NBCUP #4 | Zone4.ca

NBCUP #4

Date: Mar 4, 2017
StartList
Location: Tracadie-Sheila
Host Club: Cross Country New Brunswick

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Janic Bernard 
Chief of Course:  Marc Leclair 
Coach:  Eric Luker 
Coach:  Manon Losier 
Zone 4  Edouard Daigle 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Classic  1 X Orange - Half Circle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
1 Julien Ferguson   NB Sureau Blanc 0:01:00.0
2 Jacob Basque   NB Sureau Blanc 0:01:30.0
3 Nicolas Haché   NB Sureau Blanc 0:02:00.0
4 Louis Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:02:30.0

Mini-Atom Girl/Fille 0.6 km. Classic  1 X Orange - Half Circle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
5 Maelle Robichaud   NB Sureau Blanc 0:03:00.0
6 Anaelle Poirier   NB Sureau Blanc 0:03:30.0
7 Annabelle Kenny   NB Sureau Blanc 0:04:00.0
8 Élodie Doiron   NB Sureau Blanc 0:04:30.0
9 Jasmine Richard   NB Sureau Blanc 0:05:00.0

Atom Boy/Gars 1.2 km. Classic  2 X Orange - Half Circle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
10 Olivier Sonier   NB Sureau Blanc 0:05:30.0
11 Rein Jones   NB Wostawea 0:06:00.0
12 Frédéric Kenny   NB Sureau Blanc 0:06:30.0
13 Jacob Olivier Haché   NB Sureau Blanc 0:07:00.0
14 William Robichaud   NB Sureau Blanc 0:07:30.0
15 Harry Toner   NB Wostawea 0:08:00.0
16 Loïc Légère   NB Sureau Blanc 0:08:30.0
17 Enzo Martel   NB Sureau Blanc 0:09:00.0

Atom Girl/Fille 1.2 km. Classic  2 X Orange - Half Circle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
18 Lorianne Basque   NB Sureau Blanc 0:09:30.0
19 Julye-Pier Lebouthillier   NB Sureau Blanc 0:10:00.0
20 Léonie Duguay-Primeau   NB Sureau Blanc 0:10:30.0
21 LisaMarie Coulombe   NB Husky 0:11:00.0

Pee Wee Boy/Gars 1.7 km. Classic  1 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
22 Thomas Robichaud   NB Sureau Blanc 0:22:30.0
23 Karel Godin   NB Boules de Neige 0:23:00.0
24 Loik Coulombe   NB Husky 0:23:30.0
25 Theo Simard   NB Sureau Blanc 0:24:00.0

Pee Wee Girl/Fille 1.7 km. Classic  1 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
26 Valérie Haché   NB Sureau Blanc 0:24:30.0
27 Malika Allain   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:25:00.0
28 Mélodie Chiasson   NB Sureau Blanc 0:25:30.0
29 Léa McLaughlin   NB Sureau Blanc 0:26:00.0
30 jordane lebreton   NB Sureau Blanc 0:26:30.0
31 Mikaya Hoyt-Hogan   NB Wostawea 0:27:00.0
32 Jolayne Lebouthillier   NB Sureau Blanc 0:27:30.0

Mini-Midget Boy/Gars 3.4 km. Classic  2 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
33 Samuel Daniel Basque   NB Sureau Blanc 0:28:00.0
34 Kaj Jones   NB Wostawea 0:28:30.0
35 Leezack Caron   NB Husky 0:29:00.0
36 Jack Toner   NB Wostawea 0:29:30.0
37 Maxime Kenny   NB Sureau Blanc 0:30:00.0
38 Mathias Michaud   NB Aventuriers 0:30:30.0
39 Hugo Austin   NB Sureau Blanc 0:31:00.0

Mini-Midget Girl/Fille 3.4 km. Classic  2 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
40 Mattea McNair   NB Wostawea 0:31:30.0
41 Anaelle Martel   NB Sureau Blanc 0:32:00.0
42 ELYSE DUGUAY   NB Sureau Blanc 0:32:30.0

Midget Boys/Gars 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
43 Jeffrey Labrecque   NB Husky 0:33:00.0
44 Simon Xavier Godin   NB Sureau Blanc 0:33:30.0

