 +2:27.2
15 58 Xavier Gagnon Estrie 0:16:07.2 +2:30.4
16 66 Anthony Pin-Jodoin Lanaudière 0:16:10.4 +2:33.6
17 81 Émile Marquis Côte-Nord 0:16:12.7 +2:35.9
18 62 Olivier Soucy Chaudière-Appalaches 0:16:19.4 +2:42.6
19 59 Antoine Beaudoin Est-du-Québec 0:16:41.9 +3:05.1
20 73 Etiène Dugré-Arcand Mauricie 0:16:45.6 +3:08.8
21 80 Philippe Bégin Capitale-Nationale 0:16:49.6 +3:12.8
22 70 Justin Landry Côte-Nord 0:16:53.5 +3:16.7
23 64 Mathieu  Tremblay Saguenay-Lac St-Jean 0:16:59.3 +3:22.5
24 77 Victor Chamberland-Trudel Est-du-Québec 0:18:05.2 +4:28.4
25 68 JÉRÉMY MARQUIS Mauricie 0:18:42.7 +5:05.9

F-14 ans 5 km. Free    
PL Bib Name Region Time Diff
1 149 Liliane Gagnon Capitale-Nationale 0:13:34.5  
2 133 Magalie Daoust Outaouais 0:13:52.8 +18.3
3 140 Ariane Caron Lac St-Louis 0:14:26.5 +52.0
4 141 Isabel Izquierdo-Bernier Lac St-Louis 0:14:33.6 +59.1
5 146 Stella Duncan Outaouais 0:14:54.7 +1:20.2
6 132 Anaïs Paradis Capitale-Nationale 0:14:58.8 +1:24.3
7 145 Gabrielle Gingras Chaudière-Appalaches 0:15:13.2 +1:38.7
8 147 Rosalie Sylvestre Lanaudière 0:15:18.9 +1:44.4
9 138 Rose d'Auteuil-Legault Montréal 0:15:20.3 +1:45.8
10 136 Alexia Grenon Lanaudière 0:15:55.2 +2:20.7
11 134 Marie-Pierre Dufresne Mauricie 0:16:01.2 +2:26.7
12 143 Juliane Jolicoeur Laurentides 0:16:09.4 +2:34.9
13 129 Abigail Paquin-Breault Laurentides 0:16:13.8 +2:39.3
14 139 Zoé Normandeau Rive-Sud 0:16:14.1 +2:39.6
15 148 Camille Lamothe Abitibi-Témiscamingue 0:16:40.5 +3:06.0
16 137 Rosalie Hogue Saguenay-Lac St-Jean 0:17:20.4 +3:45.9
17 131 Mathilde Inkel Abitibi-Témiscamingue 0:17:55.7 +4:21.2
18 142 Jasmine Gratton Est-du-Québec 0:18:19.3 +4:44.8
19 135 Anne-Sophie Ratté Chaudière-Appalaches 0:18:44.9 +5:10.4
20 130 Alison Gagnon Côte-Nord 0:19:38.5 +6:04.0
21 144 Cloé Perreault Saguenay-Lac St-Jean 0:20:09.3 +6:34.8
22 128 Marie-Pier Cormier Est-du-Québec 0:25:30.9 +11:56.4


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4