2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-AM Sprint | Zone4.ca



2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-AM Sprint

Date: Mar 8, 2017
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: AB Event Hosting Society

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  11:20 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S T Time Diff NorAM
1 8 Matt NEUMANN CAN British Columbia 0 1 1 0:29:28.5   60
2 6 Max DURTSCHI USA USBA 0 1 1 0:29:47.4 +18.9 54
3 2 Bill BOWLER USA Independent 1 0 1 0:30:15.0 +46.5 48
4 3 Matthew STRUM CAN Alberta 0 1 1 0:31:31.3 +2:02.8 43
5 7 Alexandre DUPUIS CAN Ontario 1 3 4 0:31:54.9 +2:26.4 40
6 9 Kurtis WENZEL CAN Alberta 2 2 4 0:32:17.8 +2:49.3 38
7 4 Arthur ROOTS CAN British Columbia 2 2 4 0:32:44.7 +3:16.2 36
8 1 Nate GERWING CAN Alberta 2 1 3 0:33:39.8 +4:11.3 34
9 10 Simon PREMOZE USA Independent 1 2 3 0:34:48.0 +5:19.5 32
10 5 Jasper MACKENZIE CAN British Columbia 3 3 6 0:36:15.5 +6:47.0 31

Jr Men 10 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S T Time Diff NorAM
1 16 Pearce HANNA CAN Alberta 0 0 0 0:29:22.9   60
2 22 Trevor KIERS CAN Ontario 0 1 1 0:30:43.5 +1:20.5 54
3 18 Teo SANCHEZ CAN Québec 0 0 0 0:32:59.0 +3:36.1 48
4 14 Charles PÉPIN CAN Québec 1 3 4 0:33:23.3 +4:00.4 43
5 20 André BOUDREAU CAN Prince Edward Island 1 0 1 0:33:31.2 +4:08.3 40
6 21 Jarod ALGRA CAN British Columbia 1 2 3 0:34:14.6 +4:51.7 38
7 17 Angus TWEEDIE CAN British Columbia 3 1 4 0:35:19.6 +5:56.7 36
8 13 Louis PLAMONDON-DUMONT CAN Québec 2 1 3 0:35:40.9 +6:18.0 34
9 15 Brion HOLLAND CAN Alberta 2 1 3 0:35:49.8 +6:26.9 32
10 11 Lucas BOUDREAU CAN Prince Edward Island 0 0 0 0:36:11.2 +6:48.3 31
11 12 Colton MACDOUGALL CAN British Columbia 2 4 6 0:39:09.9 +9:47.0 30
12 19 Curtis MACDONELL CAN Alberta 2 1 3 0:40:25.2 +11:02.3 29

Youth Men 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S T Time Diff NorAM
1 27 Thomas HULSMAN CAN Alberta 0 0 0 0:21:52.4   60
2 32 Adam RUNNALLS CAN Alberta 3 3 6 0:23:08.8 +1:16.4 54
3 36 Leo GRANDBOIS CAN Québec 3 2 5 0:23:10.4 +1:18.0 48
4 46 Jerome GOBEIL CAN Alberta 0 0 0 0:23:45.8 +1:53.4 43
5 39 Sergey BOCHKARNIKOV CAN Alberta 1 4 5 0:24:07.5 +2:15.1 40
6 24 Haldan BORGLUM CAN Alberta 1 2 3 0:24:15.8 +2:23.4 38
7 31 Tobias QUINN CAN Ontario 1 2 3 0:24:16.7 +2:24.3 36
8 54 Sean HARROP CAN Alberta 0 2 2 0:24:17.6 +2:25.2 34
9 44 Bobby KREITZ CAN British Columbia 2 4 6 0:24:33.8 +2:41.4 32
10 23 Ryan ELDEN CAN British Columbia 0 3 3 0:24:41.8 +2:49.4 31
11 45 Michael PULLISHY CAN Alberta 1 2 3 0:24:42.9 +2:50.5 30
12 29 Logan SHERBA CAN British Columbia 1 1 2 0:24:43.9 +2:51.5 29
13 40 Chad BERLING CAN Alberta 1 4 5 0:24:47.4 +2:55.0 28
14 43 Emmanuel MERCIER CAN Québec 2 3 5 0:25:28.5 +3:36.1 27
15 33 Olivier DUMAS CAN Québec 1 1 2 0:25:48.4 +3:56.0 26
16 51 Andrei SECU CAN British Columbia 1 2 3 0:25:50.4 +3:58.0 25
17 49 Thomas STUSHNOFF CAN Alberta 1 1 2 0:25:56.9 +4:04.5 24
18 30 Kieran MARCHAND CAN British Columbia 2 1 3 0:26:22.2 +4:29.8 23
19 25 Keegan TREMBLAY CAN Ontario 1 2 3 0:26:35.2 +4:42.8 22
20 37 Taij MANN CAN Alberta 0 5 5 0:27:07.6 +5:15.2 21
21 52 Nathan KUNTZ CAN Saskatchewan 1 1 2 0:27:13.9 +5:21.5 20
22 28 Liam ADEL CAN Yukon 0 2 2 0:27:16.6 +5:24.2 19
23 42 Olivier GERVAIS CAN Ontario 3 3 6 0:27:23.5 +5:31.1 18
24 48 Michio GREEN CAN Saskatchewan 2 3 5 0:28:09.2 +6:16.8 17
25 38 Collin NILES CAN New Brunswick 3 3 6 0:28:28.1 +6:35.7 16
26 53 Kieran GOLDHAWK CAN Alberta 0 3 3 0:28:34.3 +6:41.9 15
27 50 Francis REID CAN Yukon 3 2 5 0:29:50.4 +7:58.0 14
28 26 Bowen LEMAY CAN Manitoba 0 3 3 0:30:41.8 +8:49.4 13
29 34 Ian MITCHELL CAN Manitoba 2 3 5 0:30:45.0 +8:52.6 12
30 47 Michael VAUTOUR CAN New Brunswick 3 3 6 0:30:47.5 +8:55.1 11
31 35 Quinlan SMITH CAN Alberta 2 5 7 0:33:32.5 +11:40.1 10
DNS 41 Will NEUHAUS AUS Australia 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 35 Time: 0:04:00.0 Notes: IBU 5.5-A: Two missed penalty loops.

