Sovereign Lake Loppet 2017 | Zone4.ca



Sovereign Lake Loppet 2017

Date: Mar 12, 2017
Unofficial  Results
Location: Sovereign Lake Nordic Centre
Host Club: Sovereign Lake Nordic Club

Jury
Technical Delegate:  Sharon Clarke 
Chief of Competition:  Jennifer Hyde 
Chief of Course:  Randy Savoie 
Cheif of Registration:  Lothar Muller 
Obs. Time: 0930
Wind Vel:  8 km Wind Dir:
Air Temp: 2.4 C Snow Temp:
Weather: Light Overcast Snow Cond: Fresh Compact

Boys 6-7 (2km) Male 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 4 Nicholas Gill 8/18 Revelstoke Revelstoke Nordic 0:07:59.41  
2 10 Erik Urness 11/18 Kelowna Telemark Nordic 0:08:57.98 +58.57
3 6 William Bazinet 12/18 Lake Country Sovereign Lake Nordic 0:10:07.83 +2:08.42
4 12 Rio Sentesy 14/18 Vernon Independent 0:11:35.92 +3:36.51
5 3 Colby Cann 15/18 Kelowna Sovereign Lake Nordic 0:13:12.72 +5:13.31
6 7 Jonah Markson 16/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:18:04.20 +10:04.79

Boys 11-13 (2km) Male 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 8 Sam Rosen 1/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:06:31.65  
2 21 Nate Hardy 2/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:06:35.30 +3.65
3 9 Kai Schulz 7/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:07:39.32 +1:07.67

Boys 8-10 (2km) Male 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 14 Dawson Bond 3/18 Vernon Larch Hills Nordic 0:06:59.11  
2 15 Nolan Stiven 4/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:07:17.26 +18.15
3 18 Keith Bazinet 5/18 Lake Country Sovereign Lake Nordic 0:07:23.60 +24.49
4 20 Cole OConnor 6/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:07:38.64 +39.53
5 17 Kai Redman 9/18 Kelowna Telemark Nordic 0:08:06.68 +1:07.57
6 16 Kai Flanagan 10/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:08:29.00 +1:29.89
7 19 Deklan McBryan 13/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:11:34.30 +4:35.19

Boys 5 and under (2km) Male 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 1 Mattias Lane 17/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:33:22.82  
2 13 Leo Markson 18/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:33:30.85 +8.03

Girls 5 and under (2km) Female 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 28 Ursula Palmer bird 16/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:18:07.27  
2 26 Linnae Melnyk 17/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:30:28.55 +12:21.28
3 27 Naomi Lau 18/18 Toronto   0:38:53.90 +20:46.63

Girls 6-7 (2km) Female 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 32 Emily Lane 11/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:09:54.53  
2 24 Mila Seguin 12/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:12:51.09 +2:56.56
3 23 Shayla Flanagan 15/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:14:06.56 +4:12.03

Girls 11-13 (2km) Female 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 30 Sophie Lau 1/18 Toronto Highlands Trailblazers 0:06:35.56  
2 29 Amy Lau 2/18 Toronto   0:07:08.92 +33.36
3 43 Amelia Hudson 7/18     0:08:14.22 +1:38.66

Girls up 8-10 (2km) Female 2 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 31 Sylvie Achtem 3/18 Kelowna Telemark Nordic 0:07:36.61  
2 34 Aya Sentesy 4/18 Vernon Independent 0:07:38.12 +1.51
3 40 Eva Rosen 5/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:07:54.59 +17.98
4 44 Breena Wolgram 6/18 Revelstoke Revelstoke Nordic 0:08:05.01 +28.40
5 37 Eula Palmer Bird 8/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:09:08.61 +1:32.00
6 38 Olive Hennings-Gauld 9/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:09:40.94 +2:04.33
7 36 Jasmine HANRY 10/18 Vernon Sovereign Lake Nordic 0:09:54.16 +2:17.55
8 35 Mia Schulz 13/18 Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:13:33.88 +5:57.27
9 41 Elsa Chenhall 14/18 Ballarat, Victoria, Australia   0:13:52.44 +6:15.83

