5ème tranche Demers - Castor-Kanik Valcartier 2017 | Zone4.ca

5ème tranche Demers - Castor-Kanik Valcartier 2017

Date: Mar 12, 2017
Unofficial  Results
Location: Centre Castor Base Valcartier
Host Club: Castor-Kanik

Jury
Délégué Technique  Martin Morin 
Directeur épreuve  Loius St-Laurent 
Chef Stade  Louis St-Laurent 
Chef Chrono  Gilles Laliberté 
Secrétaire épreuve  Gilles Tardif 
Chef Controleur   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Atome G 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 16 Zachari Moreau Atome G2 2009 1/6 Club Nordique MSA 0:04:23.3  
2 7 Jacob Labrie Atome G3 2008 1/9 Club Nordique MSA 0:04:31.8 +8.5
3 9 Philippe  Marcotte Atome G3 2008 2/9 Castor-Kanik 0:04:40.2 +16.9
4 2 Victor Turenne Atome G3 2008 3/9 Club Nordique du Moulin 0:04:42.2 +18.9
5 5 Cédrik Soucy Atome G3 2008 4/9 Léviski-La Balade 0:05:06.3 +43.0
6 20 Charlie Sévigny Atome G2 2009 2/6 Hus-ski 0:05:23.6 +1:00.3
7 14 Simon Berthiaume Atome G3 2008 5/9 Blizzard de Québec 0:05:38.1 +1:14.8
8 11 Gabriel Gervais Atome G3 2008 6/9 Léviski-La Balade 0:05:46.3 +1:23.0
9 10 Elliot St-Laurent Atome G3 2008 7/9 Castor-Kanik 0:05:47.8 +1:24.5
10 4 Théodore OTIS Atome G3 2008 8/9 Léviski-La Balade 0:06:01.5 +1:38.2
11 6 Louis Simard Atome G2 2009 3/6 Hus-ski 0:06:23.7 +2:00.4
12 19 Émile Gervais Atome G1 2010-2011 1/5 Léviski-La Balade 0:06:57.8 +2:34.5
13 12 Ismaël Hardy Atome G1 2010-2011 2/5 Castor-Kanik 0:06:59.8 +2:36.5
14 23 William Pearson Atome G2 2009 4/6 Castor-Kanik 0:07:03.8 +2:40.5
15 21 Généreux Thomas Atome G2 2009 5/6 Castor-Kanik 0:07:16.6 +2:53.3
16 18 Muylaert Laurent Atome G3 2008 9/9 Castor-Kanik 0:08:27.9 +4:04.6
17 22 Muylaert Christophe Atome G1 2010-2011 3/5 Castor-Kanik 0:08:37.5 +4:14.2
18 8 Charles-Antoine Brillant Atome G2 2009 6/6 Club Nordique du Moulin 0:08:37.6 +4:14.3
19 24 Philippe Beaudet Atome G1 2010-2011 4/5 Castor-Kanik 0:09:12.7 +4:49.4
20 13 maverick Sirois-dompierre Atome G1 2010-2011 5/5 Castor-Kanik 0:14:40.6 +10:17.3

