2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-AM Pursuit | Zone4.ca



2017 NorAm/Canadian Biathlon Champs-AM Pursuit

Date: Mar 11, 2017
Final  Results
Location: Canmore, Alberta
Host Club: AB Event Hosting Society

Race Info
Start Time:  10:00 
End Time:  12:00 
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Youth Men 10 km. Pursuit    
PL Bib Name Nation Div/Club P P S S T Pursuit Diff NorAM
1 2 Adam RUNNALLS CAN Alberta 1 1 2 1 5 0:30:54.95   60
2 1 Thomas HULSMAN CAN Alberta 1 0 2 0 3 0:32:04.70 +1:09.75 54
3 5 Sergey BOCHKARNIKOV CAN Alberta 0 1 0 3 4 0:32:08.96 +1:14.01 48
4 9 Bobby KREITZ CAN British Columbia 0 0 1 1 2 0:32:33.08 +1:38.12 43
5 4 Jerome GOBEIL CAN Alberta 0 0 0 2 2 0:33:04.01 +2:09.06 40
6 8 Sean HARROP CAN Alberta 3 0 0 0 3 0:33:10.97 +2:16.02 38
7 3 Leo GRANDBOIS CAN Québec 0 3 3 2 8 0:33:24.18 +2:29.23 36
8 12 Logan SHERBA CAN British Columbia 0 1 1 3 5 0:34:08.04 +3:13.09 34
9 17 Thomas STUSHNOFF CAN Alberta 1 0 1 0 2 0:34:52.33 +3:57.38 32
10 10 Ryan ELDEN CAN British Columbia 0 0 3 3 6 0:35:05.57 +4:10.62 31
11 6 Haldan BORGLUM CAN Alberta 2 1 2 2 7 0:35:15.28 +4:20.33 30
12 23 Olivier GERVAIS CAN Ontario 2 1 0 2 5 0:35:46.29 +4:51.34 29
12 7 Tobias QUINN CAN Ontario 0 0 4 2 6 0:35:46.29 +4:51.34 29
14 13 Chad BERLING CAN Alberta 3 0 3 3 9 0:36:05.96 +5:11.01 27
15 14 Emmanuel MERCIER CAN Québec 0 0 2 3 5 0:36:17.73 +5:22.78 26
16 11 Michael PULLISHY CAN Alberta 2 0 2 4 8 0:36:17.79 +5:22.84 25
17 15 Olivier DUMAS CAN Québec 1 1 3 1 6 0:37:35.34 +6:40.39 24
18 16 Andrei SECU CAN British Columbia 3 1 2 0 6 0:37:44.10 +6:49.15 23
19 20 Taij MANN CAN Alberta 1 1 3 2 7 0:38:38.15 +7:43.20 22
20 26 Kieran GOLDHAWK CAN Alberta 2 0 2 2 6 0:38:38.87 +7:43.92 21
21 18 Kieran MARCHAND CAN British Columbia 2 3 2 1 8 0:38:41.27 +7:46.32 20
22 19 Keegan TREMBLAY CAN Ontario 4 0 3 0 7 0:39:23.48 +8:28.53 19
23 27 Francis REID CAN Yukon 0 0 1 1 2 0:39:30.71 +8:35.76 18
24 21 Nathan KUNTZ CAN Saskatchewan 2 1 3 0 6 0:40:36.36 +9:41.41 17
25 29 Ian MITCHELL CAN Manitoba 1 3 2 3 9 0:43:10.56 +12:15.61 16
26 24 Michio GREEN CAN Saskatchewan 2 1 5 4 12 0:43:12.58 +12:17.63 15
27 31 Quinlan SMITH CAN Alberta 2 3 4 1 10 0:44:04.86 +13:09.91 14
28 25 Collin NILES CAN New Brunswick 4 2 4 4 14 0:45:25.98 +14:31.03 13
29 28 Bowen LEMAY CAN Manitoba 0 1 1 5 7 0:45:35.59 +14:40.64 12
30 32 Will NEUHAUS AUS Australia 1 4 4 3 12 0:46:18.12 +15:23.17 11
31 30 Michael VAUTOUR CAN New Brunswick 2 4 1 3 10 0:46:41.92 +15:46.97 10
DNS 22 Liam ADEL CAN Yukon 0 0 0 0   *** ***  
Jury Decisions
Bib: 3 Time: 0:01:00.00 Notes: IBU 5.4-b: Sportsmanship violation
Bib: 30 Time: 0:02:00.00 Notes: IBU 5.5-A: One missed penalty loop.