Boys 17 and Under (10km) Male 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Club Time Diff
1 67 Finn Plummer Vernon Sovereign Lake Nordic 0:33:31.04  
2 53 Aidan Hepburn Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:33:53.59 +22.55
3 57 Calvin Hepburn Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:34:57.46 +1:26.42
4 68 Pedar Ree vernon Sovereign Lake Nordic 0:35:29.38 +1:58.34
5 59 Finn Redman Kelowna Telemark Nordic 0:37:34.88 +4:03.84
6 61 Parker Munroe Vernon Sovereign Lake Nordic 0:37:34.96 +4:03.92
7 55 Eli Decker Salmon arm Larch Hills Nordic 0:40:50.24 +7:19.20
8 70 Tobin Gill Revelstoke Revelstoke Nordic 0:40:59.95 +7:28.91
9 69 Sam Calkins Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:41:02.20 +7:31.16
10 63 Nathan Achtem Kelowna Telemark Nordic 0:41:23.01 +7:51.97
11 66 Owen Chenhall Ballarat, Victoria, Australia   0:42:44.16 +9:13.12
12 71 Eric Moore Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:44:25.23 +10:54.19
13 62 Rowan Musselman Bell Penticton Nickel Plate Nordic 0:45:14.77 +11:43.73
14 64 Kaden OConnor Vernon Sovereign Lake Nordic 0:45:39.62 +12:08.58
15 50 Simon Heidt Vernon Sovereign Lake Nordic 0:52:16.33 +18:45.29
16 54 Mori Mayer West Kelowna Telemark Nordic 0:58:17.00 +24:45.96
DNF 52 Lucas Sadesky Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***
DNF 65 Julian Hudson Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***
DNF 72 Torin Andrews Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***
DNF 73 Ian Oliphant Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***

Girls 17 and Under (10km) Female 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Club Time Diff
1 85 Camille Hanry Vernon Sovereign Lake Nordic 0:41:28.74  
2 88 Cassie Wolgram Revelstoke Revelstoke Nordic 0:41:37.02 +8.28
3 82 Sofie Steinruck Kelowna Sovereign Lake Nordic 0:42:26.75 +58.01
4 87 Julianne Moore Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:44:24.94 +2:56.20
5 89 Kaelin Urness Kelowna Telemark Nordic 0:45:17.18 +3:48.44
6 91 Isabella Pighin Vernon Sovereign Lake Nordic 0:45:59.29 +4:30.55
7 90 Sara Scott Armstrong Sovereign Lake Nordic 0:50:08.43 +8:39.69
8 84 Iris Chenhall Ballarat, Victoria, Australia   0:50:09.46 +8:40.72
9 75 Sierra Munroe Vernon Sovereign Lake Nordic 0:50:18.55 +8:49.81
10 92 Kiara Pighin Vernon Sovereign Lake Nordic 0:51:03.06 +9:34.32
11 74 Amy Milne Vernon Sovereign Lake Nordic 0:52:05.69 +10:36.95
12 79 Ayla Musselman Bell Penticton Nickel Plate Nordic 0:53:19.30 +11:50.56
13 86 Ingrid Musselman Bell Penticton Nickel Plate Nordic 0:53:20.01 +11:51.27
14 78 Eden Heckrodt Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:57:50.08 +16:21.34
15 81 Carmen MacArthur Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:08:00.29 +26:31.55
16 77 Ellie Giesbrecht Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:25:08.51 +43:39.77
DNF 76 Clara Hardy Coldstream Sovereign Lake Nordic *** ***
DNF 83 Paige Latta Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***

