Stride & Glide Sports Spirit of the Rivers Loppet | Zone4.ca



Stride & Glide Sports Spirit of the Rivers Loppet

Date: Feb 25, 2017
Unofficial  Results
Location: Otway Nordic Centre
Host Club: Caledonia Nordic Ski Club

Jury
Chief of Competition:  John Bowes 
Chief of Course:  Bill Warner 
Chief of Timing  Kevin Pettersen 
Obs. Time:
Wind Vel:  nil Wind Dir: n/a
Air Temp: -7 Snow Temp:
Weather: sunny Snow Cond: hard packed

Bunny on Skis 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 5 Torrin Foster 0:11:48.53  
2 21 Jenna Foreman 0:14:25.77 +2:37.24
3 7 Owen McConkey 0:14:30.97 +2:42.44
4 2 Maisie Hoehn 0:19:34.51 +7:45.98
5 8 Max Pettersen 0:21:46.25 +9:57.72
6 33 Spencer McKenzie 0:22:01.57 +10:13.04
7 17 Gavin Hall 0:22:06.93 +10:18.40
8 9 Lucy Grose 0:23:55.84 +12:07.31
9 14 Felix Elkin 0:25:10.61 +13:22.08
10 1 Ollie Bowes 0:26:05.43 +14:16.90
11 6 Luke Hillhouse 0:26:11.34 +14:22.81
12 13 Xavier Elkin 0:26:50.99 +15:02.46
13 11 Charlie Mullins 0:26:59.15 +15:10.62
14 32 Henry Mullins 0:27:01.78 +15:13.25
15 3 Lillianna Botten 0:27:34.38 +15:45.85
16 16 Reid Hall 0:28:47.58 +16:59.05
17 25 Liam Knowles 0:29:41.12 +17:52.59
18 26 Emily Flaviano 0:31:17.73 +19:29.20
19 31 Scott Moore 0:31:19.88 +19:31.35
20 15 Daphne Gordon 0:33:18.55 +21:30.02
21 29 Avin Powell 0:34:55.33 +23:06.80
22 18 Joel DeFord 0:39:04.10 +27:15.57
23 22 Jack Rowe 0:39:12.22 +27:23.69
24 24 Matthew Bond 0:39:26.70 +27:38.17
25 23 Reid Reinheimer 0:41:18.71 +29:30.18
26 19 Calvin Smith 0:44:49.53 +33:01.00
27 12 Olivia Harris 0:45:20.72 +33:32.19
28 30 Piper Moore 0:51:52.67 +40:04.14
29 20 Sophie Cassidy 0:59:31.19 +47:42.66
DNF 4 Caleb Mcintosh *** ***
DNF 34 Corinn Reinheimer *** ***

Skier accompanying a Bunny 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 41 Tuppy Hoehn 0:19:33.64  
2 45 Jacqui Pettersen 0:21:45.91 +2:12.27
3 36 Shannon Burbee 0:22:08.54 +2:34.90
4 47 Cam Grose 0:23:56.45 +4:22.81
5 38 Che Elkin 0:25:11.79 +5:38.15
6 50 Catherine Pennington 0:25:55.94 +6:22.30
7 46 Beth Hillhouse 0:26:11.93 +6:38.29
8 39 Fiona Johnston 0:26:52.16 +7:18.52
9 51 Phil Mullins 0:27:01.78 +7:28.14
10 61 Nicole Botten 0:27:34.97 +8:01.33
11 37 Ryan Hall 0:28:47.27 +9:13.63
12 44 Darren DeFord 0:28:50.56 +9:16.92
13 56 Ngoc Huynh 0:29:41.62 +10:07.98
14 35 Polly Flaviano 0:31:20.39 +11:46.75
15 53 Tristan Powell 0:34:54.59 +15:20.95
16 43 Tamara DeFord 0:39:02.39 +19:28.75
17 59 Nicholas Rowe 0:39:13.43 +19:39.79
18 48 Jen Bond 0:39:26.08 +19:52.44
19 57 Breanne Reinheimer 0:41:18.36 +21:44.72
20 60 Anita O'Brien 0:44:48.54 +25:14.90
21 40 Kathleen Harris 0:45:21.31 +25:47.67
22 52 Cara Moore 0:51:53.28 +32:19.64
23 49 Sharla Olsen 0:59:30.82 +39:57.18
DNF 58 Nathan Reinheimer *** ***

Skier pulling a pulk or chariot 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 62 Farah and Emerson McKenzie 0:22:01.80  
2 63 Amber and Taya Hunter 0:27:11.08 +5:09.28
3 64 Rebecca and Lucy Powell 0:34:53.89 +12:52.09

