2017 Gander Invitational Sprints | Zone4.ca

2017 Gander Invitational Sprints

Date: Mar 25, 2017
Unofficial  Results
Location: Gander, NL
Host Club: Airport Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:   
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

100m Sprint Novice Girls 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 41 Hannah Gillingham 0:01:13.90  
2 42 Sarah Coates 0:01:23.40 +9.50

100m Sprint Novice Boys 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 43 Jack Dawe 0:01:03.40  

100m Sprint Atom Boys 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 44 Ellis Starkes 0:00:38.09  

300m Sprint Pee Wee Girls 1 km. Classic Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 40 Jocelyn Coates 0:01:19.20  

300m Sprint Pee Wee Boys 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 35 Alex Merrigan 0:01:11.20  
2 36 Grant Wareham 0:01:22.30 +11.10
3 37 Isaac Gillingham 0:01:34.60 +23.40
4 38 Xavier Sandlos 0:01:35.60 +24.40
5 39 Philip Dawe 0:02:02.00 +50.80

300m Sprint Mini Midget Girls 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 34 Jillian Coates 0:01:10.50  

300m Sprint Mini Midget Boys 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 30 Aaron Piercey 0:01:12.00  
2 31 Evan May 0:01:12.80 +0.80
3 33 Lochlann Strand 0:01:24.80 +12.80
4 32 Jack Wareham 0:01:25.40 +13.40

1.25km Skate Sprint Midget Girls 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 13 Chloe Reid 0:03:48.50  
DNF 444 Clare Youden *** ***

1.25km Skate Sprint Midget Boys 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 9 Noah Piercey 0:03:52.10  
2 29 Samuel Parsons 0:03:52.20 +0.10
3 7 Isaac Merrigan 0:03:59.60 +7.50
4 11 Skyler May 0:04:02.10 +10.00
5 18 Graham Zilkowsky 0:04:18.50 +26.40
6 15 Tadhg Strand 0:04:24.20 +32.10
7 26 William Sandlos 0:04:49.80 +57.70
8 27 Matthew Jenkins 0:05:20.60 +1:28.50

1.25km Skate Sprint Juvenile Girls 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 20 Claire St. Croix 0:04:11.60  
2 24 Chloe Oldford 0:04:35.60 +24.00

1.25km Skate Sprint Juvenile Boys 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 19 Isaac Blundon 0:03:29.20  

1.25km Skate Sprint Junior Boys 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 6 Alexander Pittman 0:03:31.40  
2 4 Matthew Jones 0:03:35.30 +3.90

1.25km Skate Sprint Senior Men 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 2 Jamie Merrigan 0:03:08.16  

1.25km Skate Sprint Masters 1 Men 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 3 Paul Collett 0:03:19.70  
2 14 Andy Poole 0:04:37.60 +1:17.90

1.25km Skate Sprint Masters 2 Women 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 10 Caroline Muselet 0:03:59.80  
2 25 Yolanda Wiersma 0:04:27.40 +27.60

1.25km Skate Sprint Masters 2 Men 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Andrew May 0:03:25.01  
2 21 John Sandlos 0:03:56.80 +31.79
3 23 Jason Reid 0:04:00.40 +35.39
4 16 Glenn Piercey 0:04:27.40 +1:02.39
5 17 Tim Strand 0:04:51.00 +1:25.99

1.25km Skate Sprint Masters 3 Men 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
DNF 8 Mark Simpson *** ***

1.25km Skate Sprint Masters 4 Men 0 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 5 Nick Soper 0:03:45.80  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4