Recreational Male (15km) Male 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Club Time Diff
1 104 Carson Bassett Vernon Sovereign Lake Nordic 0:44:56.32  
2 109 Ian Mayer West Kelowna Telemark Nordic 0:46:57.48 +2:01.16
3 111 Geoff Styles Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:51:44.54 +6:48.22
4 114 Adrian Decker Salmon arm Larch Hills Nordic 0:53:17.06 +8:20.74
5 103 Jacob Hepburn Salmon Arm Larch Hills Nordic 0:57:42.12 +12:45.80
6 105 Wayne Lau Toronto   0:58:42.89 +13:46.57
7 102 Glen McCrimmon Calgary Space Dogs Ski Club 0:59:42.51 +14:46.19
8 113 Chris Curtis Houston Texas Nordic 1:00:57.32 +16:01.00
9 100 Doug Archibald Saskatoon Saskatoon Nordic 1:01:04.34 +16:08.02
10 108 Gerry Morrison Kelowna Telemark Nordic 1:01:25.48 +16:29.16
11 112 Ewan Curtis Houston Texas Nordic 1:03:20.50 +18:24.18
12 110 Callum Curtis Houston Texas Nordic 1:04:06.84 +19:10.52
13 115 Graham Curtis Houston Texas Nordic 1:07:24.58 +22:28.26
14 120 Dan Scott Armstrong Sovereign Lake Nordic 1:10:13.16 +25:16.84
15 118 Peter Gartlan Chum Creek none 1:11:02.62 +26:06.30
16 106 Tim Mayer West Kelowna Telemark Nordic 1:17:07.00 +32:10.68
17 122 Takeshi Bansho Enderby Larch Hills Nordic 1:26:53.88 +41:57.56
18 119 Malcolm Dixon Lloydminster jhk 1:29:50.06 +44:53.74
19 121 Shane McLeod West Kelowna Telemark Nordic 1:30:54.36 +45:58.04
20 107 Tim Milne Vernon Silver Star 1:32:48.79 +47:52.47
21 101 Richard Kicksee Vernon Sovereign Lake Nordic 1:36:13.16 +51:16.84
22 116 Dan McLeod West Kelowna Telemark Nordic 3:09:15.02 +2:24:18.70

Recreational Female (15km) Female 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Club Time Diff
1 128 Jen Bond Vernon Larch Hills Nordic 0:52:01.01  
2 136 Annika Ariano Coldstream Sovereign Lake Nordic 0:56:42.94 +4:41.93
3 125 Anita Markson Vernon Sovereign Lake Nordic 1:02:04.62 +10:03.61
4 127 Theresa Korobanik Vernon Sovereign Lake Nordic 1:04:18.87 +12:17.86
5 135 Mel Dutkiewicz Vancouver Nordic Racers 1:07:04.73 +15:03.72
6 133 Avalon Richter Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:09:24.14 +17:23.13
7 132 Johanna Tul Vernon Sovereign Lake Nordic 1:10:28.72 +18:27.71
8 130 Shirley Pommier Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:12:49.93 +20:48.92
9 134 Christine Peckham Armstrong Sovereign Lake Nordic 1:12:52.98 +20:51.97
10 131 Chris Taggart Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:24:39.55 +32:38.54
11 124 llona Ney Clausen McCall McCall Winter Sports Club 1:25:25.32 +33:24.31
12 129 Jennifer Milne Vernon Silver Star 1:32:48.49 +40:47.48
DNF 123 Michelle Metza Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***

