2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-PM Individual | Zone4.ca



2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-PM Individual

Date: Mar 9, 2017
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: AB Event Hosting Society

Race Info
Start Time:  11:30:00 
End Time:  12:55:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Masters Women 6 km. Individual    
PL Bib Name SubCategory Rnk Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 103 Callie LANCASTER Master Women 40-45 1/2 CAN British Columbia 0:27:23.0 2 5 0 1 8 0:33:23.0  
2 107 Jacqueline HUTCHISON Master Women 45-50 1/2 CAN Alberta 0:26:07.2 2 3 1 4 10 0:33:37.2 +14.2
3 106 Lise LEGUELLEC Master Women 50-55 1/1 CAN Québec 0:32:58.6 0 3 0 3 6 0:37:28.6 +4:05.6
4 104 Deb HALL Master Women 45-50 2/2 CAN Alberta 0:29:37.2 2 4 2 3 11 0:37:52.2 +4:29.2
5 105 Lynette MACCULLOCH Master Women 60-65 1/1 CAN Alberta 0:32:55.5 2 3 3 4 12 0:41:55.5 +8:32.5
6 102 Laureen DUSIK Master Women 55-60 1/1 CAN British Columbia 0:37:51.4 2 3 1 2 8 0:43:51.4 +10:28.4
7 101 Lina LAPIERRE Master Women 40-45 2/2 CAN Ontario 0:36:24.7 2 2 3 3 10 0:43:54.7 +10:31.7
DNS 108 Angelica MORRONE DI SILVESTRI Master Women 50-55 * CAN Independent *** 0 0 0 0   *** ***

Jr Women 10 km. Individual    
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff NorAM
1 112 Darya SEPANDJ CAN Alberta 0:33:16.6 1 3 2 2 8 0:41:16.6   60
2 109 Caitlin CAMPBELL CAN Prince Edward Island 0:36:39.0 4 1 2 0 7 0:43:39.0 +2:22.4 54
3 110 Ashley RUNNALLS CAN Alberta 0:41:14.2 3 0 5 3 11 0:52:14.2 +10:57.6 48
DNS 111 Emily DICKSON CAN British Columbia *** 0 0 0 0   *** ***  

Youth Women 7.5 km. Individual    
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff NorAM
1 121 Benita PEIFFER CAN British Columbia 0:26:23.7 1 1 0 3 5 0:30:08.7   60
2 114 Shilo ROUSSEAU CAN Ontario 0:26:42.8 2 4 0 0 6 0:31:12.8 +1:04.1 54
3 126 Gabrielle HAWKINS AUS Australia 0:27:37.1 1 3 2 1 7 0:32:52.1 +2:43.4 48
4 120 Mackenzie TURNER CAN Ontario 0:30:04.9 2 1 0 2 5 0:33:49.9 +3:41.2 43
5 129 Adrianna ÉMOND CAN Québec 0:31:10.0 2 1 0 1 4 0:34:10.0 +4:01.3 40
6 128 Alice DÉSAULNIERS CAN Québec 0:30:49.9 1 1 2 1 5 0:34:34.9 +4:26.2 38
7 125 Calista BURKE CAN Northwest Territories 0:31:21.4 1 1 1 2 5 0:35:06.4 +4:57.7 36
8 124 Anna SELLERS CAN Alberta 0:28:36.2 2 1 4 2 9 0:35:21.2 +5:12.5 34
9 123 Anne MIREJOVSKY CAN Alberta 0:29:23.6 2 2 2 2 8 0:35:23.6 +5:14.9 32
10 117 Hanne STADNYK CAN Saskatchewan 0:30:42.0 2 3 0 2 7 0:35:57.0 +5:48.3 31
11 127 Gillian GOWLING CAN Alberta 0:30:01.9 0 3 3 2 8 0:36:01.9 +5:53.2 30
12 113 Tatiana TILLEY CAN Alberta 0:30:57.4 3 3 1 0 7 0:36:12.4 +6:03.7 29
13 118 Kaede KAWANO CAN British Columbia 0:30:34.8 1 0 5 2 8 0:36:34.8 +6:26.1 28
14 119 Chloe BARGEN CAN Saskatchewan 0:32:58.7 1 4 1 0 6 0:37:28.7 +7:20.0 27
15 115 Vanessa GAGNÉ CAN Québec 0:30:49.0 2 3 2 2 9 0:37:34.0 +7:25.3 26
16 122 Makenna WEIR CAN Saskatchewan 0:35:06.7 0 3 2 2 7 0:40:21.7 +10:13.0 25
17 116 Emma SEPTON CAN New Brunswick 0:35:08.6 2 2 4 1 9 0:41:53.6 +11:44.9 24
18 131 Ashley DEUCHAR CAN Alberta 0:31:47.4 4 3 4 3 14 0:42:17.4 +12:08.7 23
19 130 Larissa BLACK CAN British Columbia 0:32:52.1 4 4 2 3 13 0:42:37.1 +12:28.4 22
Jury Decisions
Bib: 114 Notes: IBU 4.2: Warning per regulation 8.5.

