2017 NL Provincials NL Cup #5 | Zone4.ca

2017 NL Provincials NL Cup #5

Date: Apr 8, 2017
Official  Results
Location: St. Anthony
Host Club: Aurora Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Gerry Rideout 
Chief of Competition:  George Pink 
Obs. Time:
Wind Vel:  15km Wind Dir: Southeast
Air Temp: +4
Weather: Overcast Snow Cond: Wet

Novice 2011 - 2015 Female 0.25 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 81 Kera Tucker St Anthony 0:02:23.0  
2 82 Kiersten Hughes St. Anthony 0:03:12.9 +49.9

Atom 2009 & 2010 Male 0.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
DNS 83 Terry Taylor st. anthony *** ***

Atom 2009 & 2010 Female 0.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 84 Charlotte Wareham Corner Brook 0:03:05.8  

Peewees 2007 & 2008 Male 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 85 Alex Merrigan Corner Brook 0:07:04.4  
DNS 86 Grant Wareham Corner Brook *** ***

Peewees 2007 & 2008 Female 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 89 Jocelyn Coates Clarenville 0:07:56.0  
2 135 Kailey Tucker St. Anthony 0:08:58.7 +1:02.7
3 90 Georgia Wiseman Corner Brook 0:09:10.0 +1:14.0
4 87 jane tucker corner brook 0:09:22.0 +1:26.0
DNS 88 Julia Taylor st. anthony *** ***

Mini Midget 2005 & 2006 Male 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
DNF 91 Evan May Humber Village *** ***
DNF 92 Jack Wareham Corner Brook *** ***

Mini Midget 2005 & 2006 Female 1.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 94 Jillian Coates Clarenville 0:08:16.0  
2 93 Vanessa Gibbons Plum Point 0:08:49.1 +33.1
3 95 Barbara Krupski St. Anthony 0:08:55.6 +39.6

Midget Girl 2003 & 2004 Female 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 97 Clare Youden St. John's 0:09:34.2  
2 98 ella tucker corner brook 0:09:55.6 +21.4
3 99 Amanda Daniels Labrador City 0:10:06.3 +32.1
4 96 Hailey Gibbons Plum Point 0:10:27.6 +53.4

Midget Boy 2002, 2003 & 2004 Male 2.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 108 Daley Merrigan Corner Brook 0:07:35.0  
2 103 Noah HYnes Benoit's Cove 0:07:50.5 +15.5
3 106 Isaac Merrigan Corner Brook 0:08:41.8 +1:06.8
4 107 Samuel Parsons Stephenville 0:08:52.2 +1:17.2
5 101 Skyler May Humber Village 0:08:54.8 +1:19.8
6 102 Graham Zilkowsky Corner Brook 0:09:32.3 +1:57.3
7 100 Cameron Salomon de Friedberg Wabush 0:09:55.0 +2:20.0
8 105 Alex Cronhelm St. Anthony 0:10:53.5 +3:18.5
DNS 104 Kaden Rodrigues Corner brook *** ***

Juvenile Girl 2001 & 2002 Female 5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 110 Hilary Pilgrim St. Anthony 0:20:17.8  
2 112 Claire St. Croix Stephenville 0:20:59.2 +41.4
3 111 Alyson Thomas Lanse au Clair 0:21:42.6 +1:24.8
4 113 Kristen Morawski Gander 0:21:58.5 +1:40.7
5 109 Chloe Oldford Gander 0:26:22.5 +6:04.7

Juvenile Boy 2001 Male 5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 115 Joshua Mack St.John's 0:18:08.7  
2 114 Isaac Blundon Stephenville 0:19:05.3 +56.6

Junior Boy/Girl 1999 & 2000 Female 5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 117 Angela Cronhelm St. Anthony 0:18:52.8  
2 118 Emma Taylor St. John's 0:19:37.5 +44.7
DNS 116 Jamie Merrigan Corner Brook *** ***

Junior Boy/Girl 1999 & 2000 Male 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 121 Hugh Warkentin Corner Brook 0:23:27.7  
2 119 Alexander Pittman Gander 0:30:53.6 +7:25.9
3 120 Matthew Jones Gander 0:33:06.5 +9:38.8
4 122 Dylan Morawski Gander 0:33:07.8 +9:40.1

Senior Women 1996 and older 7.5 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 123 Katie Rumbolt St. Anthony 0:31:50.5  

Masters 1 Age 30-39 Male 10 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 124 Luke Dunphy HVR 0:34:17.2  
2 125 Erik Charron Portugal Cove - St. Philip's 0:37:28.0 +3:10.8
3 126 Paul Collett Gander 0:38:59.2 +4:42.0

Masters 2 Age 40-49 Male 10 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 127 James Merrigan Corner Brook 0:35:29.6  
2 128 Andrew May Humber Village 0:36:14.5 +44.9
3 129 Neil Hynes Benoit's Cove 0:46:15.1 +10:45.5

Masters 2 Age 40-49 Female 10 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 130 Terralynn Hynes Benoit's Cove 0:42:24.7  

Masters 3 Age 50-59 Female 10 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 131 Rhonda Lawrence Wabush 0:39:41.7  

Masters 4 Age 60 Male 10 km. Classic    
PL Bib Name City Time Diff
1 133 Alfred Parsons Labrador City 0:31:56.4  
2 132 Brian Dunphy Stephenville Crossing 0:38:03.4 +6:07.0
3 134 Gerald Rideout Labrador City, 0:58:09.4 +26:13.0


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4