2017 Ontario Elementary Nordic Ski Championships | Zone4.ca

2017 Ontario Elementary Nordic Ski Championships 

Date: Mar 7, 2017
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Para Nordic 1.9 km 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 500 Shayla Brown Mundy's Bay 0:16:08.8  

Junior Girls (gr 4-5 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 539 Mia Smith Parry Sound Public School 0:08:52.5  
2 532 Claire Day Ecole Hepworth Central 0:10:20.9 +1:28.4
3 525 Lily St Marie Ecole Hepworth Central 0:10:29.3 +1:36.8
4 523 Ivana Zhou Mundy's Bay 0:10:38.4 +1:45.9
5 538 Gracie Blake Mundy's Bay 0:10:44.7 +1:52.2
6 512 Anna Vurma Regent Park 0:10:52.6 +2:00.1
7 524 Lily Robinson Ecole Hepworth Central 0:11:20.5 +2:28.0
7 533 Maeve Young Huntsville Public 0:11:20.5 +2:28.0
9 534 Jenna Anderson Parry Sound Public School 0:11:30.3 +2:37.8
10 543 Lauren Lawson W.R. Best Memorial PS 0:11:36.0 +2:43.5
11 515 Mackenzie Martin-Padfield Huntsville Public 0:11:52.9 +3:00.4
11 529 Lacey Larmand Mundy's Bay 0:11:52.9 +3:00.4
13 540 Madi Bovingdon Ecole Hepworth Central 0:11:56.5 +3:04.0
14 518 Georgia Beausoleil Mundy's Bay 0:12:01.7 +3:09.2
15 505 Cameron Bauman Mundy's Bay 0:12:37.3 +3:44.8
16 526 Alexa Campbell Mundy's Bay 0:12:46.1 +3:53.6
17 530 Mackenzie Howard Huntsville Public 0:12:47.5 +3:55.0
18 519 Alyssa Crittall Ecole Hepworth Central 0:12:52.2 +3:59.7
19 528 Danielle Irwin Regent Park 0:12:56.3 +4:03.8
20 516 Sydney Stones Regent Park 0:13:01.1 +4:08.6
21 542 Peyton Jones-Ashawasagai Shawanaga 0:13:19.4 +4:26.9
22 514 Kylah Demers Regent Park 0:13:58.7 +5:06.2
23 546 Taylor Pawis Shawanaga 0:14:17.3 +5:24.8
24 511 Rachel King Mundy's Bay 0:15:13.8 +6:21.3
25 508 Lily Clark W.R. Best Memorial PS 0:16:15.5 +7:23.0
26 593 Reese Pamajewong Shawanaga 0:17:24.1 +8:31.6
27 510 Taylor Langford Nobel Public School 0:17:33.0 +8:40.5
28 544 Kascia Martin Shawanaga 0:18:08.4 +9:15.9
29 547 Alison Tabobondung Shawanaga 0:25:33.5 +16:41.0
30 504 Teagan Pamajewong Shawanaga 0:32:18.2 +23:25.7