Atome F 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 207 Sarah Trudel Atome F2 2009 1/3 Club Nordique MSA 0:05:26.9  
2 27 Marilou Lyonnais Atome F3 2008 1/10 Hus-ski 0:06:05.2 +38.3
3 33 Florence Flamand Atome F3 2008 2/10 Club Nordique du Moulin 0:06:16.2 +49.3
4 28 Clémence LOBEL Atome F3 2008 3/10 Léviski-La Balade 0:06:17.5 +50.6
5 38 Geraldine Deshaies Atome F3 2008 4/10 Castor-Kanik 0:06:18.9 +52.0
6 35 Marine Caron Atome F3 2008 5/10 Castor-Kanik 0:06:35.4 +1:08.5
7 31 Juliette Brisson Atome F2 2009 2/3 Club Nordique du Moulin 0:06:54.3 +1:27.4
8 40 Marie Pelletier Atome F3 2008 6/10 Club Nordique du Moulin 0:06:54.4 +1:27.5
9 36 Justine Thériault Atome F3 2008 7/10 Club Nordique MSA 0:07:07.9 +1:41.0
10 32 Alexia Beland Atome F1 2010-2011 1/3 Club Nordique MSA 0:07:12.1 +1:45.2
11 37 maryon Sirois-dompierre Atome F3 2008 8/10 Castor-Kanik 0:08:26.5 +2:59.6
12 41 Frédérique Fontaine Atome F3 2008 9/10 Castor-Kanik 0:08:35.1 +3:08.2
13 34 Camille Rochon Atome F3 2008 10/10 Castor-Kanik 0:08:56.1 +3:29.2
14 29 Juliette Gagnon Atome F1 2010-2011 2/3 Castor-Kanik 0:09:07.6 +3:40.7
15 39 Annette Côté Atome F2 2009 3/3 Castor-Kanik 0:10:33.9 +5:07.0
16 30 Rosalie Gagnon Atome F1 2010-2011 3/3 Castor-Kanik 0:11:09.9 +5:43.0

Peewee G 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 42 Joseph perreault Pewee G2 2005 1/12 Léviski-La Balade 0:07:36.9  
2 45 carl truffer Peewee G1 2006-2007 1/22 Club Nordique MSA 0:08:00.9 +24.0
3 43 Julien Rochon Pewee G2 2005 2/12 Castor-Kanik 0:08:01.0 +24.1
4 67 Tristan Grandmont Peewee G1 2006-2007 2/22 Club Nordique MSA 0:08:01.1 +24.2
5 46 Xavier Normandin Pewee G2 2005 3/12 Léviski-La Balade 0:08:04.4 +27.5
6 44 Jules Lapointe Pewee G2 2005 4/12 Léviski-La Balade 0:08:06.1 +29.2
7 58 Alexandre Arsenault Pewee G2 2005 5/12 Castor-Kanik 0:08:36.1 +59.2
8 48 Thierry Olivier Peewee G1 2006-2007 3/22 Club Nordique du Moulin 0:08:37.6 +1:00.7
9 57 Louis-Philippe Labbe Peewee G1 2006-2007 4/22 Léviski-La Balade 0:08:41.9 +1:05.0
10 47 Albert Raymond Peewee G1 2006-2007 5/22 Club Nordique du Moulin 0:08:44.9 +1:08.0
11 49 Félix Olivier Pewee G2 2005 6/12 Club Nordique du Moulin 0:08:47.4 +1:10.5
12 206 Zachary Turgeon Pewee G2 2005 7/12 Club Nordique du Moulin 0:08:48.9 +1:12.0
13 53 Thomas Beland Peewee G1 2006-2007 6/22 Club Nordique MSA 0:08:57.9 +1:21.0
14 54 Édouard Drolet Peewee G1 2006-2007 7/22 Club Nordique MSA 0:09:00.5 +1:23.6
15 76 Nathan Guérin Pewee G2 2005 8/12 Club Nordique du Moulin 0:09:18.5 +1:41.6
16 72 Nathan Levasseur Peewee G1 2006-2007 8/22 Léviski-La Balade 0:09:19.6 +1:42.7
17 73 Mathias Bégin Peewee G1 2006-2007 9/22 Castor-Kanik 0:09:21.7 +1:44.8
18 50 Arnaud Lapointe Peewee G1 2006-2007 10/22 Léviski-La Balade 0:09:21.8 +1:44.9
19 77 Félix Duhaime Pewee G2 2005 9/12 Léviski-La Balade 0:09:31.3 +1:54.4
20 65 Louis-Philippe Gervais Peewee G1 2006-2007 11/22 Léviski-La Balade 0:09:52.9 +2:16.0
21 70 Robichaud Eliott Peewee G1 2006-2007 12/22 Castor-Kanik 0:10:14.5 +2:37.6
22 63 Alexis Lavoie Pewee G2 2005 10/12 Blizzard de Québec 0:10:20.6 +2:43.7
23 66 Mathieu LOBEL Peewee G1 2006-2007 13/22 Léviski-La Balade 0:10:22.1 +2:45.2
24 75 Tristan Soucy Peewee G1 2006-2007 14/22 Léviski-La Balade 0:10:28.1 +2:51.2
25 51 Frédéric  Audet Peewee G1 2006-2007 15/22 Club Nordique du Moulin 0:10:31.4 +2:54.5
26 71 Émil Lavoie-Leullier Pewee G2 2005 11/12 Castor-Kanik 0:10:45.6 +3:08.7
27 62 Nicolas Berthiaume Peewee G1 2006-2007 16/22 Blizzard de Québec 0:11:41.4 +4:04.5
28 61 Félix-Arthur Morin-Boily Peewee G1 2006-2007 17/22 Club Nordique du Moulin 0:11:46.7 +4:09.8
29 55 Laurent  Marcotte Peewee G1 2006-2007 18/22 Castor-Kanik 0:11:48.9 +4:12.0
30 64 Vincent Déry Peewee G1 2006-2007 19/22 Club Nordique du Moulin 0:11:53.9 +4:17.0
31 69 Louis BERNARD Peewee G1 2006-2007 20/22 Castor-Kanik 0:12:15.5 +4:38.6
32 74 Léo Hardy Peewee G1 2006-2007 21/22 Castor-Kanik 0:12:19.4 +4:42.5
33 56 Dominic Charrois Peewee G1 2006-2007 22/22 Castor-Kanik 0:12:19.5 +4:42.6
34 52 Augustin OTIS Pewee G2 2005 12/12 Léviski-La Balade 0:12:46.0 +5:09.1
DNF 59 Alexandre St-Arnauld Peewee G1 2006-2007 * Hus-ski *** ***