Masters Men 7.5 km. Individual    
PL Bib Name SubCategory Rnk Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 136 Tim WEHNER Master Men 50-55 1/6 CAN Manitoba 0:29:17.6 3 2 1 1 7 0:34:32.6  
2 139 Chris ELDEN Master Men 50-55 2/6 CAN British Columbia 0:30:22.3 0 3 3 1 7 0:35:37.3 +1:04.7
3 140 Farley KLOTZ Master Men 45-50 1/3 CAN Alberta 0:27:24.2 2 3 3 4 12 0:36:24.2 +1:51.6
4 138 James PROUDFOOT Master Men 55-60 1/1 CAN Alberta 0:30:47.4 1 4 0 3 8 0:36:47.4 +2:14.8
5 142 Pierre DUFLON Master Men 45-50 2/3 CAN British Columbia 0:33:53.1 0 2 3 1 6 0:38:23.1 +3:50.5
6 133 Richard BLANCHET Master Men 50-55 3/6 CAN British Columbia 0:35:05.0 0 2 1 2 5 0:38:50.0 +4:17.4
7 137 Mario DUMAS Master Men 50-55 4/6 CAN Québec 0:33:19.6 1 4 2 4 11 0:41:34.6 +7:02.0
8 132 Tom LANDINE Master Men 50-55 5/6 CAN Saskatchewan 0:31:15.6 5 5 3 2 15 0:42:30.6 +7:58.0
9 134 Brian BORGLUM Master Men 50-55 6/6 CAN Alberta 0:32:45.1 3 5 3 4 15 0:44:00.1 +9:27.5
10 141 Mathieu RACETTE Master Men 45-50 3/3 CAN Ontario 0:37:09.9 3 4 5 5 17 0:49:54.9 +15:22.3
DNS 135 Bob NAEF Master Men 60-65 * USA USBA *** 0 0 0 0   *** ***