10 and under Male 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 82 Connel Foster 0:09:42.29  
2 80 Xavier Rocha 0:12:01.07 +2:18.78
3 78 David Hillhouse 0:13:02.35 +3:20.06
4 81 Christopher Earl 0:13:32.33 +3:50.04
5 74 Marcus Mackenzie 0:14:49.87 +5:07.58
6 77 Jacob Wamsteeker 0:15:33.17 +5:50.88
7 69 Isaac Wamsteeker 0:15:56.94 +6:14.65
8 75 Gabriel vanGeloven 0:16:08.07 +6:25.78
9 73 Kai Pettersen 0:16:20.45 +6:38.16
10 76 Jimmy Reed 0:17:52.34 +8:10.05
11 83 Garnet Ditto 0:18:40.96 +8:58.67
12 71 Tommy Reed 0:19:10.94 +9:28.65
13 67 Tavon Peterson 0:19:25.67 +9:43.38
14 66 Tristan Hunter 0:21:41.41 +11:59.12
15 68 Isaac Woolgar 0:21:55.39 +12:13.10
16 70 Grey Pennington 0:25:54.56 +16:12.27
17 65 Jaeken Windolf 0:26:25.41 +16:43.12
18 72 Luke DeFord 0:28:52.06 +19:09.77

10 and under Female 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 90 Camryn Maclachlan 0:11:08.15  
2 95 Gabby Hoehn 0:11:19.00 +10.85
3 89 Natalie Hoehn 0:15:57.77 +4:49.62
4 93 Louise Griesbauer 0:16:14.78 +5:06.63
5 84 Sophia DENI BRKICH 0:17:50.73 +6:42.58
6 94 Emma Paterson 0:18:01.61 +6:53.46
7 87 Ana Mackenzie 0:18:59.38 +7:51.23
8 92 Julianna Pauls 0:21:09.98 +10:01.83
9 88 Addison Pauls 0:21:59.53 +10:51.38
10 86 Maria Griesbauer 0:22:39.81 +11:31.66
11 91 Amalia Owen 0:23:12.03 +12:03.88
12 96 Naomi Mercedes 0:23:43.01 +12:34.86
13 97 Evelynn Pennington 0:23:47.76 +12:39.61
14 85 Briar Henderson 0:33:17.53 +22:09.38

13 and under Male 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 108 Liam Owen 0:24:01.29  
2 107 Lukas Nolli 0:25:46.14 +1:44.85
3 105 andrew blackburn 0:29:33.42 +5:32.13
4 103 Cedar Jacob 0:29:47.32 +5:46.03
5 100 Liam Reusch 0:30:21.41 +6:20.12
6 104 Aidan Cotter 0:31:07.69 +7:06.40
7 106 Bjorn van Geloven 0:32:05.84 +8:04.55
8 121 Cale McConkey 0:32:07.21 +8:05.92
9 79 Sebastian Botten 0:42:45.95 +18:44.66
10 99 Nathanael Dean 0:42:46.71 +18:45.42
11 117 Brendan Charlston 0:43:47.11 +19:45.82
12 102 kaeden paulsen 0:47:52.99 +23:51.70
13 101 adley paulsen 0:53:24.03 +29:22.74

13 and under Female 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 113 Leyla St-Denis 0:25:32.98  
2 112 Hadley Maclachlan 0:37:28.55 +11:55.57
3 109 Ashley Charlston 0:43:47.62 +18:14.64
4 116 Elizabeth Hillhouse 0:45:32.22 +19:59.24
5 114 Stefania Bidner 0:46:14.18 +20:41.20
6 111 Breanna Hunter-O'Neill 0:46:42.27 +21:09.29
7 110 Skye Cadell 1:02:01.37 +36:28.39

Male Rec. (all ages) 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 120 Luc St-Denis 0:25:34.45  
2 119 Ed Hoffman 0:26:26.82 +52.37
3 98 Kevin Charlston 0:40:06.21 +14:31.76
4 118 eric paulsen 0:53:25.34 +27:50.89

Female Rec. (all ages) 6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 124 Jennifer Schulz 0:29:19.86  
2 123 Sara Cotter 0:31:08.21 +1:48.35
3 125 Suzanne Sharp 0:35:07.49 +5:47.63
4 128 Szilvia Bidner 0:39:54.17 +10:34.31
5 122 Alena Charlston 0:40:05.40 +10:45.54
6 127 Darcy Russell 0:40:32.91 +11:13.05
7 126 Ali Cadell 1:02:01.67 +32:41.81

