2017 NorAm-Canadian Biathlon Champs-AM Individual | Zone4.ca



2017 NorAm-Canadian Biathlon Champs-AM Individual

Date: Mar 9, 2017
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: AB Event Hosting Society

Race Info
Start Time:  11:30:00 
End Time:  12:55:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Men 15 km. Individual  Yellow X 5  
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff NorAM
1 9 Kurtis WENZEL CAN Alberta 0:44:20.2 0 2 1 1 4 0:48:20.2   60
2 8 Matt NEUMANN CAN British Columbia 0:43:00.4 2 1 2 1 6 0:49:00.4 +40.2 54
3 2 Bill BOWLER USA Independent 0:44:06.1 1 2 2 1 6 0:50:06.1 +1:45.9 48
4 7 Alexandre DUPUIS CAN Ontario 0:43:40.9 0 3 2 2 7 0:50:40.9 +2:20.7 43
5 6 Max DURTSCHI USA USBA 0:43:00.4 1 2 1 4 8 0:51:00.4 +2:40.2 40
6 4 Arthur ROOTS CAN British Columbia 0:45:40.1 3 1 1 2 7 0:52:40.1 +4:19.9 38
7 3 Matthew STRUM CAN Alberta 0:45:05.8 2 1 3 2 8 0:53:05.8 +4:45.6 36
8 1 Nate GERWING CAN Alberta 0:47:09.2 3 1 1 1 6 0:53:09.2 +4:49.0 34
9 10 Simon PREMOZE USA Independent 0:48:03.4 2 2 2 3 9 0:57:03.4 +8:43.2 32
10 5 Jasper MACKENZIE CAN British Columbia 0:48:58.6 4 4 1 1 10 0:58:58.6 +10:38.4 31

Jr Men 12.5 km. Individual  Green X 5  
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff NorAM
1 13 André BOUDREAU CAN Prince Edward Island 0:39:04.5 0 1 0 0 1 0:40:04.5   60
2 14 Charles PÉPIN CAN Québec 0:36:59.9 1 1 1 2 5 0:41:59.9 +1:55.4 54
3 18 Trevor KIERS CAN Ontario 0:35:47.7 2 1 2 2 7 0:42:47.7 +2:43.2 48
4 16 Angus TWEEDIE CAN British Columbia 0:40:28.3 1 2 0 0 3 0:43:28.3 +3:23.8 43
5 19 Louis PLAMONDON-DUMONT CAN Québec 0:40:08.1 2 1 1 0 4 0:44:08.1 +4:03.6 40
6 12 Pearce HANNA CAN Alberta 0:35:33.7 4 2 1 2 9 0:44:33.7 +4:29.2 38
7 15 Brion HOLLAND CAN Alberta 0:40:46.3 1 1 2 1 5 0:45:46.3 +5:41.8 36
8 20 Jarod ALGRA CAN British Columbia 0:38:48.6 1 2 1 3 7 0:45:48.6 +5:44.1 34
9 11 Colton MACDOUGALL CAN British Columbia 0:43:37.1 1 3 0 2 6 0:49:37.1 +9:32.6 32
10 21 Curtis MACDONELL CAN Alberta 0:47:05.7 1 2 1 2 6 0:53:05.7 +13:01.2 31
DNS 17 Teo SANCHEZ CAN Québec *** 0 0 0 0   *** ***  

