NNDSB-West Elementary Nordic Loppet 2017 | Zone4.ca

NNDSB-West Elementary Nordic Loppet 2017

Date: Feb 28, 2017
Official  Results
Location: Parry Sound, Ontario
Host Club: Georgian Nordic Ski & Canoe Club

Jury
Convenor:  Ghislain Henry 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time: 10:00am
Wind Vel:  Calm Wind Dir:
Air Temp: 4 Snow Temp: Frozen
Weather: Partly cloudy Snow Cond: Granular

Intermediate Boys Classic 5 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Luka Cigler PSI Classic Grade 8 Boys 1/8 0:21:06.00
2 Thom Poole PSI Classic Grade 8 Boys 2/8 0:21:09.00
3 Simon Thompson PSI Classic Grade 8 Boys 3/8 0:25:19.00
4 Dawson Loof Humphrey Classic Grade 8 Boys 4/8 0:25:36.00
5 Mikko Henry St Peters Classic Grade 7 Boys 1/14 0:26:19.00
6 Ben Ballentine PSI Classic Grade 7 Boys 2/14 0:27:10.00
7 Aidan Martin Humphrey Classic Grade 7 Boys 3/14 0:27:34.00
8 Alex Mercier PSI Classic Grade 7 Boys 4/14 0:27:56.00
9 Thomas Bushey St. Peter's Classic Grade 7 Boys 5/14 0:28:04.00
10 Noah Redmond PSI Classic Grade 8 Boys 5/8 0:28:07.00
11 Jack Maclean Humphrey Classic Grade 7 Boys 6/14 0:29:10.00
12 Casey Martin Mactier Classic Grade 8 Boys 6/8 0:32:01.00
13 Simon Palmer St. Peter's Classic Grade 7 Boys 7/14 0:32:40.00
14 Chance Teichroeb Humphrey Classic Grade 8 Boys 7/8 0:33:21.00
15 Drake Babcock Mactier Classic Grade 8 Boys 8/8 0:35:14.00
16 Holden Cooper PSI Classic Grade 7 Boys 8/14 0:37:49.00
17 Brody Smith Humphrey Classic Grade 7 Boys 9/14 0:38:23.00
18 Kurtis Verstraten PSI Classic Grade 7 Boys 10/14 0:39:09.00
19 Arron Ball St. Peter's Classic Grade 7 Boys 11/14 0:39:21.00
20 Russell Scarrow McDougall Classic Grade 7 Boys 12/14 0:48:42.00
21 Jacob Peltomaki St. Peter's Classic Grade 7 Boys 13/14 0:51:14.00
22 Adam Jeffery PSI Classic Grade 7 Boys 14/14 1:02:32.00

Intermediate Girls Classic 5 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Eden Graves Humphrey Classic Grade 8 Girls 1/5 0:22:50.00
2 Flora Fabus Nobel Classic Grade 7 Girls 1/9 0:28:36.00
3 Marissa Goman Nobel Classic Grade 7 Girls 2/9 0:29:45.00
4 Bryden Emerson PSI Classic Grade 8 Girls 2/5 0:30:31.00
5 Lindsay Breakenridge Humphrey Classic Grade 7 Girls 3/9 0:32:23.00
6 Ashley Stone Shawanaga Classic Grade 7 Girls 4/9 0:32:36.00
7 Kailyn Rouse Humphrey Classic Grade 7 Girls 5/9 0:33:02.00
8 Joy Downey Humphrey Classic Grade 8 Girls 3/5 0:33:10.00
9 Frances Whiteway Humphrey Classic Grade 7 Girls 6/9 0:33:14.00
10 Akacia Fabus Nobel Classic Grade 8 Girls 4/5 0:33:18.00
11 Hailey Duggan Humphrey Classic Grade 7 Girls 7/9 0:36:58.00
12 Lucia Harley PSI Classic Grade 7 Girls 8/9 0:38:13.00
13 Molly White PSI Classic Grade 7 Girls 9/9 0:38:56.00
14 Zaria Purcell Humphrey Classic Grade 8 Girls 5/5 0:45:26.00

