2018 NB Cup #1 Old System | Zone4.ca

2018 NB Cup #1 Old System

Date: Jan 6, 2018
Official  Results
Location: Charlo
Host Club: Les Aventuriers

Jury
Technical Delegate:  Edouard Daigle 
Chief of Competition:  Marc Leclair 
Chief of Course:  Greg Schlosser 
Coach:  Manon Losier 
Chief Timing   Rheal Laviolette 
Zone 4 Computer  Carole Daigle 
Obs. Time: 13:00
Wind Vel:  22 (gust 41) Wind Dir: WSW
Air Temp: -14c Snow Temp: -20c
Weather: cloudy  Snow Cond: dry snow

Atom Boys/Garcon 1 km. Free  Brun/Brown  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 2 Louis Allain   Ours des neiges / Snow Bears 0:08:12.1  
2 1 Nicolas Haché   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:08:50.9 +38.8

Atom Girls/Filles 1 km. Free  Brun/Brown  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 4 Annabelle Kenny   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:08:33.5  
2 3 Elise Breau   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:09:52.6 +1:19.1

Pee Wee Boys/Garcon 1.4 km. Free  Vert/Green  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 6 Jacob Olivier Haché   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:07:00.5  
2 7 Rein Jones   Wostawea 0:07:12.3 +11.8
3 10 Frédéric Kenny   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:07:14.0 +13.5
4 8 Will Bower   Wostawea 0:08:03.9 +1:03.4
5 9 Enzo Martel   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:09:02.4 +2:01.9
6 5 Olivier Sonier   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:10:51.0 +3:50.5
7 12 Tommy-olivier Chiasson   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:12:46.6 +5:46.1
8 11 Jordan Landry thibodeau   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:15:38.2 +8:37.7

Pee Wee Girls/Filles 1.4 km. Free  Vert/Green  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 15 Lorianne Basque   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:08:21.3  
2 13 Lorence Bourque   Codiac Ski Club 0:08:37.5 +16.2
3 14 Emily Breau   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:09:25.9 +1:04.6

Mini-Midget Boys/Garcon 2 km. Free  Red/Rouge  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 16 Theo Simard   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:09:03.1  
2 17 Karel Godin   Boules de Neige 0:10:11.0 +1:07.9

Mini-Midget Girls/Filles 2 km. Free  Rouge/Red  
PL Bib Name CCCLicence Club Time Diff
1 22 Katie Bower 2165002 Wostawea 0:09:55.5  
2 19 Malika Allain   Ours des neiges / Snow Bears 0:10:02.7 +7.2
3 25 Mikaya Hoyt-Hogan   Wostawea 0:10:05.9 +10.4
4 20 Madeleine Horsley   Wostawea 0:10:42.0 +46.5
5 21 Léa McLaughlin   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:10:45.1 +49.6
6 24 Mélodie Chiasson   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:10:45.7 +50.2
7 23 Valérie Haché   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:10:46.4 +50.9
8 118 Marie Chantal Leger   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:12:27.6 +2:32.1
9 26 jordane lebreton   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:13:25.0 +3:29.5

Group 1 3.4 km. Free  Jaune/Yellow  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 29 Samuel Daniel Basque Midget Boys/Garcon 1/8 38924 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:13:15.2  
2 40 Ariane Austin Juvenile Girls/Filles 1/4 35357 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:13:17.9 +2.7
3 33 Hugo Austin Midget Boys/Garcon 2/8 37780 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:13:28.2 +13.0
4 32 Simon Xavier Godin Midget Boys/Garcon 3/8 37719 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:13:35.5 +20.3
5 35 Gabrielle Cote Midget Girls/Filles 1/3 37788 Boules de Neige 0:14:13.0 +57.8
6 38 Florence Levesque Juvenile Girls/Filles 2/4 39911 Codiac Ski Club 0:14:53.4 +1:38.2
7 28 Jack Toner Midget Boys/Garcon 4/8 38915 Wostawea 0:15:19.4 +2:04.2
8 27 Mathias Michaud Midget Boys/Garcon 5/8   Les Aventuriers 0:16:02.6 +2:47.4
9 41 Marissa Curry Juvenile Girls/Filles 3/4 35466 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:16:07.6 +2:52.4
10 36 Mattea McNair Midget Girls/Filles 2/3 39599 Wostawea 0:16:08.7 +2:53.5
11 34 Philippe Robitaille Midget Boys/Garcon 6/8   Codiac Ski Club 0:17:03.2 +3:48.0
12 30 kaj Jones Midget Boys/Garcon 7/8   Wostawea 0:18:08.6 +4:53.4
13 31 Leezack Caron Midget Boys/Garcon 8/8   Husky 0:18:14.7 +4:59.5
14 37 Anaelle Martel Midget Girls/Filles 3/3   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:19:31.3 +6:16.1
15 39 Kelly-Ann Gallien Juvenile Girls/Filles 4/4   Codiac Ski Club 0:21:07.2 +7:52.0

