NorAm/Calforex Cup #1 - PM Sprint | Zone4.ca



NorAm/Calforex Cup #1 - PM Sprint

Date: Nov 25, 2017
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  14:00 
End Time:  13:40 
 


Master Men (35 ) 6 km. Sprint  Green-Red-Red  
PL Bib Name Club P S T Time Diff
1 12 Farley KLOTZ Foothills Nordic 1 1 2 0:20:23.8  
2 7 Thomas LANDINE Biathlon Saskatchewan 1 2 3 0:24:18.0 +3:54.2
3 6 James PROUDFOOT Wapiti Nordic 2 3 5 0:24:46.0 +4:22.2
4 5 Ryan TEW Hinton Nordic 0 3 3 0:24:47.0 +4:23.2
5 3 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 1 2 3 0:24:51.6 +4:27.8
6 8 Brian BORGLUM Foothills Nordic 3 3 6 0:25:35.5 +5:11.7
7 4 Jeannot DESAULNIERS Hinton Nordic 2 5 7 0:26:07.7 +5:43.9
8 11 Andrei PETROV Edmonton Nordic 4 3 7 0:26:25.8 +6:02.0
9 2 Douglas FORER Edmonton Nordic 4 4 8 0:27:42.9 +7:19.1
10 10 Raymond VIVANCO Edmonton Nordic 3 2 5 0:30:58.5 +10:34.7
11 9 John HOLASH Foothills Nordic 5 4 9 0:32:24.7 +12:00.9

Master Women (35 ) 6 km. Sprint  Green-Red-Red  
PL Bib Name Club P S T Time Diff
1 15 Callie LANCASTER Bulkley Valley Biathlon 2 2 4 0:26:31.5  
2 13 Jacqueline HUTCHISON Fast & Fossil 0 5 5 0:26:58.8 +27.3
3 16 Deborah HALL Fast & Fossil 0 2 2 0:28:18.5 +1:47.0
4 14 Christine BROWN Edmonton Nordic 1 2 3 0:54:52.2 +28:20.7

Senior Boys 6 km. Sprint  Green-Red-Red  
PL Bib Name Club P S T Time Diff
1 19 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 2 0 2 0:19:13.3  
2 34 Logan LUMBY Foothills Nordic 1 3 4 0:19:17.1 +3.8
3 40 Zachary CONNELLY Chelsea Nordiq 2 3 5 0:20:17.0 +1:03.7
4 39 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 0 2 2 0:20:55.6 +1:42.3
5 17 Raphael MARCDARGENT Foothills Nordic 1 4 5 0:21:05.7 +1:52.4
6 24 Liam CONNON Caledonia Nordic 1 3 4 0:21:06.2 +1:52.9
7 27 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 1 4 5 0:21:33.6 +2:20.3
8 37 Joseph MILLS Foothills Nordic 3 2 5 0:21:42.0 +2:28.7
9 35 Matthew GILLETT Canmore Nordic 1 3 4 0:21:56.8 +2:43.5
10 31 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 1 1 2 0:22:12.9 +2:59.6
11 32 Gareth EYRE Foothills Nordic 3 2 5 0:22:21.3 +3:08.0
12 20 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 2 4 6 0:22:44.7 +3:31.4
13 41 Lance HOLLAND Canmore Nordic 1 3 4 0:23:04.3 +3:51.0
14 33 Sam MOSES Foothills Nordic 2 2 4 0:23:37.6 +4:24.3
15 18 Cameron MERKOWSKY Biathlon Saskatchewan 0 4 4 0:23:38.4 +4:25.1
16 25 Findlay EYRE Foothills Nordic 1 4 5 0:24:06.2 +4:52.9
17 28 Lazo GITCHOS Methow Valley Nordic 3 4 7 0:24:13.8 +5:00.5
18 30 Vaughn SCALIA Edmonton Nordic 0 3 3 0:24:15.2 +5:01.9
19 42 Brayden WINDSOR Biathlon Saskatchewan 4 3 7 0:24:17.1 +5:03.8
20 26 Oliver BRINDLE Foothills Nordic 1 4 5 0:24:25.7 +5:12.4
21 38 Justin PIANOSI HOUDEN Canmore Nordic 3 3 6 0:24:33.7 +5:20.4
22 36 Sam MALKINSON Foothills Nordic 2 5 7 0:24:53.3 +5:40.0
23 21 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 4 3 7 0:24:54.1 +5:40.8
24 29 Noah CRAMER Foothills Nordic 1 5 6 0:24:56.3 +5:43.0
25 45 Graeme COLE Foothills Nordic 2 2 4 0:26:25.3 +7:12.0
26 23 Noah HOLASH Foothills Nordic 4 3 7 0:27:46.9 +8:33.6
27 22 Timotej FASIANG Biathlon Saskatchewan 3 2 5 0:28:14.5 +9:01.2
Jury Decisions
Bib: 38 Time: 0:00:01.0 Notes: Warning started 1 second early
Bib: 40 Notes: Warning 2.2.1 Closed Bolt
Bib: 41 Time: 0:02:00.0 Notes: IBU 5.5A - Missed Penalty Loop

