2017 Fischer Loppet and Nordikids Races | Zone4.ca

2017 Fischer Loppet and Nordikids Races

Date: Mar 4, 2017
Official  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

30 km Sk Women 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 74 Zoe Pekos 0:53:34.3 (2) 0:50:58.3 (1) 1:44:32.6  
2 1 Jessica Roach 0:52:20.4 (1) 0:52:22.7 (2) 1:44:43.1 +10.5

30 km Sk Women 20-34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 3 Madison Fraser 0:48:58.0 (1) 0:49:21.0 (1) 1:38:19.1  
2 2 Elyse Nieuwold 0:56:59.4 (2) 1:00:00.5 (2) 1:56:59.9 +18:40.8

30 km Sk Women 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 6 Bronwen Lash 0:55:24.9 (1) 0:57:46.1 (1) 1:53:11.1  
2 4 Cheryl Warrington 1:15:49.7 (2) 1:20:30.2 (2) 2:36:20.0 +43:08.9
DNS 5 agnes bureau *** (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Women 50-64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 7 Kirsten Cooper 1:02:20.5 (1) 1:07:35.6 (1) 2:09:56.2  
2 8 nancy manning 1:10:46.4 (2) 1:10:20.1 (2) 2:21:06.5 +11:10.3

30 km Sk Women 65+ 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Sk Men 16-19 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 117 Finn Dodgson 0:43:36.8 (1) 0:43:32.6 (1) 1:27:09.5  
2 9 Declan Barber 0:47:01.5 (2) 0:48:41.4 (2) 1:35:43.0 +8:33.5
3 10 Matthew McNeil 0:53:34.1 (3) 0:56:27.0 (3) 1:50:01.2 +22:51.7
DSQ 12 Bentzi Claassen *** (*) *** (*) *** ***
DNS 13 Spencer Vreugdenhil-Beaucler *** (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Men 20-34 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 17 Eric Mathison 0:51:24.5 (2) 0:50:59.7 (1) 1:42:24.2  
2 18 Adam Bird 0:51:23.8 (1) 0:51:15.2 (2) 1:42:39.1 +14.9
3 16 Matt Fawcett 0:52:54.3 (3) 0:55:37.1 (3) 1:48:31.5 +6:07.3
4 14 Tyler Irving 1:05:50.6 (4) 1:12:50.5 (4) 2:18:41.2 +36:17.0
5 15 Jimmy Truong 1:16:12.6 (5) 1:21:42.0 (5) 2:37:54.6 +55:30.4

30 km Sk Men 35-49 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 23 Michael Gordon 0:44:35.0 (1) 0:45:07.6 (1) 1:29:42.6  
2 25 Stephen Flower 0:44:36.6 (2) 0:47:39.7 (2) 1:32:16.3 +2:33.7
3 24 David White 0:49:38.2 (3) 0:53:55.1 (5) 1:43:33.3 +13:50.7
4 19 Jason Vurma 0:52:37.8 (5) 0:53:26.1 (3) 1:46:04.0 +16:21.4
5 75 Stacy Wall 0:51:41.4 (4) 0:55:17.2 (7) 1:46:58.6 +17:16.0
6 20 Christopher Young 0:53:34.8 (6) 0:53:53.3 (4) 1:47:28.1 +17:45.5
7 21 Kevin simms 0:53:39.0 (7) 0:54:57.1 (6) 1:48:36.2 +18:53.6
8 22 billy Schoenhardt 0:59:20.1 (8) 1:07:18.5 (8) 2:06:38.7 +36:56.1
DNS 26 Hootan Tamizi *** (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Men 50-64 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 36 Glenn Meeuwisse 0:44:34.5 (1) 0:45:07.1 (1) 1:29:41.6  
2 29 Richard Thomas 0:46:06.5 (2) 0:47:42.1 (2) 1:33:48.7 +4:07.1
3 33 Mike Dyon 0:47:15.6 (3) 0:49:22.9 (3) 1:36:38.5 +6:56.9
4 35 Tom Lobsinger 0:49:38.7 (4) 0:50:47.4 (4) 1:40:26.1 +10:44.5
5 28 Cameron Mahon 0:50:44.2 (5) 0:51:30.4 (6) 1:42:14.7 +12:33.1
6 31 Bill Trayling 0:51:27.5 (6) 0:51:29.4 (5) 1:42:57.0 +13:15.4
7 38 Don Hill 0:52:39.5 (7) 0:52:26.5 (7) 1:45:06.0 +15:24.4
8 27 Mike Foley 0:54:31.6 (8) 0:57:30.8 (8) 1:52:02.5 +22:20.9
9 34 Steve Whitmore 0:55:25.2 (9) 0:57:38.0 (9) 1:53:03.2 +23:21.6
10 37 David Heath 1:08:22.0 (10) 1:11:19.3 (10) 2:19:41.3 +49:59.7
11 32 David Lovgren 1:09:35.2 (11) 1:20:54.7 (12) 2:30:29.9 +1:00:48.3
12 73 Chuck Johnston 1:20:24.6 (12) 1:13:48.7 (11) 2:34:13.3 +1:04:31.7
DNS 30 Rob lepage *** (*) *** (*) *** ***

