Teck Kootenay Cup #5-revised | Zone4.ca



Teck Kootenay Cup #5-revised

Date: Mar 4, 2017
Unofficial  Results
Location: Nelson
Host Club: Nelson Nordic Ski Club

Jury
Race Director  Lauren Heckley 
Chief of Competition:  George Edney 
Chief of Timing:  Leo DeGroot 
Race Secretary  Jennie Barron 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atom Girls (YOB 2009-2011) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 5 Elysha Keyserlingk 2009 Nelson Nordic 0:03:52.00  
2 4 Raya Kipkie 2009 Valhalla Hills Nordic 0:03:53.00 +1.00
3 3 Annika Merg 2011 Black Jack Ski Club 0:06:30.00 +2:38.00

Atom Boys (YOB 2009-2011) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 6 Dawson Abraham 2009 Nelson Nordic 0:03:00.00  
2 12 Cedric Chewter 2009 Nelson Nordic 0:03:30.00 +30.00
3 11 Elias Pigott 2009 Valhalla Hills Nordic 0:03:41.00 +41.00
4 10 Padraigh Hawksbee 2010 Valhalla Hills Nordic 0:04:28.00 +1:28.00
5 8 Tenzin Machado 2009 Nelson Nordic 0:04:29.00 +1:29.00
6 9 Alex Heale 2009 Black Jack Ski Club 0:04:48.00 +1:48.00
7 7 philemon hetu 2011 Nelson Nordic 0:05:34.00 +2:34.00
8 14 Jasper Fergus 2011 Kimberley Nordic 0:06:20.00 +3:20.00
9 13 Linden Chewter 2011 Nelson Nordic 0:06:40.00 +3:40.00

Peewee Girls (YOB 2007-2008) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 24 Marley Robinson-Shaw 2007 Fernie Nordic 0:04:52.00  
2 19 Freya Keyserlingk 2007 Nelson Nordic 0:04:56.00 +4.00
3 17 Adele Stahl 2007 Fernie Nordic 0:05:01.00 +9.00
4 23 Aleah Smith 2008 Nelson Nordic 0:05:05.00 +13.00
5 22 Maya Krause 2007 Nelson Nordic 0:05:14.00 +22.00
6 21 Cynthia Pigott 2007 Valhalla Hills Nordic 0:06:34.00 +1:42.00
7 18 Celeste Moola 2008 Nelson Nordic 0:07:03.00 +2:11.00

Peewee Boys (YOB 2007-2008) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 26 Eamonn Hawksbee 2008 Valhalla Hills Nordic 0:04:00.00  
2 28 Lachlan Bibby-Fox 2007 Nelson Nordic 0:04:41.00 +41.00
3 29 Tuzo Sevigny 2008 Nelson Nordic 0:04:43.00 +43.00
4 27 Elijah Fergus 2007 Kimberley Nordic 0:04:45.00 +45.00
5 30 Mori Mayer 2007 Telemark Nordic 0:04:52.00 +52.00
6 25 Damien hetu 2008 Nelson Nordic 0:05:29.00 +1:29.00
7 32 Erik White 2008 Nelson Nordic 0:05:47.00 +1:47.00

Bantam Girls (YOB 2005-2006) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 38 Maya Abraham 2006 Nelson Nordic 0:08:24.00  
2 40 Brooklyn Burki 2006 Kimberley Nordic 0:08:51.00 +27.00
3 34 Sadie DeMars 2005 Kimberley Nordic 0:08:52.00 +28.00
4 33 Sofia Maturo 2006 Black Jack Ski Club 0:08:54.00 +30.00
5 41 Annika Fait 2005 Fernie Nordic 0:09:12.00 +48.00
6 39 Cedar Wink 2005 Black Jack Ski Club 0:09:21.00 +57.00
7 36 Clodagh Dressler 2005 Fernie Nordic 0:10:00.00 +1:36.00
8 37 Maeve Hawksbee 2006 Black Jack Ski Club 0:10:11.00 +1:47.00
9 35 maina hetu 2006 Nelson Nordic 0:11:28.00 +3:04.00