Midget Girl/Fille 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
45 Marissa Curry   NB Sureau Blanc 0:34:00.0
46 Gabrielle Cote   NB Sureau Blanc 0:34:30.0
47 Vanessa Landry   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:35:00.0
48 Emily Kenny   NB Sureau Blanc 0:35:30.0
49 Ariane Austin   NB Sureau Blanc 0:36:00.0
50 Anika Leigh   NB Aventuriers 0:36:30.0

Juvenile Boy/Gars 7.2 km. Classic  1 X Green Trangle + 1 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
51 Olivier Jacob Godin 35366 NB Sureau Blanc 0:37:00.0
52 François Leclair 34116 NB Aventuriers 0:37:30.0
53 Andrew Luiker 36474 NB Wostawea 0:38:00.0

Juvenile Girl/Fille 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
54 Chloe Duchesne 36477 NB Ours des neiges / Snow Bears 0:38:30.0
55 Frances Wright 36511 NB Wostawea 0:39:00.0
56 Myriam Côté   NB Sureau Blanc 0:39:30.0

Junior Boy/Gars 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
57 Alexandre Leclair 31892 NB Aventuriers 0:40:00.0
58 Dominic Brassard 34763 NB Elites du Nord-Roi 0:40:30.0
59 Maxime Savoie 35372 NB Boules de Neige 0:41:00.0

Junior Girl/Fille 7.2 km. Classic  1 X Green Trangle + 1 X Blue Square  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
60 Michelle Landry 31877 NB Boules de Neige 0:41:30.0

Open Men/Homme 16.5 km. Classic  3 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
61 Dustin Dahn   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:42:00.0
62 Kevin Heppell   NB Aventuriers 0:42:30.0
63 Vincent Leclair 24503 NB Aventuriers 0:43:00.0

Masters Men/Homme 16.5 km. Classic  3 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
64 Gilles Landry   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:43:30.0
65 Donald Wright   NB Wostawea 0:44:00.0
66 Jeff Hoyt   NB Wostawea 0:44:30.0
67 Jonathan Simard   NB Sureau Blanc 0:45:00.0
68 Eric Luiker   NB Wostawea 0:45:30.0

Masters Women/Femme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
69 Manon Losier   NB Sureau Blanc 0:46:00.0
70 Fran Robinson   NB Wostawea 0:46:30.0
71 Julie Daigle   NB Ours des neiges / Snow Bears 0:47:00.0
72 Anna Healy   NB Wostawea 0:47:30.0

Master 60 Men/Homme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
73 Alonzo D. Sonier   NB Sureau Blanc 0:48:00.0
74 ROGER HACHE   NB Sureau Blanc 0:48:30.0
75 Herman McLauglin   NB Sureau Blanc 0:49:00.0

Master 60 Women/Femme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
76 Mireille Caron   NB Husky 0:49:30.0
77 Jocelyne Losier   NB Sureau Blanc 0:50:00.0

Participation Men/Homme 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
78 Germain Leger   NB Sureau Blanc 0:50:30.0
79 Andrew McNair   NB Wostawea 0:51:00.0
80 Armand Thibodeau   NB Sureau Blanc 0:51:30.0
81 Arthur Austin   NB Sureau Blanc 0:52:00.0
82 Jacques Haché   NB Sureau Blanc 0:52:30.0
83 Éric Kenny   NB Sureau Blanc 0:53:00.0
84 Daniel Basque   NB Sureau Blanc 0:53:30.0

Participation Women/Homme 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
Bib Name CCCLicence Province Club Start Time
85 Majorie Duguay   NB Sureau Blanc 0:54:00.0
86 Mélissa Hébert   NB Sureau Blanc 0:54:30.0
87 Julie-Michele Boulay   NB Sureau Blanc 0:55:00.0
88 Rose-Mai McLauglin   NB Sureau Blanc 0:55:30.0
89 Aurélie Thériaule   NB Sureau Blanc 0:56:00.0
90 Sandrine Caron   NB Sureau Blanc 0:56:30.0
91 Mariline Dubé   NB Husky 0:57:00.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4