2017 Yuletide Blast | Zone4.ca

2017 Yuletide Blast

Date: Dec 16, 2017
Official  Results
Location: Highlands Nordic, Duntroon
Host Club: Highlands Trailblazers

Chief of Competition:  Richard Lemoine 
Race Secretary  Debra Friendly 
First Start  10:30 a.m. 
Obs. Time: 10 AM
Wind Vel:  5 - 10  km Wind Dir: NW
Air Temp: -8 Snow Temp:
Weather: SNOWING Snow Cond: FRESH SNOW

Male - 2 km 2 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk YOB Club Time Diff
1 2 Malcolm McCulloch Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 1/20 2006 Highlands Trailblazers 0:06:31.90  
2 11 Will Poole Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 2/20 2006 Georgian Nordic 0:06:46.40 +14.50
3 8 Andrew Bougai Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 3/20 2007 Lifeski Academy 0:06:49.40 +17.50
4 3 Liam Ryan Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 4/20 2006 Team Hardwood 0:06:58.80 +26.90
5 132 Matthew Hammond NOVICE High School 1/4 2003 Collingwood CI 0:07:11.80 +39.90
6 22 Callum Wiss Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 5/20 2008 Sudbury Nordic Racers 0:07:17.00 +45.10
7 19 Gus De Groote Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 6/20 2006 Mono Nordic 0:07:33.50 +1:01.60
8 17 Levi Dittman Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 7/20 2006 Mono Nordic 0:07:33.70 +1:01.80
9 4 Tenzen Kipps Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 8/20 2006 Mono Nordic 0:07:42.90 +1:11.00
10 10 Thomas Beukeboom Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 9/20 2007 Mono Nordic 0:07:47.40 +1:15.50
11 18 Jerome Dittman Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 10/20 2007 Mono Nordic 0:07:58.70 +1:26.80
12 5 Charlie Larson Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 11/20 2007 Team Hardwood 0:08:02.70 +1:30.80
13 7 Quinn Cheung Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 12/20 2007 Highlands Trailblazers 0:08:22.60 +1:50.70
13 113 Ryan Stewart NOVICE High School 2/4 2003 Collingwood CI 0:08:22.60 +1:50.70
15 12 Phoenix Varieur Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 13/20 2006 Highlands Trailblazers 0:08:38.80 +2:06.90
16 16 Carlyle De Groote Boys - YOB 2009-2011 - 2 km 1/2 2009 Mono Nordic 0:09:01.20 +2:29.30
17 15 Percy Wiersma Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 14/20 2008 Mono Nordic 0:09:07.20 +2:35.30
18 170 Ingrid Pedersen NOVICE High School 3/4 2003 Collingwood CI 0:09:07.80 +2:35.90
19 20 Manius MacGregor Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 15/20 2007 Georgian Nordic 0:09:10.40 +2:38.50
20 1 Isaak Redman Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 16/20 2006 Highlands Trailblazers 0:09:18.10 +2:46.20
21 9 James Rowan Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 17/20 2007 Mono Nordic 0:09:24.60 +2:52.70
22 14 Scott Gamble Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 18/20 2007 Highlands Trailblazers 0:10:49.60 +4:17.70
23 23 Hugh Murray Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 19/20 2008 Mono Nordic 0:11:04.40 +4:32.50
24 21 Morley Matthews Boys - YOB 2006-2008 - 2 km 20/20 2006 Georgian Nordic 0:12:47.80 +6:15.90
25 6 Jean-Jacques Michener Boys - YOB 2009-2011 - 2 km 2/2 2009 Highlands Trailblazers 0:14:47.10 +8:15.20
26 190 Jolie Smith NOVICE High School 4/4 2001 Collingwood CI 0:16:58.20 +10:26.30
DNS 13 Jakob Varieur Boys - YOB 2009-2011 - 2 km * 2011 Highlands Trailblazers *** ***

