CCNB Cup 6 | Zone4.ca



CCNB Cup 6

Date: Mar 11, 2017
Unofficial  Results
Location: Charlo, NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course /Stadium  Greg Schlosser / Isaac Breau 
Chief of Timing  Rheal Laviolette 
Coach  Manon Losier 
Zone 4  Carole Daigle 
Obs. Time: 13:00 hrs
Wind Vel:  35 km Wind Dir: Ouest
Air Temp: -20 c Snow Temp:
Weather: mostly cloudy Snow Cond:

Ouvert Homme/Open Men 7.5 km. Classic Mass Start  Bleu/Blue (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 1 Kevin Heppell Les Aventuriers 0:25:36.4  
2 2 Vincent Leclair Les Aventuriers 0:26:00.3 +23.9
3 3 Félix Guay-Vachon Vikings de Gaspe 0:28:00.7 +2:24.3

Junior Garçon/Boys 7.5 km. Classic Mass Start  Bleu/Blue (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 4 Alexandre Leclair Les Aventuriers 0:27:17.7  
2 6 Dominic Brassard Les Elites du Nord Roi 0:27:50.0 +32.3
3 5 Maxime Savoie Boules de Neige 0:28:03.7 +46.0
4 8 Olivier Beaudoin Mont Climont 0:28:10.6 +52.9
5 7 Lars Schwarz Wostawea 0:29:03.5 +1:45.8
Jury Decisions
Bib: 7 Time: 0:01:00.0 Notes: skating violations

Maîtres Homme/Masters Men(60-) 7.5 km. Classic Mass Start  Bleu/Blue (1X)  
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 9 Robert Lang 1/10 Erbs Cove 0:27:38.4  
2 19 Marc Beaudoin 2/10 Mont Climont 0:29:01.1 +1:22.7
3 14 Gilles Landry 3/10 Ourse des Neiges 0:30:37.0 +2:58.6
4 17 Claude Charest 4/10 Mont Climont 0:33:46.5 +6:08.1
5 18 Simon Didier 5/10 Mont Climont 0:34:03.4 +6:25.0
6 16 Jim Currie 6/10 Codiac 0:36:21.4 +8:43.0
7 10 Donald Wright 8/10 Wostawea 0:36:57.2 +9:18.8
8 15 Eric Luiker 9/10 Wostawea 0:38:37.1 +10:58.7
9 13 Jeff Hoyt 10/10 Wostawea 0:44:02.9 +16:24.5
DNF 11 John Ball * Wostawea *** ***

Maîtres Homme/Master Men(60 ) 7.5 km. Classic Mass Start  Bleu/Blue (1X)  
PL Bib Name Overall Club Time Diff
1 12 Dave Moore 7/10 Codiac 0:36:47.8  

Juvenile Garçon/Boys 5 km. Classic Mass Start  Yellow / Jaune (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 20 Jeremy Leigh Les Aventuriers 0:16:28.6  
2 21 Olivier Jacob Godin Le Sureau Blanc 0:17:46.6 +1:18.0
3 24 Étienne Coulombe Lamarche Mont Climont 0:18:19.0 +1:50.4
4 22 François Leclair Les Aventuriers 0:18:32.8 +2:04.2
5 23 SÉDRICK FRANCOEUR Mont Climont 0:21:33.0 +5:04.4
Jury Decisions
Bib: 23 Time: 0:01:00.0 Notes: skating violations

Midget Garçon/Boys 3.75 km. Classic Mass Start  Orange (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 27 Éloi Charest Mont Climont 0:14:46.0  
2 25 Simon Xavier Godin Le Sureau Blanc 0:15:41.4 +55.4
3 26 Jeffrey Labrecque Husky 0:15:49.3 +1:03.3

Maîtres Femme/Masters Women(60-) 5 km. Classic Mass Start  Yellow / Jaune (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 30 Anna Healy Wostawea 0:22:46.4  
2 28 Julie Daigle Ourse des Neiges 0:23:57.0 +1:10.6
3 29 Fran Robinson Wostawea 0:24:39.8 +1:53.4
4 31 France Coulombe Mont Climont 0:34:46.8 +12:00.4

Ouvert F/Open Women 5 km. Classic Mass Start  Yellow / Jaune (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 32 Stéphanie Bellemare-Gagnon Le Sureau Blanc 0:42:16.5  

Junior Fille/Girls 5 km. Classic Mass Start  Yellow / Jaune (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 33 Michelle Landry Boules de Neige 0:21:54.3  
2 35 Chloe Duchesne Ourse des Neiges 0:22:15.7 +21.4
3 34 Harriet Wright Wostawea 0:26:44.7 +4:50.4

Juvenile Fille/Girls 3.75 km. Classic Mass Start  Orange (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 37 Valérie Thériault Mont Climont 0:17:40.5  
2 36 Frances Wright Wostawea 0:19:02.1 +1:21.6
3 38 Jasmine Gratton Vikings de Gaspe 0:21:00.5 +3:20.0

Midget Fille/Girls 2.5 km. Classic Mass Start  Red Rouge (1)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 39 Ariane Austin Le Sureau Blanc 0:08:51.9  
2 43 Noémie Thériault Mont Climont 0:09:32.7 +40.8
3 41 Gabrielle Cote Le Sureau Blanc 0:10:00.4 +1:08.5
4 44 Anne-Sophie Didier Mont Climont 0:10:18.4 +1:26.5
5 40 Anika Leigh Les Aventuriers 0:10:32.6 +1:40.7
6 42 Marissa Curry Le Sureau Blanc 0:10:49.4 +1:57.5
Jury Decisions
Bib: 40 Time: 0:01:00.0 Notes: skating violations