Men 12.5 km. Pursuit    
PL Bib Name Nation Div/Club P P S S T Pursuit Diff NorAM
1 37 Alexandre DUPUIS CAN Ontario 1 0 2 1 4 0:37:43.04   60
2 34 Max DURTSCHI USA USBA 2 3 0 2 7 0:38:22.16 +39.11 54
3 38 Kurtis WENZEL CAN Alberta 1 1 0 1 3 0:38:43.19 +1:00.15 48
4 33 Matt NEUMANN CAN British Columbia 0 2 4 2 8 0:39:17.08 +1:34.04 43
5 35 Bill BOWLER USA Independent 3 2 2 2 9 0:40:05.90 +2:22.86 40
6 39 Arthur ROOTS CAN British Columbia 1 1 1 3 6 0:40:41.73 +2:58.69 38
7 36 Matthew STRUM CAN Alberta 2 1 3 0 6 0:41:16.09 +3:33.05 36
8 40 Nate GERWING CAN Alberta 1 1 0 1 3 0:41:17.34 +3:34.30 34
9 41 Simon PREMOZE USA Independent 1 1 2 3 7 0:44:33.82 +6:50.78 32
10 42 Jasper MACKENZIE CAN British Columbia 3 2 2 3 10 0:44:48.06 +7:05.02 31
Jury Decisions
Bib: 41 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.5.3: Early start.

Jr Men 12.5 km. Pursuit    
PL Bib Name Nation Div/Club P P S S T Pursuit Diff NorAM
1 43 Pearce HANNA CAN Alberta 1 3 2 0 6 0:38:42.12   60
2 44 Trevor KIERS CAN Ontario 2 1 2 3 8 0:39:05.77 +23.65 54
3 52 Lucas BOUDREAU CAN Prince Edward Island 1 1 0 1 3 0:42:41.36 +3:59.24 48
4 48 Jarod ALGRA CAN British Columbia 2 2 2 1 7 0:43:13.27 +4:31.15 43
5 46 Charles PÉPIN CAN Québec 3 2 3 3 11 0:43:13.65 +4:31.53 40
6 50 Louis PLAMONDON-DUMONT CAN Québec 1 0 1 1 3 0:43:15.28 +4:33.16 38
7 51 Brion HOLLAND CAN Alberta 2 1 0 1 4 0:43:15.76 +4:33.64 36
8 47 André BOUDREAU CAN Prince Edward Island 1 2 1 4 8 0:43:59.24 +5:17.12 34
9 45 Teo SANCHEZ CAN Québec 4 0 1 1 6 0:44:01.22 +5:19.10 32
10 53 Colton MACDOUGALL CAN British Columbia 5 2 1 3 11 0:48:34.20 +9:52.08 31
11 49 Angus TWEEDIE CAN British Columbia 3 2 3 3 11 0:49:27.96 +10:45.84 30
12 54 Curtis MACDONELL CAN Alberta 4 2 2 3 11 0:53:51.24 +15:09.12 29
Jury Decisions
Bib: 48 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.5.3: Early start.