Sr Girls 6.25 km. Individual  Pink X 5  
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 171 Piaper VEINOTTE CAN Québec 0:24:29.4 2 1 1 0 4 0:27:29.4  
2 174 Jenna SHERRINGTON CAN Alberta 0:23:00.7 1 2 0 4 7 0:28:15.7 +46.3
3 162 Frederique Karia PERUSSE CAN Québec 0:23:04.0 1 2 2 2 7 0:28:19.0 +49.6
4 161 Megan ORVIG CAN Alberta 0:24:13.3 1 4 1 0 6 0:28:43.3 +1:13.9
5 175 Claire LESAWICH CAN British Columbia 0:25:46.9 1 1 1 1 4 0:28:46.9 +1:17.5
6 170 Katya DITTRICH CAN Alberta 0:23:09.4 3 2 1 2 8 0:29:09.4 +1:40.0
7 144 Claire NGUYEN-CAO CAN Alberta 0:25:28.9 2 1 1 1 5 0:29:13.9 +1:44.5
8 158 Pauline GRANDBOIS CAN Québec 0:24:26.7 1 3 2 1 7 0:29:41.7 +2:12.3
9 160 Naomi WALCH CAN Alberta 0:25:19.1 0 2 2 2 6 0:29:49.1 +2:19.7
10 163 Mzia LEE POTTIE CAN Ontario 0:25:25.1 2 1 2 1 6 0:29:55.1 +2:25.7
11 172 Kaylee DEAN CAN Manitoba 0:26:58.8 1 0 3 0 4 0:29:58.8 +2:29.4
12 154 Annika KLOTZ CAN Alberta 0:24:06.1 0 3 3 2 8 0:30:06.1 +2:36.7
13 153 Karly COYNE CAN Alberta 0:23:53.7 2 4 1 2 9 0:30:38.7 +3:09.3
14 143 Natasia VARIEUR CAN Ontario 0:24:57.1 1 3 1 3 8 0:30:57.1 +3:27.7
15 176 Bronwyn GOODWIN-WILLIAMS CAN Yukon 0:27:20.1 1 2 0 2 5 0:31:05.1 +3:35.7
16 156 Claire HOILETT CAN Alberta 0:25:05.9 2 3 2 1 8 0:31:05.9 +3:36.5
17 155 Emma OSNESS CAN Alberta 0:24:00.3 2 3 2 3 10 0:31:30.3 +4:00.9
18 166 Elise SAUVE CAN Alberta 0:23:17.4 5 3 2 1 11 0:31:32.4 +4:03.0
19 168 Kaitlin URIBE PAWLOWSKI CAN British Columbia 0:27:17.9 3 1 1 2 7 0:32:32.9 +5:03.5
20 146 Hannah SKELTON CAN Ontario 0:25:48.2 1 3 3 2 9 0:32:33.2 +5:03.8
21 148 Genevieve HARVEY CAN Québec 0:28:06.8 0 2 0 4 6 0:32:36.8 +5:07.4
22 157 Natalie BENOIT CAN British Columbia 0:25:28.7 2 2 1 5 10 0:32:58.7 +5:29.3
23 159 Anne MORCET CAN Québec 0:26:47.8 2 3 1 3 9 0:33:32.8 +6:03.4
24 165 Emma PACZKOWSKI CAN Alberta 0:26:11.9 4 1 2 3 10 0:33:41.9 +6:12.5
25 167 Linnea MOUTRAY CAN British Columbia 0:26:58.1 1 2 3 3 9 0:33:43.1 +6:13.7
26 169 Majken BERGSTROM CAN Ontario 0:27:45.4 1 2 1 4 8 0:33:45.4 +6:16.0
27 152 Danica ARIANO CAN British Columbia 0:25:07.4 3 5 1 3 12 0:34:07.4 +6:38.0
28 147 Erin BENNETT CAN Alberta 0:22:17.4 5 4 4 3 16 0:34:17.4 +6:48.0
29 173 Sofia CZERNY CAN Ontario 0:26:56.8 4 2 4 1 11 0:35:11.8 +7:42.4
30 164 Sarah BARGEN CAN Saskatchewan 0:29:45.6 5 1 2 2 10 0:37:15.6 +9:46.2
31 145 Amelie LATOUR CAN Yukon 0:29:52.7 3 4 1 2 10 0:37:22.7 +9:53.3
32 151 Anna FOLEY CAN Ontario 0:28:08.3 3 3 3 4 13 0:37:53.3 +10:23.9
33 149 Alexisse BÉRARD CAN Manitoba 0:28:15.4 1 3 5 4 13 0:38:00.4 +10:31.0
34 150 Janice GRUNDAHL CAN Saskatchewan 0:29:13.6 5 3 3 2 13 0:38:58.6 +11:29.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4