Youth Men 10 km. Individual  Red X 5  
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff NorAM
1 49 Thomas HULSMAN CAN Alberta 0:29:56.2 1 1 1 0 3 0:32:11.2   60
2 42 Bobby KREITZ CAN British Columbia 0:29:49.4 2 2 0 0 4 0:32:49.4 +38.2 54
3 35 Leo GRANDBOIS CAN Québec 0:29:12.1 0 1 3 1 5 0:32:57.1 +45.9 48
4 39 Chad BERLING CAN Alberta 0:29:58.5 2 1 1 1 5 0:33:43.5 +1:32.3 43
5 26 Thomas STUSHNOFF CAN Alberta 0:32:53.3 0 1 0 1 2 0:34:23.3 +2:12.1 40
6 28 Logan SHERBA CAN British Columbia 0:30:47.5 1 1 2 1 5 0:34:32.5 +2:21.3 38
7 31 Tobias QUINN CAN Ontario 0:32:25.7 0 1 1 1 3 0:34:40.7 +2:29.5 36
8 29 Adam RUNNALLS CAN Alberta 0:28:12.9 1 2 3 3 9 0:34:57.9 +2:46.7 34
9 47 Michio GREEN CAN Saskatchewan 0:33:49.1 0 0 1 1 2 0:35:19.1 +3:07.9 32
10 24 Haldan BORGLUM CAN Alberta 0:31:40.8 1 2 1 1 5 0:35:25.8 +3:14.6 31
11 25 Sergey BOCHKARNIKOV CAN Alberta 0:29:42.3 2 3 1 2 8 0:35:42.3 +3:31.1 30
12 33 Olivier DUMAS CAN Québec 0:33:35.4 1 2 0 1 4 0:36:35.4 +4:24.2 29
13 32 Keegan TREMBLAY CAN Ontario 0:34:05.5 0 0 2 2 4 0:37:05.5 +4:54.3 28
14 43 Emmanuel MERCIER CAN Québec 0:31:09.2 3 2 1 2 8 0:37:09.2 +4:58.0 27
15 45 Olivier GERVAIS CAN Ontario 0:31:54.5 3 0 2 2 7 0:37:09.5 +4:58.3 26
16 22 Kieran MARCHAND CAN British Columbia 0:33:29.3 3 1 1 0 5 0:37:14.3 +5:03.1 25
17 53 Sean HARROP CAN Alberta 0:31:51.4 3 2 1 2 8 0:37:51.4 +5:40.2 24
18 23 Ryan ELDEN CAN British Columbia 0:32:03.0 1 4 2 2 9 0:38:48.0 +6:36.8 23
19 52 Kieran GOLDHAWK CAN Alberta 0:34:28.6 2 3 0 1 6 0:38:58.6 +6:47.4 22
20 30 Jerome GOBEIL CAN Alberta 0:32:23.9 1 2 3 3 9 0:39:08.9 +6:57.7 21
21 41 Michael PULLISHY CAN Alberta 0:30:54.6 3 3 2 3 11 0:39:09.6 +6:58.4 20
22 46 Andrei SECU CAN British Columbia 0:33:28.6 3 1 2 3 9 0:40:13.6 +8:02.4 19
23 50 Francis REID CAN Yukon 0:35:47.6 2 2 2 0 6 0:40:17.6 +8:06.4 18
24 38 Collin NILES CAN New Brunswick 0:34:37.3 3 2 1 3 9 0:41:22.3 +9:11.1 17
25 37 Taij MANN CAN Alberta 0:33:40.5 2 2 4 3 11 0:41:55.5 +9:44.3 16
26 36 Quinlan SMITH CAN Alberta 0:35:31.2 1 3 3 3 10 0:43:01.2 +10:50.0 15
27 51 Nathan KUNTZ CAN Saskatchewan 0:35:36.8 2 4 3 1 10 0:43:06.8 +10:55.6 14
28 44 Liam ADEL CAN Yukon 0:35:37.6 5 2 2 1 10 0:43:07.6 +10:56.4 13
29 34 Ian MITCHELL CAN Manitoba 0:36:56.8 3 3 3 1 10 0:44:26.8 +12:15.6 12
30 27 Bowen LEMAY CAN Manitoba 0:40:07.2 2 4 0 1 7 0:45:22.2 +13:11.0 11
31 48 Michael VAUTOUR CAN New Brunswick 0:37:23.0 3 3 2 3 11 0:45:38.0 +13:26.8 10
DNF 40 Will NEUHAUS AUS Australia *** 3 3 0 0   *** ***  

