Western Canadian/AlB Championships - AM Mass Start | Zone4.ca



Western Canadian/AlB Championships - AM Mass Start

Date: Feb 25, 2017
Final  Results
Location: Hinton, Alberta
Host Club: Hinton Nordic Skiers

Race Info
Start Time:  11:00 
End Time:  12:30 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Air Rifle 1 Boys 3 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 4 Benjamin DREGER Canmore Nordic 1 0 0 1 0:15:54.2  
2 9 Thomas HENGEL Hinton Nordic 0 0 0 0 0:18:03.7 +2:09.5
3 3 Ben THOMPSON Canmore Nordic 2 1 0 3 0:18:27.4 +2:33.2
4 6 Max CLEMENT Canmore Nordic 2 1 0 3 0:18:35.2 +2:41.0
5 1 Enzo MARINO Canmore Nordic 4 0 1 5 0:18:57.4 +3:03.2
6 7 William ARMSTRONG Wapiti Nordic 2 1 0 3 0:20:19.8 +4:25.6
7 8 Avery BRINDLE Foothills Nordic 0 0 0 0 0:21:35.6 +5:41.4
8 5 Gustavo GROENEVELD Foothills Nordic 0 2 3 5 0:22:20.9 +6:26.7
9 2 Eric Koinski SILVA Foothills Nordic 2 0 1 3 0:24:39.6 +8:45.4
Jury Decisions
Bib: 2 Time: 0:02:00.0 Notes: BA Annex F: Two missed penalty loops

Air Rifle 1 Girls 3 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 29 Annalise MORIN Devon Nordic Bears 0 0 0 0 0:16:56.6  
2 30 Faith VAN MELLE Foothills Nordic 1 1 0 2 0:18:51.2 +1:54.6
3 28 Clara VAN MELLE Foothills Nordic 0 0 1 1 0:21:14.3 +4:17.7
4 27 Isabella QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 0 0 0 0 0:21:49.2 +4:52.6

Dev 1 Boys 4 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 12 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 0 0 0 0 0:16:13.2  
2 17 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 1 0 0 1 0:16:54.2 +41.0
3 24 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 1 2 0 3 0:16:55.8 +42.6
4 14 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 0 1 0 1 0:17:07.0 +53.8
5 15 Avry NIVEN Camrose Vikings 0 1 0 1 0:17:14.1 +1:00.9
6 19 Liam TINWORTH Wapiti Nordic 1 1 2 4 0:17:57.4 +1:44.2
7 21 Ronan TEW Hinton Nordic 1 1 1 3 0:18:36.9 +2:23.7
8 23 Callum CROSS Canmore Nordic 3 1 1 5 0:18:37.5 +2:24.3
9 25 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 3 2 3 8 0:19:15.2 +3:02.0
10 22 François GAUTHIER Foothills Nordic 2 3 2 7 0:19:36.0 +3:22.8
11 13 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 4 2 2 8 0:19:45.6 +3:32.4
12 11 Alex ROGANS Foothills Nordic 1 2 3 6 0:20:05.0 +3:51.8
13 26 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 1 3 3 7 0:20:14.5 +4:01.3
14 10 Willem DEJONG Foothills Nordic 1 2 2 5 0:21:55.0 +5:41.8
15 20 Ian SNYDMILLER Camrose Vikings 3 3 3 9 0:24:54.7 +8:41.5
16 16 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 2 3 3 8 0:26:39.3 +10:26.1
DNS 18 John PLUNKETT Foothills Nordic 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 22 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5B - Missing one shot

Dev 1 Girls 4 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 31 Isabel MCLURG Canmore Nordic 2 0 0 2 0:17:49.0  
2 35 Aria KLOTZ Foothills Nordic 3 1 1 5 0:18:37.4 +48.4
3 33 Anna MARINO Canmore Nordic 1 1 3 5 0:19:02.6 +1:13.6
4 32 Cassidy BREWSTER Devon Nordic Bears 0 0 0 0 0:19:14.8 +1:25.8
5 39 Clara NEANDER Foothills Nordic 1 1 1 3 0:19:26.0 +1:37.0
6 36 Allyson THAIN Camrose Vikings 1 3 1 5 0:19:26.2 +1:37.2
7 37 Desiree PARADIS Foothills Nordic 3 3 2 8 0:20:27.0 +2:38.0
8 40 Anna PERRY Foothills Nordic 3 1 1 5 0:21:06.4 +3:17.4
9 34 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 3 2 1 6 0:22:26.0 +4:37.0
10 38 Ellie THOMPSON Canmore Nordic 2 5 4 11 0:23:52.8 +6:03.8