Dev 2 - Boys 3.75 km. Sprint  Red-Black-Black  
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 60 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 1 1 2 0:12:34.7  
2 58 François GAUTHIER Foothills Nordic 2 1 3 0:12:57.6 +22.9
3 54 Beau WALKER Altius 1 2 3 0:13:01.1 +26.4
4 43 Quinn NEIL Caledonia Nordic 1 1 2 0:13:31.4 +56.7
5 52 Nicholas VEEKEN Caledonia Nordic 1 2 3 0:13:43.9 +1:09.2
6 57 Gavin KERR Rocky Mountain Racers 1 1 2 0:13:50.1 +1:15.4
7 62 Thoreson SHEPPARD Altius 2 1 3 0:13:57.9 +1:23.2
8 55 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 2 2 4 0:14:11.1 +1:36.4
9 49 Aidan LATIMER Foothills Nordic 1 2 3 0:14:23.5 +1:48.8
10 46 Avry NIVEN Camrose Vikings 2 0 2 0:14:23.8 +1:49.1
11 53 Tryton BAIER Devon Nordic Bears 1 1 2 0:14:31.1 +1:56.4
12 56 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 1 2 3 0:14:34.1 +1:59.4
13 59 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 3 1 4 0:14:40.9 +2:06.2
14 51 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 1 3 4 0:15:08.1 +2:33.4
15 63 Theo FRADETTE Foothills Nordic 2 3 5 0:15:11.2 +2:36.5
16 47 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 4 2 6 0:15:11.5 +2:36.8
17 61 Callum CROSS Canmore Nordic 2 3 5 0:15:43.1 +3:08.4
18 48 Ronan TEW Hinton Nordic 3 4 7 0:15:44.3 +3:09.6
19 50 Willem DEJONG Foothills Nordic 4 2 6 0:16:33.0 +3:58.3
DNS 44 Ethan GROZELL Foothills Nordic 0 0   *** ***

Dev 2 - Girls 3.75 km. Sprint  Red-Black-Black  
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 67 Desiree PARADIS Foothills Nordic 2 0 2 0:14:42.1  
2 74 Helena LINKLATER Edmonton Nordic 1 0 1 0:14:48.2 +6.1
3 68 Alexandra HULSHOF Foothills Nordic 3 2 5 0:14:56.1 +14.0
4 73 Aria KLOTZ Foothills Nordic 5 3 8 0:16:12.4 +1:30.3
5 79 Anna PERRY Foothills Nordic 2 1 3 0:16:13.7 +1:31.6
6 75 Clara NEANDER Foothills Nordic 2 3 5 0:16:18.4 +1:36.3
7 65 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 4 1 5 0:16:26.7 +1:44.6
8 82 Brynn WITWICKI Caledonia Nordic 5 3 8 0:16:35.9 +1:53.8
9 72 Anya KLAFKI Foothills Nordic 3 3 6 0:16:37.9 +1:55.8
10 64 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 3 3 6 0:16:57.8 +2:15.7
11 70 Grace HODOUS Auburn Ski Club 3 1 4 0:17:09.3 +2:27.2
12 76 Zoe KLENKE Auburn Ski Club 3 3 6 0:17:32.6 +2:50.5
13 71 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 4 3 7 0:18:07.0 +3:24.9
14 66 Natalia MANNS Camrose Vikings 5 4 9 0:21:23.4 +6:41.3
15 77 Starlene DOXTATOR Biathlon Saskatchewan 5 4 9 0:22:44.2 +8:02.1
DNS 69 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 0 0   *** ***
DNS 81 Anna MARINO Canmore Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 67 Time: 0:00:01.0 Notes: Warning started 1 sec early