Group 2 6.5 km. Free  Jaune/Yellow 2 X  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 42 Jeffrey Labrecque Juvenile Boys/Garcon 1/2 39975 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:22:47.9  
2 43 Olivier Jacob Godin Juvenile Boys/Garcon 2/2 35366 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:23:21.9 +34.0
3 45 Maxime Savoie Junior Boys/Garcon 1/2 35372 Boules de Neige 0:24:07.2 +1:19.3
4 44 François Leclair Junior Boys/Garcon 2/2 34116 Les Aventuriers 0:24:44.2 +1:56.3
5 48 Manon Losier Masters Women/Femme 1987-1958 1/4 3206 Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:26:40.2 +3:52.3
6 49 Anna Healy Masters Women/Femme 1987-1958 2/4   Wostawea 0:28:21.9 +5:34.0
7 46 Chloe Duchesne Junior Girls/Filles 1/1 36477 Ours des neiges / Snow Bears 0:29:36.0 +6:48.1
8 50 Dolores Berube Masters Women/Femme 1987-1958 3/4   Les Aventuriers 0:29:37.6 +6:49.7
9 51 Julie Daigle Masters Women/Femme 1987-1958 4/4 41213 Ours des neiges / Snow Bears 0:29:42.4 +6:54.5
10 66 Claudette Maltais Masters Women/Femme 1957 & older /e 1/1   Les Aventuriers 0:35:01.4 +12:13.5
DNS 47 Michelle Landry Junior Women/Femme * 31877 Boules de Neige *** ***

Group 3 8.8 km. Free  Bleu / Blue 2X  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 55 Kevin Heppell Open Men/Homme 1/2   Les Aventuriers 0:28:12.4  
2 54 Vincent Leclair Senior Men/Homme 1/1 24503 Les Aventuriers 0:30:41.2 +2:28.8
3 59 Andre Bourque Masters Men/Homme 1987-1958 1/4   Codiac Ski Club 0:30:44.2 +2:31.8
4 58 Andrew Buzzell Masters Men/Homme 1987-1958 2/4   Wastowea 0:31:13.8 +3:01.4
5 52 Alexandre Leclair Junior Men/Homme 1/2 31892 Les Aventuriers 0:31:45.4 +3:33.0
6 60 Doug Jones Masters Men/Homme 1987-1958 3/4   Wostawea 0:35:46.1 +7:33.7
7 62 Jim Currie Masters Men/Homme 1987-1958 4/4   Codiac Ski Club 0:36:02.9 +7:50.5
8 56 Sebastien Duke Open Men/Homme 2/2 4505 Ours des neiges / Snow Bears 0:36:09.6 +7:57.2
9 63 Jean Corbin Masters Men/Homme 1957 & older /et  1/3   Les Aventuriers 0:36:53.5 +8:41.1
10 64 Paul Wright Masters Men/Homme 1957 & older /et  2/3   Les Aventuriers 0:37:15.7 +9:03.3
11 53 Dominic Brassard Junior Men/Homme 2/2 34763 Les Elites du Nord-Roi 0:40:20.4 +12:08.0
12 65 Dave Moore Masters Men/Homme 1957 & older /et  3/3   Codiac Ski Club 0:41:23.0 +13:10.6
DNS 61 Adrien Pelletier Masters Men/Homme 1987-1958 *   Les Aventuriers *** ***

Group 4 4.6 km. Free  Rouge/Red  
PL Bib Name SubCategory Rnk CCCLicence Club Time Diff
1 67 Jennifer Maltais Participation Women/Femme 1/3   Codiac Ski Club 0:21:44.1  
2 68 Sandrine Caron Participation Women/Femme 2/3   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:22:11.3 +27.2
3 69 Mariline Dube Participation Women/Femme 3/3   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:30:40.2 +8:56.1
4 70 Jacques Haché Participation Men/Homme 1/1   Club de ski de fond Le Sureau Blanc 0:48:22.6 +26:38.5


Results are posted through an automated system by licenced clubs. For inquires about result corrections please contact the race organizer.

Copyright 2018 - Zone4 Systems zone4.ca       Privacy Policy     Delivery/Refund Policy     Terms of Service    Contact Zone4