NorAm/Calforex Cup #1 - PM Pursuit | Zone4.ca



NorAm/Calforex Cup #1 - PM Pursuit

Date: Nov 26, 2017
Final  Results
Location: Canmore
Host Club: CBR/CNSC/FNSC/RMR

Race Info
Start Time:  13:45 
End Time:  15:29 
 

Master Men (35 ) 7.5 km. Sprint  Red-Red-Red-Black-Black  
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 1 Farley KLOTZ Foothills Nordic 0 2 2 3 7 0:31:35.9  
2 4 Ryan TEW Hinton Nordic 0 1 3 3 7 0:35:35.2 +3:59.3
3 3 James PROUDFOOT Wapiti Nordic 1 2 4 3 10 0:36:10.2 +4:34.3
4 8 Andrei PETROV Edmonton Nordic 2 1 2 3 8 0:36:42.4 +5:06.5
5 7 Jeannot DESAULNIERS Hinton Nordic 3 2 3 5 13 0:37:16.3 +5:40.4
6 6 Brian BORGLUM Foothills Nordic 2 3 2 4 11 0:37:21.5 +5:45.6
7 2 Thomas LANDINE Biathlon Saskatchewan 1 1 5 3 10 0:37:30.0 +5:54.1
8 9 Douglas FORER Edmonton Nordic 2 1 4 4 11 0:37:47.1 +6:11.2
9 5 Andrew SKARSGARD Foothills Nordic 1 3 5 4 13 0:39:31.9 +7:56.0
10 12 Stephen MOSES Foothills Nordic 2 2 4 4 12 0:43:18.4 +11:42.5
11 11 John HOLASH Foothills Nordic 2 3 2 5 12 0:45:07.5 +13:31.6
12 10 Raymond VIVANCO Edmonton Nordic 2 0 2 3 7 0:46:07.1 +14:31.2

Master Women (35 ) 6.25 km. Sprint  Red-Red-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 13 Callie LANCASTER Bulkley Valley Biathlon 2 1 2 2 7 0:34:11.9  
2 14 Jacqueline HUTCHISON Fast & Fossil 5 1 5 2 13 0:36:46.7 +2:34.8
3 15 Deborah HALL Fast & Fossil 3 0 4 3 10 0:39:49.7 +5:37.8
4 17 Alaina FRASER Fast & Fossil 2 3 2 4 11 0:52:55.3 +18:43.4
DNS 16 Christine BROWN Edmonton Nordic 0 0 0 0   *** ***

Sport Women 6.25 km. Sprint  Red-Red-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 18 Andrea MOINET-NICHOLS Camrose Vikings 1 3 2 3 9 0:39:15.1  

Senior Boys 6.25 km. Sprint  Red-Red-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P S S T Time Diff
1 19 Finn BERG Calgary Biathlon Racers 1 0 0 1 2 0:24:01.4  
2 24 Liam CONNON Caledonia Nordic 3 0 0 0 3 0:25:22.5 +1:21.1
3 26 Joseph MILLS Foothills Nordic 0 2 3 2 7 0:26:34.7 +2:33.3
4 20 Logan LUMBY Foothills Nordic 3 2 4 2 11 0:26:35.5 +2:34.1
5 27 Matthew GILLETT Canmore Nordic 2 1 2 1 6 0:27:28.5 +3:27.1
6 21 Zachary CONNELLY Chelsea Nordiq 2 1 2 1 6 0:27:34.6 +3:33.2
7 22 Xavier CHAMPAGNE Calgary Biathlon Racers 1 2 2 2 7 0:28:04.2 +4:02.8
8 30 Callum LINKLATER Edmonton Nordic 1 2 2 3 8 0:28:35.4 +4:34.0
9 31 Lance HOLLAND Canmore Nordic 3 1 3 2 9 0:28:51.0 +4:49.6
10 23 Raphael MARCDARGENT Foothills Nordic 3 3 4 2 12 0:28:51.2 +4:49.8
11 39 Will GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 0 1 2 2 5 0:28:57.9 +4:56.5
12 29 Gareth EYRE Foothills Nordic 1 1 3 4 9 0:29:15.8 +5:14.4
13 32 Sam MOSES Foothills Nordic 0 1 3 2 6 0:29:51.3 +5:49.9
14 25 Simon GAUTHIER Foothills Nordic 3 3 3 4 13 0:30:25.4 +6:24.0
15 37 Oliver BRINDLE Foothills Nordic 1 0 4 3 8 0:32:25.1 +8:23.7
16 38 Sam MALKINSON Foothills Nordic 2 1 3 4 10 0:32:34.5 +8:33.1
17 40 Noah CRAMER Foothills Nordic 1 1 4 5 11 0:32:49.1 +8:47.7
18 28 Tynan THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 4 1 4 4 13 0:32:55.4 +8:54.0
19 36 Brayden WINDSOR Biathlon Saskatchewan 3 3 3 3 12 0:32:57.4 +8:56.0
20 33 Cameron MERKOWSKY Biathlon Saskatchewan 1 2 4 4 11 0:33:10.9 +9:09.5
21 34 Findlay EYRE Foothills Nordic 2 4 3 5 14 0:33:45.4 +9:44.0
22 35 Vaughn SCALIA Edmonton Nordic 3 2 4 4 13 0:34:51.9 +10:50.5
23 42 Timotej FASIANG Biathlon Saskatchewan 2 2 4 5 13 0:38:17.7 +14:16.3
DNS 41 Noah HOLASH Foothills Nordic 0 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 21 Time: 0:02:00.0 Notes: Biathlon Canada Annex 3 2.2.1 - Bolt Closed

