Western Canadian/AB Championships - AM Sprint | Zone4.ca



Western Canadian/AB Championships - AM Sprint

Date: Feb 26, 2017
Final  Results
Location: Hinton, Alberta
Host Club: Hinton Nordic Skiers

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  11:15 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Air Rifle 1 2.25 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Club P P T Time Diff
1 4 Benjamin DREGER Air Rifle 1 Boys Canmore Nordic 0 0 0 0:13:35.1  
2 3 Ben THOMPSON Air Rifle 1 Boys Canmore Nordic 0 0 0 0:14:15.3 +40.2
3 30 Faith VAN MELLE Air Rifle 1 Girls Foothills Nordic 0 0 0 0:14:21.2 +46.1
4 9 Thomas HENGEL Air Rifle 1 Boys Hinton Nordic 0 0 0 0:15:08.6 +1:33.5
5 29 Annalise MORIN Air Rifle 1 Girls Devon Nordic Bears 0 1 1 0:15:13.6 +1:38.5
6 1 Enzo MARINO Air Rifle 1 Boys Canmore Nordic 0 1 1 0:15:32.1 +1:57.0
7 6 Max CLEMENT Air Rifle 1 Boys Canmore Nordic 0 2 2 0:15:39.3 +2:04.2
8 5 Gustavo GROENEVELD Air Rifle 1 Boys Foothills Nordic 1 0 1 0:16:51.3 +3:16.2
9 7 William ARMSTRONG Air Rifle 1 Boys Wapiti Nordic 0 0 0 0:17:16.7 +3:41.6
10 2 Eric Koinski SILVA Air Rifle 1 Boys Foothills Nordic 0 1 1 0:18:06.7 +4:31.6
11 28 Clara VAN MELLE Air Rifle 1 Girls Foothills Nordic 0 0 0 0:18:07.0 +4:31.9
12 8 Avery BRINDLE Air Rifle 1 Boys Foothills Nordic 0 0 0 0:18:09.0 +4:33.9
13 27 Isabella QUINTILIO Air Rifle 1 Girls Crazy Mare Ranch Biathlon 1 1 2 0:21:01.7 +7:26.6

Air Rifle 2 3.25 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Club P P T Time Diff
1 56 Antija QUINTILIO Air Rifle 2 Girls Crazy Mare Ranch Biathlon 1 0 1 0:15:10.0  
2 41 Tomas QUINTILIO Air Rifle 2 Boys Crazy Mare Ranch Biathlon 1 0 1 0:15:40.0 +30.0
3 44 Will BRINDLE Air Rifle 2 Boys Foothills Nordic 2 0 2 0:16:35.7 +1:25.7
4 43 Aiden ARMSTRONG Air Rifle 2 Boys Wapiti Nordic 5 3 8 0:16:49.3 +1:39.3
5 54 Aimee-Rae MORIN Air Rifle 2 Girls Devon Nordic Bears 1 0 1 0:16:58.7 +1:48.7
6 55 Dani BREWSTER Air Rifle 2 Girls Devon Nordic Bears 1 1 2 0:17:12.6 +2:02.6
7 58 Amelie BURKINSHAW Air Rifle 2 Girls Hinton Nordic 5 1 6 0:21:32.3 +6:22.3
8 42 Bodhi WALKER Air Rifle 2 Boys Hinton Nordic 5 4 9 0:22:35.0 +7:25.0
9 57 Halle BROUGH Air Rifle 2 Girls Wapiti Nordic 5 3 8 0:25:04.5 +9:54.5
Jury Decisions
Bib: 42 Time: 0:02:00.0 Notes: BA Annex F: Two missed penalty loops

Dev 1 Boys 3.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 22 François GAUTHIER Foothills Nordic 1 1 2 0:14:24.5  
2 24 Ronan TEW Hinton Nordic 0 2 2 0:14:42.9 +18.4
3 26 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 1 1 2 0:14:49.8 +25.3
4 25 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 1 0 1 0:15:00.5 +36.0
5 11 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 4 0 4 0:15:01.4 +36.9
6 13 Avry NIVEN Camrose Vikings 2 0 2 0:15:26.2 +1:01.7
7 19 Liam TINWORTH Wapiti Nordic 2 2 4 0:15:36.5 +1:12.0
8 14 Callum CROSS Canmore Nordic 2 3 5 0:16:58.0 +2:33.5
9 15 Alex ROGANS Foothills Nordic 2 2 4 0:17:05.4 +2:40.9
10 17 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 1 3 4 0:17:23.0 +2:58.5
11 23 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 2 2 4 0:17:25.0 +3:00.5
12 20 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 3 2 5 0:17:31.0 +3:06.5
13 18 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 4 5 9 0:18:48.6 +4:24.1
14 21 Willem DEJONG Foothills Nordic 4 4 8 0:21:44.0 +7:19.5
15 12 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 4 1 5 0:21:53.5 +7:29.0
16 16 Simon EHRKAMP Edmonton Nordic 4 5 9 0:22:45.1 +8:20.6
DNS 10 John PLUNKETT Foothills Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 16 Time: 0:01:00.0 Notes: BA Annex F: One missed penalty loop
Bib: 21 Time: 0:01:00.0 Notes: BA Annex F: One missed penalty loop