Bantam Boys (YOB 2005-2006) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 51 Adam Heale 2005 Black Jack Ski Club 0:08:15.00  
1 52 Kaelum Smith 2006 Nelson Nordic 0:08:15.00  
3 48 Nathan Achtem 2005 Telemark Nordic 0:08:18.00 +3.00
4 44 Cullumn Hawksbee 2005 Black Jack Ski Club 0:08:36.00 +21.00
5 56 Xavier Machado 2005 Nelson Nordic 0:08:39.00 +24.00
6 50 Marek Krampl 2006 Black Jack Ski Club 0:08:40.00 +25.00
7 45 Ollie Gyr 2006 Nelson Nordic 0:08:44.00 +29.00
8 47 Finn Hepher 2005 Fernie Nordic 0:09:03.00 +48.00
9 42 Oliver Bell 2006 Black Jack Ski Club 0:09:06.00 +51.00
10 53 James Wright 2005 Fernie Nordic 0:09:31.00 +1:16.00
11 46 Fyn Taylor 2006 Nelson Nordic 0:09:59.00 +1:44.00
12 49 roan christie 2006 Kimberley Nordic 0:10:04.00 +1:49.00
13 43 Wes Robinson-Shaw 2005 Fernie Nordic 0:11:03.00 +2:48.00
14 55 Khalil Moola 2005 Nelson Nordic 0:12:17.00 +4:02.00

Midget Girls (YOB 2003-2004) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 62 Abbey McLean 2004 Black Jack Ski Club 0:13:15.00  
2 57 Maya Maturo 2004 Black Jack Ski Club 0:13:22.00 +7.00
3 60 Sabien Edney 2003 Black Jack Ski Club 0:14:31.00 +1:16.00
4 58 Natasha Podgurny 2004 Black Jack Ski Club 0:14:53.00 +1:38.00
5 59 Tess Nuttall 2003 Nelson Nordic 0:15:05.00 +1:50.00
6 61 Solange Machado 2003 Nelson Nordic 0:15:28.00 +2:13.00
7 63 Avie Waterfall 2003 Nelson Nordic 0:15:51.00 +2:36.00

Midget Boys (YOB 2003-2004) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 64 Dylan Gyr 2003 Nelson Nordic 0:12:31.00  
2 75 Noah Malenfant 2003 Nelson Nordic 0:12:58.00 +27.00
3 71 Nathan Savage 2003 Fernie Nordic 0:13:17.00 +46.00
4 69 Johann Taylor-Gregg 2004 Black Jack Ski Club 0:13:19.00 +48.00
5 72 Felix Barron 2003 Nelson Nordic 0:13:48.00 +1:17.00
6 74 Lukas Pigott 2004 Black Jack Ski Club 0:13:59.00 +1:28.00
7 73 Kai Fait 2003 Fernie Nordic 0:14:26.00 +1:55.00
8 70 Cameron Bibby-Fox 2004 Nelson Nordic 0:15:17.00 +2:46.00

Junior Boys (YOB 1999-2000) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 76 Ira McKimm 2000 Nelson Nordic 0:21:33.00  

Junior Women (YOB 1997-1998) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 77 Sage Robine 1998 Black Jack Ski Club 0:33:30.00  

Open Women (YOB 1987-1996) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 78 Michelle Doogan-Smith 1991 Bulkley Valley 0:45:30.00  
2 79 Kirstin Besemann 1992 Nelson Nordic 0:46:45.00 +1:15.00

Open Men (YOB 1987-1996) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 80 David Harbocian 1988 Bulkley Valley 0:36:14.00  

Masters A Women (YOB 1967-1986) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 85 Amy O'Neill 1980 Nelson Nordic 0:46:47.00  
2 81 Kerri Holmes 1969 Fernie Nordic 0:46:54.00 +7.00
3 83 Danielle Burki 1975 Kimberley Nordic 0:47:17.00 +30.00
4 86 Naomi Lentz 1982 Fernie Nordic 0:52:04.00 +5:17.00
5 82 Daiva Villa 1969 Nelson Nordic 0:56:50.00 +10:03.00
6 87 Anna Lamb-Yorski 1985 Nelson Nordic 1:16:16.00 +29:29.00