Dev 2 - Boys 5 km. Sprint  Red-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 43 Marcus SKARSGARD Foothills Nordic 3 0 2 5 0:18:34.0  
2 47 Nicholas VEEKEN Caledonia Nordic 2 2 0 4 0:19:00.8 +26.8
3 48 Gavin KERR Rocky Mountain Racers 3 0 2 5 0:19:19.6 +45.6
4 51 Aidan LATIMER Foothills Nordic 1 3 0 4 0:19:41.6 +1:07.6
5 45 Beau WALKER Altius 4 2 1 7 0:20:11.5 +1:37.5
6 57 Euan MCCORKINDALE Foothills Nordic 1 2 2 5 0:20:12.3 +1:38.3
7 52 Avry NIVEN Camrose Vikings 2 0 3 5 0:20:18.3 +1:44.3
8 50 Henrik QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 4 0 2 6 0:20:19.6 +1:45.6
9 56 Bjorn BAERGEN Canmore Nordic 0 1 2 3 0:20:30.0 +1:56.0
10 44 François GAUTHIER Foothills Nordic 2 4 3 9 0:20:34.2 +2:00.2
11 49 Thoreson SHEPPARD Altius 1 1 4 6 0:20:39.7 +2:05.7
12 59 Ronan TEW Hinton Nordic 1 3 3 7 0:21:16.3 +2:42.3
13 53 Tryton BAIER Devon Nordic Bears 0 3 2 5 0:21:30.1 +2:56.1
14 58 Callum CROSS Canmore Nordic 3 2 2 7 0:22:21.7 +3:47.7
15 46 Quinn NEIL Caledonia Nordic 2 4 5 11 0:23:04.3 +4:30.3
16 55 Lance SEKORA Devon Nordic Bears 2 2 5 9 0:23:11.9 +4:37.9
17 54 Michael SCHROEDER Camrose Vikings 3 3 5 11 0:23:35.5 +5:01.5
18 60 Willem DEJONG Foothills Nordic 3 3 3 9 0:23:38.1 +5:04.1
Jury Decisions
Bib: 46 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F4 - Missed Penalty Loop

Dev 2 - Girls 5 km. Sprint  Red-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 61 Desiree PARADIS Foothills Nordic 1 1 2 4 0:21:43.6  
2 66 Clara NEANDER Foothills Nordic 2 1 0 3 0:22:06.4 +22.8
3 63 Alexandra HULSHOF Foothills Nordic 4 3 2 9 0:22:12.1 +28.5
4 65 Anna PERRY Foothills Nordic 2 3 2 7 0:23:31.8 +1:48.2
4 67 Kate HARROP Calgary Biathlon Racers 4 1 0 5 0:23:31.8 +1:48.2
6 64 Aria KLOTZ Foothills Nordic 4 2 3 9 0:23:47.8 +2:04.2
7 69 Anya KLAFKI Foothills Nordic 1 4 4 9 0:23:50.0 +2:06.4
8 73 Dani BREWSTER Devon Nordic Bears 2 2 2 6 0:23:56.3 +2:12.7
9 68 Brynn WITWICKI Caledonia Nordic 3 5 3 11 0:24:16.8 +2:33.2
10 72 Zoe KLENKE Auburn Ski Club 2 2 2 6 0:24:46.1 +3:02.5
11 62 Helena LINKLATER Edmonton Nordic 3 2 2 7 0:24:52.0 +3:08.4
12 71 Grace HODOUS Auburn Ski Club 1 1 1 3 0:24:54.8 +3:11.2
13 70 Ana GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 3 2 1 6 0:25:07.1 +3:23.5
14 76 Anika JENSEN Fast & Fossil 3 1 3 7 0:25:49.4 +4:05.8
15 75 Starlene DOXTATOR Biathlon Saskatchewan 2 2 1 5 0:30:30.4 +8:46.8
16 74 Natalia MANNS Camrose Vikings 4 5 5 14 0:31:45.6 +10:02.0
DNS 77 Keelyn THOROGOOD Calgary Biathlon Racers 0 0 0   *** ***
DNS 79 Anna MARINO Canmore Nordic 0 0 0   *** ***
Jury Decisions
Bib: 64 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F4 - Missed Penalty Loop