Dev 1 Girls 3.25 km. Sprint    
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 35 Aria KLOTZ Foothills Nordic 0 1 1 0:15:01.2  
2 33 Anna MARINO Canmore Nordic 1 1 2 0:16:06.5 +1:05.3
3 37 Desiree PARADIS Foothills Nordic 1 1 2 0:16:14.7 +1:13.5
4 40 Anna PERRY Foothills Nordic 4 0 4 0:17:53.9 +2:52.7
5 36 Allyson THAIN Camrose Vikings 2 3 5 0:17:56.6 +2:55.4
6 32 Cassidy BREWSTER Devon Nordic Bears 1 0 1 0:18:22.2 +3:21.0
7 31 Isabel MCLURG Canmore Nordic 4 2 6 0:18:50.6 +3:49.4
8 34 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 1 1 2 0:19:03.5 +4:02.3
9 39 Clara NEANDER Foothills Nordic 4 2 6 0:19:11.6 +4:10.4
10 38 Ellie THOMPSON Canmore Nordic 1 5 6 0:20:04.6 +5:03.4

Junior/Dev 2 Girls 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Club P P T Time Diff
1 53 Danika BURKE Junior Girls Canmore Nordic 2 2 4 0:19:34.3  
2 50 Hannah LUNDSTROM Junior Girls Wapiti Nordic 4 4 8 0:20:00.5 +26.2
3 46 Sage GILLILAND Junior Girls Foothills Nordic 3 4 7 0:21:05.3 +1:31.0
4 47 Helena LINKLATER Junior Girls Edmonton Nordic 4 3 7 0:21:23.9 +1:49.6
5 45 Kate HARROP Junior Girls Calgary Biathlon Racers 2 4 6 0:21:25.5 +1:51.2
6 48 Ana GROENEVELD Junior Girls Calgary Biathlon Racers 3 1 4 0:21:51.6 +2:17.3
7 51 Bronwyn RUTHERFORD-SIMON Junior Girls Biathlon NWT 2 2 4 0:21:54.5 +2:20.2
8 49 Miranda HOPKINS Junior Girls Wapiti Nordic 2 2 4 0:25:02.4 +5:28.1
9 52 Holly FISHER Dev 2 Girls Canmore Nordic 4 4 8 0:27:23.6 +7:49.3

Junior/Dev 2 Boys 3.75 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Club P P T Time Diff
1 66 Jordan LUNDSTROM Dev 2 Boys Wapiti Nordic 2 3 5 0:14:51.4  
2 69 Matthew GILLETT Junior Boys Canmore Nordic 2 2 4 0:15:59.5 +1:08.1
3 59 Findlay EYRE Junior Boys Foothills Nordic 1 3 4 0:17:16.3 +2:24.9
4 68 Noah CRAMER Junior Boys Foothills Nordic 1 3 4 0:17:24.9 +2:33.5
5 63 Sam MOSES Junior Boys Foothills Nordic 1 2 3 0:17:36.6 +2:45.2
6 60 Oliver BRINDLE Junior Boys Foothills Nordic 2 2 4 0:17:50.6 +2:59.2
7 64 Graeme COLE Junior Boys Foothills Nordic 1 4 5 0:17:56.6 +3:05.2
8 62 Justin PIANOSI HOUDEN Dev 2 Boys Canmore Nordic 4 4 8 0:18:51.7 +4:00.3
9 65 Tryton BAIER Dev 2 Boys Devon Nordic Bears 2 2 4 0:20:48.8 +5:57.4
10 67 Noah HOLASH Junior Boys Foothills Nordic 3 5 8 0:21:34.4 +6:43.0
11 61 Timotej FASIANG Junior Boys Biathlon Saskatchewan 2 3 5 0:22:22.3 +7:30.9
12 70 Vaughn SCALIA Junior Boys Edmonton Nordic 4 5 9 0:22:51.7 +8:00.3
13 71 Nicholas SHERWIN Dev 2 Boys Foothills Nordic 3 5 8 0:24:31.6 +9:40.2
Jury Decisions
Bib: 62 Time: 0:02:00.0 Notes: BA Annex F: Two missed penalties


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4