2017 Ironcity Duathalon | Zone4.ca



2017 Ironcity Duathalon

Date: Jun 18, 2017
Official  Results
Location: Labrador City
Host Club: Menihek Nordic

Jury
Chief of Race:  Phil Power 
Chief of Competition:  Phil Power 
Chief of Timing:  Robert Kuhne 
Race Secretary:  Judy Power 
Chairperson:  Gerry Rideout 
Obs. Time: 11:00am
Wind Dir: W
Air Temp: 12 Wind Vel: 10 kph
Weather: Ranining

Solo 18-30 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 217 Xu L 9/17 1
2
Larissa Xu
Larissa Xu
0:43:06.5
0:28:59.5
(1)
(1)
1:12:06.0  
2 210 Breton S 12/17 1
2
Stephanie Breton
Stephanie Breton
0:43:27.2
0:36:57.1
(2)
(3)
1:20:24.4 +8:18.4
3 219 Richards C 15/17 1
2
Cordelia Richards
Cordelia Richards
0:47:37.5
0:35:22.3
(3)
(2)
1:22:59.9 +10:53.9

Solo 18-30 Male 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 223 Voynov J 7/17 1
2
Jorje Voynov
Jorje Voynov
0:41:43.5
0:26:33.1
(1)
(1)
1:08:16.6  

Solo 31-50 Male 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 221 Shand B 1/17 1
2
Bill Shand
Bill Shand
0:28:39.9
0:28:28.2
(1)
(2)
0:57:08.1  
2 225 Winsor D 3/17 1
2
David Winsor
David Winsor
0:37:07.2
0:27:37.7
(3)
(1)
1:04:45.0 +7:36.9
3 226 Dorat JN 5/17 1
2
Jean-Nicolas Dorat
Jean-Nicolas Dorat
0:34:40.4
0:31:58.0
(2)
(3)
1:06:38.4 +9:30.3
4 211 Coffey R 10/17 1
2
Rickey Coffey
Rickey Coffey
0:41:19.0
0:34:56.6
(4)
(4)
1:16:15.7 +19:07.6
5 216 Dove L 17/17 1
2
Les Dove
Les Dove
0:44:14.7
0:43:16.1
(5)
(5)
1:27:30.9 +30:22.8

Solo 31-50 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 218 Ralph T 8/17 1
2
Tina Ralph
Tina Ralph
0:36:20.4
0:34:07.9
(1)
(1)
1:10:28.3  
2 224 Ward C 11/17 1
2
Cindy Ward
Cindy Ward
0:41:48.6
0:38:00.1
(2)
(2)
1:19:48.8 +9:20.5
DNS 207 Eisenhauer J * 1
2
Jennifer Eisenhauer
Jennifer Eisenhauer
***
***
(*)
(*)
*** ***
DNS 208 Blanchette J * 1
2
Julie Blanchette
Julie Blanchette
***
***
(*)
(*)
*** ***

Solo 51-60 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 212 Corbett R 13/17 1
2
Ruth Corbett
Ruth Corbett
0:41:44.8
0:40:45.5
(1)
(2)
1:22:30.4  
2 213 Curran K 14/17 1
2
Kathy Curran
Kathy Curran
0:44:20.2
0:38:17.3
(2)
(1)
1:22:37.6 +7.2

Solo 51-60 Male 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 215 Beaubien M 2/17 1
2
Marc Beaubien
Marc Beaubien
0:33:18.0
0:29:40.3
(1)
(2)
1:02:58.4  
2 209 Boucher R 4/17 1
2
Robert Boucher
Robert Boucher
0:35:56.1
0:28:53.4
(2)
(1)
1:04:49.5 +1:51.1
3 214 Curran T 16/17 1
2
Terry Curran
Terry Curran
0:45:15.5
0:38:00.9
(3)
(3)
1:23:16.4 +20:18.0