30 km Sk Men 65+ 30 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 72 Jack Sasseville 0:52:51.2 (1) 0:53:20.8 (1) 1:46:12.0  
2 42 Mac Hickox 0:59:32.4 (2) 1:02:42.6 (2) 2:02:15.0 +16:03.0
DNF 39 Brian Wallace *** (*) *** (*) *** ***
DNF 41 Harry Vanderlugt 1:02:08.1 (*) *** (*) *** ***

15 km Sk Women 19 - 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 101 Leyla Barber 0:55:08.8  
2 105 Lila Yuhasz-Bell 0:56:05.1 +56.3
3 100 Julia Shannon 0:58:26.5 +3:17.7
4 192 Natalya Whitla 0:58:29.4 +3:20.6
5 106 Maeve Conaghan 1:15:16.2 +20:07.4
6 103 Emma Davis 1:15:33.5 +20:24.7
7 104 Sarah Karelsen 1:17:46.6 +22:37.8
DNF 102 Sabrina Lim *** ***

15 km Sk Women 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 109 Mary Thompson 0:53:07.3  
2 110 Elise Huet 0:55:52.2 +2:44.9
3 107 Laura Cazzola 0:58:32.3 +5:25.0
4 150 Alexandra Antonovitch 1:11:09.5 +18:02.2

15 km Sk Women 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 112 Jillian Flower 0:56:14.6  
2 114 Jamie Roos 1:06:17.3 +10:02.7
3 113 Liza racine 1:10:24.2 +14:09.6
4 11 Christine Dodgson 1:12:36.9 +16:22.3
5 115 Mari Leesment 1:13:49.6 +17:35.0
6 111 Jennifer Young 1:18:13.2 +21:58.6
7 116 Dorothy Carson 1:24:00.3 +27:45.7

15 km Sk Women 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 119 Marion Tilstra 0:56:53.7  
2 120 Chris Huet 0:57:30.9 +37.2
3 118 Carol Kay 0:57:47.8 +54.1
4 121 kathryn Sullivan 1:04:31.1 +7:37.4

15 km Sk Women 65+ 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 122 Janet Thompson 1:17:45.5  

15 km Sk Men 19 - 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 132 Connor Good 0:47:26.7  
2 128 Nathan Johnstone 0:47:45.2 +18.5
3 125 Owen Johnstone 0:50:44.7 +3:18.0
4 124 Justin Crabtree 0:57:13.3 +9:46.6
5 130 CJ Buelow 1:03:05.9 +15:39.2
6 131 Jacob Kropf 1:05:47.5 +18:20.8
7 129 Colt Penrose 1:11:49.9 +24:23.2
8 127 Garnet McLaren 1:12:19.8 +24:53.1

15 km Sk Men 20-34 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 133 Rodrigo Rangel 1:12:45.5  
2 77 Aleko Kokkina 1:18:49.2 +6:03.7
DNS 134 Denver Poole *** ***

15 km Sk Men 35-49 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 147 Darren Barber 0:48:31.5  
2 146 Gary Pluim 0:50:24.1 +1:52.6
3 135 Brett Maxwell 0:51:49.5 +3:18.0
4 191 Dmitri Yevzlin 0:54:51.5 +6:20.0
5 142 John McLaren 0:56:17.5 +7:46.0
6 144 Dave Johnstone 0:57:37.5 +9:06.0
7 136 Steve Miller 0:58:38.7 +10:07.2
8 140 markku viitala 1:04:12.1 +15:40.6
9 138 Matt Erb 1:04:16.3 +15:44.8
10 148 Bill McLay 1:08:31.6 +20:00.1
11 145 Adam Coulson 1:28:36.0 +40:04.5
12 143 Peter Lozier 1:31:26.7 +42:55.2
DNS 141 George Condy *** ***
DNS 149 Eugene Winer *** ***

15 km Sk Men 50-64 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 108 Anatoli Antonovitch 0:53:45.4  
2 152 Mike Alderdice 0:56:05.6 +2:20.2
3 153 James MacLean 0:57:05.8 +3:20.4
4 154 Rob Crabtree 0:58:20.7 +4:35.3
5 162 Bob Cheskey 1:01:29.5 +7:44.1
6 158 Steve Beasley 1:02:58.8 +9:13.4
7 157 Bruce Sutton 1:07:52.4 +14:07.0
8 156 Steve Ruttan 1:12:55.6 +19:10.2
9 151 David Robinson 1:18:07.7 +24:22.3
10 190 Troy Wong 1:35:45.3 +41:59.9
DNS 155 Nick Pimlott *** ***