Men 30-39 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 184 Andrew Casey 2/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:25:23.41  
2 228 Manuel Fehlmann 7/76 Blind Bay Independent 1:31:07.19 +5:43.78
3 224 Matthew Tonner 8/76 Rossland Black Jack Ski Club 1:32:55.50 +7:32.09
4 239 Evgeniy Panzhinskiy 9/76 Vancouver Nordic Racers 1:33:04.69 +7:41.28
5 222 Geoff Waterman 10/76 Penticton Nickel Plate Nordic 1:34:03.86 +8:40.45
6 221 Loic Letailleur 12/76 Kelowna Telemark Nordic 1:34:58.38 +9:34.97
7 219 Bart Jarmula 13/76 Revelstoke Revelstoke Nordic 1:35:09.31 +9:45.90
8 225 Severin Nowak 19/76 Kelowna Telemark Nordic 1:37:04.66 +11:41.25
9 223 Jeff Sherstobitoff 21/76 kelowna Telemark Nordic 1:37:48.90 +12:25.49
10 238 Wannes Luppens 24/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:39:54.35 +14:30.94
11 220 Kequyen Lam 32/76 Vancouver Telemark Nordic 1:44:39.99 +19:16.58
12 226 Kevin OConnor 60/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:57:53.65 +32:30.24

Men 70 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 169 Eric Rayson 63/76 Kelowna Telemark Nordic 2:04:20.63  
2 168 Joe Jensen 67/76 Twisp Methow Valley Nordic Club 2:07:44.59 +3:23.96
3 170 Alan Vyse 69/76 Kamloops Overlander Ski Club 2:13:41.38 +9:20.75
4 204 Fred Judson 76/76 Edmonton Independent 2:48:31.41 +44:10.78

Men 18-29 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 232 Thomas Hardy 1/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:23:09.57  
2 234 Eric Embleton 6/76 Falkland Sovereign Lake Nordic 1:30:56.34 +7:46.77
3 231 Hudson Lucier 17/76 Whitehorse Whitehorse Ski Club 1:36:50.56 +13:40.99
4 233 Aidan Andrews 23/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:38:56.10 +15:46.53
5 217 Andrew Nash 25/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:40:37.96 +17:28.39
DNF 230 Peter Watson * Kelowna Telemark Nordic *** ***

Men 60-69 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 172 William Letham 20/76 Gibsons Nordic Racers 1:37:14.72  
2 173 Mark Jensen 27/76 mccall Mcccll winter sports club 1:43:14.38 +5:59.66
3 151 John Davina 35/76 kelowna Sovereign Lake Nordic 1:46:04.59 +8:49.87
4 175 Reidar Zapf-Gilje 37/76 Vancouver Nordic Racers 1:46:17.32 +9:02.60
5 187 Chuck Connor 45/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:48:56.73 +11:42.01
6 178 Gary Hartling 46/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:49:33.17 +12:18.45
7 176 Tracy Ross 49/76 Mazama Red Dog Racing 1:52:16.65 +15:01.93
8 179 Garry Mitchell 50/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:52:51.25 +15:36.53
9 183 Murray Wood 51/76 Vernon Silver star 1:52:52.42 +15:37.70
10 194 Jim Rennie 54/76 North Vancouver Nordic Racers 1:54:26.27 +17:11.55
11 185 Marty Steinruck 57/76 kelowna Sovereign Lake Nordic 1:56:21.35 +19:06.63
12 186 Gerald Breneman 62/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 2:02:22.76 +25:08.04
13 188 Dave Pearce 64/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 2:05:12.84 +27:58.12
14 177 Steve Biollo 65/76 Kelowna Telemark Nordic 2:05:56.97 +28:42.25
15 174 Gerard Fougere 71/76 Kelowna Telemark Nordic 2:14:35.38 +37:20.66
16 181 Andy Dwilow 72/76 Winnipeg Down Town Nordic 2:15:49.05 +38:34.33