Peewee F 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 80 Juliane Dorval Peewee F2 2005 1/9 Club Nordique MSA 0:07:43.6  
2 91 Anabelle Drouin Peewee F2 2005 2/9 Club Nordique MSA 0:07:53.2 +9.6
3 79 Clara Giguère Peewee F2 2005 3/9 Club Nordique du Moulin 0:08:04.4 +20.8
4 84 Mégan Lebel Peewee F1 2006-2007 1/26 Club Nordique du Moulin 0:08:25.3 +41.7
5 83 Emmanuelle Moreau Peewee F1 2006-2007 2/26 Club Nordique MSA 0:08:27.1 +43.5
6 82 vanessa truffer Peewee F1 2006-2007 3/26 Club Nordique MSA 0:08:38.2 +54.6
7 85 Béatrice Blanchard Peewee F2 2005 4/9 Club Nordique du Moulin 0:08:50.9 +1:07.3
8 95 Marianne Brillant Peewee F1 2006-2007 4/26 Club Nordique du Moulin 0:09:41.4 +1:57.8
9 94 Sara Boily Peewee F2 2005 5/9 Castor-Kanik 0:09:52.8 +2:09.2
10 87 Marie Dubois Peewee F1 2006-2007 5/26 Club Nordique MSA 0:10:00.7 +2:17.1
11 108 Frédérique Guérin Peewee F1 2006-2007 6/26 Club Nordique du Moulin 0:10:11.2 +2:27.6
12 99 Annabelle Héroux Peewee F2 2005 6/9 Léviski-La Balade 0:10:12.9 +2:29.3
13 97 Laïla Brochu Peewee F2 2005 7/9 Castor-Kanik 0:10:16.5 +2:32.9
13 101 Maelle Souveton Peewee F1 2006-2007 7/26 Club Nordique MSA 0:10:16.5 +2:32.9
15 88 Béatrice Côté Peewee F1 2006-2007 8/26 Léviski-La Balade 0:10:22.2 +2:38.6
16 86 Beatrice Landry Peewee F1 2006-2007 9/26 Club Nordique MSA 0:10:22.3 +2:38.7
17 106 Juliette Tanguay Peewee F1 2006-2007 10/26 Léviski-La Balade 0:10:22.4 +2:38.8
18 111 Catherine Arsenault Peewee F1 2006-2007 11/26 Castor-Kanik 0:10:22.5 +2:38.9
19 100 Emma Pelletier Peewee F1 2006-2007 12/26 Club Nordique du Moulin 0:10:34.0 +2:50.4
20 89 Juliette Raymond Peewee F1 2006-2007 13/26 Club Nordique du Moulin 0:10:39.7 +2:56.1
21 113 Anasoleil Dubois Peewee F1 2006-2007 14/26 Club Nordique du Moulin 0:10:40.5 +2:56.9
22 93 Marianne Héroux Peewee F2 2005 8/9 Léviski-La Balade 0:10:54.3 +3:10.7
23 90 Alix Lachance Peewee F1 2006-2007 15/26 Léviski-La Balade 0:10:59.8 +3:16.2
24 109 Kim Boucher Peewee F1 2006-2007 16/26 Léviski-La Balade 0:11:11.0 +3:27.4
25 110 Rosalie Fontaine Peewee F1 2006-2007 17/26 Castor-Kanik 0:11:15.2 +3:31.6
26 92 Marie-Eve Simard Peewee F1 2006-2007 18/26 Hus-ski 0:11:19.4 +3:35.8
27 102 Béatrice Charrois Peewee F1 2006-2007 19/26 Castor-Kanik 0:11:21.9 +3:38.3
28 114 Eva Sévigny Peewee F1 2006-2007 20/26 Hus-ski 0:11:52.5 +4:08.9
29 103 Élyse Bergeron Peewee F1 2006-2007 21/26 Club Nordique du Moulin 0:11:57.0 +4:13.4
30 104 Laurie Gagnon Peewee F1 2006-2007 22/26 Castor-Kanik 0:12:12.2 +4:28.6
31 115 Daphné Soucy Peewee F2 2005 9/9 Léviski-La Balade 0:12:19.8 +4:36.2
32 112 Cybil Deshaies Peewee F1 2006-2007 23/26 Castor-Kanik 0:12:29.2 +4:45.6
33 98 Logane Lemire Peewee F1 2006-2007 24/26 Club Nordique du Moulin 0:13:27.6 +5:44.0
34 107 Léa Laflammne Peewee F1 2006-2007 25/26 Léviski-La Balade 0:13:45.2 +6:01.6
35 96 Madeleine Côté Peewee F1 2006-2007 26/26 Castor-Kanik 0:14:56.5 +7:12.9
DNF 105 Lauriane Flamand Peewee F1 2006-2007 * Club Nordique du Moulin *** ***