Participation Homme/Men 2.5 km. Classic Mass Start  Red / Rouge (1)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 49 Jonathan Simard Le Sureau Blanc 0:09:50.4  
2 45 Edouard Allenbach-Bellehumeur Le Sureau Blanc 0:10:22.6 +32.2
3 47 Marc Godin Le Sureau Blanc 0:11:33.0 +1:42.6
4 46 Daniel Basque Le Sureau Blanc 0:14:36.7 +4:46.3
5 48 Peter Toner Wostawea 0:18:58.9 +9:08.5

Participation Femme/Women 2.5 km. Classic Mass Start  Red / Rouge (1)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 53 Majorie Duguay Le Sureau Blanc 0:10:54.2  
2 51 Sandrine Caron Le Sureau Blanc 0:11:06.2 +12.0
3 52 Mariline Dubé Husky 0:13:10.6 +2:16.4
4 50 Denise Savage Le Sureau Blanc 0:16:56.6 +6:02.4

Para-Nordic Stand (Open & Master) 2.5 km. Classic Mass Start  Red / Rouge (1)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 54 Charlotte  Toner Wostawea 0:19:09.5  

Atome Garçon/Boys 0.6 km. Classic Mass Start  Brown / Brun  
PL Bib Name Club Time Diff
1 62 Jacob Olivier Haché Le Sureau Blanc 0:03:30.5  
2 63 Frédéric Kenny Le Sureau Blanc 0:03:39.6 +9.1

Atome Fille/Girls 0.6 km. Classic Mass Start  Brown / Brun  
PL Bib Name Club Time Diff
1 67 Léonie Duguay-Primeau Le Sureau Blanc 0:03:36.5  
2 65 Lorianne Basque Le Sureau Blanc 0:04:15.4 +38.9
3 66 LisaMarie Coulombe Husky 0:05:30.4 +1:53.9
4 68 Julye-Pier Lebouthillier Le Sureau Blanc 0:07:23.3 +3:46.8

Mini-Atome Garçon/Boys 0.6 km. Classic Mass Start  Brown / Brun  
PL Bib Name Club Time Diff
1 55 Louis Allain Ourse des Neiges 0:04:56.8  
2 58 Tate Hoyt-Hogan Wostawea 0:05:34.1 +37.3
3 56 Nicolas Haché Le Sureau Blanc 0:05:55.9 +59.1
4 57 Arthur Duguay-Primeau Le Sureau Blanc 0:09:32.9 +4:36.1

Mini-Atome Fille/Girls 0.6 km. Classic Mass Start  Brown / Brun  
PL Bib Name Club Time Diff
1 59 Annabelle Kenny Le Sureau Blanc 0:05:23.0  
2 60 Elise Breau Le Sureau Blanc 0:06:06.5 +43.5
3 61 Élodie Doiron Le Sureau Blanc 0:07:01.6 +1:38.6

Pee Wee Garçon/Boys 1 km. Classic Mass Start  Brown / Brun (1X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 70 Karel Godin Boules de Neige 0:04:51.3  
2 74 David Thériault Mont Climont 0:05:02.8 +11.5
3 69 Theo Simard Le Sureau Blanc 0:05:04.5 +13.2
4 71 Damien Duguay-Primeau Le Sureau Blanc 0:05:18.8 +27.5
5 72 Loïk Coulombe Husky 0:05:31.7 +40.4
6 73 Bao Charest Mont Climont 0:05:51.6 +1:00.3

Pee Wee Fille/Girls 1 km. Classic Mass Start  Brown / Brun  
PL Bib Name Club Time Diff
1 77 Malika Allain Ourse des Neiges 0:05:10.2  
2 79 Madeleine Horsley Wostawea 0:05:13.0 +2.8
3 75 Mikaya Hoyt-Hogan Wostawea 0:05:24.2 +14.0
4 81 Léa McLauhglin Le Sureau Blanc 0:05:48.0 +37.8
5 76 Mélodie Chiasson Le Sureau Blanc 0:05:48.6 +38.4
6 84 FLORENCE-ÉMY FRANCOEUR Mont Climont 0:06:20.3 +1:10.1
7 78 Valérie Haché Le Sureau Blanc 0:06:28.2 +1:18.0
8 80 Jolayne Lebouthillier Le Sureau Blanc 0:07:01.7 +1:51.5
9 82 Marie-Chantal Leger Le Sureau Blanc 0:07:13.2 +2:03.0

Mini-Midget Garçon/Boys 3 km. Classic Mass Start  Brown / Brun (3X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 88 Samuel Daniel Basque Le Sureau Blanc 0:12:48.2  
2 85 Hugo Austin Le Sureau Blanc 0:13:15.8 +27.6
3 87 Mathias Michaud Les Aventuriers 0:14:33.9 +1:45.7
4 90 Leezack Caron Husky 0:15:54.1 +3:05.9
5 91 Philippe Robitaille Codiac 0:16:00.0 +3:11.8
6 89 Kaj Jones Wostawea 0:17:19.7 +4:31.5

Mini-Midget Fille/Girls 2 km. Classic Mass Start  Brown / Brun (2X)  
PL Bib Name Club Time Diff
1 92 Mattea McNair Wostawea 0:09:24.8  
2 93 Anaelle Martel Le Sureau Blanc 0:12:36.5 +3:11.7
3 94 Meghan Labrecque Husky 0:13:14.9 +3:50.1
4 95 Alyssia Bergeron Husky 0:14:31.1 +5:06.3


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4