2017 NorAm/Can Biathlon Championships - PM Sprint | Zone4.ca



2017 NorAm/Can Biathlon Championships -  PM Sprint

Date: Mar 8, 2017
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: AB Event Hosting Society

Race Info
Start Time:  13:30 
End Time:  15:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Sr Girls 6 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S Time Diff
1 121 Erin BENNETT CAN Alberta 1 4 0:22:16.4  
2 127 Jenna SHERRINGTON CAN Alberta 1 2 0:22:42.4 +26.0
3 104 Frederique Karia PERUSSE CAN Québec 2 2 0:22:54.2 +37.8
4 129 Elise SAUVE CAN Alberta 1 3 0:22:57.1 +40.7
5 131 Piaper VEINOTTE CAN Québec 2 1 0:23:01.7 +45.3
6 105 Natalie BENOIT CAN British Columbia 0 2 0:23:05.9 +49.5
7 125 Pauline GRANDBOIS CAN Québec 2 2 0:23:29.6 +1:13.2
8 132 Naomi WALCH CAN Alberta 1 2 0:23:43.5 +1:27.1
9 134 Katya DITTRICH CAN Alberta 3 3 0:24:12.2 +1:55.8
10 110 Karly COYNE CAN Alberta 3 4 0:24:20.7 +2:04.3
11 113 Emma OSNESS CAN Alberta 1 3 0:24:25.6 +2:09.2
12 109 Emma PACZKOWSKI CAN Alberta 2 1 0:24:26.2 +2:09.8
13 124 Claire HOILETT CAN Alberta 0 4 0:24:32.1 +2:15.7
14 111 Mzia LEE POTTIE CAN Ontario 2 3 0:24:33.3 +2:16.9
15 119 Danica ARIANO CAN British Columbia 2 3 0:24:38.1 +2:21.7
16 123 Claire LESAWICH CAN British Columbia 0 2 0:24:40.7 +2:24.3
17 103 Sofia CZERNY CAN Ontario 1 2 0:24:55.3 +2:38.9
18 102 Natasia VARIEUR CAN Ontario 0 5 0:25:04.4 +2:48.0
19 126 Megan ORVIG CAN Alberta 4 2 0:25:12.2 +2:55.8
20 114 Annika KLOTZ CAN Alberta 2 5 0:25:19.8 +3:03.4
21 117 Anna FOLEY CAN Ontario 1 2 0:25:52.0 +3:35.6
22 130 Janice GRUNDAHL CAN Saskatchewan 3 2 0:26:48.5 +4:32.1
23 108 Hannah SKELTON CAN Ontario 3 3 0:26:49.0 +4:32.6
24 115 Kaylee DEAN CAN Manitoba 3 1 0:26:59.6 +4:43.2
25 133 Majken BERGSTROM CAN Ontario 2 2 0:27:30.8 +5:14.4
26 128 Linnea MOUTRAY CAN British Columbia 3 3 0:27:39.2 +5:22.8
27 112 Kaitlin URIBE PAWLOWSKI CAN British Columbia 2 4 0:28:20.0 +6:03.6
28 106 Bronwyn GOODWIN-WILLIAMS CAN Yukon 1 1 0:28:45.7 +6:29.3
29 107 Claire NGUYEN-CAO CAN Alberta 3 4 0:29:04.2 +6:47.8
30 118 Sarah BARGEN CAN Saskatchewan 3 2 0:29:07.4 +6:51.0
31 120 Genevieve HARVEY CAN Québec 1 4 0:29:10.0 +6:53.6
32 116 Amelie LATOUR CAN Yukon 2 3 0:30:44.6 +8:28.2
33 101 Alexisse BÉRARD CAN Manitoba 3 4 0:30:48.7 +8:32.3
DNS 122 Anne MORCET CAN Québec 0 0 *** ***
Jury Decisions
Bib: 110 Time: 0:00:-24.0 Notes: Range credit

Masters Men 6 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Rnk Nation Div/Club P S Time Diff
1 142 Farley KLOTZ Master Men 45-50 1/3 CAN Alberta 1 3 0:21:17.2  
2 145 Eric GOSSELIN Master Men 40-45 1/1 CAN Québec 2 3 0:21:53.8 +36.6
3 141 Chris ELDEN Master Men 50-55 1/6 CAN British Columbia 1 2 0:22:52.2 +1:35.0
4 136 Tim WEHNER Master Men 50-55 2/6 CAN Manitoba 1 4 0:23:33.2 +2:16.0
5 139 James PROUDFOOT Master Men 55-60 1/1 CAN Alberta 1 3 0:23:36.3 +2:19.1
6 144 Brian BORGLUM Master Men 50-55 3/6 CAN Alberta 2 2 0:24:59.1 +3:41.9
7 146 Pierre DUFLON Master Men 45-50 2/3 CAN British Columbia 1 1 0:25:07.8 +3:50.6
8 137 Richard BLANCHET Master Men 50-55 4/6 CAN British Columbia 3 1 0:27:11.7 +5:54.5
9 135 Tom LANDINE Master Men 50-55 5/6 CAN Saskatchewan 4 3 0:27:18.2 +6:01.0
10 140 Mario DUMAS Master Men 50-55 6/6 CAN Québec 2 2 0:28:08.3 +6:51.1
11 138 Mathieu RACETTE Master Men 45-50 3/3 CAN Ontario 5 3 0:32:29.0 +11:11.8
DNS 143 Bob NAEF Master Men 60-65 * USA USBA 0 0 *** ***