Midget G 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 116 Aimé Perreault Midget G2 2003 1/5 Léviski-La Balade 0:12:02.4  
2 117 Charles-Olivier Lachance Midget G1 2004 1/9 Léviski-La Balade 0:12:30.2 +27.8
3 118 Rémi Boilard Midget G1 2004 2/9 Hus-ski 0:12:42.4 +40.0
4 127 Olivier Soucy Midget G2 2003 2/5 Léviski-La Balade 0:12:55.0 +52.6
5 120 Jerome Lafreniere Midget G1 2004 3/9 Léviski-La Balade 0:13:10.6 +1:08.2
6 119 Philippe Bégin Midget G2 2003 3/5 Castor-Kanik 0:13:34.1 +1:31.7
7 131 Louis Bibeau Midget G1 2004 4/9 Hus-ski 0:14:10.2 +2:07.8
8 125 Thomas Boutet Midget G1 2004 5/9 Club Nordique MSA 0:14:37.8 +2:35.4
9 130 Bastien Lemire Midget G1 2004 6/9 Club Nordique du Moulin 0:14:44.9 +2:42.5
10 132 Renaud Huot Midget G1 2004 7/9 Castor-Kanik 0:14:54.3 +2:51.9
11 129 Alexis Quintin Midget G1 2004 8/9 Club Nordique MSA 0:15:08.7 +3:06.3
12 124 Olivier Gervais Midget G2 2003 4/5 Léviski-La Balade 0:15:38.6 +3:36.2
13 128 Nicolas Boily Midget G2 2003 5/5 Castor-Kanik 0:15:39.5 +3:37.1
14 122 Nicolas Laflamme Midget G1 2004 9/9 Léviski-La Balade 0:18:28.3 +6:25.9