Sr Boys 7.5 km. Pursuit    
PL Bib Name Nation Div/Club P P S S T Pursuit Diff
1 56 Rory GILLILAND CAN Alberta 0 0 2 0 2 0:25:11.88  
2 57 Logan PLETZ CAN Saskatchewan 1 3 1 2 7 0:26:55.43 +1:43.55
3 59 Cole BENDER CAN British Columbia 1 1 1 1 4 0:27:04.61 +1:52.73
4 55 Lucas SMITH CAN Manitoba 2 0 2 1 5 0:27:04.79 +1:52.91
5 61 Oliver HOLDER CAN Québec 0 1 2 0 3 0:27:24.73 +2:12.85
6 63 Ethan ALGRA CAN British Columbia 1 2 1 0 4 0:28:34.19 +3:22.31
7 71 Finn BERG CAN Alberta 1 0 1 0 2 0:28:40.19 +3:28.31
8 58 Cory ROGANS CAN Alberta 4 1 1 2 8 0:28:53.28 +3:41.40
9 67 Jordan RUSSELL CAN Québec 2 0 3 2 7 0:29:34.20 +4:22.32
10 69 Zachary CONNELLY CAN Ontario 5 0 1 2 8 0:30:35.82 +5:23.94
11 77 Jake DRAPER CAN Yukon 1 1 2 1 5 0:31:12.83 +6:00.95
12 70 Colton HAY CAN British Columbia 1 3 1 1 6 0:31:19.99 +6:08.11
13 72 Joseph MILLS CAN Alberta 0 2 4 0 6 0:31:20.69 +6:08.81
14 66 Logan LUMBY CAN Alberta 3 3 4 4 14 0:31:37.05 +6:25.17
15 84 Zachary DEMERS CAN Québec 0 1 0 3 4 0:31:37.42 +6:25.54
16 79 Théo LECLERC CAN Québec 2 2 1 3 8 0:32:03.74 +6:51.86
17 73 Lance HOLLAND CAN Alberta 1 2 1 2 6 0:32:04.71 +6:52.83
18 65 Reid LOVSTROM CAN Alberta 4 1 5 3 13 0:32:16.06 +7:04.18
19 68 Frédéric HAMEL CAN Québec 1 1 3 3 8 0:32:26.07 +7:14.19
20 62 Brett DOWN CAN Saskatchewan 3 4 2 3 12 0:32:26.25 +7:14.37
21 64 Emmanuel BUSSANI CAN British Columbia 2 1 3 3 9 0:32:40.59 +7:28.71
22 75 Jaedon CHASE CAN British Columbia 2 1 2 2 7 0:32:51.55 +7:39.67
23 83 Alanzo SANCHEZ CAN Québec 2 2 1 2 7 0:33:02.41 +7:50.53
24 93 Christian PAZDAN CAN Alberta 4 2 2 3 11 0:33:30.70 +8:18.82
25 86 Cédrick WIGGER CAN Québec 0 1 1 2 4 0:33:37.29 +8:25.41
26 87 Callum LINKLATER CAN Alberta 1 0 4 2 7 0:34:08.21 +8:56.33
27 82 Simon GAUTHIER CAN Alberta 3 1 4 3 11 0:34:42.40 +9:30.52
28 74 Aron BARGEN CAN Saskatchewan 3 4 1 3 11 0:35:01.96 +9:50.08
29 78 Cam MERKOWSKY CAN Saskatchewan 3 2 2 2 9 0:35:19.27 +10:07.39
30 91 Arman SOHEILI CAN British Columbia 2 2 1 2 7 0:35:21.67 +10:09.79
31 81 Liam CONNON CAN British Columbia 4 0 3 1 8 0:36:04.46 +10:52.58
32 80 Liam PELLETIER CAN Manitoba 1 2 3 0 6 0:36:16.53 +11:04.65
33 85 Félix CÔTÉ CAN New Brunswick 2 0 3 2 7 0:36:32.02 +11:20.14
34 76 Thomas SCHRATZ CAN British Columbia 4 1 3 5 13 0:36:36.61 +11:24.73
35 90 Mathew VIIKERI CAN Ontario 2 2 2 2 8 0:37:08.88 +11:57.00
36 88 Mark NAYLOR CAN Manitoba 2 2 3 1 8 0:37:40.75 +12:28.87
37 92 Jesse EHMAN CAN Saskatchewan 3 1 5 4 13 0:45:31.51 +20:19.63
DNF 60 Kieran KELLY CAN Alberta 2 1 2 0   *** ***
DNS 89 Aidan ADEL CAN Yukon 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 68 Time: 0:00:-50.00 Notes: IBU 8.7.4: Range credit
Bib: 75 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.6.3: Early start.
Bib: 82 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.6.3: Early start.
Bib: 86 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.6.3: Early start.
Bib: 88 Time: 0:00:30.00 Notes: IBU 5.6.3: Early start.


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4