Dev 1 - Girls 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 86 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 0 0 0 0:10:45.6  
2 85 Isabel MCLURG Canmore Nordic 0 0 0 0:11:09.3 +23.7
3 92 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 0 1 1 0:11:49.3 +1:03.7
4 93 Leanne GARTNER Foothills Nordic 4 1 5 0:12:12.5 +1:26.9
5 87 Grace ELANDER Foothills Nordic 0 1 1 0:12:20.3 +1:34.7
6 95 Allyson THAIN Camrose Vikings 2 3 5 0:12:48.1 +2:02.5
7 90 Wallis SIEMENS Foothills Nordic 2 1 3 0:13:39.6 +2:54.0
8 97 Leah FRADETTE Canmore Nordic 2 2 4 0:13:52.2 +3:06.6
9 94 Anna LESLIE Canmore Nordic 3 1 4 0:13:53.9 +3:08.3
10 83 Torie PATTERSON Biathlon Saskatchewan 1 2 3 0:14:11.9 +3:26.3
11 91 Avery RITCO Biathlon Saskatchewan 0 0 0 0:14:13.8 +3:28.2
12 88 Kaisa LEMYRE Canmore Nordic 4 2 6 0:14:30.0 +3:44.4
13 89 Caroline LARSON Foothills Nordic 3 4 7 0:15:21.8 +4:36.2
14 98 Amelie BURKINSHAW Hinton Nordic 2 4 6 0:15:55.9 +5:10.3
15 96 Ashtyn RITCO Biathlon Saskatchewan 3 1 4 0:16:20.3 +5:34.7
16 84 Skye PAUL Canmore Nordic 3 3 6 0:17:35.9 +6:50.3
Jury Decisions
Bib: 86 Time: 0:00:01.0 Notes: Warning started 1 sec early
Bib: 93 Time: 0:00:02.0 Notes: Warning started 2 sec early
Bib: 96 Time: 0:00:01.0 Notes: Warning started 1 sec early

Dev 1 - Boys 3 km. Sprint  Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P T Time Diff
1 102 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 2 2 4 0:11:09.4  
2 110 Peter ROJKOVSKI Foothills Nordic 1 1 2 0:11:12.4 +3.0
3 117 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 1 2 3 0:11:16.4 +7.0
4 120 Simon EHRKAMP Edmonton Nordic 1 2 3 0:11:36.6 +27.2
5 103 Jacob LOSEY Edmonton Nordic 2 1 3 0:11:45.6 +36.2
6 99 Matej CERVENKA Mt. Itasca Biathlon 2 2 4 0:11:52.7 +43.3
7 125 Berg ELLIS Foothills Nordic 0 0 0 0:11:56.6 +47.2
8 109 Tor MENZIES Canmore Nordic 3 1 4 0:12:22.0 +1:12.6
9 116 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 3 2 5 0:12:25.9 +1:16.5
10 122 Soma CSONKA Foothills Nordic 0 3 3 0:12:36.7 +1:27.3
11 104 Tomas QUINTILIO Foothills Nordic 2 0 2 0:12:43.1 +1:33.7
12 126 Benjamin DREGER Canmore Nordic 1 4 5 0:13:14.5 +2:05.1
13 129 Gustavo GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 0 3 3 0:13:18.2 +2:08.8
14 114 Dawson SCHIGOL Biathlon Saskatchewan 2 0 2 0:13:18.6 +2:09.2
15 119 Jack PAUL Canmore Nordic 2 3 5 0:13:20.4 +2:11.0
16 123 Will BRINDLE Foothills Nordic 4 4 8 0:13:25.4 +2:16.0
17 101 Fraser GLEIG Canmore Nordic 3 1 4 0:13:49.1 +2:39.7
18 121 Mason LUMBY Foothills Nordic 3 3 6 0:13:55.1 +2:45.7
19 107 Ben THOMPSON Canmore Nordic 2 3 5 0:14:05.6 +2:56.2
20 127 Sasha NORMAN Foothills Nordic 3 5 8 0:14:06.2 +2:56.8
21 100 Bodhi WALKER Hinton Nordic 1 3 4 0:14:07.3 +2:57.9
22 124 Nicolas NIELSEN Foothills Nordic 3 2 5 0:14:28.5 +3:19.1
23 108 Maxime BOUCHER Foothills Nordic 3 2 5 0:14:33.8 +3:24.4
24 112 Aaron MAGLIOCCO Foothills Nordic 2 2 4 0:14:51.1 +3:41.7
25 128 Shane LAFLAMME Foothills Nordic 0 4 4 0:15:06.5 +3:57.1
26 118 Gavin BARRON Edmonton Nordic 0 2 2 0:15:19.2 +4:09.8
27 113 Thomas PAUL Canmore Nordic 2 1 3 0:15:23.8 +4:14.4
28 111 Ian SNYDMILLER Camrose Vikings 3 1 4 0:15:47.4 +4:38.0
29 106 Max CLEMENT Canmore Nordic 5 4 9 0:16:17.5 +5:08.1
30 130 Jimmie SPICER Foothills Nordic 1 2 3 0:16:38.7 +5:29.3
DNS 105 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 0 0   *** ***
DNS 131 Massimo CHEN Foothills Nordic 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 101 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F4 - Missed Penalty Loop
Bib: 103 Time: 0:00:01.0 Notes: Warning started 1 sec early
Bib: 106 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F4 - Missed Penalty Loop


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4