15 km Sk Men 65+ 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 160 Robert Cazzola 0:57:18.5  
2 159 Russ Belk 1:12:18.3 +14:59.8
3 161 Ian Fyfe 1:17:11.5 +19:53.0

30 km Cl Men 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 60 Alec Maclean 0:48:10.4 (1) 0:50:36.1 (1) 1:38:46.5  

30 km Cl Men 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 61 Kevin Massicotte 1:01:29.3 (1) 1:10:05.8 (1) 2:11:35.1  

30 km Cl Men 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 76 Roman Kurmoza 0:53:34.7 (1) 0:53:53.9 (1) 1:47:28.6  
2 63 Michael Adams 1:10:56.0 (2) 1:14:43.7 (2) 2:25:39.8 +38:11.2
DNF 64 Amish Morrell 1:27:27.7 (*) *** (*) *** ***

30 km Cl Men 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 65 Allan Magi 0:54:02.3 (1) 0:56:24.1 (1) 1:50:26.5  
2 67 Ivan MacKenzie 0:54:52.6 (2) 0:58:28.0 (2) 1:53:20.7 +2:54.2
3 66 Robert Massicotte 1:24:05.5 (3) 1:34:49.5 (3) 2:58:55.0 +1:08:28.5
DNF 68 Brendan Mulroy 1:16:17.0 (*) *** (*) *** ***

30 km Cl Men 65+ 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 70 Jan Eisenloeffel 1:08:37.9 (1) 1:11:22.4 (1) 2:20:00.3  
2 69 Ian MacQueen 1:10:28.7 (2) 1:12:49.1 (2) 2:23:17.8 +3:17.5

30 km Cl Women 16-19 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 20-34 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 35-49 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

30 km Cl Women 50-64 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 71 Jane Ravenshaw 1:06:04.5 (1) 1:09:31.1 (1) 2:15:35.6  

30 km Cl Women 65+ 30 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff

15 km Cl Men 19 & un 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Cl Men 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 166 Matt Cays 0:56:27.4  
2 165 Andrew Cays 1:14:22.9 +17:55.5

15 km Cl Men 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 168 Scott Whitmore 1:03:16.4  
2 167 Jeff Verheyen 1:06:18.6 +3:02.2

15 km Cl Men 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 171 Peter Valjas 0:56:45.5  
2 189 Dan Bertini 1:02:23.7 +5:38.2
3 174 Glenn Orton 1:12:27.4 +15:41.9
4 170 Ian Cays 1:16:01.8 +19:16.3
5 164 John Monette 1:16:53.7 +20:08.2
6 169 Clark Seadon 1:19:44.2 +22:58.7
7 173 Joel Winter 1:22:33.5 +25:48.0
8 172 Dwayne Barber 1:23:27.0 +26:41.5

15 km Cl Men 65+ 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 176 George Milne 1:32:51.2  
2 175 Walt Woolvett 1:40:24.6 +7:33.4

15 km Cl Women 19 - 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 177 Erin Cays 1:14:22.8  

15 km Cl Women 20-34 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 178 Cher Dignan 2:04:25.0  

15 km Cl Women 35-49 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

15 km Cl Women 50-64 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 181 Catherine Penny 1:13:10.9  
2 185 Maureen Bretz 1:16:13.9 +3:03.0
3 188 Joanna Newman 1:22:44.5 +9:33.6
4 187 Barbara Gray 1:25:12.2 +12:01.3
5 184 catherine Sutton 1:25:33.8 +12:22.9
6 186 Deb de Pass 1:26:41.2 +13:30.3
7 182 Ailen Daynyko 1:42:21.5 +29:10.6
8 179 Sonya Penfold 1:44:53.0 +31:42.1
9 183 Dianna Foley 2:11:35.3 +58:24.4
DNF 180 Patricia Konantz *** ***

15 km Cl Women 65+ 15 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff

0.5 km Special Olymp 0.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 202 Sasha Evsikov 0:16:11.2  
2 201 James Taylor 0:22:23.3 +6:12.1
3 200 James Laframboise 1:07:22.6 +51:11.4
DNS 203 Faith Wilson *** ***

0.5 km Girls 6 & und 0.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 205 Islay Lash 0:04:13.7  
2 208 Ava Gerber 0:04:58.6 +44.9
3 204 Talia Cohen 0:08:52.4 +4:38.7
4 214 Josephine  Degroote 12:43:32.6 +12:39:18.9
DNS 206 Lillian Yevzlin *** ***
DNS 207 Evelyn McLarty *** ***