Midget F 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 133 Virginie Magnan Midget F1 2004 1/10 Hus-ski 0:12:48.3  
2 142 Magalie Trempe Midget F1 2004 2/10 Léviski-La Balade 0:12:52.2 +3.9
3 134 Anaeve Buell Midget F2 2003 1/5 Léviski-La Balade 0:12:55.4 +7.1
4 141 catherine truffer Midget F1 2004 3/10 Club Nordique MSA 0:13:06.0 +17.7
5 143 Romy Sinotte Midget F1 2004 4/10 Léviski-La Balade 0:13:14.5 +26.2
6 149 Ophélie Grandmont Midget F1 2004 5/10 Club Nordique MSA 0:13:23.0 +34.7
7 137 Lorie-Ann Drolet Midget F2 2003 2/5 Club Nordique MSA 0:13:35.2 +46.9
8 135 Elie-Anne Tremblay Midget F1 2004 6/10 Léviski-La Balade 0:13:39.6 +51.3
9 144 Léa Drouin Midget F2 2003 3/5 Club Nordique MSA 0:14:08.5 +1:20.2
10 136 Sophie Audet Midget F1 2004 7/10 Club Nordique du Moulin 0:14:11.8 +1:23.5
11 145 Charlotte Guay Julien Midget F1 2004 8/10 Léviski-La Balade 0:14:29.9 +1:41.6
12 140 Juliette Caron Midget F2 2003 4/5 Léviski-La Balade 0:14:36.8 +1:48.5
13 147 Annabel Côté Midget F2 2003 5/5 Léviski-La Balade 0:15:15.0 +2:26.7
14 146 Florence Morin-Boily Midget F1 2004 9/10 Club Nordique du Moulin 0:15:32.8 +2:44.5
15 150 Océane Caron Midget F1 2004 10/10 Castor-Kanik 0:16:08.0 +3:19.7

Juvenile G 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 151 Felix Dubois Juvenile G2 2001 1/1 Club Nordique MSA 0:16:28.3  

Juvenile F 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 153 Mathilde Laroche Juvenile F1 2002 1/6 Hus-ski 0:16:41.3  
2 155 Maé Sinotte Juvenile F1 2002 2/6 Léviski-La Balade 0:17:41.1 +59.8
3 154 Marie Audet Juvenile F1 2002 3/6 Club Nordique du Moulin 0:17:43.6 +1:02.3
4 156 Zoé Laflamme Juvenile F1 2002 4/6 Castor-Kanik 0:19:47.8 +3:06.5
5 159 Maggie Auger Juvenile F1 2002 5/6 Castor-Kanik 0:21:40.6 +4:59.3
6 158 Élizabeth Laroche Juvenile F2 2001 1/1 Castor-Kanik 0:22:37.3 +5:56.0
7 157 Anne-Sophie Ratte Juvenile F1 2002 6/6 Léviski-La Balade 0:24:35.0 +7:53.7

Junior BH 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Junior BF 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 160 CLARA GENEST Junior B F1 2000 1/1 Club Nordique MSA 0:16:29.4  