Female - 2 km 2 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk YOB Club Time Diff
1 41 Ellen Groh Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 1/17 2006 Georgian Bay Nordic 0:07:15.50  
2 44 Ellie Dowling Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 2/17 2006 Mono Nordic 0:07:49.00 +33.50
3 32 Aleida Nelson Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 3/17 2007 Georgian Bay Nordic 0:07:57.00 +41.50
4 37 Claire Day Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 4/17 2007 Georgian Bay Nordic 0:08:07.80 +52.30
5 43 Tessa Beukeboom Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 5/17 2006 Mono Nordic 0:08:20.30 +1:04.80
6 48 Yarrow Sopinka Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 6/17 2006 Highlands Trailblazers 0:08:21.10 +1:05.60
7 46 Hanna Lewin Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 7/17 2006 Highlands Trailblazers 0:08:22.60 +1:07.10
8 52 Sabine Cornell Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 8/17 2008 Highlands Trailblazers 0:08:40.30 +1:24.80
9 36 Marina Sobotka Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 9/17 2006 Highlands Trailblazers 0:08:49.60 +1:34.10
10 39 Hanna Langenberg Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 10/17 2006 Waterloo Region Nordic 0:08:52.90 +1:37.40
11 38 Jenna Anderson Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 11/17 2006 Georgian Nordic 0:09:17.10 +2:01.60
12 33 Erica Rogers Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 12/17 2006 Mono Nordic 0:09:20.90 +2:05.40
13 51 Lia Fransson Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 13/17 2007 Highlands Trailblazers 0:09:22.80 +2:07.30
14 47 Vera Sobotka Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 14/17 2007 Highlands Trailblazers 0:10:16.60 +3:01.10
15 45 Seraphine Dubeau Girls - YOB 2009-2011 - 2 km 1/3 2009 Georgian Bay Nordic 0:10:35.70 +3:20.20
16 42 Cora Raikou Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 15/17 2007 Team Hardwood 0:10:37.60 +3:22.10
17 40 Willow Michener Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 16/17 2007 Highlands Trailblazers 0:11:37.80 +4:22.30
18 50 Anikka Guyon Girls - YOB 2006-2008 - 2 km 17/17 2007 Highlands Trailblazers 0:12:11.50 +4:56.00
19 34 Kaija Guyon Girls - YOB 2009-2011 - 2 km 2/3 2009 Highlands Trailblazers 0:14:00.90 +6:45.40
20 49 Riley Cheung Girls - YOB 2009-2011 - 2 km 3/3 2010 Highlands Trailblazers 0:14:26.70 +7:11.20
DNS 31 Sofia Smith Girls - YOB 2009-2011 - 2 km * 2009 Georgian Nordic *** ***
DNS 35 Mia Smith Girls - YOB 2006-2008 - 2 km * 2006 Georgian Nordic *** ***

Boys - YOB 2004-2005 3 km 3 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 83 Adrian Grocott 2004 Highlands Trailblazers 0:11:04.70  
2 74 Patrick Wiss 2004 Sudbury Nordic Racers 0:11:10.10 +5.40
3 66 Erik Unger 2005 Kawartha Nordic 0:12:03.80 +59.10
4 68 Sully Macdonald 2005 Team Hardwood 0:12:11.00 +1:06.30
5 76 Ben Cornell 2004 Highlands Trailblazers 0:12:11.10 +1:06.40
6 77 Cooper DeHaan 2005 LifeSki Academy 0:12:29.60 +1:24.90
7 70 Thomas Larson 2004 Team Hardwood 0:12:46.80 +1:42.10
8 61 Tilson DeHaan 2005 LifeSki Academy 0:12:55.80 +1:51.10
9 80 Aidan Nelson 2005 Georgian Bay Nordic 0:13:14.80 +2:10.10
10 65 Eric Good 2004 Team Hardwood 0:13:25.70 +2:21.00
11 78 Braxton Dickey 2004 Highlands Trailblazers 0:13:28.40 +2:23.70
12 63 adam marshall 2005 Team Hardwood 0:14:12.10 +3:07.40
13 81 Mikko Henry 2004 Georgian Nordic 0:14:21.70 +3:17.00
14 73 Finn Cheung 2005 Highlands Trailblazers 0:14:24.30 +3:19.60
15 82 Peter  Earl 2005 Highlands Trailblazers 0:14:24.40 +3:19.70
16 62 Jasper Young 2005 Team Hardwood 0:14:45.70 +3:41.00
17 69 Joshua Strydom 2005 Georgian Nordic 0:14:47.50 +3:42.80
18 72 Davis Kidner 2005 Team Hardwood 0:14:57.90 +3:53.20
19 71 Simon Baer 2005 Waterloo Region Nordic 0:17:03.10 +5:58.40
20 67 Connor MacGregor 2005 Georgian Nordic 0:17:12.60 +6:07.90
21 79 Thomas Bushey 2004 Georgian Nordic 0:17:55.40 +6:50.70
22 64 Kurtis Verstraten 2004 Georgian Nordic 0:20:48.90 +9:44.20
DNS 75 Simon Anderson 2005 Georgian Nordic *** ***