Junior Boys Classic 3 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Will Poole PSPS Classic Grade 5 Boys 1/21 0:11:07.00
2 Finley O'Brien Humphrey Classic Grade 6 Boys 1/19 0:12:30.00
3 Josh Strydom Humphrey Classic Grade 6 Boys 2/19 0:13:38.00
4 Oliver Thompson PSPS Classic Grade 5 Boys 2/21 0:14:07.00
4 Nathan Strachan PSPS Classic Grade 6 Boys 3/19 0:14:07.00
6 Connor MacGregor PSPS Classic Grade 6 Boys 4/19 0:14:32.00
7 Mason Raimundo PSPS Classic Grade 6 Boys 5/19 0:14:56.00
8 Bryce Norton PSPS Classic Grade 5 Boys 3/21 0:14:58.00
9 Riley Maclean PSPS Classic Grade 5 Boys 4/21 0:15:02.00
10 Brad Spooner Humphrey Classic Grade 6 Boys 6/19 0:15:23.00
11 Christian Caramanico Humphrey Classic Grade 6 Boys 7/19 0:15:24.00
12 Kyle Nicksy PSPS Classic Grade 6 Boys 8/19 0:15:37.00
13 Weston Scarrow McDougall Classic Grade 5 Boys 5/21 0:16:05.00
14 Cooper Mahon PSPS Classic Grade 6 Boys 9/19 0:16:26.00
15 Jack Hunter Humphrey Classic Grade 6 Boys 10/19 0:16:27.00
16 Troy Tattrie PSPS Classic Grade 5 Boys 6/21 0:16:46.00
17 Manius MacGregor PSPS Classic Grade 4 Boys 1/2 0:16:53.00
18 Carson Swart Humphrey Classic Grade 6 Boys 11/19 0:17:02.00
19 Caden Mullen Nobel Classic Grade 5 Boys 7/21 0:17:05.00
20 Timothy Murch PSPS Classic Grade 5 Boys 8/21 0:17:57.00
21 Ewan Pengra PSPS Classic Grade 4 Boys 2/2 0:17:59.00
22 Mason Hansman PSPS Classic Grade 5 Boys 9/21 0:18:17.00
23 Morley Matthews Whitestone Classic Grade 5 Boys 10/21 0:18:28.00
24 Oscar Knape Whitestone Classic Grade 5 Boys 11/21 0:18:46.00
25 Tyler Tiffault PSPS Classic Grade 6 Boys 12/19 0:19:12.00
26 Cyrill Knotz Whitestone Classic Grade 6 Boys 13/19 0:19:36.00
27 Liam Henry Humphrey Classic Grade 6 Boys 14/19 0:19:45.00
28 Oliver Collins PSPS Classic Grade 5 Boys 12/21 0:20:07.00
29 Joe Teichroeb Humphrey Classic Grade 6 Boys 15/19 0:20:44.00
30 Randy Evanush PSPS Classic Grade 5 Boys 13/21 0:20:58.00
31 Landon Meek Humphrey Classic Grade 5 Boys 14/21 0:21:06.00
32 Manny Teichroeb Humphrey Classic Grade 6 Boys 16/19 0:21:26.00
33 Jordan Swart Humphrey Classic Grade 5 Boys 15/21 0:21:40.00
34 Logan Fitchett PSPS Classic Grade 6 Boys 17/19 0:22:02.00
35 Maddox Jones-Ashawasagai Shawanaga Classic Grade 5 Boys 16/21 0:22:14.00
36 Timathan Lashbrook Whitestone Classic Grade 5 Boys 17/21 0:23:33.00
37 Nathan Andrews PSPS Classic Grade 5 Boys 18/21 0:24:08.00
38 Joey Everitt Whitestone Classic Grade 6 Boys 18/19 0:24:13.00
39 Ben Kosikowski Humphrey Classic Grade 5 Boys 19/21 0:25:03.00
40 Brad Davies Humphrey Classic Grade 6 Boys 19/19 0:25:29.00
41 Steven McEachran PSPS Classic Grade 5 Boys 20/21 0:32:46.00
42 Darien Rason Whitestone Classic Grade 5 Boys 21/21 0:40:14.00

