Coupe Skinouk Ski à roulettes 2017 | Zone4.ca



Coupe Skinouk Ski à roulettes 2017

Date: Oct 27, 2017
Official  Results
Lieu: Parc de la Gatineau
Club: Skinouk

Comité de course
Directeur de course  Pierre Millette 
Chef du chronométrage  Philippe Daoust 
Chef du parcours  Frédéric Forge 
Chef du plateau  Jacques Dumont 
Secrétariat  C. Forest, H. Marois 
Délégué technique  Jim McCarthy 
Vents Est (15km/h)
Température 9C-18C Météo Ensoleillé

Challenge (M) 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 8 Erikson Moore Junior B (M) 1/16 36436 Fondeurs-Laurentides 0:26:48.8  
2 1 Ben Milley Junior B (M) 2/16 33128 Nakkertok Nordic (ON) 0:26:50.8 +2.0
3 3 Olivier Despatis Junior B (M) 3/16 36455 Chelsea Nordiq (QC) 0:26:56.8 +8.0
4 4 Justin Croteau Junior B (M) 4/16 33131 Nakkertok Nordique (QC) 0:27:01.2 +12.4
5 2 Mats Halvorsen Junior B (M) 5/16 33375 Nakkertok Nordique (QC) 0:27:08.7 +19.9
6 27 Zachary Connelly Junior B (M) 6/16   Chelsea Nordiq (QC) 0:27:09.2 +20.4
7 7 Benjamin Croteau Juvenile (M) 1/11 35322 Nakkertok Nordique (QC) 0:27:20.1 +31.3
8 6 Alexis Pellerin Junior B (M) 7/16 36429 Fondeurs-Laurentides 0:27:28.7 +39.9
9 5 Cameron Pouw Junior B (M) 8/16 34889 Nakkertok Nordic (ON) 0:28:00.2 +1:11.4
10 9 Casey Brennan Junior B (M) 9/16 35450 Chelsea Nordiq (QC) 0:28:21.3 +1:32.5
11 12 Gabriel Lamothe Juvenile (M) 2/11 37238 Chelsea Nordiq (QC) 0:28:45.1 +1:56.3
12 11 William Bérubé Juvenile (M) 3/11 38845 Nakkertok Nordique (QC) 0:28:58.3 +2:09.5
13 22 Aidan Raynor Juvenile (M) 4/11 39955 Fondeurs-Laurentides 0:30:40.5 +3:51.7
14 13 Charles Séguin Junior B (M) 10/16 38858 Fondeurs-Laurentides 0:31:48.3 +4:59.5
15 24 Phillippe Forster Junior B (M) 11/16   Skinouk (QC) 0:31:49.9 +5:01.1
16 23 Emmanuel Cheff Juvenile (M) 5/11   Skinouk (QC) 0:32:19.6 +5:30.8
17 14 Robert Raikou Juvenile (M) 6/11 36427 Team Hardwood 0:32:26.3 +5:37.5
18 16 Bentzi Claassen Junior B (M) 12/16 38008 Team Hardwood 0:32:44.2 +5:55.4
19 26 Alanzo Sanchez Junior B (M) 13/16   Chelsea Nordiq (QC) 0:32:50.3 +6:01.5
20 17 Aubert Tremblay Junior B (M) 14/16 35487 Fondeurs-Laurentides 0:32:52.0 +6:03.2
21 25 Jem Hodgson Juvenile (M) 7/11   Chelsea Nordiq (QC) 0:33:00.8 +6:12.0
22 20 Julien Audet-Welke Juvenile (M) 8/11 36508 Nakkertok Nordic (ON) 0:34:19.3 +7:30.5
23 18 Antoine Ranger Juvenile (M) 9/11 36472 Skinouk (ON) 0:34:19.7 +7:30.9
24 10 Matthew Norman Junior B (M) 15/16 35341 Nakkertok Nordic (ON) 0:35:07.4 +8:18.6
25 21 Dominique Ranger Juvenile (M) 10/11 36504 Nakkertok Nordic (ON) 0:35:28.1 +8:39.3
26 19 Laurent Fortin Lacroix Juvenile (M) 11/11 36479 Skinouk (QC) 0:38:42.4 +11:53.6
27 15 Theo Mallett Junior B (M) 16/16 35780 Chelsea Nordiq (QC) 0:38:57.2 +12:08.4