Girls - YOB 2004-2005 - 3 km 3 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 94 Anna Jaklova 2005 Lifeski Academy 0:12:19.40  
2 100 Sarah Groh 2004 Georgian Bay Nordic 0:13:36.60 +1:17.20
3 98 Sophie Lau 2005 Highlands Trailblazers 0:14:01.60 +1:42.20
4 95 Erin Doble 2004 Lifeski Academy 0:14:06.00 +1:46.60
5 103 Genevieve Dubeau 2005 Georgian Bay Nordic 0:14:21.30 +2:01.90
6 101 Roxanna Welsh 2005 Lifeski Academy 0:14:37.10 +2:17.70
7 91 Leah Redmond 2005 Georgian Nordic 0:15:39.70 +3:20.30
8 96 Emily Gordon 2005 Team Hardwood 0:16:15.10 +3:55.70
9 97 Meghan Rogers 2004 Mono Nordic 0:16:43.60 +4:24.20
10 93 Cecilia Erb 2004 Waterloo Region Nordic 0:19:02.80 +6:43.40
11 102 Alice Dale 2005 Highlands Trailblazers 0:22:05.80 +9:46.40
12 99 Anna Guenther 2004 Mono Nordic 0:26:39.40 +14:20.00
DNS 92 Anna Zandvliet 2004 Georgian Bay Nordic *** ***

Boys - YOB 2002-2003 - 5 km 5 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 125 Zachary Varieur 2003 Highlands Trailblazers 0:17:20.60  
2 137 Michael Anderson 2002 Georgian Nordic 0:17:28.50 +7.90
3 121 Robbie Raikou 2002 Team Hardwood 0:17:31.80 +11.20
4 136 Joel Zandvliet 2002 Georgian Bay Nordic 0:17:42.30 +21.70
5 131 Reid Kidner 2002 Team Hardwood 0:18:01.20 +40.60
6 127 Hayden McCulloch 2003 Collingwood CI 0:18:23.90 +1:03.30
7 118 Matthew Shaw 2002 Mayfield Secondary School 0:19:06.70 +1:46.10
8 130 Alex De Fazio 2003 Barrie Cross Country 0:19:52.50 +2:31.90
9 117 Robert Bougai 2003 Lifeski Academy 0:19:56.80 +2:36.20
10 139 Isaac Bergstrom 2003 Highlands Trailblazers 0:20:07.10 +2:46.50
11 126 Sage Fry 2003 Collingwood CI 0:20:22.50 +3:01.90
12 142 Forrest Kipps 2002 Mono Nordic 0:20:32.70 +3:12.10
13 141 Marco Di Diodato 2002 Team Hardwood 0:20:43.20 +3:22.60
14 124 Leon Ewald 2003 Team Hardwood 0:21:10.10 +3:49.50
15 115 Oliver Czerny 2003 Collingwood CI 0:21:13.50 +3:52.90
16 134 Tyler Mihkelson 2002 Mayfield Secondary School 0:21:25.70 +4:05.10
17 120 Owen Bell 2002 Collingwood CI 0:21:57.00 +4:36.40
18 135 Damien Jevremovic 2003 Waterloo Region Nordic 0:22:19.40 +4:58.80
19 116 Émile Rose 2003 Georgian Bay Nordic 0:22:36.50 +5:15.90
20 138 Theo Guenther 2002 Mono Nordic 0:23:25.90 +6:05.30
21 122 Andrus Kaarid 2002 Mayfield Secondary School 0:24:50.20 +7:29.60
22 123 Cameron Lowes 2003 Team Hardwood 0:25:28.70 +8:08.10
23 112 Nolan Sloss 2003 Waterloo Region Nordic 0:26:12.10 +8:51.50
24 111 Marco Reid 2002 Mayfield Secondary School 0:26:16.10 +8:55.50
25 119 Rowan McDonald 2003 Waterloo Region Nordic 0:30:36.70 +13:16.10
26 129 Sayansh Verma 2003 Mayfield Secondary School 0:39:19.70 +21:59.10
DNS 114 Sacha McDonald 2003 Waterloo Region Nordic *** ***
DNS 128 Trevor Schick 2003 Highlands Trailblazers *** ***
DNS 133 Will Hurley 2002 Collingwood CI *** ***
DNS 140 Tyler Westbrooke 2002 Collingwood CI *** ***