Solo 61+ Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 222 Turner E * 1
2
Ellen Turner
Ellen Turner
***
***
(*)
(*)
*** ***

Solo 61+ Male 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 220 Rowe E 6/17 1
2
Elliott Rowe
Elliott Rowe
0:37:11.5
0:29:31.5
(1)
(1)
1:06:43.0  

Team 18-30 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
DNS 227 Killing Machine * 1
2
Léane St-gelais
Alex Dallaire
***
***
(*)
(*)
*** ***

Team 18-30 Mixed 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 259 Lilly B 3/9 1
2
Jo Anna Kent
Brett Lilly
0:53:15.5
0:33:18.5
(1)
(1)
1:26:34.0  

Team 31-50 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 230 Labradorables 2/9 1
2
Gloria Pike
Dana Martin-Kelly
0:39:04.0
0:27:36.9
(1)
(1)
1:06:41.0  
2 228 Rogers/Delaney 4/9 1
2
Corry Lee Rogers
Denise Delaney
0:45:14.9
0:41:53.5
(2)
(2)
1:27:08.5 +20:27.5
3 233 Put a cork in it 6/9 1
2
Karin Kuhne
Cheryl Avery
0:47:06.6
0:52:39.4
(3)
(3)
1:39:46.1 +33:05.1
4 235 Iron Shiek 7/9 1
2
Carla Coffey
Rachael Bernard
0:51:21.9
0:54:31.5
(4)
(4)
1:45:53.5 +39:12.5

Team 31-50 Mixed 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 234 Kelly/Casmey 5/9 1
2
Mark Kelly
Sid Casmey
0:55:16.3
0:40:26.4
(1)
(1)
1:35:42.8  

Team 51-60 Female 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 231 Pellb 1/9 1
2
Lise Pelletier
Myriam Leblanc
0:37:31.6
0:28:53.2
(1)
(1)
1:06:24.8  
2 232 The Lab Rats 9/9 1
2
Donna Lawlor
Amanda Ford
1:03:51.4
1:25:37.7
(2)
(2)
2:29:29.1 +1:23:04.3

Team 61+ Mixed 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike and 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 229 Newfie Bullets 8/9 1
2
Gerry Rideout
Beatrice Whittle
0:47:00.8
1:02:47.0
(1)
(1)
1:49:47.8  

Solo 13-17 Male 2 x 5 km. Relay  6km Bike and 4km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 236 Ryan M 1/1 1
2
Matthew Ryan
Matthew Ryan
0:15:33.6
0:19:49.8
(1)
(1)
0:35:23.5  
DNS 237 Pike R * 1
2
Reggie Pike
Reggie Pike
***
***
(*)
(*)
*** ***

Team 13-17 Male 2 x 5 km. Relay  6km Bike and 4km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 239 Sexton/Delaney 1/2 1
2
Shane Delaney
Nick Sexton
0:15:50.5
0:18:34.6
(1)
(1)
0:34:25.1  

Team 13-17 Mixed 2 x 5 km. Relay  6km Bike and 4km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 238 Quickstarts 2/2 1
2
Cameron Salomon de Friedberg
Amanda Daniels
0:21:12.1
0:24:24.4
(1)
(1)
0:45:36.6  

Solo 6-9 Female 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 243 Pinsent P 6/6 1
2
Paige Pinsent
Paige Pinsent
0:28:02.4
0:33:39.3
(1)
(1)
1:01:41.7  
2 240 Sutton C * 1
2
Charlee Sutton
Charlee Sutton
0:21:18.0
***
(6)
(*)
*** ***

Solo 6-9 Male 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 245 Fahey D 5/6 1
2
Drew Fahey
Drew Fahey
0:14:51.9
0:19:56.0
(1)
(1)
0:34:47.9  

