Coupe NB Cup #3 Roller ski à roulette 2017 | Zone4.ca

Coupe NB Cup #3 Roller ski à roulette 2017

Date: Sep 10, 2017
Official  Results
Location: Charlo, NB
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Rheal Laviolette 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Michel Cotton 
Coach:  Kevin Heppell 
Coach:  Manon Losier 
Obs. Time:
Wind Vel:  15 km/h Wind Dir: East
Air Temp: 15c
Weather: Nuageux /Cloudy

Pee Wee Garçon/Boys 2.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Time Diff
1 2 Jacob Olivier Haché Le Sureau Blanc 0:04:07.2 0:04:31.9 0:08:39.1  
2 3 Frédéric Kenny Le Sureau Blanc 0:04:09.1 0:04:37.3 0:08:46.4 +7.3
3 1 ENZO Martel Le Sureau Blanc 0:05:04.4 0:05:57.4 0:11:01.8 +2:22.7

Pee Wee Fille/Girls 2.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Time Diff
1 4 Lorianne Basque Le Sureau Blanc 0:05:06.3 0:05:30.1 0:10:36.4  
2 5 Emily Breau Le Sureau Blanc 0:06:21.0 0:06:38.7 0:12:59.7 +2:23.3

Mini-Midget Garçon/Boys 2.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Time Diff
1 8 Nathael Benoit Codiac 0:03:40.8 0:03:57.5 0:07:38.3  
2 6 Théo Simard Le Sureau Blanc 0:03:42.1 0:03:58.5 0:07:40.6 +2.3
3 7 Karel Godin Boules de Neige 0:04:04.5 0:04:18.2 0:08:22.7 +44.4

Mini-Midget Fille/Girls 2.5 km. Free  2 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Time Diff
1 9 Mathilde Benoit Codiac 0:04:02.5 0:04:11.9 0:08:14.4  
2 13 Melodie Chiasson Le Sureau Blanc 0:04:08.7 0:04:31.9 0:08:40.6 +26.2
3 10 Valérie Haché Le Sureau Blanc 0:04:20.5 0:04:38.8 0:08:59.3 +44.9
4 11 Lea McLaughlin Le Sureau Blanc 0:04:24.0 0:04:43.8 0:09:07.8 +53.4
5 14 Marie-Chantal Leger Le Sureau Blanc 0:04:26.3 0:04:49.7 0:09:16.0 +1:01.6
6 12 jordane lebreton Le Sureau Blanc 0:04:48.0 0:05:14.8 0:10:02.8 +1:48.4

Midget Garçon/Boys 5 km. Free  4 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Time Diff
1 22 Simon Xavier Godin Le Sureau Blanc 0:03:16.2 0:03:34.7 0:03:33.3 0:03:32.6 0:13:56.8  
2 15 Jack Toner Wostawea 0:03:17.1 0:03:32.4 0:03:34.3 0:03:35.1 0:13:58.9 +2.1
3 20 Samuel D. Basque Le Sureau Blanc 0:03:26.1 0:03:37.8 0:03:41.6 0:03:35.5 0:14:21.0 +24.2
4 16 Hugo Austin Le Sureau Blanc 0:03:25.3 0:03:46.1 0:03:48.2 0:03:47.1 0:14:46.7 +49.9
5 21 Alexandre Comeau Miramichi  Ski Club 0:03:27.3 0:03:49.3 0:03:47.3 0:03:49.8 0:14:53.7 +56.9
6 18 Mathias Michaud Les Aventuriers 0:03:43.9 0:04:00.1 0:04:06.0 0:04:06.5 0:15:56.5 +1:59.7
7 17 Philippe Robitaille Codiac 0:04:01.0 0:04:25.9 0:04:20.8 0:04:06.8 0:16:54.5 +2:57.7
8 19 Leezack Caron Husky 0:04:37.5 0:05:11.9 0:05:25.1 0:05:18.8 0:20:33.3 +6:36.5

Midget Fille/Girls 5 km. Free  4 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Time Diff
1 24 Gabrielle Cote Boules de Neige 0:03:33.3 0:03:51.3 0:03:55.8 0:03:54.9 0:15:15.3  
2 23 Maude Benoit Codiac 0:03:59.9 0:04:17.0 0:04:12.4 0:04:13.7 0:16:43.0 +1:27.7
3 25 ANAELLE Martel Le Sureau Blanc 0:04:55.8 0:05:31.8 0:05:32.9 0:05:31.2 0:21:31.7 +6:16.4

Juvenile Fille/Girls 7.5 km. Free  6 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Time Diff
1 28 Ariane Austin Le Sureau Blanc 0:03:15.8 0:03:37.7 0:03:42.2 0:03:39.7 0:03:40.8 0:03:39.5 0:21:35.7  
2 26 Florence Levesque Codiac 0:03:39.4 0:03:50.2 0:03:53.7 0:03:54.8 0:03:58.9 0:04:04.2 0:23:21.2 +1:45.5
3 27 Marissa Curry Le Sureau Blanc 0:03:46.9 0:04:12.7 0:04:18.2 0:04:21.0 0:04:21.6 0:04:20.6 0:25:21.0 +3:45.3