Men 50-59 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 229 George Jackson 14/76 salmon arm Larch Hills Nordic 1:36:22.09  
2 201 Andre Laprade 18/76 Kamloops Overlander Ski Club 1:36:54.30 +32.21
3 214 John Herring 28/76 Winthrop methow valley 1:43:15.16 +6:53.07
4 235 Geoffrey Wasteneys 29/76 Vancouver Nordic Racers 1:43:41.04 +7:18.95
5 210 Brad Thorlakson 30/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:44:06.21 +7:44.12
6 198 Guillaume Legault 33/76 North Vancouver Nordic Racers 1:45:04.54 +8:42.45
7 215 Marvin Penner 34/76 vernon Sovereign Lake Nordic 1:45:31.88 +9:09.79
8 196 Robert Mohr 36/76 Revelstoke Revelstoke Nordic 1:46:09.39 +9:47.30
9 236 Brad Cronquist 41/76 Kelowna Sovereign Lake Nordic 1:48:22.55 +12:00.46
10 200 John George 42/76 Surrey Manning Nordic 1:48:32.69 +12:10.60
11 216 Alan Corbett 43/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:48:44.07 +12:21.98
12 199 Glen Stiven 48/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:51:24.64 +15:02.55
13 202 Robert Evans 55/76 Revelstoke Revelstoke Nordic 1:54:33.27 +18:11.18
14 207 Ward Strong 56/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:55:33.93 +19:11.84
15 197 Huston (Hu) Cameron 58/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:56:36.52 +20:14.43
16 212 Keith Campbell 61/76 Hinton Hinton Nordic 1:59:54.01 +23:31.92
17 205 Marek Dutkiewicz 66/76 Vancouver Nordic Racers 2:06:43.16 +30:21.07
18 237 Randy Savoie 70/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 2:13:58.42 +37:36.33
19 211 David Currie 73/76 Maple Ridge Nordic Racers 2:17:06.20 +40:44.11
20 208 Alex Born 74/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 2:21:48.99 +45:26.90
21 213 Jim McKay 75/76 Coquitlam Nordic Racers 2:23:53.72 +47:31.63
DNF 206 Paul Hardy * Coldstream Sovereign Lake Nordic *** ***
DNF 209 Chris Andrews * Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***

Men 40-49 (30km) Male 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 190 Tim Musselman Bell 3/76 Penticton Nickel Plate Nordic 1:25:37.01  
2 152 Mikhail Kudienko 4/76 Calgary MitoCanada 1:29:06.49 +3:29.48
3 156 Tom Evans 5/76 Penticton Nickel Plate Nordic 1:29:26.07 +3:49.06
4 182 David Urness 11/76 Kelowna Telemark Nordic 1:34:23.56 +8:46.55
5 159 Keith Hepburn 15/76 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:36:33.16 +10:56.15
6 167 Michael Milne 16/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:36:33.70 +10:56.69
7 153 Benjamin Achtem 22/76 Kelowna Telemark Nordic 1:38:38.51 +13:01.50
8 150 Gabe Newton 26/76 Leavenworth none 1:41:02.03 +15:25.02
9 160 Basse Clement 31/76 Vancouver Hollyburn Ski Club 1:44:22.34 +18:45.33
10 158 Chris Spooner 38/76 Coldstream Sovereign Lake Nordic 1:46:36.04 +20:59.03
11 155 Greg Redman 39/76 Kelowna Telemark Nordic 1:46:55.94 +21:18.93
12 162 Trevor Embleton 40/76 Falkland Sovereign Lake Nordic 1:47:15.38 +21:38.37
13 192 Mark Hamilton 44/76 Nelson Nelson Nordic 1:48:52.47 +23:15.46
14 163 Stein Fladmark 47/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:51:08.48 +25:31.47
15 218 Deren Sentesy 52/76 Vernon Independent 1:52:56.14 +27:19.13
16 161 Neil Munroe 53/76 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:53:32.30 +27:55.29
17 166 Sean Monaghan 59/76 Kamloops Overlander Ski Club 1:57:02.73 +31:25.72
18 191 Antony Chenhall 68/76 Ballarat, Victoria, Australia   2:11:42.62 +46:05.61
DNF 157 Ryan Olson * Burnaby Independant *** ***

