2017-18 Fresh Air Race #1 | Zone4.ca



2017-18 Fresh Air Race #1

Date: Dec 14, 2017
Official  Results
Location: Lappe Ski Centre
Host Club: Lappe Nordic

 

Atom Boys 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 1 Felix Doucet 0:03:59.7  
2 4 Markus Jamsa 0:04:59.0 +59.3
3 3 Nico Gallo 0:07:24.4 +3:24.7
DNS 5 Max Sarrazin *** ***

Atom Girls 0.9 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 6 Emmi Puiras 0:05:53.1  
2 7 Caed Hakanen 0:06:28.7 +35.6
3 9 Ariana Gallo 0:08:22.7 +2:29.6
DNS 8 Addison Rybak *** ***

Pee Wee Boys 1.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 13 willem van duyn 0:02:58.9 (2) 0:03:04.1 (1) 0:06:03.1  
2 18 mikkai jones 0:02:56.4 (1) 0:03:09.2 (2) 0:06:05.6 +2.5
3 17 Eric Jamsa 0:03:00.6 (3) 0:03:27.4 (5) 0:06:28.0 +24.9
4 14 willem abbink 0:03:10.5 (4) 0:03:23.8 (3) 0:06:34.3 +31.2
5 15 Nolan Nyitrai 0:03:11.5 (5) 0:03:24.7 (4) 0:06:36.2 +33.1
6 12 Sebastien Doucet 0:03:12.4 (6) 0:03:31.4 (6) 0:06:43.9 +40.8
7 11 Josiah Weber 0:03:43.8 (7) 0:03:51.4 (7) 0:07:35.2 +1:32.1
8 16 Daven Jamsa 0:03:46.4 (8) 0:04:19.1 (8) 0:08:05.5 +2:02.4
9 19 Theo Warburton-Goldberg 0:06:04.7 (9) 0:06:35.7 (9) 0:12:40.4 +6:37.3
DNS 20 Lucas Whatley *** (*) *** (*) *** ***

Pee Wee Girls 1.8 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 24 Ruth Zavitz 0:02:49.5 (1) 0:03:09.8 (2) 0:05:59.4  
2 26 Sally Stewart 0:03:04.1 (2) 0:03:02.0 (1) 0:06:06.1 +6.7
3 21 Maaritta Puiras 0:03:18.1 (3) 0:03:18.5 (3) 0:06:36.7 +37.3
4 28 Mattea Hakanen 0:03:20.0 (4) 0:03:24.2 (4) 0:06:44.3 +44.9
5 23 Kytalyn Smith 0:03:30.2 (6) 0:03:45.5 (6) 0:07:15.8 +1:16.4
6 29 Charlotte Ailey 0:03:28.9 (5) 0:03:49.5 (7) 0:07:18.5 +1:19.1
7 25 Mackenzie Thompson 0:03:36.7 (7) 0:03:43.4 (5) 0:07:20.1 +1:20.7
8 33 Kaia Hakanen 0:03:58.0 (8) 0:04:15.9 (8) 0:08:13.9 +2:14.5
9 31 Kiera Hall 0:04:10.5 (9) 0:04:53.0 (9) 0:09:03.5 +3:04.1
10 27 Maegan Montgomery 0:04:41.8 (10) 0:05:16.0 (11) 0:09:57.8 +3:58.4
11 22 Delaney Summers 0:05:00.1 (11) 0:04:58.5 (10) 0:09:58.7 +3:59.3
12 32 Tziporah Levkoe-Stephens 0:05:21.3 (12) 0:05:30.1 (12) 0:10:51.5 +4:52.1
13 30 Ayla Moorey 0:05:55.9 (13) 0:06:27.5 (13) 0:12:23.4 +6:24.0

Midget Boys 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 34 Matthew Randall 0:10:25.8  
2 36 Joel Haering 0:10:55.0 +29.2
3 39 Cedric Martel 0:11:12.7 +46.9
4 37 Jakob Hollmann 0:13:04.1 +2:38.3
5 38 Liam Kyle 0:13:06.6 +2:40.8
6 35 Anson Moorey 0:16:06.4 +5:40.6

Midget Girls 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 44 Brooke Ailey 0:11:21.3  
2 40 hannah zavitz 0:11:22.8 +1.5
3 42 Tihana Vidjen 0:11:26.5 +5.2
4 43 Sarah Cullinan 0:12:44.2 +1:22.9
5 41 Isobel Stewart 0:13:31.7 +2:10.4
6 45 Daphne Martel 0:16:50.5 +5:29.2

Master Men Short Course 3.3 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Time Diff
1 46 Olivier Doucet 0:09:20.6  