Junior boys (gr 4-5) 1.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 586 Will Poole Parry Sound Public School 0:08:06.7  
2 581 Simon Graham W.R. Best Memorial PS 0:08:48.9 +42.2
3 560 Oliver Collins Parry Sound Public School 0:09:12.9 +1:06.2
4 588 Lucas Blair W.R. Best Memorial PS 0:09:19.6 +1:12.9
5 574 Oliver Thompson Parry Sound Public School 0:09:24.4 +1:17.7
5 580 Holden Kidner W.R. Best Memorial PS 0:09:24.4 +1:17.7
7 551 Nathan Golisky Bayview 0:09:43.8 +1:37.1
8 565 Rowan Mehta Bayview 0:10:08.6 +2:01.9
9 559 Ashton Patterson Ecole Hepworth Central 0:10:14.3 +2:07.6
10 566 Bryce Norton Parry Sound Public School 0:10:17.5 +2:10.8
11 569 Isaac Larmand Bayview 0:10:23.8 +2:17.1
12 584 Eli Doucette W.R. Best Memorial PS 0:10:23.9 +2:17.2
13 572 Erik Vurma Regent Park 0:10:25.3 +2:18.6
14 591 Noal Keuken W.R. Best Memorial PS 0:10:31.4 +2:24.7
15 557 Brady Ball Parry Sound Public School 0:10:38.4 +2:31.7
16 549 Riley Maclean Parry Sound Public School 0:10:39.2 +2:32.5
17 583 Ryder McLean Mundy's Bay 0:10:39.9 +2:33.2
18 577 Nathaniel Sneyd Regent Park 0:10:45.9 +2:39.2
19 562 Kaden Deemert Ecole Hepworth Central 0:10:46.0 +2:39.3
20 575 Ty Shouldice Ecole Hepworth Central 0:10:46.8 +2:40.1
21 570 Troy Tattrie Parry Sound Public School 0:10:50.7 +2:44.0
22 587 Sebastien Gignac St. Ann's Catholic School 0:10:51.9 +2:45.2
23 590 Nicholas Majors Ecole Hepworth Central 0:11:05.2 +2:58.5
24 578 Jack Emerton W.R. Best Memorial PS 0:11:10.5 +3:03.8
25 568 Mason Hansman Parry Sound Public School 0:11:15.7 +3:09.0
26 576 Owen Fuller Huron Park 0:11:21.2 +3:14.5
27 552 Randy Evanush Parry Sound Public School 0:11:27.1 +3:20.4
28 571 Ben Brittain Warnica 0:11:53.5 +3:46.8
29 553 Ewan Pengra Parry Sound Public School 0:11:59.0 +3:52.3
30 592 Ty Vandervorm Ecole Hepworth Central 0:12:12.1 +4:05.4
31 556 Elliot Mahon Parry Sound Public School 0:12:28.0 +4:21.3
32 558 Kingsley Campbell Mundy's Bay 0:12:38.6 +4:31.9
33 582 Noah Bell Huntsville Public 0:12:50.1 +4:43.4
34 585 Austin Dickinson Ecole Hepworth Central 0:13:09.8 +5:03.1
35 564 Rowan McClinchey W.R. Best Memorial PS 0:14:48.1 +6:41.4
36 554 Nathan Andrews Parry Sound Public School 0:15:34.5 +7:27.8
37 567 Ryan Baker W.R. Best Memorial PS 0:16:12.3 +8:05.6
38 563 Maddox Jones-Ashawasagai Shawanaga 0:16:28.2 +8:21.5

Int Girls (gr 6-7) 2.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 443 Anna Jaklova Regent Park 0:11:57.4  
2 440 Erin Doble Coldwater Public 0:13:35.2 +1:37.8
3 402 Anna Zandvliet Ecole Hepworth Central 0:13:48.1 +1:50.7
4 436 Roxanna Welsh Muskoka Montessori 0:13:52.9 +1:55.5
5 445 Mya Marshall Huntsville Public 0:14:05.4 +2:08.0
6 439 Alexandra Beeston St Louis 0:14:46.0 +2:48.6
7 441 katherine beeston St Louis 0:14:46.5 +2:49.1
8 437 Dale Graham Huntsville Public 0:15:10.6 +3:13.2
9 429 Flora Fabus Nobel Public School 0:15:11.8 +3:14.4
10 447 Devon Sponagle Mundy's Bay 0:16:26.8 +4:29.4
11 434 Gemma Bunn Nobel Public School 0:16:58.4 +5:01.0
12 424 Keira Sponagle Mundy's Bay 0:17:37.9 +5:40.5
13 449 Ashley Stone Shawanaga 0:17:40.7 +5:43.3
14 419 Rowan Switzer St Louis 0:17:45.1 +5:47.7
15 435 Akacia Fabus Nobel Public School 0:17:47.7 +5:50.3
16 423 Ava Curlette Mundy's Bay 0:17:54.9 +5:57.5
17 405 Kylie Redgrift Mundy's Bay 0:18:02.8 +6:05.4
18 416 Tessa Hilton W.R. Best Memorial PS 0:18:11.5 +6:14.1
19 450 Chloe Perry Mundy's Bay 0:18:13.4 +6:16.0
20 433 Serena Felsman Parry Sound Public School 0:18:58.8 +7:01.4
21 411 Isabel Reader Mundy's Bay 0:19:07.6 +7:10.2
22 409 Hina MacMillan Mundy's Bay 0:19:24.3 +7:26.9
23 425 Jordyn MacFadden W.R. Best Memorial PS 0:19:28.7 +7:31.3
24 446 Anna Irwin Regent Park 0:19:29.8 +7:32.4
25 428 Emma Ball Parry Sound Public School 0:19:42.2 +7:44.8
26 414 Breen Levangie Parry Sound Public School 0:20:13.0 +8:15.6
27 413 Elsi Mattson Mundy's Bay 0:20:49.4 +8:52.0
28 404 Hannah Jones Mundy's Bay 0:21:36.5 +9:39.1
29 422 Amy Meawasige W.R. Best Memorial PS 0:31:21.9 +19:24.5
30 410 Shaelyn Crawford W.R. Best Memorial PS 0:35:54.0 +23:56.6
31 401 Tyanna Jones Parry Sound Public School 0:38:23.1 +26:25.7