Air Rifle 2 Girls 4 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 56 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2 0 0 2 0:17:54.6  
2 55 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 0 0 0 0 0:18:56.8 +1:02.2
3 54 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 0 4 2 6 0:21:30.1 +3:35.5
4 58 Amelie BURKINSHAW Hinton Nordic 1 2 0 3 0:21:56.2 +4:01.6
5 57 Halle BROUGH Wapiti Nordic 0 2 2 4 0:24:43.4 +6:48.8

Air Rifle 2 Boys 4 km. Mass Start    
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 41 Tomas QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 0 0 2 2 0:17:43.0  
2 43 Aiden ARMSTRONG Wapiti Nordic 3 2 3 8 0:18:28.7 +45.7
3 44 Will BRINDLE Foothills Nordic 0 1 2 3 0:19:46.1 +2:03.1
4 42 Bodhi WALKER Hinton Nordic 0 3 2 5 0:22:33.5 +4:50.5

Junior/Dev 2 Girls 5 km. Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Club P P P T Time Diff
1 47 Helena LINKLATER Junior Girls Edmonton Nordic 1 0 2 3 0:23:41.7  
2 50 Hannah LUNDSTROM Junior Girls Wapiti Nordic 3 2 5 10 0:23:49.0 +7.3
3 48 Ana GROENEVELD Junior Girls Calgary Biathlon Racers 1 1 1 3 0:24:39.1 +57.4
4 46 Sage GILLILAND Junior Girls Foothills Nordic 2 1 4 7 0:24:51.6 +1:09.9
5 53 Danika BURKE Junior Girls Canmore Nordic 2 4 0 6 0:24:53.5 +1:11.8
6 45 Kate HARROP Junior Girls Calgary Biathlon Racers 4 3 2 9 0:25:55.7 +2:14.0
7 51 Bronwyn RUTHERFORD-SIMON Junior Girls Biathlon NWT 4 3 3 10 0:26:07.6 +2:25.9
8 49 Miranda HOPKINS Junior Girls Wapiti Nordic 3 0 0 3 0:29:03.8 +5:22.1
9 52 Holly FISHER Dev 2 Girls Canmore Nordic 4 0 2 6 0:30:41.1 +6:59.4

Junior/Dev 2 Boys 5 km. Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Club P P P T Time Diff
1 66 Jordan LUNDSTROM Dev 2 Boys Wapiti Nordic 1 2 2 5 0:18:19.9  
2 69 Matthew GILLETT Junior Boys Canmore Nordic 0 1 3 4 0:19:03.8 +43.9
3 59 Findlay EYRE Junior Boys Foothills Nordic 2 2 2 6 0:21:01.0 +2:41.1
4 62 Justin PIANOSI HOUDEN Dev 2 Boys Canmore Nordic 1 3 3 7 0:21:11.2 +2:51.3
5 60 Oliver BRINDLE Junior Boys Foothills Nordic 1 2 1 4 0:21:37.2 +3:17.3
6 68 Noah CRAMER Junior Boys Foothills Nordic 0 2 4 6 0:22:22.8 +4:02.9
7 63 Sam MOSES Junior Boys Foothills Nordic 1 2 4 7 0:22:44.5 +4:24.6
8 64 Graeme COLE Junior Boys Foothills Nordic 3 3 2 8 0:23:01.2 +4:41.3
9 67 Noah HOLASH Junior Boys Foothills Nordic 2 2 1 5 0:24:35.0 +6:15.1
10 65 Tryton BAIER Dev 2 Boys Devon Nordic Bears 3 1 1 5 0:25:37.5 +7:17.6
11 71 Nicholas SHERWIN Dev 2 Boys Foothills Nordic 3 2 3 8 0:27:41.0 +9:21.1
12 70 Vaughn SCALIA Junior Boys Edmonton Nordic 4 4 5 13 0:28:43.8 +10:23.9
13 61 Timotej FASIANG Junior Boys Biathlon Saskatchewan 0 4 5 9 0:29:02.6 +10:42.7
Jury Decisions
Bib: 61 Time: 0:01:00.0 Notes: BA Annex F: One Missed Penalty Loop


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4