Simcoe County Mountain Bike Race 3 | Zone4.ca

Simcoe County Mountain Bike Race 3

Date: May 18, 2017
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Erik Lehman 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Boys 15 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Lap3 Rnk Time Diff Delta
1 512 brandon lee 0:15:38.9 (2) 0:15:26.6 (1) 0:13:58.9 (1) 0:45:04.6   0:45:04
2 220 Thomas Hulton 0:15:39.3 (3) 0:15:27.2 (2) 0:14:06.3 (2) 0:45:12.9 +8.3 +00:08
3 517 Britton McLeod 0:15:37.9 (1) 0:15:53.1 (3) 0:15:42.3 (3) 0:47:13.3 +2:08.7 +02:08
4 510 Simon Scholte 0:15:48.9 (4) 0:17:03.9 (5) 0:17:01.4 (4) 0:49:54.3 +4:49.7 +04:49
5 121 Billy Thorburn 0:16:05.4 (7) 0:16:48.4 (4) 0:17:03.3 (5) 0:49:57.3 +4:52.7 +04:52
6 507 Joe Sammon 0:15:55.4 (5) 0:17:27.8 (6) 0:18:02.5 (6) 0:51:25.7 +6:21.1 +06:21
7 504 Liam Kinkade 0:15:57.9 (6) 0:18:25.0 (7) 0:18:47.6 (8) 0:53:10.6 +8:06.0 +08:06
8 519 Toby O'Brien 0:17:14.7 (9) 0:18:44.7 (8) 0:21:33.3 (13) 0:57:32.8 +12:28.2 +12:28
9 516 Barrety Lloyd 0:18:14.2 (10) 0:19:22.5 (9) 0:20:08.6 (9) 0:57:45.4 +12:40.8 +12:40
10 518 Jordon Miller 0:19:18.1 (13) 0:19:31.0 (10) 0:20:48.9 (11) 0:59:38.0 +14:33.4 +14:33
11 506 Kelvin Zachariah 0:17:04.9 (8) 0:20:30.6 (12) 0:22:39.0 (14) 1:00:14.6 +15:10.0 +15:10
12 123 Trevor Witt 0:18:31.5 (11) 0:20:20.3 (11) 0:21:27.7 (12) 1:00:19.5 +15:14.9 +15:14
13 514 Tristan Worsley 0:19:12.5 (12) 0:20:46.7 (13) 0:20:22.2 (10) 1:00:21.5 +15:16.9 +15:16
14 124 Julian Chwilka 0:21:31.6 (14) 0:23:21.7 (14) 0:18:08.5 (7) 1:03:01.9 +17:57.3 +17:57
DNF 503 Liam Deckert-Hill *** (*) *** (*) *** (*) *** ***  

Junior Boys 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 126 Will Smith 0:13:20.1 (1) 0:13:50.1 (1) 0:27:10.3   0:27:10
2 412 Stephenson Hillock 0:13:34.0 (2) 0:15:03.6 (2) 0:28:37.6 +1:27.3 +01:27
3 418 Nick Sammon 0:14:17.4 (3) 0:15:19.5 (3) 0:29:37.0 +2:26.7 +02:26
4 409 Robbie Raikou 0:15:17.2 (5) 0:15:52.6 (4) 0:31:09.9 +3:59.6 +03:59
5 206 Cole Harvey 0:15:16.1 (4) 0:17:02.9 (5) 0:32:19.0 +5:08.7 +05:08
6 407 Simon Parna-Gile 0:15:34.5 (6) 0:17:25.3 (6) 0:32:59.8 +5:49.5 +05:49
7 419 Jordan McCallum 0:15:53.5 (7) 0:17:59.9 (9) 0:33:53.5 +6:43.2 +06:43
8 111 Quinnton Starr 0:15:59.8 (8) 0:18:10.1 (10) 0:34:09.9 +6:59.6 +06:59
9 411 Gabriel Starr 0:16:46.1 (9) 0:17:59.2 (8) 0:34:45.4 +7:35.1 +07:35
10 417 Wilson Rigney 0:17:13.5 (10) 0:19:07.7 (11) 0:36:21.3 +9:11.0 +09:11
11 413 Tim Knight 0:17:14.3 (11) 0:19:10.5 (12) 0:36:24.8 +9:14.5 +09:14
12 410 Ethan Beasley 0:18:39.5 (13) 0:17:48.8 (7) 0:36:28.3 +9:18.0 +09:18
13 416 Johnathan Richards 0:17:39.0 (12) 0:19:26.4 (13) 0:37:05.5 +9:55.2 +09:55

Seniour Girls 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff Delta
1 610 Milla Tarnolpolsky 0:18:38.3 (1) 0:19:48.7 (1) 0:38:27.1   0:38:27
2 611 Grace Light 0:22:10.9 (2) 0:23:42.5 (2) 0:45:53.4 +7:26.3 +07:26

Midget Boys 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff Delta
1 403 Michael Schubert 0:16:11.0   0:16:11
2 405 Dylan Jackson 0:17:22.7 +1:11.7 +01:11
3 613 Ryan Rothwell 0:17:38.1 +1:27.1 +01:27
4 222 Christopher  Bowser 0:18:07.0 +1:56.0 +01:56
5 617 Ryan Honig 0:19:11.5 +3:00.5 +03:00
6 138 Pierson Michalski 0:19:17.1 +3:06.1 +03:06
7 129 Joseph Ferri 0:23:06.0 +6:55.0 +06:55
8 406 Jacob Smith 0:24:40.3 +8:29.3 +08:29

Junior Girls 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff Delta

Midget Girls 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff Delta
1 221 Sierra MacDonald 0:14:35.0   0:14:35
2 623 Kelly Lawson 0:14:44.2 +9.2 +00:09
3 622 Callie Kellar 0:19:01.2 +4:26.2 +04:26


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4