Int Boys (gr 6-7) 2.9 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 239 Sullivan Macdonald W.R. Best Memorial PS 0:12:07.3  
2 238 Simon Anderson Independent 0:12:45.4 +38.1
3 246 Gavin Hadfield Armour Heights 0:12:56.2 +48.9
4 208 Corbin Wendell Huntsville Public 0:13:58.8 +1:51.5
5 247 Ben Shearing Huntsville Public 0:14:00.3 +1:53.0
6 226 Finley O'Brien Humphrey School 0:14:11.4 +2:04.1
7 225 Cooper DeHaan W.R. Best Memorial PS 0:14:22.7 +2:15.4
8 245 Ben Ballentine Parry Sound Intermediate School 0:14:25.2 +2:17.9
9 227 Blake Punchard Huntsville Public 0:14:29.8 +2:22.5
10 202 Adam Marshall St Leo Catholic School 0:14:29.9 +2:22.6
11 210 Eric Good independent 0:14:39.6 +2:32.3
12 224 Tilson DeHaan W.R. Best Memorial PS 0:14:47.7 +2:40.4
13 240 Troy von Svoboda W.R. Best Memorial PS 0:14:53.3 +2:46.0
14 220 Josh Strydom Humphrey School 0:14:56.6 +2:49.3
15 228 Tavish Brittain Warnica 0:15:02.8 +2:55.5
16 242 Eagan Symonds Burkevale School 0:15:06.8 +2:59.5
16 243 Aiden Spiers Huntsville Public 0:15:06.8 +2:59.5
18 237 Logan Chabot Nobel Public School 0:15:08.0 +3:00.7
19 213 William Graham W.R. Best Memorial PS 0:15:08.4 +3:01.1
20 217 Sam Power Huntsville Public 0:15:12.3 +3:05.0
21 223 Will Tempest Huntsville Public 0:15:46.6 +3:39.3
22 235 Davis Kidner W.R. Best Memorial PS 0:15:55.8 +3:48.5
23 200 Jack Thor Bayview 0:15:58.0 +3:50.7
24 249 Everett Clarke Mundy's Bay 0:16:15.0 +4:07.7
25 234 Nathan Strachan Parry Sound Public School 0:16:24.4 +4:17.1
26 211 Jackoby Graham Ecole Hepworth Central 0:16:31.5 +4:24.2
27 236 Ryan King Mundy's Bay 0:16:39.8 +4:32.5
28 230 Lewis Crittall Ecole Hepworth Central 0:17:16.7 +5:09.4
29 216 Ethan Desroches Ecole St.Joseph Publique 0:17:18.4 +5:11.1
30 207 Alex Mercier Parry Sound Intermediate School 0:17:20.8 +5:13.5
31 219 Andrew Browne Bayview 0:17:31.7 +5:24.4
32 218 Holden Cooper Parry Sound Intermediate School 0:18:01.4 +5:54.1
33 215 Wyatt Hellyer Ecole Hepworth Central 0:18:04.2 +5:56.9
34 221 Hayden King Mundy's Bay 0:18:07.6 +6:00.3
35 212 Evan MacFadden W.R. Best Memorial PS 0:18:24.3 +6:17.0
36 205 Kurtis Verstraten Parry Sound Intermediate School 0:18:34.6 +6:27.3
37 222 Jonah Marshall Ecole Hepworth Central 0:19:07.0 +6:59.7
38 248 Andy Walker Ecole Hepworth Central 0:19:15.5 +7:08.2
39 206 Donovan Dusome Mundy's Bay 0:19:50.9 +7:43.6
40 233 Jacob Branham Mundy's Bay 0:20:05.0 +7:57.7
41 229 Cooper Mahon Parry Sound Public School 0:20:29.3 +8:22.0
42 204 Marshall Perkin Mundy's Bay 0:21:21.7 +9:14.4
43 241 Jack Downey Ecole Hepworth Central 0:21:55.9 +9:48.6
44 214 Dylan Gignac St. Ann's Catholic School 0:21:57.5 +9:50.2
45 232 Bryton Doucette W.R. Best Memorial PS 0:22:03.4 +9:56.1
46 201 Adam Jeffery Parry Sound Intermediate School 0:25:00.2 +12:52.9
47 203 Logan Fitchett Parry Sound Public School 0:25:19.5 +13:12.2
48 209 Nathan White W.R. Best Memorial PS 0:29:02.0 +16:54.7