PN Standing 5 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 150 Brian Eaton 1999 Waterloo Region Nordic 0:30:46.90  

Girls - 5K 5 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk YOB Club Time Diff
1 171 Leyla Barber Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 1/18 2002 Team Hardwood 0:19:16.20  
2 169 Hannah Skelton Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 1/11 2000 Highlands Trailblazers 0:19:19.00 +2.80
3 172 Sofia Czerny Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 2/11 2000 Collingwood CI 0:19:45.20 +29.00
4 151 Sierra Macdonald Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 2/18 2002 Team Hardwood 0:20:28.50 +1:12.30
5 175 Quinn Czerny Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 3/11 2001 Collingwood CI 0:20:44.00 +1:27.80
6 153 Anna Foley Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 4/11 2001 Collingwood CI 0:20:53.10 +1:36.90
7 188 Madeleine Kaminski Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 3/18 2002 Highlands Trailblazers 0:21:12.80 +1:56.60
8 157 Sofie Ohrling Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 4/18 2001 Collingwood CI 0:21:29.50 +2:13.30
9 184 Emma Cornell Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 5/18 2003 Collingwood CI 0:21:34.60 +2:18.40
10 156 Ruari Milne Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 6/18 2002 Highlands Trailblazers 0:21:42.60 +2:26.40
11 161 Rachel Anderson Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 7/18 2003 Georgian Nordic 0:22:01.10 +2:44.90
12 166 Monica Foley Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 8/18 2003 Collingwood CI 0:22:04.20 +2:48.00
13 162 Maeve Conaghan Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 9/18 2002 Team Hardwood 0:22:18.70 +3:02.50
14 181 Isabelle Lewin Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 10/18 2003 Collingwood CI 0:22:39.10 +3:22.90
15 173 Emily O'Halloran Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 5/11 2000 Collingwood CI 0:22:52.70 +3:36.50
16 160 Marsha Lane Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 6/11 2001 Georgian Nordic 0:22:58.30 +3:42.10
17 165 Emma Grove Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 7/11 2000 Mayfield Secondary School 0:23:59.80 +4:43.60
18 158 Lily Burgess Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 8/11 2001 Mono Nordic 0:24:29.50 +5:13.30
19 182 Brooklin Lowes Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 11/18 2003 Team Hardwood 0:25:08.30 +5:52.10
20 159 Kate Redmond Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 12/18 2002 Georgian Nordic 0:25:10.00 +5:53.80
21 177 Eden Graves Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 13/18 2003 Georgian Nordic 0:25:35.60 +6:19.40
22 174 Olivia Rowan Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 14/18 2003 Mono Nordic 0:25:46.10 +6:29.90
23 167 Ashley Stewart Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 9/11 2001 Collingwood CI 0:26:28.00 +7:11.80
24 155 Lydia Pedersen Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 10/11 2001 Collingwood CI 0:26:56.40 +7:40.20
25 178 Jessica Rogers Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 15/18 2002 Mono Nordic 0:29:14.80 +9:58.60
26 187 Mikayla Wilson Girls - YOB 2000-2001 - 5 km 11/11 2001 Collingwood CI 0:30:12.40 +10:56.20
27 180 Sydney Baer Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 16/18 2003 Waterloo Region Nordic 0:31:56.90 +12:40.70
28 164 Mackenzie Brooks Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 17/18 2002 Mayfield Secondary School 0:41:03.50 +21:47.30
29 179 Molly Hingorani Girls - YOB 2002-2003 - 5 km 18/18 2002 Mayfield Secondary School 0:52:30.60 +33:14.40
DNF 163 Natasia Varieur Girls - YOB 2000-2001 - 5 km * 2000 Highlands Trailblazers *** ***
DNF 168 Nadia Vorobieva Girls - YOB 2002-2003 - 5 km * 2003 Waterloo Region Nordic *** ***
DNF 183 Lila Yuhasz-Bell Girls - YOB 2002-2003 - 5 km * 2002 Georgian Bay Nordic *** ***
DNF 186 Eva Marsot-Shiffman Girls - YOB 2000-2001 - 5 km * 2001 Collingwood CI *** ***
DNS 152 Emma Wilkinson Girls - YOB 2000-2001 - 5 km * 2001 Collingwood CI *** ***
DNS 154 Lucy Kraychyk Girls - YOB 2002-2003 - 5 km * 2003 Collingwood CI *** ***
DNS 176 Majken Bergstrom Girls - YOB 2000-2001 - 5 km * 2001 Highlands Trailblazers *** ***
DNS 185 marie-Anne Dods Girls - YOB 2002-2003 - 5 km * 2003 Waterloo Region Nordic *** ***
DNS 189 Hannah Rydlo Girls - YOB 2002-2003 - 5 km * 2003 Collingwood CI *** ***