Junior Girls Classic 3 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Mia Smith PSPS Classic Grade 5 Girls 1/7 0:13:34.00
2 Cassie McKinnon Humphrey Classic Grade 6 Girls 1/16 0:15:37.00
3 Tessa Loewen Humphrey Classic Grade 6 Girls 2/16 0:16:29.00
4 Caleigh Goman Nobel Classic Grade 6 Girls 3/16 0:17:03.00
5 Marlee Buckland Nobel Classic Grade 4 Girls 1/4 0:17:48.00
6 Emma Ball PSPS Classic Grade 6 Girls 4/16 0:18:01.00
7 Cadance Carvell Humphrey Classic Grade 5 Girls 2/7 0:18:08.00
8 Hanna Crisp Humphrey Classic Grade 6 Girls 5/16 0:18:39.00
9 Kenzie Nicholls Humphrey Classic Grade 5 Girls 3/7 0:18:43.00
10 Kiana Loof Humphrey Classic Grade 6 Girls 6/16 0:18:48.00
11 Lily Stiles Whitestone Classic Grade 6 Girls 7/16 0:18:54.00
12 Erika Burford Humphrey Classic Grade 5 Girls 4/7 0:19:45.00
13 Sophia Ball St. Peter's Classic Grade 6 Girls 8/16 0:20:01.00
14 Zo Vowels PSPS Classic Grade 6 Girls 9/16 0:20:57.00
15 Hailee Lilly Humphrey Classic Grade 6 Girls 10/16 0:21:47.00
16 Breen Levangie PSPS Classic Grade 6 Girls 11/16 0:22:19.00
17 Reese Pamajewong Shawanaga Classic Grade 4 Girls 2/4 0:22:20.00
18 Taylor Pawis Shawanaga Classic Grade 4 Girls 3/4 0:22:39.00
19 Kalin Stephenson Humphrey Classic Grade 5 Girls 5/7 0:23:27.00
20 Mya Cunningham Humphrey Classic Grade 6 Girls 12/16 0:25:12.00
21 Gabby Longmire Whitestone Classic Grade 6 Girls 13/16 0:26:35.00
22 Sienna Colvin Humphrey Classic Grade 5 Girls 6/7 0:26:49.00
23 Samantha Harris Humphrey Classic Grade 5 Girls 7/7 0:27:37.00
24 Sarah Hill PSPS Classic Grade 6 Girls 14/16 0:29:10.00
25 Myya Davidson Mactier Classic Grade 6 Girls 15/16 0:31:44.00
26 Alison Tabobondung Shawanaga Classic Grade 4 Girls 4/4 0:34:50.00
27 Paris Courriere Mactier Classic Grade 6 Girls 16/16 0:39:35.00

Junior Novice Boys 2 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Brady Ball PSPS Novice Grade 4 Boys 1/16 0:12:58.00
2 Carson Newton McDougall Novice Grade 6 Boys 1/3 0:13:01.00
3 Jaydon Rutledge Humphrey Novice Grade 4 Boys 2/16 0:13:16.00
4 Elliot Mahon PSPS Novice Grade 4 Boys 3/16 0:13:27.00
5 Dimitri Giousrousis Whitestone Novice Grade 4 Boys 4/16 0:13:28.00
6 Callum Whiteway Humphrey Novice Grade 4 Boys 5/16 0:15:14.00
7 Jacob Wilkinson PSPS Novice Grade 4 Boys 6/16 0:15:47.00
8 Stanley Little Nobel Novice Grade 5 Boys 1/3 0:16:34.00
9 Darrach Henry Humphrey Novice Grade 4 Boys 7/16 0:16:46.00
10 Tristan Lalonde Humphrey Novice Grade 4 Boys 8/16 0:16:59.00
11 Brody Taylor Humphrey Novice Grade 4 Boys 9/16 0:17:18.00
12 Graidon VanDuzen Humphrey Novice Grade 4 Boys 10/16 0:17:36.00
13 Henry White PSPS Novice Grade 4 Boys 11/16 0:17:42.00
14 Chase Lashbrook Whitestone Novice Grade 4 Boys 12/16 0:17:46.00
15 Carter Ferris Nobel Novice Grade 5 Boys 2/3 0:18:26.00
16 Tye Ostertag Nobel Novice Grade 4 Boys 13/16 0:19:01.00
17 Hayden Reed Nobel Novice Grade 6 Boys 2/3 0:19:09.00
18 Devan Kottka PSPS Novice Grade 6 Boys 3/3 0:21:18.00
19 Fisher Chisholm Humphrey Novice Grade 4 Boys 14/16 0:22:09.00
20 James Ouimette PSPS Novice Grade 4 Boys 15/16 0:23:01.00
21 Avery Hutchinson Mactier Novice Grade 5 Boys 3/3 0:23:47.00
22 Felix Schell PSPS Novice Grade 4 Boys 16/16 0:25:34.00