Masters A Men (YOB 1967-1986) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 103 Travis Hauck 1978 Nelson Nordic 0:38:17.00  
2 89 Matt Tonner 1981 Black Jack Ski Club 0:38:43.00 +26.00
3 93 Gregory Munby 1976 Nelson Nordic 0:39:47.00 +1:30.00
3 98 Benjamin Achtem 1971 Telemark Nordic 0:39:47.00 +1:30.00
5 102 Kris Heale 1974 Black Jack Ski Club 0:39:59.00 +1:42.00
6 99 Jeff Williams 1975 Fernie Nordic 0:40:41.00 +2:24.00
7 91 Aaron Scott 1967 Spokane Nordic 0:41:40.00 +3:23.00
8 106 Scott Kipkie 1976 Valhalla Hills 0:42:02.00 +3:45.00
9 94 Aric Bishop 1972 Nelson Nordic 0:42:11.00 +3:54.00
10 97 Jason Rusu 1969 Nelson Nordic 0:42:15.00 +3:58.00
11 101 Johnny Shaw 1973 Fernie Nordic 0:42:22.00 +4:05.00
12 105 Mark Hamilton 1969 Nelson Nordic 0:44:48.00 +6:31.00
13 90 Kurstun Smith 1976 Nelson Nordic 0:45:34.00 +7:17.00
14 95 Martin Keyserlingk 1971 Nelson Nordic 0:46:42.00 +8:25.00
15 100 Tim Mayer 1969 Telemark Nordic 0:47:43.00 +9:26.00
16 104 Rod Taylor 1967 Nelson Nordic 0:53:55.00 +15:38.00
17 92 Leon Pigott 1970 Black Jack Ski Club 0:58:45.00 +20:28.00

Masters B Women (YOB 1966 & earlier 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 109 Penny Johnson 1958 Black Jack Ski Club 0:46:51.00  
2 107 Susan Rohn 1966 Fernie Nordic 0:47:01.00 +10.00
3 110 Petra Lehmann 1958 Nelson Nordic 0:51:21.00 +4:30.00
4 108 Sandra Fuller 1957 Nelson Nordic 1:07:31.00 +20:40.00

Masters B Men (YOB 1966 & earlier) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 112 George Edney 1962 Nelson Nordic 0:40:19.00  
2 117 Jay McKimm 1956 Nelson Nordic 0:40:32.00 +13.00
3 116 Fred Bushell 1956 Black Jack Ski Club 0:42:07.00 +1:48.00
4 113 John Boulanger 1965 Nelson Nordic 0:42:11.00 +1:52.00
5 114 Daniel Savage 1959 Fernie Nordic 0:51:18.00 +10:59.00
6 115 Peter Lewis 1955 Nelson Nordic 0:59:01.00 +18:42.00

Junior Girls (YOB 1999-2000) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 119 Michaela McLean 1999 Black Jack Ski Club 0:21:20.00  
2 118 Molly Miller 2001 Kimberley Nordic 0:22:00.00 +40.00

Juvenile Boys (YOB 2001-2002) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 121 Ian Mayer 2003 Telemark Nordic 0:21:03.00  
2 120 Mac Dressler 2001 Fernie Nordic 0:22:38.00 +1:35.00
3 122 Rohan Moola 2002 Nelson Nordic 0:29:53.00 +8:50.00

Juvenile Girls (YOB 2001-2002) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 124 Jasmine Drolet 2002 Black Jack Ski Club 0:21:19.00  
2 123 Zoe Taylor 2002 Nelson Nordic 0:29:17.00 +7:58.00

Recreational (1999 & earlier) 0 km. Mass Start    
PL Bib Name DOB Club Time Diff
1 134 Erik Leslie 1971 Nelson Nordic 0:25:48.00  
2 127 Melissa Keyserlingk 1975 Nelson Nordic 0:29:06.00 +3:18.00
3 129 Scott Dressler 1968 Fernie Nordic 0:29:19.00 +3:31.00
4 130 Carol Wallace 1968 Nelson Nordic 0:29:26.00 +3:38.00
4 139 Sarah Waterhouse 1976 Nelson Nordic 0:29:26.00 +3:38.00
6 137 Linda Homeniuk 1961 Nelson Nordic 0:29:46.00 +3:58.00
7 128 Karen Redfern 1965 Nelson Nordic 0:29:49.00 +4:01.00
8 125 Wanda Machado 1970 Nelson Nordic 0:30:17.00 +4:29.00
9 126 Laurie Carr 1972 Nelson Nordic 0:31:28.00 +5:40.00
10 133 pascale boyer 1975 Nelson Nordic 0:36:44.00 +10:56.00
10 136 sebastien hade 1974 Nelson Nordic 0:36:44.00 +10:56.00
12 132 Matthieu Corriveau 1952 Fernie Nordic Society 1:07:18.00 +41:30.00


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4