Boys - YOB 2000 - 2001 - 7.5 km 7.5 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 212 Sebastian Grocott 2001 Highlands Trailblazers 0:25:59.60  
2 211 Spencer Vreugdenhil-Beaucler 2000 Georgian Bay Nordic 0:27:24.10 +1:24.50
3 202 Erik Ohrling 2000 Collingwood CI 0:27:49.50 +1:49.90
4 209 Jake Korpi 2001 Collingwood CI 0:27:50.70 +1:51.10
5 207 Wyatt Knowles 2000 Highlands Trailblazers 0:28:02.80 +2:03.20
6 201 Karson Proulx 2000 Humberview Secondary school 0:28:08.60 +2:09.00
7 206 Wesley Schlenker 2001 Georgian Bay Nordic 0:28:35.30 +2:35.70
8 208 William Wootton 2001 Mayfield Secondary School 0:28:56.70 +2:57.10
9 205 Ben Walker 2001 Georgian Nordic 0:30:58.40 +4:58.80
10 204 Austin Lane 2001 Georgian Nordic 0:34:22.40 +8:22.80
11 210 Sam McDonald 2001 Collingwood CI 0:34:28.50 +8:28.90
DNF 203 Nick Poole 2001 Georgian Nordic *** ***

Male 7.5 km 7.5 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk YOB Club Time Diff
1 239 Finn Dodgson Men - YOB 1998-1999 -7.5 km 1/3 1999 Barrie Cross Country 0:22:32.90  
2 232 Alec Maclean Men - YOB 1998-1999 -7.5 km 2/3 1999 Team Hardwood 0:23:14.20 +41.30
3 227 Stephen Flower Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 1/14 1973   0:24:26.90 +1:54.00
4 225 Konrad Wiltmann Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 2/14 1990 Georgian Nordic 0:24:52.10 +2:19.20
5 233 Bryan Dubeau Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 3/14 1975 Georgian Bay Nordic 0:24:58.30 +2:25.40
6 231 Josh Stevens Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 4/14 1995 Arrowhead Nordic 0:26:21.40 +3:48.50
7 222 Liam Fox Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 5/14 1994   0:26:24.80 +3:51.90
8 224 Jan Rossiter Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 6/14 1987 Highlands Trailblazers 0:26:30.30 +3:57.40
9 221 Orion Austrup Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 7/14 1995 Waterloo 0:26:45.60 +4:12.70
10 240 Rob Bark Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 8/14 1987   0:27:25.50 +4:52.60
11 237 Andrei Vovk Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 9/14 1991 U of T Varsity Blues 0:27:27.70 +4:54.80
12 228 Adam Bird Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 10/14 1991 U of T Varsity Blues 0:28:59.30 +6:26.40
13 230 Colin Rhodes Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 11/14 1984 Waterloo 0:29:05.30 +6:32.40
14 236 Eric Mathison Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 12/14 1987 U of T Varsity Blues 0:29:52.50 +7:19.60
15 223 Markku Wainman Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 13/14 1995 U of T Varsity Blues 0:30:39.90 +8:07.00
16 229 Erich Schultze Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km 14/14 1991   0:31:16.50 +8:43.60
17 226 Christian Filan Men - YOB 1998-1999 -7.5 km 3/3 1999   0:45:17.70 +22:44.80
DSQ 234 Ben Snider-McGrath Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km * 1996   *** ***
DSQ 235 Matthew Nelson Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km * 1972 Georgian Bay Nordic *** ***
DNS 238 Robert Ragotte Men - YOB 1997 & earlier - 7.5 km * 1993 Mono Nordic *** ***
Jury Decisions
Bib: 234 Notes: Skied Wrong Course
Bib: 235 Notes: Skied Wrong Course

