NBCUP #4 | Zone4.ca

NBCUP #4

Date: Mar 4, 2017
Official  Results
Location: Tracadie-Sheila
Host Club: Cross Country New Brunswick

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Janic Bernard 
Chief of Course:  Marc Godin 
Coach:  Eric Luker 
Chief of Timing  Marc Leclair 
Zone 4  Edouard Daigle 
Obs. Time: 1300
Wind Vel:  31 gust t o 49 Wind Dir: West
Air Temp: -13.0 Snow Temp: -15.0
Weather: Sunny Snow Cond: Fresh Powder

Mini-Atom Boy/Gars 0.6 km. Classic  1 X Orange - Half Circle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 4 Louis Allain   Ours des neiges / Snow Bears 0:03:59.5  
2 3 Nicolas Haché   Sureau Blanc 0:04:29.4 +29.9
3 1 Julien Ferguson   Sureau Blanc 0:05:13.8 +1:14.3
4 2 Jacob Basque   Sureau Blanc 0:05:35.4 +1:35.9

Mini-Atom Girl/Fille 0.6 km. Classic  1 X Orange - Half Circle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 7 Annabelle Kenny   Sureau Blanc 0:04:35.2  
2 8 Élodie Doiron   Sureau Blanc 0:05:36.5 +1:01.3
3 9 Jasmine Richard   Sureau Blanc 0:05:45.5 +1:10.3
4 6 Anaelle Poirier   Sureau Blanc 0:06:32.6 +1:57.4
5 5 Maelle Robichaud   Sureau Blanc 0:08:31.3 +3:56.1

Atom Boy/Gars 1.2 km. Classic  2 X Orange - Half Circle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 13 Jacob Olivier Haché   Sureau Blanc 0:06:08.3  
2 12 Frédéric Kenny   Sureau Blanc 0:06:21.2 +12.9
3 17 Enzo Martel   Sureau Blanc 0:07:38.1 +1:29.8
4 11 Rein Jones   Wostawea 0:07:46.9 +1:38.6
5 10 Olivier Sonier   Sureau Blanc 0:09:12.2 +3:03.9
6 14 William Robichaud   Sureau Blanc 0:09:42.2 +3:33.9
DNS 15 Harry Toner   Wostawea *** ***
DNS 16 Loïc Légère   Sureau Blanc *** ***

Atom Girl/Fille 1.2 km. Classic  2 X Orange - Half Circle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 20 Léonie Duguay-Primeau   Sureau Blanc 0:06:46.3  
2 18 Lorianne Basque   Sureau Blanc 0:07:10.9 +24.6
3 19 Julye-Pier Lebouthillier   Sureau Blanc 0:10:18.7 +3:32.4
4 21 LisaMarie Coulombe   Husky 0:10:55.0 +4:08.7

Pee Wee Boy/Gars 1.7 km. Classic  1 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 23 Karel Godin   Boules de Neige 0:08:11.3  
2 25 Theo Simard   Sureau Blanc 0:08:15.3 +4.0
3 24 Loik Coulombe   Husky 0:09:04.9 +53.6
4 22 Thomas Robichaud   Sureau Blanc 0:11:44.9 +3:33.6

Pee Wee Girl/Fille 1.7 km. Classic  1 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 27 Malika Allain   Ours des neiges / Snow Bears 0:08:21.7  
2 31 Mikaya Hoyt-Hogan   Wostawea 0:08:48.0 +26.3
3 29 Léa McLaughlin   Sureau Blanc 0:09:14.3 +52.6
4 28 Mélodie Chiasson   Sureau Blanc 0:09:42.9 +1:21.2
5 32 Jolayne Lebouthillier   Sureau Blanc 0:11:06.7 +2:45.0
6 30 jordane lebreton   Sureau Blanc 0:11:07.9 +2:46.2
7 26 Valérie Haché   Sureau Blanc 0:12:38.0 +4:16.3

Mini-Midget Boy/Gars 3.4 km. Classic  2 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 39 Hugo Austin   Sureau Blanc 0:14:04.3  
2 36 Jack Toner   Wostawea 0:14:22.6 +18.3
3 33 Samuel Daniel Basque   Sureau Blanc 0:14:43.4 +39.1
4 38 Mathias Michaud   Aventuriers 0:15:43.2 +1:38.9
5 35 Leezack Caron   Husky 0:17:40.6 +3:36.3
6 34 Kaj Jones   Wostawea 0:18:15.2 +4:10.9
7 37 Maxime Kenny   Sureau Blanc 0:26:12.1 +12:07.8

Mini-Midget Girl/Fille 3.4 km. Classic  2 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 40 Mattea McNair   Wostawea 0:16:03.8  
2 41 Anaelle Martel   Sureau Blanc 0:21:20.0 +5:16.2
3 42 ELYSE DUGUAY   Sureau Blanc 0:23:22.2 +7:18.4

