Simcoe County Mountain Bike Races #1 | Zone4.ca

Simcoe County Mountain Bike Races #1

Date: May 4, 2017
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Erik Lehman 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Boys 10.5 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 512 brandon lee Bear Creek 0:31:07.7  
2 125 Scott Leonard Eastview Secondary School 0:31:08.4 +0.7
3 220 Thomas Hulton   0:31:08.7 +1.0
4 509 Luke Wansbrough CCI 0:33:05.2 +1:57.5
5 510 Simon Scholte CCI 0:33:37.8 +2:30.1
6 517 Britton McLeod CCI 0:33:50.5 +2:42.8
7 507 Joe Sammon CCI 0:33:52.1 +2:44.4
8 121 Billy Thorburn CCI 0:35:27.0 +4:19.3
9 502 Decklan Funston CCI 0:35:27.4 +4:19.7
10 515 Curtis Kennedy CCI 0:37:04.9 +5:57.2
11 504 Liam Kinkade Innisdale Secondary School 0:37:55.7 +6:48.0
12 508 Jonathan Goderre CCI 0:37:56.7 +6:49.0
13 519 Toby O'Brien CCI 0:38:24.5 +7:16.8
14 503 Liam Deckert-Hill Twin Lakes S.S. 0:39:15.8 +8:08.1
15 506 Kelvin Zachariah Innisdale 0:40:18.7 +9:11.0
16 109 Konrad Richards CCI 0:40:31.3 +9:23.6
17 516 Barrety Lloyd CCI 0:40:33.9 +9:26.2
18 513 Austin Culham CCI 0:41:05.8 +9:58.1
19 511 Tyler Atkinson CCI 0:41:55.4 +10:47.7
20 122 Rory Wills CCI 0:41:57.4 +10:49.7
21 514 Tristan Worsley CCI 0:43:31.4 +12:23.7
22 518 Jordon Miller CCI 0:44:00.2 +12:52.5
23 123 Trevor Witt CCI 0:46:40.4 +15:32.7
24 124 Julian Chwilka CCI 0:55:39.8 +24:32.1
DNF 505 Kaan Gozutok Innisdale Secondary School *** ***

Junior Boys 8 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 412 Stephenson Hillock CCI 0:22:26.8  
2 418 Nick Sammon CCI 0:24:11.6 +1:44.8
3 206 Cole Harvey   0:25:14.3 +2:47.5
4 407 Simon Parna-Gile Twin Lakes S.S. 0:26:06.9 +3:40.1
5 415 Greg Phillips CCI 0:26:09.6 +3:42.8
6 419 Jordan McCallum Twin Lakes S.S. 0:27:34.4 +5:07.6
7 402 Aidan Campbell CCI 0:28:20.8 +5:54.0
8 413 Tim Knight CCI 0:28:31.5 +6:04.7
9 111 Quinnton Starr CCI 0:28:42.6 +6:15.8
10 417 Wilson Rigney CCI 0:28:51.2 +6:24.4
11 416 Johnathan Richards CCI 0:28:59.3 +6:32.5
12 410 Ethan Beasley Twin Lakes S.S. 0:31:14.1 +8:47.3
DNF 404 Pierson Michalski Barrie North Collegiate *** ***
DNF 406 Jacob Smith Barrie North Collegiate *** ***
DNF 411 Gabriel Starr CCI *** ***
DNF 414 Aidan MacDougall CCI *** ***

Seniour Girls 8 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 610 Milla Tarnolpolsky CCI 0:28:48.3  
2 611 Grace Light CCI 0:36:25.7 +7:37.4

Midget Boys 6 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 126 Will Smith Eastview 0:13:24.0  
2 409 Robbie Raikou Barrie North Collegiate 0:16:07.3 +2:43.3
3 612 Tyler Wansbrough CCI 0:16:21.7 +2:57.7
4 403 Michael Schubert Barrie North Collegiate 0:16:54.9 +3:30.9
5 405 Dylan Jackson Barrie North Collegiate 0:18:06.3 +4:42.3
6 616 Tony Arcaro CCI 0:18:14.3 +4:50.3
7 613 Ryan Rothwell CCI 0:19:24.5 +6:00.5
8 617 Ryan Honig Innisdale Secondary School 0:20:23.0 +6:59.0
9 614 Reilly Hill CCI 0:22:23.0 +8:59.0
DNF 615 Joseph Ferri CCI *** ***

Junior Girls 8 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 620 Sydney Baumgarten CCI 0:23:09.1  
2 619 Rachel Chater CCI 0:30:11.9 +7:02.8
DNF 618 Leigh Wills CCI *** ***

Midget Girls 6 km. Mass Start    
PL Bib Name School Name Time Diff
1 221 Sierra MacDonald   0:15:09.0  
2 623 Kelly Lawson Eastview Secondary 0:15:22.2 +13.2
3 622 Callie Kellar CCI 0:19:33.7 +4:24.7
4 621 Adara Ralston CCI 0:23:06.2 +7:57.2


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4