Junior Novice Girls 2 km. Classic    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Reese Norrie Nobel Novice Grade 5 Girls 1/2 0:13:23.00
2 Peyton Jones-Ashawasagai Shawanaga Novice Grade 4 Girls 1/11 0:14:20.00
3 Akeisha Freeman PSPS Novice Grade 4 Girls 2/11 0:16:27.00
4 Terry-Lea Lewis McDougall Novice Grade 4 Girls 3/11 0:16:48.00
5 Hanna Welch Humphrey Novice Grade 4 Girls 4/11 0:17:07.00
6 Ayla Fairhall Mactier Novice Grade 5 Girls 2/2 0:17:37.00
7 Tyanna Jones PSPS Novice Grade 6 Girls 1/5 0:17:40.00
8 Mackenzie Battle PSPS Novice Grade 6 Girls 2/5 0:17:56.00
9 Savannah Appleyard PSPS Novice Grade 6 Girls 3/5 0:18:33.00
10 Madison Robertson PSPS Novice Grade 6 Girls 4/5 0:18:43.00
11 Ashlyn Retzler Humphrey Novice Grade 4 Girls 5/11 0:18:49.00
12 Braydon Dale Humphrey Novice Grade 4 Girls 6/11 0:19:19.00
13 Brooke Clarke PSPS Novice Grade 4 Girls 7/11 0:19:21.00
14 Teagan Pamajewong Shawanaga Novice Grade 4 Girls 8/11 0:19:46.00
15 Taylor Langford Nobel Novice Grade 4 Girls 9/11 0:20:08.00
16 Ashleigh Battle PSPS Novice Grade 4 Girls 10/11 0:21:17.00
17 Monica Howard PSPS Novice Grade 4 Girls 11/11 0:21:18.00
18 Kristen Hammond Nobel Novice Grade 6 Girls 5/5 0:32:03.00

Intermediate Boys Skate 5 km. Free    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Luka Cigler PSI Skate Grade 8 Boys 1/4 0:18:42.00
2 Thom Poole PSI Skate Grade 8 Boys 2/4 0:19:46.00
3 Mikko Henry St. Peter's Skate Grade 7 Boys 1/7 0:23:25.00
4 Noah Redmond Nobel Skate Grade 8 Boys 3/4 0:23:39.00
5 Logan Chabot Nobel Skate Grade 7 Boys 2/7 0:24:07.00
6 Oscar Crafts PSI Skate Grade 8 Boys 4/4 0:26:09.00
7 Ben Ballentine PSI Skate Grade 7 Boys 3/7 0:26:27.00
8 Jake Weurfel Nobel Skate Grade 7 Boys 4/7 0:27:08.00
9 Thoma Bushey St. Peters Skate Grade 7 Boys 5/7 0:30:14.00
10 Kurtis Verstraten PSI Skate Grade 7 Boys 6/7 0:33:53.00
11 Casey Martin Mactier Skate Grade 7 Boys 7/7 0:40:49.00

Intermediate Girls Skate 5 km. Free    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Eden Graves Humphrey Skate Grade 8 Girls 1/1 0:21:22.00
2 Gemma Bun Nobel Skate Grade 7 Girls 1/4 0:23:51.00
3 Marissa Goman Nobel Skate Grade 7 Girls 2/4 0:25:13.00
4 Grace Buckland Nobel Skate Grade 7 Girls 3/4 0:27:38.00
5 Flora Fabus Nobel Skate Grade 7 Girls 4/4 0:29:55.00

Junior Boys Skate 3 km. Free    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Finley O'Brien Humphrey Skate Grade 6 Boys 1/8 0:10:43.00
2 Will Poole PSPS Skate Grade 5 Boys 1/4 0:11:24.00
3 Josh Strydom Humphrey Skate Grade 6 Boys 2/8 0:11:27.00
4 Nigel Beatty PSPS Skate Grade 5 Boys 2/4 0:11:57.00
5 Nathan Strachan PSPS Skate Grade 6 Boys 3/8 0:12:10.00
6 Connor MacGregor PSPS Skate Grade 6 Boys 4/8 0:12:15.00
7 Oliver Collins PSPS Skate Grade 5 Boys 3/4 0:12:27.00
8 Oliver Thompson PSPS Skate Grade 5 Boys 4/4 0:12:45.00
9 Manius MacGregor PSPS Skate Grade 4 Boys 1/1 0:13:30.00
10 Mason Raimundo PSPS Skate Grade 6 Boys 5/8 0:14:35.00
11 Kyle Nicksey PSPS Skate Grade 6 Boys 6/8 0:14:36.00
12 Cooper Mahon PSPS Skate Grade 6 Boys 7/8 0:14:38.00
13 Jax Marshall Humphrey Skate Grade 6 Boys 8/8 0:16:07.00

Junior Girls Skate 3 km. Free    
PL Name school SubCategory Rnk Time
1 Caleigh Goman Nobel Skate Grade 6 Girls 1/3 0:11:30.00
2 Mia Smith PSPS Skate Grade 5 Girls 1/1 0:13:00.00
3 Emma Ball PSPS Skate Grade 6 Girls 2/3 0:15:23.00
4 Bella Whittaker PSPS Skate Grade 6 Girls 3/3 0:15:49.00


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4