Sr Boys 6.25 km. Individual  Pink X 5  
PL Bib Name Nation Div/Club SkiTime P S P S T Time Diff
1 80 Rory GILLILAND CAN Alberta 0:19:51.9 0 0 0 0 0 0:19:51.9  
2 61 Christian PAZDAN CAN Alberta 0:20:20.0 1 1 1 1 4 0:23:20.0 +3:28.1
3 59 Finn BERG CAN Alberta 0:21:22.2 1 0 0 2 3 0:23:37.2 +3:45.3
4 64 Lucas SMITH CAN Manitoba 0:19:30.0 1 4 1 1 7 0:24:45.0 +4:53.1
5 78 Alanzo SANCHEZ CAN Québec 0:22:07.3 1 0 2 1 4 0:25:07.3 +5:15.4
6 90 Cole BENDER CAN British Columbia 0:21:32.4 1 3 1 0 5 0:25:17.4 +5:25.5
7 84 Zachary CONNELLY CAN Ontario 0:21:52.0 1 0 3 1 5 0:25:37.0 +5:45.1
8 68 Jordan RUSSELL CAN Québec 0:20:34.3 1 2 3 1 7 0:25:49.3 +5:57.4
9 72 Jake DRAPER CAN Yukon 0:21:27.5 0 1 1 4 6 0:25:57.5 +6:05.6
10 82 Logan PLETZ CAN Saskatchewan 0:19:50.6 3 2 3 1 9 0:26:35.6 +6:43.7
11 57 Aron BARGEN CAN Saskatchewan 0:22:06.0 3 0 1 2 6 0:26:36.0 +6:44.1
12 70 Kieran KELLY CAN Alberta 0:22:14.3 3 0 1 3 7 0:27:29.3 +7:37.4
13 85 Félix CÔTÉ CAN New Brunswick 0:23:48.6 0 3 1 1 5 0:27:33.6 +7:41.7
14 60 Cédrick WIGGER CAN Québec 0:23:09.4 2 2 1 1 6 0:27:39.4 +7:47.5
15 56 Oliver HOLDER CAN Québec 0:21:55.3 1 2 3 2 8 0:27:55.3 +8:03.4
16 92 Cory ROGANS CAN Alberta 0:20:36.3 3 2 2 3 10 0:28:06.3 +8:14.4
17 79 Ethan ALGRA CAN British Columbia 0:22:07.2 2 2 3 1 8 0:28:07.2 +8:15.3
18 88 Emmanuel BUSSANI CAN British Columbia 0:22:56.0 2 3 0 2 7 0:28:11.0 +8:19.1
19 69 Mathew VIIKERI CAN Ontario 0:24:26.6 1 2 1 1 5 0:28:11.6 +8:19.7
20 83 Reid LOVSTROM CAN Alberta 0:20:08.2 4 1 4 2 11 0:28:23.2 +8:31.3
21 67 Callum LINKLATER CAN Alberta 0:23:10.3 1 3 3 0 7 0:28:25.3 +8:33.4
22 89 Jaedon CHASE CAN British Columbia 0:22:25.9 0 2 3 4 9 0:29:10.9 +9:19.0
23 87 Colton HAY CAN British Columbia 0:22:41.6 5 2 1 1 9 0:29:26.6 +9:34.7
24 71 Arman SOHEILI CAN British Columbia 0:24:17.6 1 2 1 3 7 0:29:32.6 +9:40.7
25 86 Joseph MILLS CAN Alberta 0:22:07.4 2 3 2 3 10 0:29:37.4 +9:45.5
26 81 Logan LUMBY CAN Alberta 0:20:15.4 3 2 5 3 13 0:30:00.4 +10:08.5
27 65 Théo LECLERC CAN Québec 0:22:06.6 2 4 4 1 11 0:30:21.6 +10:29.7
28 63 Zachary DEMERS CAN Québec 0:23:03.7 4 2 2 2 10 0:30:33.7 +10:41.8
29 74 Frédéric HAMEL CAN Québec 0:22:04.8 3 4 3 3 13 0:31:49.8 +11:57.9
30 77 Lance HOLLAND CAN Alberta 0:22:07.2 3 5 2 3 13 0:31:52.2 +12:00.3
31 76 Liam PELLETIER CAN Manitoba 0:24:40.6 3 4 1 2 10 0:32:10.6 +12:18.7
32 73 Mark NAYLOR CAN Manitoba 0:24:40.9 2 4 3 3 12 0:33:40.9 +13:49.0
33 55 Aidan ADEL CAN Yukon 0:24:49.9 3 4 1 4 12 0:33:49.9 +13:58.0
34 75 Cam MERKOWSKY CAN Saskatchewan 0:24:37.4 4 2 4 3 13 0:34:22.4 +14:30.5
35 58 Thomas SCHRATZ CAN British Columbia 0:23:12.2 4 3 5 3 15 0:34:27.2 +14:35.3
36 54 Simon GAUTHIER CAN Alberta 0:22:55.2 3 5 4 4 16 0:34:55.2 +15:03.3
37 62 Jesse EHMAN CAN Saskatchewan 0:30:10.4 1 3 0 4 8 0:36:10.4 +16:18.5
DSQ 66 Liam CONNON CAN British Columbia *** 0 4 3 3 10 *** ***
DSQ 91 Brett DOWN CAN Saskatchewan *** 3 5 4 3 15 *** ***
Jury Decisions
Bib: 66 Notes: IBU 5,6-q: Shot in incorrect sequence
Bib: 91 Notes: IBU 5.6-0: Fired more than five rounds.


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4