0.5 km Girls 7-8 0.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff

0.5 km Boys 6 & und 0.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 211 Owen Luckett 0:04:47.8  
2 210 Jackson McLarty 0:06:35.2 +1:47.4
3 215 Harrison Sibley 0:10:30.6 +5:42.8
DNF 209 Elliot Verheyen *** ***

0.5 km Boys 7-8 0.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 213 Dawson Luckett 0:04:48.7  
2 217 Thomas Smart 0:04:49.4 +0.7
DNF 212 Matvey Lazarchuk *** ***

2.5 km Special Olymp 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 411 Marley Gayler 0:17:11.9  
2 400 Kelly McKenna 0:20:07.4 +2:55.5
3 405 Allie Libertini 0:25:18.5 +8:06.6
4 402 Maggie Bowdery 0:27:33.5 +10:21.6
5 401 Trevor Knight 0:38:16.4 +21:04.5
6 409 Jordan Heard 0:40:09.6 +22:57.7
7 404 Stephen Ivey 0:41:19.1 +24:07.2
8 410 Anne Howlett 0:45:43.3 +28:31.4

2.5 km Girls 8 & und 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 423 Anna Vurma 0:13:21.2  
2 414 Clover Young 0:13:37.3 +16.1
3 445 Kaia Pluim-Simon 0:13:45.9 +24.7
4 419 Clara Lash 0:15:19.3 +1:58.1
5 422 Maggie Alcide 0:19:39.6 +6:18.4
6 418 ELLAMARIE BELCOURT 0:23:18.1 +9:56.9
7 416 Delphinium McLaughlin 0:35:04.2 +21:43.0

2.5 km Girls 9-10 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 425 Jmaie Overstaas 0:11:37.1  
2 429 Annabelle Luckett 0:14:53.6 +3:16.5
3 428 Mary Grace Meeder 0:18:01.8 +6:24.7
DNS 424 Cora Raikou *** ***

2.5 km Girls 11-12 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff

2.5 km Boys 8 & und 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 435 Tobias Woerner 0:11:18.1  
2 434 Andrey Donin 0:11:57.7 +39.6
3 446 Thomas Hajek 0:12:10.7 +52.6
4 431 Ewan Verheyen 0:12:34.4 +1:16.3
5 430 Carl De Groote 0:14:46.7 +3:28.6
6 436 Philip Merkin 0:23:16.3 +11:58.2
7 443 Tanner Barr 0:30:18.7 +19:00.6
8 433 Nathan da Costa 0:33:37.0 +22:18.9

2.5 km Boys 9-10 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 438 Erik Vurma 0:10:11.3  
2 437 Gus De Groote 0:11:42.1 +1:30.8
3 439 Arseniy Merkin 0:12:25.0 +2:13.7
4 444 Cameron Moens 0:13:17.3 +3:06.0

2.5 km Boys 11-12 2.5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 441 Edward Forrest 0:10:41.2  
DNS 440 Theodore De Groote *** ***

5 km Special Olympic 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 504 Carter Meeuwisse 0:20:41.4  
2 507 Jacqueline Gravel 0:22:12.3 +1:30.9
3 502 Phil Lock 0:22:52.0 +2:10.6
4 505 Sam Windross 0:23:35.1 +2:53.7
5 510 Nicholas Paribello 0:25:33.6 +4:52.2
6 506 Aaron Hurd 0:26:49.0 +6:07.6
7 509 Grant Vahi 0:30:09.3 +9:27.9
8 503 David Whyne 0:35:15.5 +14:34.1
9 500 Ben Paribello 0:54:16.4 +33:35.0
10 508 Martha Galloway 1:01:54.0 +41:12.6

5 km Girls 10 & und 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 515 Florence Hamel 0:20:47.7  
2 514 Hallie Woerner 0:23:03.8 +2:16.1
3 512 Nicole Anderson 0:24:55.7 +4:08.0
4 511 Zoe Cohen 0:27:51.0 +7:03.3
5 516 Zoya Draper 0:29:49.0 +9:01.3
DNS 518 Jaime Ovstaas *** ***

5 km Girls 11-12 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 519 Katie Daynyko-Pavlov 0:18:12.8  
2 521 Madeline Meeder 0:23:59.1 +5:46.3
3 522 Isobel Forrest 0:24:34.3 +6:21.5
4 520 Grace da Costa 0:28:46.7 +10:33.9

5 km Girls 13-15 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 523 Miranda Crabtree 0:18:24.4  

5 km Boys 10 & under 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff

5 km Boys 11-12 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 525 Nigel Magner 0:18:04.1  
2 524 Jasper Young 0:18:59.7 +55.6

5 km Boys 13-15 5 km. Free    
PL Bib Name Time Diff
1 526 Liam Ovstaas 0:16:53.9  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4