Male Rec. (all ages) 9km 9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 130 alan Witwicki 0:36:39.06  
2 129 Lee Hill 0:41:31.23 +4:52.17
3 131 Patrick Abra 0:45:37.15 +8:58.09

Female Rec. (all ages) - 9 km 9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 132 Maddy Roll 0:39:31.80  
2 136 Elisabeth Veeken 0:44:20.90 +4:49.10
3 134 leah paulsen 0:45:20.39 +5:48.59
4 133 Moira Snadden 0:49:25.18 +9:53.38
5 135 Diane MacIntyre 0:50:13.69 +10:41.89

17 and under Male 9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 141 Damian Georgyev 0:28:22.86  
2 138 martin Williamson 0:29:16.97 +54.11
3 140 Micah Jacob 0:32:30.72 +4:07.86
4 139 Erik Hoffman 0:32:54.95 +4:32.09
5 137 Liam Abra 0:45:36.91 +17:14.05

17 and under Female 9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 144 Brynn Witwicki 0:32:48.96  
2 115 Lia Huggett 0:36:37.39 +3:48.43
3 143 Isla Cadell 0:46:06.19 +13:17.23

Male Classic Open (all ages) 9 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 145 Gordon Horning 0:45:16.75  
2 146 paul collard 0:50:12.99 +4:56.24

Female Classic Open (all ages) 9 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 147 Lanita Horning 0:52:26.49  

Open Male (all ages) 18 km. Free Mass Start  2 x 9 km  
PL Bib Name Time Diff
1 150 Arthur Roots 0:49:08.63  
2 153 Kris Yip 0:49:47.61 +38.98
3 155 willard andal 0:50:26.95 +1:18.32
4 157 Tom Skinner 0:52:08.52 +2:59.89
5 142 Nicholas Veeken 0:55:51.37 +6:42.74
6 151 Brad Cramer 0:55:57.69 +6:49.06
7 149 Hayden Drygas 1:01:45.47 +12:36.84
8 148 Scott Fast 1:03:13.20 +14:04.57
9 154 Kristian Jensen-Leblanc 1:09:06.48 +19:57.85
10 156 Andy Maclachlan 1:10:07.10 +20:58.47
11 158 Greg Blackburn 1:16:26.51 +27:17.88
12 152 Will Cadell 1:21:27.87 +32:19.24

Open Female (all ages) 18 km. Free Mass Start  2 x 9 km  
PL Bib Name Time Diff
1 164 Sarah Champagne 1:01:50.03  
2 160 Kate McRae 1:10:49.83 +8:59.80
3 161 mya blackburn 1:16:26.38 +14:36.35
4 163 Aliah Turner 1:19:47.27 +17:57.24
5 162 Nadine Caron 1:19:47.91 +17:57.88
6 159 Iona Cadell 1:21:27.68 +19:37.65

40-59 Male 18 km. Free Mass Start  2 x 9 km  
PL Bib Name Time Diff
1 175 Tony Fiala 0:49:18.34  
2 172 John Hagen 0:53:31.68 +4:13.34
3 165 cory Williamson 0:53:49.76 +4:31.42
4 177 Patrick Turner 0:55:05.05 +5:46.71
5 171 Mike Smith 0:55:53.22 +6:34.88
6 176 Simon Perreault 0:57:10.81 +7:52.47
7 166 Mike Trepanier 1:05:11.08 +15:52.74
8 174 Bill Owen 1:05:47.24 +16:28.90
9 178 Trevor McConkey 1:08:53.69 +19:35.35
10 170 Tim Roots 1:11:03.32 +21:44.98
11 168 John Nolli 1:12:18.32 +22:59.98
12 173 Simon Earl 1:16:18.84 +27:00.50
13 169 Davide Loro 1:29:39.40 +40:21.06

40-59 Female 18 km. Free Mass Start  2 x 9 km  
PL Bib Name Time Diff
1 183 Nikki Kassel 0:52:04.09  
2 182 Maja Jacob 1:02:36.47 +10:32.38
3 179 Lynda Foreman 1:03:51.35 +11:47.26
4 180 Wendy Fiala 1:05:26.74 +13:22.65
5 181 Cheryl Moors 1:18:23.39 +26:19.30

60+ Male 18 km. Free Mass Start  2 x 9 km  
PL Bib Name Time Diff
1 187 Scott Forrest 0:57:54.83  
2 186 David Snadden 1:08:31.81 +10:36.98
3 184 Chris Lapointe 1:15:41.63 +17:46.80
4 185 Keith Gordon 1:22:32.21 +24:37.38


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4