NWT Ski Champs Saturday Race March 18 2017 | Zone4.ca



NWT Ski Champs Saturday Race March 18 2017

Date: Mar 18, 2017
Official  Results
Location: Fort Smith
Host Club: Fort Smith Ski Club

Jury
Chief of Competition  Patty-Kay Hamilton 
Chief of Course  Don True 
Official  Laura Aubrey 
Officials  Terry & Lauraine  Armstrong 
Official  Liz Butler 
Official  Melissa Zimmer 
Obs. Time: 13:00
Wind Vel:  -10 wind chill Wind Dir: ESE 6
Air Temp: -3 C Snow Temp: -5 C
Weather: Mostly Cloudy Snow Cond:

Mini-Midget Girls 3.5 km. Classic  3.5KM Black x 1  
PL Bib Name Time Diff
1 80 Ana´s Aubrey-Smith 0:18:48.0  
2 79 Sarah Porter 0:27:04.0 +8:16.0

Mini-Midget Boys 3.5 km. Classic  3.5KM Black x 1  
PL Bib Name Time Diff
DNS 78 Hendrik Venema *** ***

Masters 2 5 km. Classic  2.5KM Green x 2  
PL Bib Name Time Diff
1 67 Dennis Bevington 0:24:43.0  
2 68 Mike Vassal 0:29:04.0 +4:21.0

Recreational Youth Female 2.5 km. Classic  2.5KM Green x 1  
PL Bib Name Time Diff
1 90 Amelie Aubrey-Smith 0:14:06.0  

Recreational Youth Male 2.5 km. Classic  2.5KM Green x 1  
PL Bib Name Time Diff
1 91 Alexander Badley-Hawley 0:28:20.0  

Mini-Atom Boys 0.5 km. Classic  Yellow trail around the range  
PL Bib Name Time Diff
1 71 Kason Coombs 0:05:48.0  
2 70 Jaxin Coombs 0:06:20.0 +32.0
3 69 Smith Coombs 0:12:55.0 +7:07.0

Mini-Atoms Girls 0.5 km. Classic  Yellow trail around the range  
PL Bib Name Time Diff
1 76 Ralston Rutherford-Simon 0:04:18.0  
2 73 Solenn Kikoak 0:05:16.0 +58.0
3 77 Thaixu Villeneuve 0:06:30.0 +2:12.0
DNS 72 Emma Venema *** ***
DNS 75 Lilly Sanderson *** ***

JackRabbit Trail 1 km. Classic  1KM Orange x 1  
PL Bib Name Time Diff
1 66 Sam Ellsworth 0:20:26.0  
DNS 64 Elisha Kikoak Chabun *** ***

Atom Girls 1 km. Classic  1km loop orange  
PL Bib Name Time Diff
1 60 Kenna MacDonald-Taylor 0:09:16.0  
2 63 Ella Jewell 0:11:38.0 +2:22.0
DNS 61 Sequoia McDonald *** ***
DNS 62 Abby Venema *** ***

Pee-Wee Girls 2 km. Classic  1km orange loop x 2  
PL Bib Name Time Diff
1 86 Taylor Porter 0:14:14.0  
2 89 Sanis Villeneuve 0:16:10.0 +1:56.0
3 88 Olivia Cox 0:25:49.0 +11:35.0
DNS 85 Kayla Sanderson *** ***
DNS 87 Riley Venema *** ***

Pee-Wee Boys 2 km. Classic  1km loop orange x 2  
PL Bib Name Time Diff
1 84 Isaac Zimmer 0:11:15.0  
DNS 81 Griffen Jones *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4