Sr Boys 6 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S T Time Diff
1 76 Lucas SMITH CAN Manitoba 2 0 2 0:19:01.3  
2 79 Rory GILLILAND CAN Alberta 0 2 2 0:19:01.7 +0.4
3 83 Logan PLETZ CAN Saskatchewan 3 1 4 0:19:31.9 +30.6
4 90 Cory ROGANS CAN Alberta 1 2 3 0:19:55.8 +54.5
5 85 Cole BENDER CAN British Columbia 1 1 2 0:20:01.4 +1:00.1
6 70 Kieran KELLY CAN Alberta 0 2 2 0:20:20.3 +1:19.0
7 89 Oliver HOLDER CAN Québec 2 1 3 0:20:41.4 +1:40.1
8 63 Brett DOWN CAN Saskatchewan 3 1 4 0:20:43.8 +1:42.5
9 80 Ethan ALGRA CAN British Columbia 3 0 3 0:20:44.0 +1:42.7
10 77 Emmanuel BUSSANI CAN British Columbia 0 1 1 0:20:47.3 +1:46.0
11 84 Reid LOVSTROM CAN Alberta 2 3 5 0:20:50.3 +1:49.0
12 82 Logan LUMBY CAN Alberta 3 4 7 0:21:00.7 +1:59.4
13 69 Jordan RUSSELL CAN Québec 2 1 3 0:21:01.8 +2:00.5
14 55 Frédéric HAMEL CAN Québec 1 3 4 0:21:10.3 +2:09.0
15 81 Zachary CONNELLY CAN Ontario 2 2 4 0:21:15.8 +2:14.5
16 93 Colton HAY CAN British Columbia 2 1 3 0:21:37.6 +2:36.3
17 56 Finn BERG CAN Alberta 2 2 4 0:21:38.6 +2:37.3
18 87 Joseph MILLS CAN Alberta 0 3 3 0:21:39.5 +2:38.2
19 91 Lance HOLLAND CAN Alberta 1 3 4 0:22:03.4 +3:02.1
20 58 Aron BARGEN CAN Saskatchewan 2 4 6 0:22:16.2 +3:14.9
21 57 Jaedon CHASE CAN British Columbia 3 1 4 0:22:19.3 +3:18.0
22 60 Thomas SCHRATZ CAN British Columbia 1 2 3 0:22:28.3 +3:27.0
23 72 Jake DRAPER CAN Yukon 3 3 6 0:22:31.5 +3:30.2
24 75 Cam MERKOWSKY CAN Saskatchewan 1 1 2 0:22:35.5 +3:34.2
25 66 Théo LECLERC CAN Québec 3 3 6 0:22:43.5 +3:42.2
26 73 Liam PELLETIER CAN Manitoba 0 0 0 0:22:50.0 +3:48.7
27 65 Liam CONNON CAN British Columbia 1 2 3 0:23:13.0 +4:11.7
28 64 Simon GAUTHIER CAN Alberta 2 5 7 0:23:29.1 +4:27.8
29 78 Alanzo SANCHEZ CAN Québec 1 2 3 0:23:29.6 +4:28.3
30 88 Zachary DEMERS CAN Québec 3 3 6 0:23:30.2 +4:28.9
31 86 Félix CÔTÉ CAN New Brunswick 1 1 2 0:23:41.3 +4:40.0
32 92 Cédrick WIGGER CAN Québec 2 4 6 0:23:44.0 +4:42.7
33 68 Callum LINKLATER CAN Alberta 2 2 4 0:24:32.8 +5:31.5
34 74 Mark NAYLOR CAN Manitoba 1 2 3 0:24:44.3 +5:43.0
35 59 Aidan ADEL CAN Yukon 1 3 4 0:24:54.9 +5:53.6
36 71 Mathew VIIKERI CAN Ontario 2 2 4 0:25:44.1 +6:42.8
37 67 Arman SOHEILI CAN British Columbia 5 2 7 0:26:01.1 +6:59.8
38 61 Jesse EHMAN CAN Saskatchewan 3 2 5 0:29:33.4 +10:32.1
DSQ 62 Christian PAZDAN CAN Alberta 2 2 4 *** ***
Jury Decisions
Bib: 62 Notes: IBU 5.6-E: Skis not marked.
Bib: 68 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop.
Bib: 78 Time: 0:02:00.0 Notes: BiCan 2.2.1: Bolt closed on rack.


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4