Challenge (F) 10 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 51 Shilo Rousseau Junior B (F) 1/11 31427 Barrie XC 0:30:43.7  
2 52 Justine Browne Junior B (F) 2/11 35753 Fondeurs-Laurentides 0:31:19.2 +35.5
3 53 Magalie Daoust Juvenille (F) 1/16 36422 Skinouk (QC) 0:32:06.5 +1:22.8
4 73 Sienna Brennan-Raab Juvenille (F) 2/16 37801 Chelsea Nordiq (QC) 0:32:40.4 +1:56.7
5 56 Stella Duncan Juvenille (F) 3/16 36523 Chelsea Nordiq (QC) 0:32:57.1 +2:13.4
6 55 Mzia Lee Pottie Junior B (F) 3/11 36456 Chelsea Nordiq (ON) 0:33:19.8 +2:36.1
7 61 Sierra Macdonald Juvenille (F) 4/16 37707 Team Hardwood 0:33:33.7 +2:50.0
8 58 Leyla Barber Juvenille (F) 5/16 33150 Team Hardwood 0:33:47.6 +3:03.9
9 60 Claudia De Fazio Junior B (F) 4/11 35273 Barrie XC 0:33:48.8 +3:05.1
10 64 Chandra Rousseau Juvenille (F) 6/16 37670 Barrie XC 0:34:01.1 +3:17.4
11 59 Katherine Mason Junior B (F) 5/11 35300 Nakkertok Nordic (ON) 0:34:24.5 +3:40.8
12 54 Noémie Wolfe Junior B (F) 6/11 35458 Fondeurs-Laurentides 0:34:49.3 +4:05.6
13 62 Anabelle Martineau Junior B (F) 7/11 36426 Montériski 0:35:42.2 +4:58.5
14 68 Emilie Lum Junior B (F) 8/11 35305 Nakkertok Nordic (ON) 0:35:43.1 +4:59.4
15 75 Ariane Blouin Juvenille (F) 7/16 37808 Chelsea Nordiq (QC) 0:36:01.3 +5:17.6
16 57 Carly Little Junior B (F) 9/11 33363 Chelsea Nordiq (QC) 0:36:13.3 +5:29.6
17 63 Piaper Veinotte Junior B (F) 10/11 34888 Chelsea Nordiq (QC) 0:36:56.0 +6:12.3
18 66 Ariane Caron Juvenille (F) 8/16 36453 Montériski 0:37:01.2 +6:17.5
19 69 Britt Halvorsen Juvenille (F) 9/16 36482 Nakkertok Nordique (QC) 0:37:07.1 +6:23.4
20 76 Maisie Haddrell-Anning Juvenille (F) 10/16 37805 Chelsea Nordiq (QC) 0:37:10.3 +6:26.6
21 65 Julia Shannon Juvenille (F) 11/16 35317 Barrie XC 0:38:29.9 +7:46.2
22 67 Louise Allard-Vertriest Juvenille (F) 12/16 37990 Fondeurs-Laurentides 0:38:33.9 +7:50.2
23 77 Émilie St-Pierre Juvenille (F) 13/16 39945 Fondeurs-Laurentides 0:40:42.0 +9:58.3
24 79 Lucy Robertson Juvenille (F) 14/16   Chelsea Nordiq (QC) 0:40:42.4 +9:58.7
25 78 Rachel Claydon-Kaarsberg Juvenille (F) 15/16 37840 Chelsea Nordiq (QC) 0:40:55.7 +10:12.0
26 71 Amanda Dunn Junior B (F) 11/11 35304 Nakkertok Nordic (ON) 0:41:59.1 +11:15.4
27 70 Kéliane Johnston Juvenille (F) 16/16 38870 Skinouk (QC) 0:44:11.2 +13:27.5
DNS 72 Mallory Williams Juvenille (F) * 35345 Nakkertok Nordique (QC) *** ***
DNS 74 Kathryn Vance Junior B (F) * 36459 Barrie XC *** ***