Masters Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name SubCategory Rnk Nation Div/Club P S Time Diff
1 152 Callie LANCASTER Master Women 40-45 1/2 CAN British Columbia 1 3 0:26:43.4  
2 147 Jacqueline HUTCHISON Master Women 45-50 1/2 CAN Alberta 2 4 0:27:50.1 +1:06.7
3 148 Deb HALL Master Women 45-50 2/2 CAN Alberta 2 4 0:29:23.8 +2:40.4
4 149 Lise LEGUELLEC Master Women 50-55 1/1 CAN Québec 1 3 0:33:33.5 +6:50.1
5 151 Lynette MACCULLOCH Master Women 60-65 1/1 CAN Alberta 4 1 0:34:18.9 +7:35.5
6 154 Lina LAPIERRE Master Women 40-45 2/2 CAN Ontario 2 5 0:38:44.7 +12:01.3
7 150 Laureen DUSIK Master Women 55-60 1/1 CAN British Columbia 1 5 0:38:47.1 +12:03.7
DNS 153 Angelica MORRONE DI SILVESTRI Master Women 50-55 * CAN Independent 0 0 *** ***

Youth Women 6 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S Time Diff NorAM
1 162 Shilo ROUSSEAU CAN Ontario 1 0 0:19:55.0   60
2 167 Benita PEIFFER CAN British Columbia 2 2 0:21:39.8 +1:44.8 54
3 157 Gillian GOWLING CAN Alberta 0 1 0:22:31.0 +2:36.0 48
4 158 Gabrielle HAWKINS AUS Australia 2 3 0:22:55.1 +3:00.1 43
5 166 Mackenzie TURNER CAN Ontario 0 4 0:24:05.7 +4:10.7 40
6 160 Larissa BLACK CAN British Columbia 0 1 0:24:12.4 +4:17.4 38
7 171 Alice DÉSAULNIERS CAN Québec 0 3 0:24:16.4 +4:21.4 36
8 156 Chloe BARGEN CAN Saskatchewan 0 1 0:24:18.0 +4:23.0 34
9 169 Kaede KAWANO CAN British Columbia 1 3 0:24:54.6 +4:59.6 32
10 174 Anne MIREJOVSKY CAN Alberta 2 4 0:25:07.1 +5:12.1 31
11 164 Anna SELLERS CAN Alberta 4 4 0:25:19.7 +5:24.7 30
12 170 Vanessa GAGNÉ CAN Québec 3 1 0:25:20.0 +5:25.0 29
13 173 Hanne STADNYK CAN Saskatchewan 3 2 0:25:28.7 +5:33.7 28
14 155 Adrianna ÉMOND CAN Québec 2 2 0:25:37.4 +5:42.4 27
15 161 Tatiana TILLEY CAN Alberta 2 3 0:25:38.2 +5:43.2 26
16 163 Ashley DEUCHAR CAN Alberta 2 2 0:26:13.4 +6:18.4 25
17 172 Calista BURKE CAN Northwest Territories 3 2 0:26:24.1 +6:29.1 24
18 168 Emma SEPTON CAN New Brunswick 1 3 0:28:54.1 +8:59.1 23
19 165 Makenna WEIR CAN Saskatchewan 2 2 0:30:07.1 +10:12.1 22
20 159 Lauren MARTIN CAN New Brunswick 1 3 0:31:27.6 +11:32.6 21

Jr Women 7.5 km. Sprint    
PL Bib Name Nation Div/Club P S Time Diff NorAM
1 176 Darya SEPANDJ CAN Alberta 1 3 0:26:40.8   60
2 178 Emily DICKSON CAN British Columbia 1 1 0:28:04.0 +1:23.2 54
3 175 Caitlin CAMPBELL CAN Prince Edward Island 4 2 0:30:40.5 +3:59.7 48
4 177 Ashley RUNNALLS CAN Alberta 3 2 0:33:30.8 +6:50.0 43


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4