Solo 10-12 Female 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 241 Sutton T 3/6 1
2
Trinity Sutton
Trinity Sutton
0:17:34.2
0:14:59.2
(1)
(1)
0:32:33.4  
2 247 Dorat C 4/6 1
2
Charline Dorat
Charline Dorat
0:18:28.4
0:16:02.4
(2)
(2)
0:34:30.8 +1:57.4

Solo 10-12 Male 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 246 Dorat G 1/6 1
2
Gabriel Dorat
Gabriel Dorat
0:14:45.6
0:11:39.5
(2)
(1)
0:26:25.2  
2 244 Granter J 2/6 1
2
Josh Granter
Josh Granter
0:12:59.8
0:17:09.1
(1)
(2)
0:30:09.0 +3:43.8
DNS 242 Sexton E * 1
2
Ethan Sexton
Ethan Sexton
***
***
(*)
(*)
*** ***

Team 6-9 AnyGender 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 266 Dillon Xander/Andrew 8/8 1
2
Andrew Dillon
Xander Dillon
0:21:03.9
0:16:41.2
(1)
(1)
0:37:45.1  
DNS 251 Lacey Girls * 1
2
Gwen Lacey
Alana Lacey
***
***
(*)
(*)
*** ***

Team 10-12 AnyGender 2 x 3 km. Relay  4km Bike and 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 252 mocasse 1/8 1
2
ély morin
oceanne lacasse
0:11:08.5
0:10:33.5
(1)
(3)
0:21:42.0  
2 256 LaCyr 2/8 1
2
Lia Cyr
Élioth Lacasse
0:11:31.0
0:10:32.9
(2)
(2)
0:22:04.0 +22.0
3 255 Dumaresque/Krats 3/8 1
2
Eric Dumaresque
Marcus Krats
0:13:51.8
0:09:32.4
(3)
(1)
0:23:24.3 +1:42.3
4 249 Dumb and Dumber 4/8 1
2
Nate Downs
Anne Rowcliffe
0:15:14.3
0:10:44.4
(6)
(4)
0:25:58.7 +4:16.7
5 253 Eat My Dust 5/8 1
2
Nadia Kuhne
Dalia Villeneuve
0:15:11.6
0:11:13.9
(5)
(6)
0:26:25.5 +4:43.5
6 254 Sponge Bobs 6/8 1
2
Mia Kuhne
Leah Rogers
0:14:03.3
0:12:57.1
(4)
(7)
0:27:00.4 +5:18.4
7 250 Rogers/Hackett 7/8 1
2
Jerome Hackett
Owen Rogers
0:17:26.2
0:11:11.4
(7)
(5)
0:28:37.6 +6:55.6

Companion Rec 2 x 10.5 km. Relay  15km Bike or 6km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 258 Milvaux A 1/2 1
2
Aude Milvaux
Aude Milvaux
0:18:36.4
0:15:54.9
(1)
(1)
0:34:31.4  
2 261 Dillon Brad/Christin 2/2 1
2
Brad Dillon
Christina Dillon
0:21:05.7
0:16:38.8
(2)
(2)
0:37:44.5 +3:13.1
3 257 Pinsent L * 1
2
Lydia Pinsent
Lydia Pinsent
0:28:03.3
***
(3)
(*)
*** ***

Kids-Rec Bike 4km 2 x 3 km. Relay  4km Bike or 2km Run  
PL Bib Team Overall Lg Name Time Rnk Total Diff
1 268 Gilles/Alyssa 1/1 1
2
Gilles Allard
Alyssa Allard
0:12:49.3
0:14:16.8
(1)
(1)
0:27:06.1  
2 248 Cool Kid * 1
2
Lulu Winsor
Lulu Winsor
0:18:17.5
***
(2)
(*)
*** ***
3 264 Rowcliffe T * 1
2
Taylor Rowcliffe
Taylor Rowcliffe
0:28:18.1
***
(3)
(*)
*** ***
4 265 Hounsell N * 1
2
Natasha Hounsel
Natasha Hounsell
0:34:56.4
***
(4)
(*)
*** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4