Juvenile Boys 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 49 max hollmann 0:08:18.8 (1) 0:08:19.5 (1) 0:16:38.3  
2 48 Alexander Randall 0:09:06.6 (2) 0:09:13.8 (2) 0:18:20.4 +1:42.1
3 47 Matthew Waboose 0:10:54.6 (3) 0:11:52.4 (3) 0:22:47.1 +6:08.8

Juvenile Girls 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 50 Anna Stewart 0:09:40.1 (1) 0:10:17.4 (1) 0:19:57.6  

Junior Boys 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 51 KaI Meekis 0:07:27.0 (1) 0:07:55.0 (1) 0:15:22.1  
2 53 Aleksi Luoma 0:08:05.1 (2) 0:08:38.1 (2) 0:16:43.3 +1:21.2
3 56 Niklas Harkonen 0:08:13.9 (3) 0:08:56.1 (4) 0:17:10.0 +1:47.9
4 55 Jonathan Whatley 0:08:15.5 (4) 0:08:55.0 (3) 0:17:10.5 +1:48.4
5 54 josh zvitz 0:09:32.6 (5) 0:10:03.2 (5) 0:19:35.8 +4:13.7
6 52 Dillon Henry 0:10:25.8 (6) 0:11:42.3 (6) 0:22:08.1 +6:46.0

Junior Girls 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 57 Heidi Stewart 0:08:56.5 (1) 0:09:12.8 (1) 0:18:09.3  

Junior Men 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 58 Frederick Serratore 0:08:04.9 (2) 0:08:24.2 (1) 0:16:29.1  
2 59 tobias quinn 0:08:03.1 (1) 0:08:29.6 (2) 0:16:32.8 +3.7

Senior Men 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 62 adam kates 0:07:27.6 (1) 0:07:40.7 (1) 0:15:08.3  
2 65 Colin Pendziwol 0:08:03.1 (3) 0:08:25.7 (2) 0:16:28.8 +1:20.5
3 67 Gavin Shields 0:07:48.7 (2) 0:08:41.3 (3) 0:16:30.1 +1:21.8
4 66 Geoff Way-Nee 0:08:13.4 (4) 0:08:43.6 (4) 0:16:57.1 +1:48.8
5 68 Werner Schwar 0:08:23.2 (5) 0:08:44.9 (5) 0:17:08.2 +1:59.9
6 63 Matthew Cuddy 0:08:57.3 (6) 0:09:08.9 (6) 0:18:06.3 +2:58.0
7 64 brent heron 0:09:38.4 (7) 0:09:59.5 (7) 0:19:38.0 +4:29.7
8 60 George Payne 0:10:09.1 (8) 0:10:59.6 (8) 0:21:08.7 +6:00.4
9 61 Hilary Petrus 0:11:45.4 (9) 0:13:05.9 (9) 0:24:51.4 +9:43.1

Senior Women 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 70 Becky Puiras 0:09:28.5 (2) 0:09:36.5 (1) 0:19:05.0  
2 69 Sarah Peters 0:09:27.0 (1) 0:09:43.1 (2) 0:19:10.2 +5.2
3 73 Holly Fleming 0:12:08.2 (3) 0:12:06.3 (3) 0:24:14.6 +5:09.6
4 71 Gwendolyn Buttemer 0:12:17.8 (4) 0:12:33.9 (4) 0:24:51.7 +5:46.7
5 72 Maija Robinson 0:13:13.6 (5) 0:13:42.0 (5) 0:26:55.6 +7:50.6

Master Women Long Course 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 75 Marilyn Ailey 0:10:09.8 (1) 0:10:51.9 (1) 0:21:01.7  
2 74 Marianne Stewart 0:11:22.9 (2) 0:12:16.8 (2) 0:23:39.8 +2:38.1

Master Men Long Course 6.6 km. Free Mass Start    
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 80 Paul Inkila 0:08:59.7 (1) 0:09:13.3 (2) 0:18:13.1  
2 76 Robb Martin 0:09:05.2 (2) 0:09:09.4 (1) 0:18:14.7 +1.6
3 81 Keith Ailey 0:09:27.2 (3) 0:09:38.5 (3) 0:19:05.7 +52.6
4 79 Todd Randall 0:10:46.5 (4) 0:10:55.9 (5) 0:21:42.4 +3:29.3
5 78 Roy Summers 0:10:54.4 (5) 0:10:49.6 (4) 0:21:44.1 +3:31.0
6 77 Jim Bailey 0:12:05.4 (6) 0:11:44.8 (6) 0:23:50.2 +5:37.1


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4