Women 30-39 (30km) Female 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 253 Sarah Purslow 4/33 Falkland Sovereign Lake Nordic 1:44:35.45  
2 255 Marta Green 8/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:50:49.95 +6:14.50
3 254 Tanya Wolgram 24/33 revelstoke Revelstoke Nordic 2:07:08.62 +22:33.17
4 256 Katherine Bazinet 28/33 Lake Country Sovereign Lake Nordic 2:11:54.28 +27:18.83
5 247 Laurel Richardson 30/33     2:19:07.33 +34:31.88

Women 40-49 (30km) Female 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 273 Abbigail May 1/33 Salmon Arm Larch Hills Nordic 1:36:07.90  
2 266 Annmarie Gill 3/33 Revelstoke Revelstoke Nordic 1:42:10.57 +6:02.67
3 241 Sandy Redman 9/33 Kelowna Telemark Nordic 1:52:52.15 +16:44.25
4 240 Alison Campbell Urness 10/33 Kelowna Telemark Nordic 1:53:17.10 +17:09.20
5 249 Leslie Mittendorf 12/33 Mazama Red Dog Racing 1:55:40.51 +19:32.61
6 268 Christine Fletcher 14/33 Vancouver Whistler Nordic 1:56:58.08 +20:50.18
7 242 Karyn Kadonaga 16/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:58:15.77 +22:07.87
8 250 Simone Palmer 17/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 2:01:31.78 +25:23.88
9 245 Zoe Paris 18/33 North Vancouver Nordic Racers 2:02:02.32 +25:54.42
10 243 Suzy Beckner 20/33 Salmon Arm Larch Hills Nordic 2:02:44.80 +26:36.90
11 246 Michele Andrews 22/33 Vernon Sovereign Lake 2:06:17.92 +30:10.02
12 252 Karen Nakagawa 26/33 North Vancouver Nordic Racers 2:09:46.88 +33:38.98
13 248 Daphne Brown 27/33 Salmon Arm Larch Hills Nordic 2:10:25.57 +34:17.67
14 274 Allison Rankin 29/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 2:15:55.41 +39:47.51
15 251 Jen Milton 32/33 North Vancouver   2:23:07.31 +46:59.41

Women 60-69 (30km) Female 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 272 Jane Richards 25/33 Vancouver Nordic Racers 2:08:41.29  

Women 18-29 (30km) Female 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 264 Jenny Lehmann 6/33 Nelson Nelson Nordic Club 1:44:50.66  
2 263 Sarah Coney 7/33 Coquitlam Crit Nasty 1:47:57.69 +3:07.03
3 260 Samantha Loewen 11/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:54:25.05 +9:34.39
4 261 Natalya Ariano 21/33 Coldstream Sovereign Lake Nordic 2:04:29.36 +19:38.70
5 275 Becky Weaver 23/33 England   2:06:37.65 +21:46.99
DNF 262 Hannah Mehain * Vernon Sovereign Lake Nordic *** ***

Women 50-59 (30km) Female 30 km. Free Mass Start  2 x 15 km  
PL Bib Name Overall City Club Time Diff
1 270 Michele Wolfe 2/33 kelowna Sovereign Lake Nordic 1:41:26.84  
2 267 Marg Fedyna 5/33 Edmonton MitoCanada 1:44:41.44 +3:14.60
3 265 Sandra Ecclestone 13/33 Vernon Sovereign Lake Nordic 1:56:51.56 +15:24.72
4 269 Trish Macleod 15/33 North Vancouver Nordic Racers 1:57:45.29 +16:18.45
5 276 Cheryl Ryder 19/33 Winthrop Larch Hills Nordic 2:02:07.38 +20:40.54
6 271 Clare Connolly 31/33 Vancouver Nordic Racers 2:19:32.30 +38:05.46
7 258 Debbie Born 33/33 Coldstream Sovereign Lake Nordic 2:36:15.59 +54:48.75


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4