Dev 1 - Girls 4 km. Sprint  Black-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 82 Isabel MCLURG Canmore Nordic 0 0 0 0 0:16:03.5  
2 81 Aimee-Rae MORIN Devon Nordic Bears 1 0 1 2 0:17:31.7 +1:28.2
3 86 Allyson THAIN Camrose Vikings 3 3 1 7 0:19:14.1 +3:10.6
4 84 Leanne GARTNER Foothills Nordic 4 4 3 11 0:19:24.5 +3:21.0
5 83 Antija QUINTILIO Crazy Mare Ranch Biathlon 4 1 1 6 0:19:38.1 +3:34.6
6 94 Skye PAUL Canmore Nordic 0 1 0 1 0:21:04.0 +5:00.5
7 85 Grace ELANDER Foothills Nordic 3 5 0 8 0:21:16.0 +5:12.5
8 87 Wallis SIEMENS Foothills Nordic 2 3 2 7 0:21:20.9 +5:17.4
9 90 Avery RITCO Biathlon Saskatchewan 1 2 1 4 0:22:57.9 +6:54.4
10 91 Caroline LARSON Foothills Nordic 3 1 3 7 0:23:16.3 +7:12.8
11 89 Torie PATTERSON Biathlon Saskatchewan 2 3 3 8 0:23:33.7 +7:30.2
12 88 Anna LESLIE Canmore Nordic 4 4 5 13 0:24:24.0 +8:20.5
13 92 Amelie BURKINSHAW Hinton Nordic 3 4 4 11 0:24:31.5 +8:28.0
14 93 Ashtyn RITCO Biathlon Saskatchewan 1 1 2 4 0:24:38.7 +8:35.2
Jury Decisions
Bib: 89 Time: 0:01:00.0 Notes: Biathlon Alberta Annex F4 - Missed Penalty Loop

Dev 1 - Boys 4 km. Sprint  Black-Black-Black-Black  
PL Bib Name Club P P P T Time Diff
1 95 Jasper FLEMING Edmonton Nordic 1 0 0 1 0:15:30.4  
2 97 Felix CLÉMENT Canmore Nordic 0 1 1 2 0:16:31.6 +1:01.2
3 96 Peter ROJKOVSKI Foothills Nordic 0 1 2 3 0:17:01.2 +1:30.8
4 98 Simon EHRKAMP Edmonton Nordic 1 2 0 3 0:17:03.2 +1:32.8
5 101 Matus CHLEPKO Foothills Nordic 0 1 4 5 0:17:25.9 +1:55.5
6 99 Jacob LOSEY Edmonton Nordic 1 2 2 5 0:17:31.0 +2:00.6
7 107 Jack PAUL Canmore Nordic 1 1 0 2 0:18:24.9 +2:54.5
8 109 Mason LUMBY Foothills Nordic 0 3 3 6 0:19:10.3 +3:39.9
9 110 Sasha NORMAN Foothills Nordic 2 2 4 8 0:19:26.2 +3:55.8
10 105 Gustavo GROENEVELD Calgary Biathlon Racers 0 2 1 3 0:19:32.9 +4:02.5
11 122 Nicolas NIELSEN Foothills Nordic 1 0 2 3 0:19:56.1 +4:25.7
12 108 Will BRINDLE Foothills Nordic 4 5 1 10 0:20:05.4 +4:35.0
13 100 Berg ELLIS Foothills Nordic 2 0 3 5 0:20:09.3 +4:38.9
14 102 Soma CSONKA Foothills Nordic 3 3 2 8 0:20:35.5 +5:05.1
15 103 Tomas QUINTILIO Foothills Nordic 1 2 2 5 0:20:48.2 +5:17.8
16 111 Bodhi WALKER Hinton Nordic 3 0 0 3 0:20:54.0 +5:23.6
17 123 Ariel SUTHERLAND Edmonton Nordic 1 2 2 5 0:20:58.0 +5:27.6
18 112 Maxime BOUCHER Foothills Nordic 4 1 3 8 0:21:04.1 +5:33.7
19 106 Dawson SCHIGOL Biathlon Saskatchewan 1 2 3 6 0:21:48.7 +6:18.3
20 104 Benjamin DREGER Canmore Nordic 4 3 3 10 0:21:52.3 +6:21.9
21 117 Ian SNYDMILLER Camrose Vikings 2 5 1 8 0:23:05.2 +7:34.8
22 114 Shane LAFLAMME Foothills Nordic 4 1 0 5 0:23:37.4 +8:07.0
23 116 Thomas PAUL Canmore Nordic 2 3 2 7 0:25:31.4 +10:01.0
24 119 Dale MULLIGAN Canmore Nordic 3 2 4 9 0:25:36.0 +10:05.6
25 121 Nico WIEBE Canmore Nordic 4 3 3 10 0:25:41.5 +10:11.1
26 113 Aaron MAGLIOCCO Foothills Nordic 3 4 3 10 0:25:52.7 +10:22.3
27 124 Beckett WIEBE Canmore Nordic 4 3 4 11 0:26:19.5 +10:49.1
28 118 Jimmie SPICER Foothills Nordic 4 1 2 7 0:27:30.4 +12:00.0
DNS 120 Massimo CHEN Foothills Nordic 0 0 0   *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2017 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4