Junior Fille/Girls 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 29 Chloe Duchesne Ourse des Neiges 0:03:38.3 0:04:07.2 0:04:09.8 0:04:18.1 0:04:18.7 0:04:27.6 0:04:26.1 0:04:20.2 0:33:46.0  

Junior Femme/Women 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 30 Michelle Landry Boules de Neige 0:03:36.2 0:04:08.6 0:04:21.0 0:04:28.2 0:04:26.2 0:04:37.6 0:04:26.4 0:04:16.0 0:34:20.2  

Juvenile Garçon/Boys 7.5 km. Free  6 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Time Diff
1 32 Jeffrey Labrecque Le Sureau Blanc 0:02:59.3 0:03:15.1 0:03:14.7 0:03:16.5 0:03:16.6 0:03:11.2 0:19:13.4  
2 31 Olivier Jacob Godin Le Sureau Blanc 0:03:07.1 0:03:19.2 0:03:18.8 0:03:18.4 0:03:15.4 0:03:14.4 0:19:33.3 +19.9

Junior Garçon/Boys 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 34 Maxime Savoie Boules de Neige 0:03:14.0 0:03:29.3 0:03:27.7 0:03:32.3 0:03:34.8 0:03:37.7 0:03:29.8 0:03:34.0 0:27:59.6  
2 33 François Leclair Les Aventuriers 0:03:17.6 0:03:34.7 0:03:36.0 0:03:35.0 0:03:38.3 0:03:43.4 0:03:33.2 0:03:32.5 0:28:30.7 +31.1

Junior Homme/Men 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
DNS 35 Alexandre Leclair Les Aventuriers *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***
DNS 36 Dominic Brassard Les Elites du Nord Roi *** *** *** *** *** *** *** *** *** ***

Ouvert Homme/Open Men 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 37 Kevin Heppell Les Aventuriers 0:02:57.1 0:03:15.3 0:03:13.9 0:03:15.0 0:03:17.2 0:03:16.5 0:03:31.8 0:03:13.4 0:26:00.2  
2 38 Jan Rossiter Les Aventuriers 0:02:55.8 0:03:22.5 0:03:31.4 0:03:29.5 0:03:27.6 0:03:33.1 0:03:27.9 0:03:23.6 0:27:11.4 +1:11.2

Maîtres Homme 1987-1958 Masters Men 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 39 Jonathan Simard Le Sureau Blanc 0:03:53.7 0:04:03.8 0:04:05.7 0:04:06.7 0:04:08.1 0:04:06.6 0:04:09.0 0:04:05.5 0:32:39.1  

Maîtres Hommes 1957 et avant /Maste 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 40 Jean Corbin Les Aventuriers 0:04:02.7 0:04:09.8 0:04:11.8 0:03:58.9 0:03:54.7 0:04:01.0 0:04:05.5 0:03:58.0 0:32:22.4  
2 42 Paul Wright Les Aventuriers 0:04:13.2 0:04:16.4 0:04:09.6 0:04:08.2 0:04:07.8 0:04:07.8 0:04:07.2 0:04:04.2 0:33:14.4 +52.0
3 41 Dave Moore Codiac 0:04:00.3 0:04:12.4 0:04:06.3 0:04:06.5 0:04:08.0 0:04:11.5 0:04:18.1 0:04:14.6 0:33:17.7 +55.3

Maîtres Femme 1987-1958 Masters Wom 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 44 Manon Losier Le Sureau Blanc 0:03:34.7 0:04:03.5 0:03:57.5 0:04:00.8 0:03:57.4 0:03:56.0 0:03:48.5 0:03:48.0 0:31:06.4  
2 45 Sandrine Caron Le Sureau Blanc 0:04:07.9 0:04:21.4 0:04:18.9 0:04:17.0 0:04:23.1 0:04:19.9 0:04:18.0 0:04:16.6 0:34:22.8 +3:16.4
3 43 Dolores Berube Les Aventuriers 0:04:28.3 0:04:38.7 0:04:23.5 0:04:16.4 0:04:13.6 0:04:17.6 0:04:21.2 0:04:16.3 0:34:55.6 +3:49.2

Maîtres Femmes 1957 et avant /Maste 10 km. Free  8 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Lap6 Lap7 Lap8 Time Diff
1 46 Claudette Maltais Les Aventuriers 0:04:08.3 0:04:30.1 0:04:24.8 0:04:29.3 0:04:27.1 0:04:29.8 0:04:30.1 0:04:26.1 0:35:25.6  

Participation Femme/Women 6.25 km. Free  5 laps  
PL Bib Name Club Lap1 Lap2 Lap3 Lap4 Lap5 Time Diff
1 47 Mariline Dube Le Sureau Blanc 0:04:58.0 0:05:23.1 0:05:23.3 0:05:31.1 0:05:36.3 0:26:51.8  


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4