Open(M) 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 101 Antoine Cyr Junior A (M) 1/6 30263 CNEPH-Skinouk 0:36:32.4  
2 102 William Dumas Senior (M) 1/8 26913 Université Laval 0:37:16.5 +44.1
3 104 Alexander Maycock Junior A (M) 2/6 33728 Highlands Trailblazers 0:38:32.9 +2:00.5
4 103 Kayden Sim Senior (M) 2/8 27437 Hollyburn Ski Club 0:39:36.5 +3:04.1
5 106 Ryan Williams Junior A (M) 3/6 35360 North Bay Nordic 0:40:39.6 +4:07.2
6 113 Eric Lavigne Senior (M) 3/8   xczone 0:40:59.2 +4:26.8
7 111 Guillaume Ethier Senior (M) 4/8   Unis Pour le Sport (UPLS) 0:41:29.6 +4:57.2
8 105 Alec Maclean Junior A (M) 4/6 31416 Team Hardwood 0:41:47.2 +5:14.8
9 112 Luc Campbell Senior (M) 5/8   Nakkertok Nordique (QC) 0:41:51.0 +5:18.6
10 107 Declan Barber Junior A (M) 5/6 31417 Team Hardwood 0:45:27.1 +8:54.7
11 109 Simon Giasson Junior A (M) 6/6 31894 Red River Nordic 0:45:41.8 +9:09.4
12 108 Drew Bursey Senior (M) 6/8 28866 North Bay Nordic 0:48:16.2 +11:43.8
13 114 Francis Michaud Senior (M) 7/8   xczone 0:48:25.6 +11:53.2
14 110 Paul Junique Senior (M) 8/8 34108 Fondeurs Laurentides 0:48:52.0 +12:19.6

Open(F) 15 km. Free Mass Start    
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 151 Sophie Carrier-Laforte Senior (F) 1/5 24472 Skinouk (QC) 0:41:59.8  
2 153 Laura Leclair Senior (F) 2/5 27396 Chelsea Nordiq (QC) 0:45:02.8 +3:03.0
3 152 Zoë Williams Senior (F) 3/5 27366 Nakkertok Nordique (QC) 0:46:02.5 +4:02.7
4 154 Sheila Kealey Senior (F) 4/5 3485 Nakkertok Nordic (ON) 0:46:13.8 +4:14.0
5 155 Zoe Pekos Junior A (F) 1/4 29275 Barrie Cross Country 0:50:30.3 +8:30.5
6 156 Katherine Denis Senior (F) 5/5 25762 Nakkertok Nordic (ON) 0:51:10.8 +9:11.0
7 158 Lotte Kallio Junior A (F) 2/4 33385 Chelsea Nordiq (QC) 0:52:53.5 +10:53.7
8 159 Hannah Story-Korman Junior A (F) 3/4 29416 Barrie Cross Country 0:56:14.4 +14:14.6
9 157 Meghan Burns Junior A (F) 4/4 31412 Nakkertok Nordic (ON) 0:59:13.7 +17:13.9
DNS 160 Chloé Gay-Guérin Junior A (F) * 31792 Chelsea Nordiq (QC) *** ***

Midget (M) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 204 Thomas Allard-Vertriest 39947 Fondeurs-Laurentides 0:15:45.1  
2 207 Gabriel Poulin   Montériski 0:16:07.2 +22.1
3 201 Alex De Fazio 38863 Barrie XC 0:17:52.7 +2:07.6
4 208 Skylar Samm 39962 Chelsea Nordiq (QC) 0:17:55.4 +2:10.3
5 202 Elrik Johnston 39957 Skinouk (QC) 0:18:25.3 +2:40.2
6 203 Antoine Gauthier 39946 Skinouk (QC) 0:18:29.1 +2:44.0
7 260 Jean-Nicolas de Broeck   Skinouk (QC) 0:20:41.9 +4:56.8
8 205 Tristan Bosse-Thompson 39940 Skinouk (QC) 0:23:35.6 +7:50.5

Midget (F) 5 km. Free Mass Start    
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 253 Isabelle Haag 38867 Skinouk (QC) 0:18:43.2  
2 255 Alizé Fargnoli 39959 Fondeurs-Laurentides 0:19:26.5 +43.3
3 254 Laurie Séguin   Fondeurs-Laurentides 0:19:48.8 +1:05.6
4 251 Béatrice Fortin 38043 Skinouk (QC) 0:19:59.9 +1:16.7
DNF 256 Elena Pomaki   Montériski *** ***
DNS 252 Sabine Lamothe 37846 Chelsea Nordiq (QC) *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4