Masters Men- YOB 1986 & earlier - 5 5 km. Free    
PL Bib Name YOB Club Time Diff
1 264 Richard Thomas 1965 Team Hardwood 0:17:03.80  
2 261 Petr Jakl 1964 Lifeski Academy 0:17:57.40 +53.60
3 256 Glenn Edwards 1967 Mono Nordic 0:18:46.20 +1:42.40
4 254 Ryan De Groote 1980 Mono Nordic 0:19:00.50 +1:56.70
5 258 Oleg Bougai 1969 Lifeski Academy 0:19:19.20 +2:15.40
6 252 Tom Welsh 1968 Lifeski Academy 0:19:38.30 +2:34.50
7 255 Stewart Slater 1969   0:19:41.20 +2:37.40
8 262 Brian Rogers 1970 Mono Nordic 0:19:47.20 +2:43.40
9 263 Ivan MacKenzie 1966 Team Hardwood 0:19:54.40 +2:50.60
10 266 Martin Rydlo 1970 Highlands Trailblazers-Masters 0:20:41.20 +3:37.40
11 257 James MacLean 1963 Team Hardwood 0:22:39.30 +5:35.50
12 265 Daniel Bertini 1966 Team Hardwood 0:23:03.80 +6:00.00
13 260 Carl Michener 1972 Highlands Nordic 0:23:43.40 +6:39.60
14 259 Gordon Lane 1968 Georgian Nordic 0:28:09.10 +11:05.30
15 253 David Langman 1957 Mono Nordic 0:29:20.30 +12:16.50
DNF 251 Ray Ryan 1973 Team Hardwood *** ***

Female 5 km 5 km. Free    
PL Bib Name SubCategory Rnk YOB Club Time Diff
1 296 Jessica Roach Women - YOB 1998-1999 - 5 km 1/3 1998 Team Hardwood 0:18:39.10  
2 283 Isabelle MacLean Women - YOB 1997 & earlier - 5 km 1/4 1995   0:19:57.60 +1:18.50
3 294 Jillian Flower Masters Women-YOB 1986 & earlier -  1/8 1973   0:20:01.30 +1:22.20
4 284 Erika Langman Masters Women-YOB 1986 & earlier -  2/8 1985   0:20:15.70 +1:36.60
5 290 Sophia Slater Women - YOB 1998-1999 - 5 km 2/3 1999 North Bay Nordic 0:20:17.40 +1:38.30
6 281 Tracy Marshall Masters Women-YOB 1986 & earlier -  3/8 1969   0:21:07.50 +2:28.40
7 288 Martha Whitton Masters Women-YOB 1986 & earlier -  4/8 1962 Highlands Trailblazers-Masters 0:21:37.40 +2:58.30
8 297 Kelly-Lynne Spettigue Women - YOB 1997 & earlier - 5 km 2/4 1988   0:21:47.20 +3:08.10
9 286 Katie Madden Women - YOB 1997 & earlier - 5 km 3/4 1992 Georgian Nordic 0:22:41.70 +4:02.60
10 289 Laura Marina Deare Women - YOB 1997 & earlier - 5 km 4/4 1997 Waterloo 0:24:15.70 +5:36.60
11 293 Kim Getty Masters Women-YOB 1986 & earlier -  5/8 1973 Team Hardwood 0:24:48.00 +6:08.90
12 282 Christiane Langman Masters Women-YOB 1986 & earlier -  6/8 1960 Mono Nordic 0:27:37.20 +8:58.10
13 292 Lisa Kahlert Women - YOB 1998-1999 - 5 km 3/3 1999 SC KEMPTEN 0:27:55.00 +9:15.90
14 285 Deborah de Pass Masters Women-YOB 1986 & earlier -  7/8 1956 Team Hardwood 0:28:16.30 +9:37.20
15 287 Mari Veliz Masters Women-YOB 1986 & earlier -  8/8 1969   0:29:22.50 +10:43.40
DNS 291 Jane Ravenshaw Masters Women-YOB 1986 & earlier -  * 1963 Team Hardwood *** ***
DNS 295 SIAN LEYSHON Masters Women-YOB 1986 & earlier -  * 1959 HIGHLANDS TRAILBAZERS/ONTARIO MASTE *** ***


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4