Senior Girls (gr 8) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 112 Sophia Marshall Huntsville Public 0:13:05.0  
2 113 Rachel Anderson Independent 0:14:16.4 +1:11.4
3 110 Eden Graves Humphrey School 0:14:58.9 +1:53.9
4 103 Sabrina Gventer Ecole Hepworth Central 0:17:34.5 +4:29.5
5 107 Maddy Arsenault Huntsville Public 0:17:51.2 +4:46.2
6 105 Audrey Rieckenberg Regent Park 0:18:14.4 +5:09.4
7 106 Jordyn Hunter W.R. Best Memorial PS 0:18:41.8 +5:36.8
8 109 Bryden Emerson Parry Sound Intermediate School 0:18:57.7 +5:52.7
9 111 Olivia Beausoleil Mundy's Bay 0:19:45.2 +6:40.2
10 104 Keri Bailey Mundy's Bay 0:21:38.7 +8:33.7
11 108 Stefanie Moroziuk Mundy's Bay 0:21:45.0 +8:40.0
12 101 Gargi Rane Mundy's Bay 0:23:45.8 +10:40.8
13 102 Emma Macdonald Huntsville Public 0:23:57.8 +10:52.8
14 100 Kaitlyn Glover Mundy's Bay 0:28:01.1 +14:56.1

Senior Boys (gr 8) 3.5 km. Classic    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 166 Luka Cigler Parry Sound Intermediate School 0:12:56.7  
2 165 Isaac Fortin Chemong Public School 0:13:05.2 +8.5
3 162 Liam Knoll Mundy's Bay 0:14:17.5 +1:20.8
4 158 Adam King Mundy's Bay 0:14:58.0 +2:01.3
5 161 Thom Poole Parry Sound Intermediate School 0:15:00.5 +2:03.8
6 155 Simon Thompson Parry Sound Intermediate School 0:15:29.8 +2:33.1
7 167 Tate Kennie W.R. Best Memorial PS 0:15:36.5 +2:39.8
8 151 Ben Shouldice Ecole Hepworth Central 0:16:05.9 +3:09.2
9 152 Duncan Blake Mundy's Bay 0:16:32.5 +3:35.8
10 153 Alex Downey Ecole Hepworth Central 0:16:52.1 +3:55.4
11 150 Ian Beausoleil Mundy's Bay 0:16:56.3 +3:59.6
12 156 Ethan Larmand Mundy's Bay 0:17:46.1 +4:49.4
13 160 Oscar Crafts Parry Sound Intermediate School 0:18:13.1 +5:16.4
14 159 Gavin McGuinness Ecole Hepworth Central 0:18:46.5 +5:49.8
15 157 Cole Deiter Ecole Hepworth Central 0:18:54.0 +5:57.3
16 154 Jimmy St Marie Ecole Hepworth Central 0:18:54.7 +5:58.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4