Simcoe County Mountain Bike Race 4 | Zone4.ca

Simcoe County Mountain Bike Race 4

Date: May 25, 2017
Unofficial  Results
Location: Hardwood Ski & Bike
Host Club: 

Jury
Technical Delegate:   
Chief of Competition:  Erik Lehman 
Chief of Course:   
Coach:   
Coach:   
Obs. Time:
Wind Vel:   Wind Dir:
Air Temp: Snow Temp:
Weather: Snow Cond:

Senior Boys 15 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Lap2 Lap3 Time Diff
1 512 brandon lee 0:13:54.1 0:14:38.6 0:15:15.8 0:43:48.7  
2 220 Thomas Hulton 0:13:53.6 0:15:01.3 0:15:34.1 0:44:29.1 +40.4
3 509 Luke Wansbrough 0:14:15.9 0:15:29.2 0:16:11.3 0:45:56.6 +2:07.9
4 507 Joe Sammon 0:15:14.3 0:16:10.4 0:16:15.3 0:47:40.1 +3:51.4
5 134 Simon Scholte 0:16:12.8 0:17:17.7 0:17:02.3 0:50:32.9 +6:44.2
6 121 Billy Thorburn 0:16:13.5 0:17:18.3 0:17:01.7 0:50:33.7 +6:45.0
7 137 Leif Manners 0:16:24.0 0:17:40.5 0:17:42.0 0:51:46.6 +7:57.9
8 503 Liam Deckert-Hill 0:17:24.0 0:18:22.0 0:18:52.1 0:54:38.2 +10:49.5
9 502 Decklan Funston 0:16:20.3 0:18:59.6 0:20:30.7 0:55:50.8 +12:02.1
10 517 Britton McLeod 0:18:47.0 0:20:55.7 0:17:11.8 0:56:54.7 +13:06.0
11 516 Barrety Lloyd 0:17:03.1 0:19:06.6 0:21:00.4 0:57:10.2 +13:21.5
12 514 Tristan Worsley 0:18:12.2 0:20:52.9 0:19:58.5 0:59:03.7 +15:15.0
13 133 Caleb Foy 0:17:16.8 0:20:06.8 0:23:06.8 1:00:30.4 +16:41.7
14 511 Tyler Atkinson 0:18:56.5 0:21:55.2 0:21:13.4 1:02:05.2 +18:16.5
15 508 Jonathan Goderre 0:18:57.3 0:21:53.2 0:21:16.7 1:02:07.2 +18:18.5
16 109 Konrad Richards 0:19:09.9 0:21:44.7 0:21:30.2 1:02:24.8 +18:36.1
17 128 Mitchell Horn 0:20:34.4 0:21:47.7 0:20:55.9 1:03:18.1 +19:29.4
18 123 Trevor Witt 0:19:39.9 0:22:26.6 0:23:21.1 1:05:27.8 +21:39.1
19 136 Cameron Epp 0:22:24.4 0:25:03.0 0:18:49.3 1:06:16.8 +22:28.1
20 513 Austin Culham 0:21:04.9 0:25:58.2 0:19:14.0 1:06:17.2 +22:28.5
21 131 Jim Camacho 0:20:04.9 0:20:04.3 0:26:08.3 1:06:17.6 +22:28.9
DNF 504 Liam Kinkade 0:16:20.9 0:17:18.2 *** *** ***
DNF 519 Toby O'Brien 0:16:45.9 0:31:25.3 *** *** ***

Junior Boys 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Lap2 Time Diff
1 412 Stephenson Hillock 0:13:52.7 0:14:32.2 0:28:24.9  
2 418 Nick Sammon 0:15:45.6 0:16:37.8 0:32:23.4 +3:58.5
3 340 Mac Vibert 0:15:49.0 0:16:35.0 0:32:24.1 +3:59.2
4 226 Quinnton Starr 0:15:47.7 0:16:54.7 0:32:42.4 +4:17.5
5 415 Greg Phillips 0:16:19.1 0:17:28.2 0:33:47.3 +5:22.4
6 419 Jordan McCallum 0:16:36.5 0:17:45.6 0:34:22.2 +5:57.3
7 417 Wilson Rigney 0:16:51.9 0:17:52.2 0:34:44.2 +6:19.3
8 407 Simon Parna-Gile 0:16:53.6 0:18:08.0 0:35:01.6 +6:36.7
9 402 Aidan Campbell 0:17:47.8 0:19:58.6 0:37:46.4 +9:21.5
10 416 Johnathan Richards 0:19:06.6 0:21:33.1 0:40:39.7 +12:14.8
DNF 228 Gabriel Starr *** *** *** ***
DNF 410 Ethan Beasley 0:21:44.2 *** *** ***

Seniour Girls 10 km. Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Lap2 Time Diff
1 610 Milla Tarnolpolsky 0:17:11.8 0:17:49.4 0:35:01.2  
2 225 Camille Vibert 0:17:17.6 0:18:50.1 0:36:07.8 +1:06.6

Midget Boys 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 130 Robbie Monteith 0:13:17.7  
2 403 Michael Schubert 0:15:16.8 +1:59.1
3 612 Tyler Wansbrough 0:15:24.5 +2:06.8
4 135 Tony Arcaro 0:15:31.4 +2:13.7
5 613 Ryan Rothwell 0:17:24.7 +4:07.0
6 405 Dylan Jackson 0:18:27.8 +5:10.1
7 617 Ryan Honig 0:21:57.6 +8:39.9

Junior Girls 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 620 Sydney Baumgarten 0:24:15.4  
2 619 Rachel Chater 0:26:31.2 +2:15.8

Midget Girls 5 km. Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 623 Kelly Lawson 0:15:05.7  
2 624 Stephanie lee 0:17:21.3 +2:15.6
3 622 Callie Kellar 0:19:08.1 +4:02.4
4 621 Adara Ralston 0:25:49.8 +10:44.1


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4