Junior AH 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Junior AF 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Open H 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff

Open F 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk Club Time Diff
1 168 Claude Godbout Senior F 1/2 Indépendant 0:30:17.6  
2 166 Leya Masson Senior U23 F 1/3 Club Nordique MSA 0:33:06.9 +2:49.3
3 167 Marie-Pier Lamontagne Senior U23 F 2/3 Club Nordique du Moulin 0:33:11.4 +2:53.8
4 164 Alexe Tremblay Senior U23 F 3/3 Léviski-La Balade 0:34:35.0 +4:17.4
5 165 Jade Cyr Senior F 2/2 Club Nordique du Moulin 0:38:49.4 +8:31.8

Maitre H 31-40 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 179 Vincent Ruel Blizzard de Québec 0:39:50.2  
2 170 Olivier Bégin Castor-Kanik 0:42:56.2 +3:06.0
3 178 Patrick Levasseur Léviski-La Balade 0:42:57.0 +3:06.8
4 175 Jean-François Gagnon Castor-Kanik 0:44:15.2 +4:25.0
5 173 Yohann Deshaies Castor-Kanik 0:46:04.4 +6:14.2
6 176 Guillaume Raymond Indépendant 0:48:08.9 +8:18.7
7 169 Philippe Asselin Castor-Kanik 0:51:56.6 +12:06.4
8 171 Erik Baker Castor-Kanik 0:53:35.4 +13:45.2
9 177 Francois Beaudet Castor-Kanik 0:55:26.6 +15:36.4
10 172 Jean-Sébastien Woerly Castor-Kanik 0:58:58.4 +19:08.2

Maitre H 41-50 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 184 Sylvain Poitras Castor-Kanik 0:43:59.2  
2 180 Pascal Normandin Léviski-La Balade 0:49:08.4 +5:09.2
3 185 Dave Brisson Club Nordique du Moulin 0:49:44.0 +5:44.8
4 187 Vincent Bonneau Castor-Kanik 0:49:54.2 +5:55.0
5 188 Pierre Arsenault Castor-Kanik 0:52:03.7 +8:04.5
6 182 Germain Hebert Indépendant 0:53:37.6 +9:38.4

Maitre H 51-60 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 196 claude chaput Indépendant 0:42:02.0  
2 194 Marc Sinotte Léviski-La Balade 0:49:27.9 +7:25.9
3 190 Charles-André Guay Indépendant 0:49:52.4 +7:50.4
4 193 Nelson Allard Castor-Kanik 0:49:55.1 +7:53.1
5 189 Pierre Laflamme Castor-Kanik 0:50:10.6 +8:08.6
6 191 alain beaudoin Léviski-La Balade 0:53:28.1 +11:26.1
7 195 François Boily Club Nordique du Moulin 0:55:35.5 +13:33.5
8 192 Daniel Bélanger Indépendant 1:17:31.0 +35:29.0

Maitre H 61-70 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 198 Gaetan Beaulieu Isolation primo 0:44:47.3  
2 197 Mario Brochu Castor-Kanik 0:52:41.6 +7:54.3

Maitre F 31-40 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 199 Geneviève Savard Castor-Kanik 0:32:53.9  

Maitre F 41-50 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 202 Manon Gaudreault Castor-Kanik 0:33:17.1  
2 204 Jacqueline Delage Castor-Kanik 0:38:32.0 +5:14.9
3 201 Julie Grenier Léviski-La Balade 0:39:00.3 +5:43.2
4 203 Mélanie Costa Castor-Kanik 0:39:30.6 +6:13.5

Maitre F 51-60 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff
1 205 Linda Jacques Léviski-La Balade 0:38:04.3  

Maitre F 61-70 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff

Maitre H 71+ 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff

Maitre F 71+ 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff

Participation H 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff

Participation F 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Club Time Diff


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4