2017 Provincials NL Cup #5 Freestyle | Zone4.ca

2017 Provincials NL Cup #5 Freestyle

Date: Apr 9, 2017
Official  Results
Location: St. Anthony
Host Club: Aurora Nordic Ski Club

Jury
Technical Delegate:  Gerry Rideout 
Chief of Competition:  George Pink 
Obs. Time:
Wind Vel:  nil Wind Dir:
Air Temp: +7
Weather: Snow Cond: Wet

Peewees 2007 & 2008 Male 1.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 82 Alex Merrigan Corner Brook 0:05:40.60  
2 81 Grant Wareham Corner Brook 0:06:19.00 +38.40

Peewees 2007 & 2008 Female 1.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 84 Kailey  Tucker St. Anthony 0:06:37.20  
2 87 Jocelyn Coates Clarenville 0:06:42.06 +4.86
3 83 Kaitlyn Hughes St Anthony 0:07:12.80 +35.60
4 85 jane tucker corner brook 0:07:45.90 +1:08.70
5 88 Charlotte Wareham Corner Brook 0:07:55.50 +1:18.30
6 86 Georgia Wiseman Corner Brook 0:09:30.60 +2:53.40

Mini Midget 2005 & 2006 Male 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 89 Evan May Humber Village 0:07:47.30  
2 90 Jack Wareham Corner Brook 0:09:19.91 +1:32.61

Mini Midget 2005 & 2006 Female 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 93 Jillian Coates Clarenville 0:07:54.67  
2 91 Jenna Coombs St. Anthony 0:09:03.16 +1:08.49
3 92 Barbara Krupski St. Anthony 0:09:22.20 +1:27.53
4 94 Vanessa Gibbons Plum Point 0:10:06.70 +2:12.03

Midget Girl 2003 & 2004 Female 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 98 Clare Youden St. John's 0:07:28.10  
2 95 ella tucker corner brook 0:07:30.80 +2.70
3 97 Amanda Daniels Labrador City 0:07:54.21 +26.11
4 96 Hailey Gibbons Plum Point 0:08:02.62 +34.52

Midget Boy 2002, 2003 & 2004 Male 2.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 103 Daley Merrigan Corner Brook 0:06:06.60  
2 102 Noah HYnes Benoit's Cove 0:06:31.30 +24.70
3 109 Samuel Parsons Stephenville 0:06:37.80 +31.20
4 101 Isaac Merrigan Corner Brook 0:07:12.00 +1:05.40
5 104 Skyler May Humber Village 0:07:12.57 +1:05.97
6 107 Graham Zilkowsky Corner Brook 0:07:17.76 +1:11.16
7 108 Alex Cronhelm St. Anthony 0:07:55.40 +1:48.80
8 105 Cameron Salomon de Friedberg Wabush 0:07:57.09 +1:50.49
9 99 Neil Rose St. Anthony 0:08:27.40 +2:20.80
10 100 Aidan Keeping St. Anthony 0:09:03.50 +2:56.90
DNS 106 Kaden Rodrigues Corner brook *** ***

Juvenile Girl 2001 & 2002 Female 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 114 Hilary Pilgrim St. Anthony 0:15:11.48  
2 112 Kristen Morawski Gander 0:15:58.89 +47.41
3 111 Claire St. Croix Stephenville 0:16:16.69 +1:05.21
4 110 Alyson Thomas Lanse au Clair 0:17:34.76 +2:23.28
5 113 Chloe Oldford Gander 0:20:03.42 +4:51.94

Juvenile Boy 2001 Male 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 116 Isaac Blundon Stephenville 0:14:37.50  
2 115 Joshua Mack St.John's 0:15:03.86 +26.36

Junior Boy/Girl 1999 & 2000 Male 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 119 Hugh Warkentin Corner Brook 0:18:40.77  
2 120 Matthew Jones Gander 0:21:08.83 +2:28.06
3 117 Alexander Pittman Gander 0:21:28.12 +2:47.35
4 118 Dylan Morawski Gander 0:22:00.24 +3:19.47

Junior Boy/Girl 1999 & 2000 Female 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 123 Angela Cronhelm St. Anthony 0:23:14.12  
2 121 Emma Taylor St. John's 0:23:56.39 +42.27
DNS 122 Jamie Merrigan Corner Brook *** ***

Senior Men)Women 1996-1987 Male 7.5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 124 Andrew  Rumbolt St. Anthony 0:35:04.60  

Masters 1 Age 30-39 Male 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 126 Luke Dunphy HVR 0:26:44.90  
2 125 Paul Collett Gander 0:27:35.04 +50.14
3 127 Erik Charron Portugal Cove - St. Philip's 0:29:14.60 +2:29.70

Masters 2 Age 40-49 Male 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 129 James Merrigan Corner Brook 0:26:28.57  
2 130 Trevor Coates Clarenville 0:27:41.20 +1:12.63
3 128 Andrew May Humber Village 0:28:02.20 +1:33.63
4 131 Neil Hynes Benoit's Cove 0:36:09.60 +9:41.03

Masters 3 Age 50-59 Male 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
DNS 132 Dean Burden Port Hope Simpson *** ***

Masters 4 Age 60 Male 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 134 Alfred  Parsons Labrador City 0:26:46.30  
2 133 Brian Dunphy Stephenville Crossing 0:30:26.41 +3:40.11
3 135 Gerald Rideout Labrador City, 0:48:38.81 +21:52.51

Senior Men/Women 1996 - 1987 Female 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 136 Katie Rumbolt St. Anthony 0:34:55.80  
2 137 Angela Dunphy HVR 0:43:59.44 +9:03.64

Masters 2 Age 40-49 Female 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 138 Terralynn Hynes Benoit's Cove 0:35:59.81  

Masters 3 Age 50-59 Female 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name City Time Diff
1 139 Rhonda Lawrence Wabush 0:30:29.50  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4