Midget Boys/Gars 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 44 Simon Xavier Godin   Sureau Blanc 0:22:34.0  
2 43 Jeffrey Labrecque   Husky 0:25:17.1 +2:43.1

Midget Girl/Fille 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 49 Ariane Austin   Sureau Blanc 0:21:53.7  
2 50 Anika Leigh   Aventuriers 0:23:58.6 +2:04.9
3 46 Gabrielle Cote   Sureau Blanc 0:25:21.9 +3:28.2
4 45 Marissa Curry   Sureau Blanc 0:26:07.7 +4:14.0
5 47 Vanessa Landry   Ours des neiges / Snow Bears 0:28:11.5 +6:17.8
6 48 Emily Kenny   Sureau Blanc 0:51:56.6 +30:02.9

Juvenile Boy/Gars 7.2 km. Classic  1 X Green Trangle + 1 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 51 Olivier Jacob Godin 35366 Sureau Blanc 0:26:34.7  
2 53 Andrew Luiker 36474 Wostawea 0:27:08.1 +33.4
3 52 François Leclair 34116 Aventuriers 0:28:51.0 +2:16.3

Juvenile Girl/Fille 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 54 Chloe Duchesne 36477 Ours des neiges / Snow Bears 0:24:15.7  
2 55 Frances Wright 36511 Wostawea 0:24:45.8 +30.1
3 56 Myriam Côté 35358 Sureau Blanc 0:34:36.6 +10:20.9

Junior Boy/Gars 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 57 Alexandre Leclair 31892 Aventuriers 0:39:43.5  
2 58 Dominic Brassard 34763 Elites du Nord-Roi 0:41:39.2 +1:55.7
3 59 Maxime Savoie 35372 Boules de Neige 0:43:32.5 +3:49.0

Junior Girl/Fille 11 km. Classic  2 X Green Trangle + 1 X Blue Square  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 60 Michelle Landry 31877 Boules de Neige 0:49:12.7  

Open Men/Homme 16.5 km. Classic  3 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 62 Kevin Heppell   Aventuriers 0:55:12.4  
2 61 Dustin Dahn   Ours des neiges / Snow Bears 0:59:20.0 +4:07.6
3 63 Vincent Leclair 24503 Aventuriers 1:03:52.6 +8:40.2

Masters Men/Homme 16.5 km. Classic  3 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 64 Gilles Landry   Ours des neiges / Snow Bears 1:06:56.7  
2 67 Jonathan Simard   Sureau Blanc 1:11:33.4 +4:36.7
3 68 Eric Luiker   Wostawea 1:17:41.5 +10:44.8
4 66 Jeff Hoyt   Wostawea 1:24:13.2 +17:16.5
5 65 Donald Wright   Wostawea 1:41:44.7 +34:48.0

Masters Women/Femme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 71 Julie Daigle   Ours des neiges / Snow Bears 0:47:40.8  
2 69 Manon Losier   Sureau Blanc 0:47:49.9 +9.1
3 70 Fran Robinson   Wostawea 0:50:51.2 +3:10.4
4 72 Anna Healy   Wostawea 0:53:36.3 +5:55.5

Master 60 Men/Homme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 74 ROGER HACHE   Sureau Blanc 0:55:35.7  
2 75 Herman McLauglin   Sureau Blanc 0:57:06.3 +1:30.6
3 73 Alonzo D. Sonier   Sureau Blanc 1:28:38.0 +33:02.3

Master 60 Women/Femme 11 km. Classic  2 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 76 Mireille Caron   Husky 0:58:54.4  
2 77 Jocelyne Losier   Sureau Blanc 1:14:23.0 +15:28.6

Participation Men/Homme 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 79 Andrew McNair   Wostawea 0:26:16.6  
2 81 Arthur Austin   Sureau Blanc 0:31:53.2 +5:36.6
3 84 Daniel Basque   Sureau Blanc 0:33:14.6 +6:58.0
4 78 Germain Leger   Sureau Blanc 0:37:07.2 +10:50.6
5 83 Éric Kenny   Sureau Blanc 0:38:39.4 +12:22.8
6 82 Jacques Haché   Sureau Blanc 0:41:08.1 +14:51.5
7 80 Armand Thibodeau   Sureau Blanc 0:44:06.1 +17:49.5

Participation Women/Homme 5.5 km. Classic  1 X Green Trangle  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 90 Sandrine Caron   Sureau Blanc 0:27:39.6  
2 85 Majorie Duguay   Sureau Blanc 0:27:53.3 +13.7
3 91 Mariline Dubé   Husky 0:33:14.7 +5:35.1
4 86 Mélissa Hébert   Sureau Blanc 0:35:50.5 +8:10.9
5 89 Aurélie Thériaule   Sureau Blanc 0:36:07.7 +8:28.1
6 87 Julie-Michele Boulay   Sureau Blanc 0:37:17.8 +9:38.2
7 88 Rose-Mai McLauglin   Sureau Blanc 0:51:00.5 +23:20.9


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4