Beat the Blues Boogie | Zone4.ca

Beat the Blues Boogie

Date: Mar 12, 2017
Official  Results
Location: Strathcona Wilderness Centre
Host Club: Strathcona Wilderness Centre

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Michael Neary 
Chief of Timing:  Michael Dickinson 
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: -12C Snow Temp:
Weather: Sunny Snow Cond: Fresh Powder 

24 km Open Men FT 24 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 3 Kieran Baird 1:22:37.75
2 8 Ulf Kleppe 1:28:05.20
3 18 Aaron Schooler 1:32:39.08
4 6 Andrei Petrov 1:36:29.38
5 2 Russell Gottschalk 1:38:57.06
6 10 Murray Aubin 1:44:02.70
7 1 Paul Zimmermann 1:44:48.50
8 9 Keegan Brooks 1:45:31.42
9 7 Slava Laurashchuk 1:57:30.53
10 11 David Watson 2:21:28.64
DNF 4 The Right Honourable Parsons ***

24 km Open Women FT 24 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 13 Anika Asfeldt 1:45:32.44
2 14 Joy Mekechuk 1:48:16.22
3 15 Wietske Eikelenboom 1:48:28.48
4 12 Emily Lynes 1:59:21.22
5 17 Annika Olesen 2:08:25.52

16 km Open Women FT 16 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 23 Brittany Webster 1:00:09.20
2 41 Terra Manca 1:09:58.11
3 24 Maryann Heacock 1:10:37.38
4 25 chantell widney 1:24:55.94
5 21 Laura Maser 1:37:10.27
6 22 Laurel Middendorf 1:41:32.80

16 km Open Men FT 16 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 37 Tomas Mark 0:54:06.08
2 28 Rob Vogt 1:03:22.64
3 27 Everett Kunitz 1:04:06.03
4 32 Taras Pojasok 1:06:26.73
5 36 Stephen Spencer 1:09:03.86
6 29 Andrew Mackie 1:16:29.42
7 26 Raymond Vivanco 1:18:29.20
8 30 Clayton Parent 1:23:53.95
9 33 Richard Camicioli 1:27:11.94
10 40 Jacob Wouters 1:50:28.81
11 38 Steven Brese 1:53:38.06
12 31 Robert Gephart 1:56:38.48
DNF 34 Todd Barraclough ***

8 km Open Men FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 46 Ian Murray 0:24:04.28
2 72 Abrahm Meagher 0:26:02.52
3 49 John Seubert 0:38:09.78
4 48 MICHAL DUBE 0:46:08.81
5 50 Miles Gibson 0:50:44.83
6 47 Rick Bobier 0:56:57.38
DNF 45 Alex Brown ***

8 km Open Women FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 55 Kathryn Stone 0:28:13.36
2 56 Ember Large 0:29:45.42
3 52 Jessica Kalmar 0:41:40.34
4 51 Sharron Oakey 0:44:05.22
5 54 Carole Cheslock 0:52:18.27
6 53 Kathy Magor 0:58:18.48
7 58 Christine Brown 1:22:36.06
DNF 57 Andrea Moinet ***
DNF 59 Maxine Farr-Jones ***

8 km Junior Men FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 62 Silas Lang 0:24:07.00
2 64 Larkin Wasmuth 0:24:29.61
3 61 Adam Pojasok 0:27:37.61
4 65 Derek Stollery 0:28:12.03
5 66 Samuel Ree 0:30:32.14
6 60 Florent Gagnon-Picard 1:02:54.38
7 63 JULIEN DUBE 1:05:21.94

8 km Junior Women FT 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 71 Kathryn Oakey-Ayroud 0:37:38.42
2 68 Alexandra Gottschalk 0:42:53.91
3 67 Samantha Gottschalk 0:42:54.58
DNF 69 Annie Barraclough ***
DNF 70 Ngaire Barraclough ***

8 km Sit Ski Open Me 8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time

4 km Youth Boys FT 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 77 Jacob Seubert 0:13:51.75
2 81 Edan Wasmuth 0:15:08.14
3 83 Graydi Wasmuth 0:17:43.39
4 82 Lukas Seubert 0:19:37.98
5 78 Shepherd Leland 0:21:00.62
6 75 Ethan Davy 0:22:28.67
7 84 Breaux Wilson 0:29:05.33
8 79 Josiah Ziprick 0:30:54.59
9 85 Thomas Blades 0:31:33.64
10 86 JACOB DUBE 0:31:44.16
11 80 Matthew Neary 0:32:39.30

4 km Youth Girls FT 4 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 96 Marin Cislo 0:14:54.89
2 87 sarah tipples 0:15:13.11
3 93 Sarah Hanstock 0:17:27.73
4 98 Alison Mackie 0:19:47.09
5 95 Abi Brown 0:20:14.69
6 92 Madison Goudreau 0:38:35.80
7 94 Brooklyn Hoium 0:41:24.41
8 97 Valerie McGrath 0:50:19.62
9 88 Morgan Goudreau 0:50:43.70
DNF 89 Sol Bobier ***
DNF 90 Marijke Oosterhuis ***
DNF 91 Myriam Spencer ***

2 km Jackrabbit Boys 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 103 Wyatt McGrath 0:11:13.11
2 106 Nathan Mackie 0:11:17.08
3 104 Simon Davy 0:13:40.98
4 107 Daniel Neary 0:16:21.16
5 105 A.J. Boychuk 0:16:25.14
DNF 101 Russell Neary ***
DNF 102 Willem Oosterhuis ***

2 km Jackrabbit Girl 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time
1 108 Molly McKee 0:11:18.98
2 116 Lianna Penno 0:15:11.66
3 113 Alexa Penno 0:15:46.88
4 109 Natasha Hui 0:17:15.16
5 115 Jessica Brockway 0:17:16.17
6 110 Summer Ireland 0:19:36.14
7 114 Emma Davy 0:20:02.73
8 112 Gwyneth Davy 0:39:52.27
DNF 111 Saskia Oosterhuis ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4